تعمیرات کولر گازی

آموزش روش تمیز کردن فیلتر کولر گازی | نظافت فیلتر کولر گازی

کولر گازی جایگزین خوبی نسبت به کولر آبی است چون کولر گازی هوای آلوده را وارد محیط ساختمانی نمی‌کند و باعث ایجاد هوای تازه و مطبوع می‌شود. یکی از اساسی ترین کار ها در تمیز کردن دستگاه نظافت فیلتر کولر گازی می‌باشد، زیرا فیلتر از مهم ترین اجزای کولر گازی است. این کار باعث افزایش طول عمر مفید و بهبود عملکرد کولر گازی خواهد شد.

وظیفه فیلتر کولر گازی جذب کردن گرد و غبار و ذرات موجود در هوا است. اگر فیلتر کولر گازی کثیف و آلوده باشد باعث به وجود آمدن بیماری تنفسی می‌شود و راندمان کولر کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه به خوبی کار نخواهد کرد. پس بهتر است فیلتر را هر ۶ ماه یک بار تعویض کنید، تعویض آن علاوه بر اینکه باعث افزایش طول عمر کولر گازی می‌شود موجب تصفیه و تهویه هوا خواهد شد و باد خنک تری نیز به محیط می‌بخشد، در ضمن مصرف انرژی آن نیز کاهش پیدا می‌کند.

در مجموع، کولر گازی جایگزین خوبی برای کولر آبی است چون کولر گازی هوای آلوده  محیط  را وارد خانه نمی‌کند و باعث ایجاد هوای تازه و مطبوع می‌شود.

روش های تمیز کردن و راه اندازی کولرگازی اسپلیت و پنجره ای

اسپلیت دارای دو بخش یونیت داخلی و یونیت بیرونی می‌باشد که برای تمیز کردن فیلتر اسپلیت و کولرگازی، باید از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید. حالا برق اصلی کولر گازی را قطع کنید. برای شست‌وشو فیلتر اسپلیت درپوش جلویی دستگاه را جهت جداسازی فیلتر باز می‌کنید این روش برای حفظ بازدهی و عملکرد دستگاه مؤثر است.

در جا به جایی فیلتر باید دقت زیادی داشته باشید چرا که فیلتر لبه های تیزی دارد و ممکن است به شما آسیب برساند.در این مرحله می‌توان کلید باز و بسته کردن درپوش را که در کناره های پنل قرار دارد را ببینید و برای جدا سازی آن از هر دو دستتان استفاده کنید و آن را به سمت بالا ببرید. در صورت گرد و غبار و کثیف بودن فیلتر، آن را برای شستشو از دستگاه خارج کنید.

برای شست‌وشوی فیلتر ها با یک برس نرم و آب، بدنه فیلتر را آهسته‌ بشویید و همچنین می‌توان از مواد شوینده معمولی و ملایم نیز استفاده کنید تا آلودگی‌ از بین برود و لکه ای روی آن باقی نماند. بعد از شستن بلافاصله فیلتر را وصل نکنید‌ بلکه فیلتر را باید در معرض نور خورشید  قرار دهید تا کاملا خشک شود و سپس فیلتر را در مکان اولیه خود بگذارید و درپوش کولر را ببندید‌؛ حال با کمی فشار به حالت اولیه خود باز گردانید تا به راحتی بتوانید کولرگازی را روشن کنید.به یاد داشته باشید که هرگز دستگاه را بدون فیلتر روشن نکنید چون ممکن است به عملکرد دستگاه آسیب وارد کند.

هر چند وقت یک بار می‌توانیم فیلتر کولرگازی را تمیز کنیم

شستشوی فیلتر کولر گازی بسیار مهم است. نکاتی دارد که باید رعایت کنید، در صورت رعایت نکات به تعمیر کار نیاز نخواهید داشت‌ و تمیز کردن فیلتر که بر روی عملکرد بهتر دستگاه هم تاثیر گذار است. شستن فیلتر کار سختی نیست در صورتی که زمان تعویض فیلتر کولر گازی نرسیده باشد شما با چند راهکار ساده می‌توانید بار ها فیلتر را در خانه بشویید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا آب اسپیلت به داخل برگشت می‌خورد؟

اگر فیلتر دستگاه آلوده به گرد و غبار باشد نمی‌تواند هوا را به خوبی عبور دهد و همچنین باعث افزایش میزان مصرف برق و همچنین انتقال آلودگی نیز می‌شود. در صورتی که فیلتر را نشویید کیفیت بازدهی و عمر دستگاه کاهش پیدا خواهد کرد و گاهی هم باعث یخ زدگی کولر گازی می‌شود.

بهتر است برای افزایش بازدهی و داشتن هوای پاکیزه فیلتر را به موقع تمیز کنید و در این امر سهل انگاری نکنید. دقت کنید هنگام شستشو از سفیدکننده یا مایع شوینده قوی استفاده نکنید برای این که جنس فیلتر توری است باعث آسیب دیدن آن می شود.  تمیز کردن یا شستشوی فیلتر زمان مشخصی ندارد با توجه به شرایط محیطی که قرار دارید می‌توانید تشخیص دهید که چه هنگام فیلتر ها را بشویید اگر گرد و خاک و رفت و آمد زیاد باشد باید فیلتر را بررسی کرده در صورت کثیفی، آن را تمیز کنید.

اگر آلودگی‌ در محیط شما زیاد بود و روزانه بیش از ۸ ساعت از کولر استفاده می‌کنید بهتر است ۳ هفته یک بار آن را شستشو دهید اما اگر این گونه نیست می‌توانید هر ۲ ماه یک بار فیلتر را تمیز کنید. به طور کلی از روی ظاهر فیلتر (فرو رفتگی بدنه یا شکستگی) نیز می توان دانست که کولر نیاز به تعویض فیلتر دارد یا خیر!

نظافت فیلتر کولر گازی

اسپری پاک کننده آلودگی‌ ها برای فیلتر کولر گازی

اسپری شستشو دهنده کولر گازی یک محصول پر کاربرد است که استفاده از این اسپری بسیار آسان بوده و می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به صرف هزینه گزاف و یا حتی باز کردن قطعات کولر گازی آلودگی‌ها را تمیز کنید. اگر شستشوی فیلتر برای شما دشوار است این بهترین راه حل برای شما به شمار می‌آید. برای استفاده از آن، فقط لازم است که مانند مراحل بالا رو پوش کولر گازی را باز کنید و با کمک اسپری، فیلترها را تمیز کنید. با استفاده از اسپری چربی ها و آلودگی و باکتری ها کاملا پاک می‌شوند.

در چه مواقعی باید فیلتر کولر گازی را تعویض کنیم

در شرایطی که فیلتر کولر گازی یا اسپلیت تغییر فرم داده یا پاره و شکسته شده باید فیلترها را تعویض کنید. نحوه‌ی جایگذاری فیلتر جدید کولر گازی همانند زمانی است که فیلتر را پس از تمیز کردن جایگذاری کردید. همچنین کولرگازی های  سامسونگ، ال‌جی، گری، جنرال، تراست و… فرایند تعویض مشابهی را دارند. ممکن است در باز کردن پنل کولر تفاوت کوچکی وجود داشته باشد که با مطالعه دفترچه راهنمای کولر گازی به آسانی قابل رفع می‌باشد.

نحوه آموزش شستشوی کویل کولر گازی

تمیز کردن کویل های کولر گازی بسیار مهم است و اگر به طور منظم آن ها را تمیز کنید باعث می‌شود که این دستگاه خنک‌تر و با مصرف انرژی کمتری کار کند. کویل در سیستم تهویه مطبوع قطعه ای است که گرما و رطوبت هوا را از بین می‌برد. در اصل، کویل باعث ایجاد هوای سرد در خانه می‌شود.

اگر توان خنک کنندگی کولر کم شده باشد اشاره به این دارد که کویل دچار گرفتگی شده و نیاز به تعمیر دارد. بهتر است هنگامی که فیلتر کولرگازی را تمیز می‌کنید به کویل نیز دقت کرده که اگر کثیف و آلوده بود آن را هم تمیز کنید. با تمیز کردن کویل طول عمر و عملکرد دستگاه افزایش می‌یابد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از کنترل کولر گازی ال جی | معرفی دکمه های ریموت کولر LG

پاک کردن قسمت های داخلی و خارجی کویل کولر گازی باید سالانه یک‌ بار انجام شود. کثیف بودن کویل مشکلاتی را به وجود می‌آورد که بهتر است قبل از این که کویل دچار نقص و عیبی شود از آن به درستی نگهداری کنید. یک پارچه بدون پرز و یک اسپری پاک کننده را با حداقل مواد پاک کننده مانند شیشه پاک کن آماده کنید و بعد از تهیه  اسپری، آن را روی کویل های کولر گازی بپاشید و یک ساعت زمان دهید، سپس با استفاده از مسواک یا برس نرمی شروع به تمیز کردن آن کنید و بعد با دستمال روی آن را بکشید تا چربی ها و آلودگی ها پاک شوند. این کار در عملکرد کولر گازی نقش موثری را دارد. پس از اینکه راه کویل باز شد صبر کنید تا کامل خشک شود و دقت داشته باشید باز کردن  دریچه در انواع کولر ها ممکن است متفاوت باشد پس هنگام باز کردن آن  توجه کنید.

نظافت فیلتر کولر گازی

نکاتی که برای نصب کولر گازی باید رعایت کنید

یونیت  داخلی و خارجی را کجا قرار دهید که راندمان دستگاه بهتر شود؟ اول از همه باید بدانید که پنل کولر گازی چه وظیفه ای دارد. یونیت به وسیله دم و بازدم  کار می‌کند. شما نمی‌توانید پنل کولر گازی را بالای سرویس بهداشتی بگذارید چون هوای داخل سرویس بهداشتی را می‌گیرد و وارد محیط ساختمان می‌کند.

اگر می‌توانید پنل را در قسمتی قرار دهید که به عرض محیط خانه اندازه باشد در این حالت میزان سرما دهی کولر بالا می‌رود و نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که، از این پنل آب تراوش می کند که برای رفع آن شلنگ را به دستگاه وصل می‌کنند اما امکان دارد به مرور زمان داخل شلنگ آشغال و آلودگی‌ های هوا جذب شوند که اگر این آلودگی‌ و آشغال ها راه شلنگ را مسدود کنند، از خود پنل آب بیرون می‌ریزد که در این زمان نیاز به سرویس کولرگازی خواهید داشت.

با دانستن این نکته باید بدانید که نباید دستگاه را بالای وسایل برقی گران قیمت مانند تلویزیون و… بگذارید چون این آب باعث خراب شدن وسایل برقی شما می‌شود و باید حواستان باشد که پنل کولر گازی را نباید بالای وسیله گرمایشی مانند بخاری، شوفاژ و… گذاشت درست است که در بهار و تابستان بخاری خاموش بوده اما در پاییز و زمستان باعث ایجاد مشکلاتی برای کولر گازی می‌شود که از رایج ترین آن می‌توان به سروصدا و بهم خوردن راندمان کولر گازی اشاره کرد.

این نکته ها فقط مختص یونیت داخلی می‌باشند، یونیت خارجی هم نکاتی دارد که باید آن ها را رعایت کنید اولین نکته فن است که نباید فن کولر را به دستگاه دیگری بزنید یا فن دستگاه دیگری را به فن کولر خود قرار دهید. دومین نکته مهم در یونیت خارجی این است که حتما بایستی بر روی پایه باشد چه زمینی و چه دیواری فرقی ندارد باید دسترسی به آن آسان باشد. با نصب لرزه گیر در یونیت خارجی بر قسمت های بالا و پایین، باعث کم شدن سروصدای کولر می‌شوید. با رعایت این نکات کولرگازی عملکرد مطلوبی را خواهد داشت.

نظافت فیلتر کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش روش تمیز کردن فیلتر کولر گازی | نظافت فیلتر کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا