تعمیرات کولر گازی

صدای بالای کمپرسور کولر گازی به چه علت است | روش رفع صدای بالای کولر گازی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

کمپرسور یا همان موتور کولر های گازی قطعه مهمی می باشد که به کارکرد درست کولر کمک زیادی می کند. وجود هر مدل ایرادی در کمپرسور بر کارکرد چیلر تاثیر می گذارد. گاهی اوقات زمان استفاده از دستگاه کولر گازی امکان دارد متوجه صدای بالای کمپرسور کولر گازی گردید. اگر کمپرسور مشکل داشته باشد، علاوه بر ایجاد صدای بالا و اذیت کننده، کولر گازی شما به درستی کار نخواهد کرد.

به چه دلیل کمپرسور کولر های گازی صدا زیادی می دهد

موتور کولر های گازی دارای دو قسمت موتور و کویل می باشد که این دو قسمت در داخل بدنه یا فریم فولادی قرار دارند و به همین دلیل برای عملکرد روان کمپرسور کولر های گازی خیلی مهم هستند. حتی صدای بالای کمپرسور کولر های گازی هم می تواند مرتبط با این دو قسمت از دستگاه باشد. گذر زمان و عدم نگهداری منظم کولر گازی می تواند دلیل ایجاد صدای بالا کمپرسور کولر شود. زمانی که متوجه صدای بسیار بالا و غیر طبیعی در کولر می شوید، بهترین کار این است که آن صدا را جدی بگیرید و در اسرع وقت ایراد دستگاه را رفع کنید، زیرا امکان دارد به مرور زمان ایراد حادتر و رفع آن مشکل شود و هزینه های مربوط به تعمیر کولر گازی نیز افزایش یابد. به یاد داشته باشید که خرابی و ایراد یک قسمت از کولر باعث آسیب به قسمت های دیگر می شود.

روش های تشخیص دلیل صدای بلند کمپرسور چیست

برای تشخیص اینکه صدای بلند کولر گازی مرتبط با کمپرسور می باشد یا نه؟ راه های مختلفی وجود دارد که چند نمونه از آنها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • گرم شدن بیش از اندازه کمپرسور و بوی سوختن در زمان روشن بودن دستگاه کولر گازی
 • برق بلافاصله پس از روشن کردن کولر یا کمی بعد قطع می شود.
 • روغن از اطراف و دور کمپرسور نشت می کند.
 • لرزش دستگاه یا حرکت غیر طبیعی کمپرسور در هنگام کارکرد کولر های گازی

همه این مورد ها می تواند به شما در تشخیص عیب و ایراد کمپرسور کمک زیادی نماید، اما برای اینکه به طور صحیح هر نوع مشکلات کولر گازی را تشخیص دهید به خصوص برای تشخیص صدای بالای کمپرسور کولر گازی باید از اشخاص حرفه ای و دارای تخصص در زمینه تعمیرات کولر گازی کمک و راهنمایی بخواهید.

گرم شدن بیش از اندازه کمپرسور و بوی سوختن در زمان روشن کردن دستگاه کولر گازی به چه علت است

اگر زمانی که کولر گازی کار می کند بوی سوختگی به مشامتان می رسد، علاوه بر صدای بلند، ممکن است به گرم شدن بیشتر از اندازه کمپرسور مربوط باشد. در این حالت هر دو قسمت موتور یا بخش سیم پیچ موتور که قبلا در مورد آن صحبت کردیم دچار ایراد می شوند. امکان دارد سیم پیچ موتور کولر گازی نیمه سوخته باشد، در این حالت به جز صدای بالا، بوی سوختگی نیز به مشام می رسد. ولی اگر سیم پیچ این قطعه به طور کامل سوخته باشد، چیلر روشن نمی گردد.برای عیب یابی دقیق این مشکل و رفع آن می توانید با تکنسین های حرفه ای تماس بگیرید و از آن ها برای رفع آن کمک بگیرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت یکسره کار کردن کولر گازی | چرا کولر گازی به صورت یکسره کار می کند

چرا برق بلافاصله پس از روشن کردن کولر یا کمی بعد قطع می شود

گاهی اوقات پس از روشن شدن کولر گازی به شدت صدا هایی از کولر شنیده می شود و کولر گازی خاموش می گردد. یا بعد از مدتی کار ناگهان کولر خاموش می شود و دوباره صدایی می شنوید. ظهور چنین ایراداتی مرتبط به خازن کمپرسور است، صدای به وجود آمده نیز مربوط به احتراق این خازن است. آسیب به خازن یا سوختن این قطعه باعث می گردد جریان الکتریکی به کمپرسور کولر گازی نرسد و چیلر نتواند به درستی فعالیت کند.

چرا از کناره های کمپرسور روغن به بیرون نشت می کند

نشت روغن در طرفین کمپرسور نشانه ی بسیار مهمی می باشد و نباید آن را نادیده گرفت، زیرا ممکن است نشت روغن در اثر احتراق یا نیمه احتراق کمپرسور باشد. در این موارد نیاز به تعمیر یا عوض کردن کمپرسور دستگاه کولر گازی دارید.

در هنگام کارکرد کولر گازی به چه دلیل کمپرسور حرکت یا لرزش غیر عادی دارد

حرکت یا لرزش قطعه کمپرسور یکی از دلایل صدای بالای کمپرسور دستگاه کولر گازی است. این زمانی اتفاق می افتد که کمپرسور به درستی نصب نشده باشد و در حین کار به بدنه فولادی یا سیم پیچ کولر گازی برخورد نماید. تماس و درگیری موتور با این قطعات باعث صدای بالای کمپرسور کولر می گردد.

چگونه مشکل صدای بالای کمپرسور کولر های گازی را حل کنیم

اگر پنل دستگاه های کولر گازی پایدار و محکم نشده باشد، ممکن است موتور دستگاه در جای مخصوص خود قرار نگرفته باشد. به علاوه خود کمپرسور را می توان از پایه هایی که بر روی آن قرار گرفته است جدا کرد. در این مواقع برای برطرف کردن مشکل، موقعیت پانل های چیلر و کمپرسور را در موقعیت های مربوطه بررسی کرده و هر کدام را در جای ویژه خودشان قرار دهید. برای رفع سایر مشکلات موتور کولر گازی تان لازم می باشد با کارشناسان تخصصی و حرفه ای تماس حاصل فرمایید.

توجه داشته باشید که تعمیرات دستگاه کولر گازی و قطعه های آن کاری حرفه ای و تخصصی می باشد و نیاز مند مهارت بسیار بالا است. دست کاری کولرهای گازی و قطعه های آن به وسیله شما نه تنها ایرادات دستگاه را حل نمی نماید بلکه ممکن است خسارت های جانی و همچنین مالی بالایی را به دنبال داشته باشد.

صدای بالای کمپرسور کولر گازی

مهمترین علت های صدای بلند کولر گازی چیست

از مهمترین علت هایی که باعث ایجاد صدای بلند کولر گازی می گردد می توان مورد های زیر را اشاره نمود:

 • تراز نبودن پانل بیرونی کولر گازی

اگر پنل بیرونی کولر گازی روی مسیر تراز نباشد باعث به وجود آمدن صدای بالا از کولر می گردد.

 • یک جسم بیرونی وارد کندانسور کولر گازی شده است:

در برخی موارد، یک جسم خارجی امکان دارد وارد پانل خارجی دستگاه شده باشد. با استناد به این دلیل که به پانل بیرونی در فضای بیرونی قرار گرفته است، این امر طبیعی می باشد و امکان دارد جسمی در اثر وزیدن باد وارد این بخش از دستگاه گشته باشد. در این صورت بهتر می باشد بعد از قطع کردن برق چیلر داخل پنل را با چراغ قوه بررسی نمایید تا در موقع وجود یک شی خارجی اقدامات لازم برای خارج کردن آن انجام شود.

 • قاب جلویی که در پانل داخلی وجود دارد شل یا شکسته است و صدا ایجاد می کند.
 • پره های فن پانل بیرونی دچار شکستگی شده یا تغییر شکل داده اند.
 • پایه های مربوط به کندانسور کولر گازی شل هستند.
 • موتور فن دستگاه نیاز دارد به خوبی روغن کاری شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش ها و راهکارهای کلیدی جهت رفع نقص فنی فن کولر | عیب یابی کولر گازی در محل

نکات مهم موقعی که صدای زیادی و آزار دهنده از کولر می شنوید

 • هنگام بررسی پنل خارجی حتماً برق را خاموش کنید.
 • وقتی صدای بلندی از کولر می‌شنوید، حتماً کولر  را فورا خاموش نمایید تا از آسیب بیشتر پیشگیری شود.
 • در صورت نداشتن دانش فنی از باز نمودن و دست زدن به بخش های مختلف دستگاه کولر گازی خودداری کنید و در سریع ترین زمان با تعمیر کاران شرکت مورد نظر تماس بگیرید.

علت شنیدن صدا های زیاد از پنل درونی کولر گازی چیست

اگر وقتی کولر گازی را روشن می کنید متوجه انواع صدای بلند یا خش خش از دستگاه می شوید، ممکن است به علت نشت گاز مبرد از کولر گازی شما باشد، اگرچه معمولاً سنسور روی دستگاه به طور خودکار کولر گازی را خاموش می کند.

در برخی موارد، منبع صدا امکان دارد از فن های فیلتر هوا کولر گازی تان باشد. به صورتی که شکستن پره ها یا شل شدن قطعه ی پروانه باعث ایجاد همچنین صدا هایی می شود.

خرابی ترموستات نیز می تواند یکی از علت های صدای بلند کولر گازی باشد. ترموستات یکی از مواد مصرفی در دستگاه های کولر گازی می باشد که به دلیل استفاده یکسره و طولانی از دستگاه های کولر گازی آسیب دیده و خراب می گردد و نیاز به عوض کردن، دارد.

سرویس کولر های گازی یکی از راه های رفع صدای بالای کولر گازی

اگر می خواهید از شر صدا های بلند کولر گازی خود خلاص شوید و با گذشت زمان با هزینه های گزافی رو به رو نوشید بهترین کار این است که هر سال دستگاه خود را سرویس نمایید. با این کار مشکلات ریز دستگاه پیدا شده و رفع می گردد.

صدای بالای کمپرسور کولر گازی

در سرویس کولر های گازی مهم ترین اقدام این می باشد که فیلتر های دستگاه را تمیز کنند و در صورت نیاز اقدام به تعویض این قطعه نمایند. زیرا فیلتر ها با گذشت زمان کثیف می شوند و باعث پایین آمدن کارایی کولر گازی می گردد.

می توانید با انجام موارد بالا عمر کولر گازی خود را افزایش دهید. همچنین با کمک تمیز کردن فیلتر کولر گازی می توانید از هوای تازه و سیستم تهویه مناسب در منزل یا محل کار خود بهره مند شوید. برای سرویس کولر گازی اگر کمی اطلاعات فنی دارید بهترین کار این است که خودتان اقدام به تمیز کردن و روغن کاری دستگاه نمایید ولی اگر از کار های فنی اطلاعاتی ندارید بهتر می باشد این کار را به افراد حرفه ای و سرشناس بسپارید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش رفع مشکل صدای زیاد کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با روش ها ی رفع مشکل صدای زیاد کمپرسور کولر گازی آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا