حیوانات

آیا حیوانات خانگی ناقل کرونا هستند | انتقال بیماری کرونا

آیا حیوانات خانگی ناقل کرونا هستند؟ | انتقال بیماری کرونا، پیشگیری از بیماری کرونا

امروزه افراد زیادی به نگهداری حیوانات خانگی علاقه مند هستند. از زمانی که بیماری کرونا همه گیر شده است یکی از دغدغه‌های افرادی که در منزل خود حیوان خانگی دارند این می‌باشد، که آیا انتقال ویروس کرونا از حیوانات به انسان‌ها و بالعکس امکان پذیر است یا خیر. دانشمندان توصیه می‌کنند، که برای پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری بهتر است، که کرونا را در حیوان های خانگی هم جدی بگیریم.

انتقال ویروس کرونا از انسان به حیوان

آنچه مشاهده شده است، در هنگ کنگ فردی شصت ساله که به کرونا مبتلا بود، سگش نیز از علائم و نشانه هایی از ویروس کرونا برخوردار بود. به همین دلیل افراد محقق گفتند، که امکان دارد انتقال ویروس کرونا از انسان آلوده به حیوان های خانگی نیز امکان پذیر می باشد. به همین دلیل هر شخصی که به ویروس کرونا مبتلا است و در منزل خود حیوان نگهداری می کند، پیشنهاد می شود، که هر دو قرنطینه شوند. اما شواهدی که نشان دهد ویروس کرونا از حیوانات به انسان منتقل شده است، پیدا نشده است. شواهدی که نشان می‌دهد ویروس کرونا از انسان ناقل به حیوان امکان پذیر است هم ضعیف می باشد و بعضی از دانشمندان معتقدند، که به دلیل محیط آلوده آزمایش کرونا این سگ مثبت در آمده است. به هر حال افرادی که حیوان خانگی دارند باید بهداشت را رعایت کرده و تماس با حیوانات را کمتر کنند.

ارتباط کرونا و حیوانات خانگی

ویروس کرونا از یک فرد به فردی دیگر انتقال می یابد و می‌تواند از انسان‌ها به حیوان نیز انتقال یابد. با توجه به تحقیقاتی که انجام شد، ویروس کرونا از راه خفاش به انسان ها منتقل شده است و حالا کسی که ناقل ویروس کرونا است، می تواند این ویروس را به حیوانات و دیگران منتقل کند. با توجه به مطالعاتی که انجام شده است، از انسان‌ها به حیوان ها ویروس کرونا منتقل می گردد. ولی احتمال مبتلا شدن حیوانات به بیماری کرونا کم است. با توجه به نمونه برداری هایی که از بینی، گلو و دهان حیوانات توسط افراد دانشمند و محقق صورت گرفته است، به این نتیجه رسیده اند، که وجود این ویروس در حیوان ها منفی می باشد و ویروس کرونا فقط در مدفوع آنها دیده شده است، که در حقیقت این آلودگی توسط انسان رخ داده است.

حتما بخوانید:   علت بی حالی عروس هلندی | درمان افسردگی عروس هلندی

کرونا

ویروس کرونا در گربه‌ها و سگ‌های خانگی

بر اساس گزارش هایی که مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ایالات متحده تعدادی از حیوانات خانگی مثل سگ و گربه به ویروس کرونا آلوده شدند و دلیل آن تماس با افراد ناقل با این حیوانات بوده است. با توجه به اطلاعات کمی که وجود دارد، توسط حیوانات ویروس کرونا بسیار کم انتشار می یابد. نکته بسیار مهم این می باشد، حیوان‌ها نقش بسیار عمده و مهمی در مورد انتقال ویروس کرونا ندارند، اما باید به این موضوع توجه داشته باشید، که افراد خردسال و یا کهنسال که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است، بیشتر به این ویروس ها و میکروب ها آلوده می شوند.

تحقیقات نشان می دهد، که ویروس کرونا از حیوانات بسیار کم منتقل می‌شود و انتقال اصلی این ویروس از انسانی به انسان دیگر اتفاق میافتد. برخی از بیماری ها مثل سرماخوردگی موجب بیمار شدن انسان می گردد، ولی بعضی از ویروس ها و بیماری ها فقط در بین حیوان ها انتشار می یابد. با توجه به تحقیقاتی که انجام داده‌اند، حیوان های اهلی مثل گربه و سگ به واسطه ارتباط داشتن به افرادی که به این ویروس آلوده بودند، به کرونا مبتلا شدند و طبق تحقیقات انتقال ویروس کرونا از حیوانات به انسان ها بسیار کم و نزدیک به صفر می باشد. اما با این وجود پیشنهاد می شود، که کودکان و خردسالان و افرادی که کهنسال هستند، احتمال مبتلا شدنشان به این ویروس بیشتر است چون سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است. بنابراین بهتر است، که با حیوانات اهلی تماس نداشته باشند.

انتقال ویروس کرونا از حیوانی به حیوان دیگر

بر پایه اطلاعاتی که وجود دارد، انتشار ویروس کرونا از حیوان ها به انسان بسیار کم می باشد، ولی انتقال ویروس کرونا از یک حیوان به حیوانی دیگر با ابهاماتی روبرو می باشد. پیشنهاد می‌شود، تا وقتی که در مورد حیوان های خانگی و ویروس کرونا اطلاعات دقیق تر و بیشتری به دست آید، با آنها مثل دیگر افراد خانواده و انسان رفتار نمایید. از آنها در مقابل عفونت‌ها و بیماری‌های احتمالی محافظت نمایید.

جا به جا شدن ویروس کرونا توسط حیوان های خانگی

در صورتی که منظور شما از جا به جا کردن ویروس، انتقال آن با خز یا پوست حیوان ها است، باید گفته شود، که به صورت طبیعی قارچ ها و باکتری های خاصی قادر می باشند، که در بدن حیوانات رشد نموده و جا به جا شوند و امکان انتقال این قارچ‌ها و باکتری‌ها به افراد وجود خواهد داشت. در مورد این موضوع نکته های بهداشتی ویژه ای وجود دارد و  افرادی که در منزل حیوان خانگی دارند، باید آگاهی لازم در این رابطه داشته باشند.

حتما بخوانید:   علت های پارس کردن سگ | جلوگیری از پارس سگ

در مورد ویروس کرونا و جا به جا شدن آن توسط حیوان ها نظرهای مختلفی وجود دارد. گفته شده است، که حیوان های خانگی در جا به جا کردن کرونا نقش زیاد مهمی ندارند، ولی بهتر است، که نکات بهداشتی رعایت گردد. شستن مرتب صورت و دست از مهم ترین و اصلی ترین قوانین در مورد پیشگیری از کرونا می‌باشد، که از همان زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد، برای مقابله با آن به اصل مهم تبدیل شد. همچنین برای ضدعفونی کردن بدن یا موی حیوان های خانگی می توانید از مواد مخصوص که دامپزشک تجویز می کند، استفاده نمایید. از محلول های ضدعفونی که برای خود استفاده می نمایید در مورد حیوانات خانگی نباید به کار ببرید. همچنین توجه داشته باشید، که ضد عفونی کننده ها و مواد شوینده صنعتی نباید برای حیوان ها به کار برده شود. بهترین راهکار شستشو با آب و مشورت با دامپزشک خواهد بود.

کرونا

خطر ابتلا به ویروس کرونا از حیوانات پناهنده

همان طور که گفتیم، انتشار ویروس کرونا از طرف حیوان ها به انسان ها بسیار کم می باشد. به همین دلیل فرقی ندارد، که حیوان پناهنده باشد یا حیوان خانگی مال خودتان باشد. ولی به هر حال باید نکات بهداشتی را حتماً رعایت نمایید، تا از اعضای خانواده بیماری به حیوانات منتقل نشود و یا آنها بیماری را به اعضای خانواده منتقل نکنند.

کدام گونه از حیوان ها و جانداران در معرض ابتلا به کرونا هستند

اطلاعات منتشر شده حاکی از این می‌باشد، که تعداد اندکی از حیوان های خانگی مثل گربه و سگ به دلیل نزدیک شدن به افرادی که ناقل هستند به این ویروس مبتلا شده اند. در کنار ابتلای گربه ها و سگ ها، سمور ها نیز به این ویروس مبتلا شده اند. به صورت کلی حیوان ها در برابر ویروس کرونا به صورت هوشمند آنتی بادی ترشح می کنند. بیماری کرونا در حیوان های خانگی با علائم خفیفی همراه است، که در نهایت حیوانات خانگی بهبود می یابند.

مزرعه پرورش سمور و کرونا

از جمله موضوعاتی که دانشمندان در حال بررسی آن می باشند، این است، که در مزارعی که سمور پرورش می دهند ویروس کرونا وارد شده است. این ویروس همه حیوان هایی که در آن مزارع بودند را آلوده نموده است. بر اساس تحقیقات انجام شده چهارده نفر از افرادی که در این مزارع کار می‌کردند نیز به این ویروس مبتلا شدند و نود درصد از سمور ها که تقریباً نود و دو هزار تا می‌شود، معدوم شدند. ممکن است، که برخی از افراد به سمور علاقه داشته باشند و در منزل از آن نگهداری کنند. چون موضوع مربوط به ویروس کرونا و حیوانات خانگی است، گزارش این مورد لازم بود، تا این افراد اطلاعاتی در این زمینه داشته باشند.

حتما بخوانید:   نحوه جفت گیری گاو

سخن تکمیلی در مورد کرونا و حیوانات خانگی

یکی از موضوعات بسیار مهمی که در این مقاله به آن اشاره شد، در مورد کرونا و حیوانات خانگی خطر اصلی به ابتلا و انتقال بیماری کرونا از انسان ها به حیوانات می باشد. به طور دقیق طبق تحقیقات و آزمایش هایی که انجام داده‌اند، حیوان های خانگی ناقل این ویروس نیستند. ولی باید تمامی نکات بهداشتی در این مورد به صورت کامل رعایت گردد. به صورت کلی انسان ها و حیوان های خانگی بیماری های مشترکی دارند، که کرونا هم احتمال دارد، یکی از این بیماری ها باشد.

در مورد ویروس کرونا نکته هایی مثل خودداری کردن از تماس با حیوانات در صورتی که ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد، باید رعایت گردد. به این معنی که در صورتی که هر کدام از اعضای خانواده به کرونا مبتلا شدند، باید با این حیوان ها نیز مثل دیگر افراد خانواده برخورد نماید. نکته های دیگری در این مطلب در مورد درمان وجود دارد. به عنوان نمونه در صورتی که در حیوانات علائمی مشاهده شد، حتماً باید در اولین اقدام از دامپزشک مشورت بگیرید.

برای تشخیص و درمان بیماری های مختلف حیوان های خانگی به هیچ عنوان خودسرانه اقدامی انجام ندهید. چون امکان دارد اقداماتی که از طرف شما انجام می شود، نه تنها موجب بهبودی حیوان شما نخواهد شد، بلکه موجب بدتر شدن وضعیت نیز خواهد شد. بنابراین باید صبور باشید و به گفته های دامپزشک متخصص عمل کنید، تا حیوان شما هر چه زودتر این دوران را پشت سر گذاشته و بهبود یابد. در این صورت طول دوره درمان بسیار کوتاه تر خواهد بود.

31

آیا حیوانات خانگی ناقل بیماری کرونا هستند؟ | انتقال بیماری کرونا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

انتقال بیماری کرونا از حیوانات به انسان ها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x