تعمیرات یخچالتعمیرات

روش تنظیم کردن ترموستات آبسردکن پاناسونیک

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در این مقاله سعی داریم شما را با نحوه تنظیم کردن ترموستات آبسردکن پاناسونیک آشنا کنیم.  افزایش گرما موجب می شود که مردم به فکر نصب و راه اندازی آبسردکن در محل کار و یا حتی در منزل بیفتند. ایبک امداد در این مقاله سعی دارد آموزش و روش تنظیم ترموستات آبسرد کن پاناسونیک را شرح دهد.  با این اوصاف بسیار مهم است که این مقاله را تا انتها بخوانید و نسبت به تنظیم دمای آبسردکن اقدام کنید.

اغلب آبسردکن ها دارای ترموستات داخلی می باشند به همین خاطر دکمه بیرونی برای تنظیم کردن دما در آن ها تعبیه نشده است. علی رغم این موضوع تنظیم ترموستات داخلی امکان پذیر می باشد. باید خاطر نشان کرد ترموستات داخلی آبسرد کن ها به طور پیش فرض بر روی دمای استاندارد تنظیم شده است .

بعضی از آبسردکن ها دکمه ای در پشت دستگاه دارند که جهت استفاده از تنظیم دمای آب به کار می رود. اگر برایتان این پرسش پیش آمده که ترموستات آبسرد کن پاناسونیک کجا تعبیه شده است می توانید پشت دستگاه آن را پیدا کنید. ایبک امداد در این مقاله قصد دارد شما را با روش تنظیم کردن ترموستات آبسردکن پاناسونیک و همچنین تست و تعمیر آن بیشتر آشنا کند.

ترموستات آبسردکن چیست و کارایی آن چگونه است ؟

همانطور که از نامش پیداست آبسردکن دستگاهی است که آب را سرد و برای نوشیدن آماده می کند. این دستگاه امروزه به یکی از دستگاه های ضروری در زندگی و جامعه مبدل شده و همچنین برای دسترسی سریع تر به آب آشامیدنی به کار می رود. دستگاه آبسرد کن در بسیاری از موقعیت ها می تواند مفید واقع شود. در بعضی از اداره ها و دفاتر اداری از آبسردکن استفاده می شود زیرا دسترسی آسان به آب آشامیدنی را برای کارمندان و مشتریان فراهم می کند. همچنین آبسردکن ها با محیط زیست سازگار می باشند و زباله های پلاستیکی زیادی به جا نمی گذارند. بر اساس مدل دستگاه می توان دمای آب آبسردکن را تنظیم کرد، وظیفه این کار در دستگاه آبسرد کن به عهده ترموستات می باشد. ترموستات قطعه ای در آبسردکن می باشد که وظیفه اش تنظیم دمای آب است. در آبسردکن های استیل، ترموستات از پیش تنظیم شده و آب تا دمای ۱۰ درجه خنک می شود .روش تنظیم کردن ترموستات آبسردکن پاناسونیک

به همین خاطر اگر در محل کارتان و یا در منزل آبسردکن مدل استیل دارید، تنظیم دمای آن بدون کمک حرفه ای، تقریبا غیرممکن است. به این منظور باید فردی که مهارت لازم در این کار دارد قطعه را خارج کرده و آن را تنظیم کند.

در نقطه مقابل، تنظیم ترموستات در دیگر انواع آبسرد کن های فانتزی و اداری به آسانی انجام می پذیرد. ترموستات این دستگاه ها در قسمت پشتی آن قرار دارد و همچنین دارای کلید چرخشی می باشد. دمای آب توسط سنسور ترموستات اندازه گیری می شود. بعد از خرید آبسردکن پاناسونیک و قرار دادن آن در جای مناسب می توانید آن را روشن کنید و دمای آب را به کمک ترموستات تنظیم کنید. هنگامی که آبسرد کن در حال کم و زیاد کردن دمای آب است، عملا ترموستات کاری انجام نمی دهد.

زمانی که دمای آب به درجه تعیین شده برسد نقش ترموستات پررنگ می شود. ترموستات در این هنگام جریان برق کمپرسور را قطع می کند و باعث توقف فعالیت می گردد. این چرخه همچنان ادامه دارد تا زمانی که دمای آب تنظیم شود. چنانچه دمای آب از درجه تنظیم شده بالاتر برود ترموستات جریان برق را وصل کرده و با وصل شدن برق ، سیستم سرمایشی آبسردکن روشن می شود و با رسیدن دما به درجه تنظیم شده ، ترموستات جریان برق کمپرسور را قطع می کند و این پروسه متوقف می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش کار با پنل یخچال ساید بای ساید چگونه است؟

تنظیم ترموستات آبسردکن پاناسونیک

کنترل دمای آبسرد کن برعهده ترموستات می باشد در واقع ترموستات آب آبسردکن را گرم تر یا خنک تر می کند. بر اساس مدل دستگاهی که خریداری کرده اید امکان دارد ترموستات برچسب زده شده باشد. شما باید به دنبال یک پیچ دو سر در قسمت بالا یا پایین توری باشید که در پشت آبسرد کن شما قرار دارد. برای سردتر کردن آب، پیچ را باید در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. پیش از تست دمای آبسردکن، اجازه دهید دستگاه به مدت ۲ تا ۳ ساعت در محل خود ثابت قرار بگیرد. دقت کنید که پیچ را هربار بیشتر از ۱ درجه نچرخانید زیرا این کار می تواند باعث یخ زدن مخزن دستگاه شما شود.

نحوه تنظیم کردن دما در آبسردکن پاناسونیک

آبسرد کن ها در واقع ابزاری بسیار عالی جهت دریافت آب آشامیدنی سالم، تمیز و خنک، بدون هدر رفتن آب می باشند. مخزن های آبسرد کن پاناسونیک ۳ یا ۵ گالنی می باشند که بر اساس مدل آن، آب گرم یا سرد ارائه می دهند.

برای تنظیم آب سرد آبسرد کن به هیچ ابزاری نیاز نداریم و این کار بسیار آسان است. جهت تنظیم دما در آبسردکن پاناسونیک باید از مراحل ذیل پیروی کنید:

 1. آبسردکن پاناسونیک را دور از دیوار قرار دهید و مراقب باشید مخزن آب نریزد و یا واژگون نشود.
 2. پیچ صاف و برنجی رنگ را که در پشت آبسرد کن قرار دارد پیدا کنید.
 3. برای تنظیم کردن دمای ترموستات به درجه خنک تر، پیچ را کمی در جهت عقربه‌ های ساعت بچرخانید. و برای بالا بردن دما پیچ را در خلاف جهت عقربه بچرخانید .یک ساعت منتظر بمانید تا دمای آب ثابت شود.
 4. در این مرحله لازم است دمای آب را بررسی کنید. در صورت نیاز به تنظیم دکمه ادامه دهید تا به دمای مورد نظر برسد.

حال می توانید آبسردکن پاناسونیک خود را در محل و موقعیت اصلی خود برگردانید.روش تنظیم کردن ترموستات آبسردکن پاناسونیک

تعمیر ترموستات آبسردکن پاناسونیک

مراقب باشید هیچ گاه سعی نکنید آبسرد کن را درحالی که به برق وصل می باشد تست یا تعمیر کنید. پیش از هر گونه تست یا سرویس ترموستات آبسردکن، باید اطمینان داشته باشید که آب به طور کامل تخلیه شده باشد.

ترموستات آبسردکن را بدون برداشتن پانل جانبی می توان تعمیر یا تنظیم کرد. پیچ تنظیم تقریبا ۲۳ سانتی متر می باشد که از قسمت پایه آبسردکن در پشت سمت راست قابل دسترس است .

رفع مشکل یخ زدن آبسردکن پاناسونیک

آبسرد کن در محل کار یا منزل به نوعی طراحی و ساخته شده که آب گرم یا سرد را در هر زمانی از روز فراهم کند. اگر آبسرد کن شما این مشکل را دارد که مدام یخ می زند، باید بدانید که سیستم آن دارای مشکل شده است و یا دمای آن بسیار پایین تنظیم شده و یا ممکن است  گاز فریون به داخل آب راه پیدا کرده باشد. تنظیم کردن ترموستات آبسردکن پاناسونیک تقریبا ساده می باشد. با این حال جهت رفع مشکل گاز فریون شما به کمک یک تکنسین ماهر و باتجربه نیاز دارید. برای تنظیم کردن دمای آبسرد کن پاناسونیک و انجام یخ زدایی آن باید مراحل زیر را انجام دهید :

 • از قسمت پشت آبسردکن برق را از پریز جدا کنید.
 • به مدت ۲۴ ساعت آبسردکن را از برق جدا کنید و مطمئن شوید که یخ ذوب شده است.
 • دکمه دمای سرد را که در پشت آبسرد کن قرار دارد در حالت گرم تر تنظیم کنید. این دکمه با برچسب “آب سرد” مشخص شده است. آبسرد کن های مدرن ترموستات دیجیتال دارند که برای تنظیم دمای ترموستات آنها می توانید از کنترل استفاده کنید.
 • منتظر بمانید تا آبسرد کن شما بدون یخ زدن، آب را سرد کند.
 • در صورت لزوم این پروسه را با دمای بالاتر تکرار کنید تا زمانی که مطمئن شوید آب یخ نمی زند.
 • در صورتی که مشکل یخ زدن ادامه پیدا کرد باید با تکنسین با تجربه تماس بگیرید تا سطح گاز فریون آبسرد کن را اندازه بگیرد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر یخچال فریزر هاردستون Hardstone | نمایندگی تعمیرات هاردستون

آبسرد کن های معمولی هیچ برد الکترونیکی ندارند و بوسیله اجزای مکانیکی کنترل و تنظیم می شوند. در این آبسرد کن ترموستات را می توان یک قطعه برای بروز حساسیت به دما دانست. وظیفه این قطعه با توجه به تنظیمات انجام می پذیرد.

زمانی که ترموستات دستور قطع کردن را می‌دهد این یعنی دستگاه شما آب را در دمای مطلوب نگاه داشته و با دستور دوباره ترموستات برای روشن شدن، دمای آب شروع به تغییر می کند تا زمانی که دمای آب را به درجه تعیین شده برساند. در واقع وظیفه ترموستات در دستگاه آبسردکن کنترل دمای آب است.

برای عملکرد بهتر دستگاه آبسردکن ترموستات آب خنک آن باید با توجه به شرایط آب و هوایی تنظیم شود. به این صورت که در مناطق گرمسیری به دلیل اینکه هوا گرم می باشد ضروری است که درجه دمای ترموستات پایین نباشد چون در این شرایط ممکن است  فشار بیشتری به موتور دستگاه وارد شود. آب مناسب برای نوشیدن معمولاً در درجه ۸ الی ۱۵ می باشد و دمای سردی آب در آب سرد کن هم معمولاً در همین محدوده است هرچند که نوشیدن آب بسیار خنک می تواند برای بعضی افراد بسیار مطلوب باشد، اما باید بدانید که آب خیلی سرد می تواند برای سلامت فرد مضر باشد و کیفیت زندگی افراد را کاهش دهد. جهت افزایش عمر مفید دستگاه باید در نظر داشته باشید که ترموستات به درستی تنظیم شده باشد.

تنظیم اشتباه دمای آبسرد کن باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

تنظیم اشتباه دمای آبسردکن می تواند باعث بروز مشکلاتی شود در ادامه به برخی از این مشکلات می‌پردازیم.

 • امکان دارد بعد از تحمل گرمای زیاد و یا خستگی بیش از حد با صحنه خرابی آبسردکن مواجه شوید که می تواند باعث ایجاد احساس ناخوشایندی در شما شود.
 • علاوه بر آن تنظیم اشتباه دمای آبسردکن می ‌تواند موجب یخ زدن دیواره های آبسردکن و کناره های مخزن آن گردد که در صورت عدم تعمیر امکان دارد منجر به خرابی دستگاه آبسردکن شود.

نحوه تنظیم کردن ترموستات آبسردکن در وهله اول باید به منظور بهبود کیفیت دستگاه و همچنین افزایش عمر مفید آن باشد زیرا تنظیم نادرست دستگاه آبسردکن ممکن است کیفیت آبی را که می نوشیم تحت تاثیر قرار بدهد و هم اینکه دستگاه شما دچار آسیب های جدی تری گردد.

جمع بندی

وظیفه ترموستات تنظیم دمای داخلی آبسردکن و همچنین اندازه گیری آن می باشد. هنگامی که ترموستات به درستی کار کند تنظیم دمای آب آبسردکن هم بسیار دقیق و درست خواهد بود اما زمانی که ترموستات وظیفه اش را به درستی انجام ندهد می‌تواند دمای آبسردکن شما را به گونه‌ای بالا برده که باعث یخ زدن آب شود. در صورتی که شما هم با مشکل تنظیم ترموستات آبسردکن پاناسونیک روبرو شده اید با مطالعه این نکات می توانید تمام اطلاعاتی را که نیاز دارید به دست آورید. باید به این نکته توجه داشته باشید که در بعضی از انواع آبسردکن ها دسترسی به ترموستات بسیار آسان است به دلیل اینکه دکمه آن در پشت دستگاه قرار دارد اما در بعضی از انواع آبسردکن ها برای تنظیم کردن و یا تعمیر ترموستات باید از افراد حرفه ای و ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

ایبک امداد بسیار خرسند خواهد بود که بتواند با در اختیار قراردادن این مقاله به شما مشکلتان را برطرف کند.

 

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش تنظیم کردن ترموستات آبسردکن پاناسونیک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با روش تنظیم کردن ترموستات آبسردکن پاناسونیک

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا