حیوانات

راهکارهای مؤثر برای دفع پشه با گیاهان

دفع پشه از خانه و یا محیط کار برخی اوقات می‌ تواند اولویت زندگی انسان شود. مخصوصاً زمانی که پای ایمنی محیط و سلامت انسان‌ ها در میان باشد. درست همان زمان است که افراد به سراغ بهترین راهکارها جهت دفع پشه می‌ روند تا به این صورت بتوانند حشرات را از محیط زندگی خود دور کنند. آیا می‌ دانستید دفع پشه با گیاهان نیز از راهکارهای کاربردی محسوب می‌شود؟ از طرفی ممکن است برای شما پیش آمده باشد که از صدای وزوز پشه و یا نیش آزار دهنده آنها خسته شده باشید. علاوه بر آن صدای ناهنجار و کلافه کننده حشرات نیز بسیار آزار دهنده است. بعضی از پشه‌ ها نیز می‌ توانند در بدن انسان واکنش حساسیتی ایجاد کنند. همه موارد بالا باعث می‌ شود تا بخواهید به دفع حشرات مخصوصاً پشه‌ ها بپردازید.

بیماری‌ هایی که از طریق پشه انتقال می‌ یابند

گاهی اوقات حشراتی مانند پشه می‌ توانند ناقل بیماری باشند و باعث واکنش حساسیتی در بدن افراد شوند. حضور پشه‌ ها در خانه به طور حتم برای هیچ کسی خوشایند نیست. همانطور که گفتیم پشه‌ ها می‌ توانند ناقل بیماری باشند. بیماری‌ هایی مثل تب زرد، مالاریا، التهاب مغز و … از بیماری‌ هایی می‌ باشند که توسط پشه انتقال می‌ یابند. ریسک ابتلا به بیماری‌ های مختلف و یا رها شدن از نیش حشرات و صدای آزار دهنده آنها می‌ تواند شما را به فکر راهکارهایی بیندازد که بتوانید محیط زندگی خود و خانواده‌ تان را از این پشه‌ ها دور کنید. شاید آسان‌ ترین راهکار جهت دفع حشرات به کار بردن اسپری شیمیایی باشد ولی لزوماً بهترین راه حل نیست.

بهترین راهکار جهت دفع پشه‌ ها چیست؟

در واقع نمی‌ توانیم بگوییم اولین راهکاری که جهت دفع پشه‌ ها به ذهن انسان برسد می‌ تواند بهترین راه حل هم باشد. پژوهش‌ ها نشان داده‌ اند نخستین راهکاری که جهت دفع حشرات به ذهن انسان می‌ رسد استفاده از اسپری دفع حشرات و یا حشره کش می‌ باشد و البته سریع‌ ترین و آسان‌ ترین راه نیز همین است ولی به چه قیمتی؟ راهکارهای مؤثر برای دفع پشه با گیاهانآیا می‌ دانستید استفاده کردن از مواد شیمیایی جهت دفع حشرات و پشه‌ ها راه حل مناسبی نیست؟ مسلماً دوست ندارید از موادی جهت دفع پشه استفاده کنید که احتمالاً به همان اندازه که پشه‌ ها خطر زا هستند، آنها نیز ریسک بیماری دارند. نکته جالب این است که اغلب افراد تلاش می‌ کنند تا راهکارهایی جایگزین جهت خلاص شدن از شر پشه‌ ها پیدا کنند که البته پیدا کردن این راهکار برای جایگزین کردن اسپری‌ های شیمیایی نیازمند صبر و تحمل و زمان بیشتری می‌ باشد. بدون شک همه پدران و مادرانی که نگران سلامتی کودکان خود هستند بهترین راه حل و بهترین انتخاب را انجام می‌ دهند تا بدین وسیله پشه‌ ها را از محل زندگی خود دور کنند. یک راهکار طبیعی همیشه می‌ تواند برای سلامت اعضای خانواده نیز بی‌ خطر باشد و علاوه بر آنکه پشه‌ ها را از محیط زندگی دور می‌ کند در پاکیزگی محیط و سلامتی خانواده نیز خللی ایجاد نخواهد کرد.

دفع پشه با گیاهان

آیا تا به حال شنیده‌ اید که گیاهان هم می‌ توانند باعث دفع پشه‌ ها شوند؟ آیا می‌ دانستید برخی گیاهان پشه‌ ها را فراری می‌ دهند؟ آیا در مورد گیاهان ضد پشه چیزی شنیده‌ اید؟

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مهمترین نکات واکسن هاری سگ چیست

جالب است بدانید همه گیاهان مانند گیاهان بوته‌ ای، سبزه‌ ها، گل‌ ها و یا گیاهان خانگی نیز می‌ توانند یک دفع کننده مؤثر و طبیعی برای پشه‌ ها باشند. گیاهان با ترشح مواد خاصی باعث می‌ شوند که حشرات از آنها دور شوند. در ادامه مطلب راهکارهایی که جهت دفع پشه با گیاهان می‌ توانید از آنها استفاده کنید را نام می‌ بریم و همچنین چند گیاه برای دفع حشرات معرفی می‌ کنیم.

سنبل الطیب و دفع پشه

سنبل الطیب یا علف گربه یا گل نپتون یکی از گیاهانی است که از خانواده نعنایان می‌ باشد. گربه‌ ها با مالیدن، لیسیدن و بوییدن سمبل الطیب سرمست می‌ شوند و حال خوشی به آنها دست می‌ دهد. جالب است بدانید این گیاه حتی بیشتر از مواد شیمیایی می‌ تواند برای دفع پشه‌ ها مؤثر باشد. همچنین سنبل الطیب گیاهی ایمن می‌ باشد و برای سلامت انسان ضرری ندارد اما نکته مهم اینکه گاهی اوقات ممکن است در نوزادان ایجاد آلرژی کند. بنابراین چنانچه نوزاد در خانه خود دارید بهتر است گزینه‌ های دیگری را مد نظر قرار دهید.

سنبل هندی یا علف لیمو و دفع پشه

جهت دفع پشه با گیاهان، یکی دیگر از گیاهان مؤثر سنبل هندی یا علف لیمو می‌ باشد. این گیاه از نوع بوته‌ ای چند ساله بوده و به خانواده گندمیان متعلق است. بوی این گیاه مانند لیمو است و به همین خاطر به آن علف لیمو نیز می‌ گویند. سایر نام‌ هایی که به این گیاه نسبت داده شده است چمن معطر، ناگرد، پوتار، کاه مکی و … می‌ باشد. می‌ توانید گیاه لیمو را اطراف باغ و یا خانه قرار دهید تا پشه‌ ها را دفع کند. چنانچه منطقه‌ ای که در آن زندگی می‌ کنید سردسیر نیست می‌ توانید گیاه علف لیمو را در باغ بکارید اما اگر زمستان‌ های خیلی سردی دارید، بهتر است آن را داخل گلدان بزرگ بکارید تا بتوانید به راحتی آن را جابجا کنید.

نعنا و دفع پشه

گاهی اوقات گیاهان علاوه بر آنکه به دفع پشه می‌ پردازند کاربردهای دیگری هم دارند. به عنوان مثال می‌ توان از آنها در آشپزی استفاده کرد و یا برای تزیین غذا مورد استفاده قرار داد. راهکارهای مؤثر برای دفع پشه با گیاهانیکی از این گیاهان نعنا می‌ باشد. نگهداری و رشد نعنا در منزل خیلی آسان است و بدون دردسر و خیلی سریع انجام می‌ شود. نعنا از گیاهانی است که در آشپزی بسیار پر کاربرد می‌ باشد و علاوه بر آن جهت دفع حشرات نیز عالی عمل می‌ کند. از نعنا به عنوان یک گیاه معطر می‌ توان استفاده‌ های زیادی نمود. این گیاه خیلی سریع رشد کرده و تکثیر پیدا می‌ کند. اگر نعنا را در باغچه بکارید در مدت زمان کوتاهی مشاهده خواهید کرد که تمام باغچه را پوشانده و رشد کرده است.

ریحان و دفع پشه

یکی دیگر از گیاهانی که با بوی خود باعث دفع حشرات مخصوصاً پشه‌ ها می‌ شود ریحان می‌ باشد. ریحان بویی از خود انتشار می‌ دهد که حشرات به هیچ عنوان اطراف آن نمی‌ روند. این بوی دلنشین و مطبوع برای ما می‌ تواند باعث دفع پشه با گیاهان و همچنین دور شدن حشرات شود. پیشنهاد می‌ کنیم وقتی که در باغچه خود قدم می‌ زنید روی برگ‌ های کوچک ریحان زخم‌ هایی ایجاد کنید تا بوی آن همه جا پراکنده گردد. حتی اگر گیاه خانگی شما به آفت دچار شده است می‌ توانید با قرار دادن چند گلدان ریحان بین آنها مشکل آفت را برطرف کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  برای نگهداری از بچه گربه، چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟

سیر و دفع پشه

سیر هم یکی دیگر از گیاهانی است که حشراتی مثل شته، سوسک ژاپنی، شب پره کاهو و … را به خود جذب کرده و از بین می‌ برد. جالب است بدانید که بوی سیر جاذبه‌ ای دارد که می‌ تواند این حشرات را به طرف خود بکشد و آنها را از بین ببرد. یکی از موارد کاربرد کاشت سیر این است که آن را زیر گل رز می‌ کارند تا سوسک ژاپنی از آنجا فراری شود. در واقع سوسک ژاپنی آفتی برای گل رز می‌ باشد بنابراین چنانچه به دنبال راهکاری جهت دفع پشه با گیاهان می‌ باشید می‌ توانید در باغچه خود چند بوته سیر بکارید و با آرامش زندگی خودتان را ادامه دهید.

رزماری و دفع پشه

یکی دیگر از گیاهان بسیار مؤثر برای دفع پشه و حشرات، گیاه رزماری می‌ باشد. این گیاه علاوه بر آنکه جهت خوش طعم کردن مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌ گیرد برای دفع حشرات نیز مؤثر است. علاوه بر استفاده مستقیم از گیاه رزماری می‌ توانید آن را داخل آب بجوشانید و عصاره آن را بگیرید و با ریختن آن داخل بطری اسپری جهت دور کردن حشرات در اطراف خانه مورد استفاده قرار دهید. رزماری گیاهی زیبا و خوشبو می‌ باشد که نگهداری از آن در خانه بسیار آسان است.

گل ابر و دفع پشه

گل ابر گل‌ های زیبای کوچک آبی و بنفش رنگی هستند که در هر آب و هوایی کاشت می‌ شوند. این گیاهان می‌ توانند تا ارتفاع ۴۵ سانت هم رشد کنند. این گیاه نیاز به خاک سبک، مکان گرم و نور خورشید دارد. معمولاً گل ابر به آب زیادی برای رشد نیاز ندارد اما چون ریشه آن سطحی می‌ باشد باید در فواصل زمانی کوتاه مدت آبیاری شود. گل ابر از خود عطری را منتشر می‌ کند که باعث فراری دادن پشه‌ ها خواهد شد.

گل جعفری و دفع پشه

گل جعفری یکی از گیاهان زیبا می‌ باشد که دارای گل‌ های خوشبویی است و جهت دفع پشه و دیگر حشرات مؤثر می باشد. بهتر است گل جعفری را در باغچه بکارید. بویی که از این گل منتشر می‌ شود از ورود پشه جلوگیری خواهد کرد.راهکارهای مؤثر برای دفع پشه با گیاهان این گیاه باید در معرض نور خورشید باشد تا به خوبی رشد کند. گل‌ های دیگری هستند که می‌ توانند برای دفع پشه‌ ها مؤثر باشند که از آن جمله می‌ توانیم به گل شمعدانی، کاسنی، پونه و … اشاره کنیم. این گیاهان با افزودن عطر و رنگ به محیط می‌ توانند باعث دفع پشه‌ ها شوند.

سخن پایانی

همانطور که گفتیم نخستین راهی که برای دفع پشه و دیگر حشرات به ذهن انسان می‌ رسد، استفاده از اسپری‌ های شیمیایی می‌ باشد اما باید بدانید که خطر استفاده از این اسپری‌ ها کمتر از خطر مواجهه با پشه‌ های ناقل بیماری نیست. دفع پشه با گیاهان و مواد طبیعی از بهترین راهکارها جهت فراری دادن این موجودات موذی می‌ باشد. در این مقاله چند گیاه که با عطر خود حشرات را دفع می‌ کنند معرفی کردیم. چنانچه شما نیز تجربه‌ ای در این زمینه دارید حتماً آن را با ما در میان بگذارید.

راهکارهای مؤثر برای دفع پشه با گیاهان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکارهای مؤثر برای دفع پشه با گیاهان، معرفی چند گیاه که پشه ها را دفع می کنند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا