حیوانات

راهکارهایی برای دفع پشه و دیگر حشرات از خانه

وجود پشه و دیگر در حشرات در خانه موجب آزار افراد می شود اما روش ها و راهکارهای خانگی وجود دارد که می‌توان با انجام آنها به دفع و از بین بردن پشه ها اقدام کرد. پشه ها در واقع حشرات خارجی می باشند و معمولا افراد به دنبال راه هایی هستند که بتوانند آنها را از بین ببرند زیرا برای بهداشت و سلامتی آنها مضر است. برخی از پشه ها که در اطراف خانه وجود دارند در واقع می توانند باعث بیماری نیز شوند بنابراین وجود راهکارهایی برای دفع حشرات و از بین بردن پشه ها می تواند به سلامتی افراد بسیار کمک کند.

پشه خانگی چیست؟

بر طبق نظر دانشمندان پشه ها موجودات بسیار ناخوشایندی می باشند که به نام مگس خانگی شناخته می شوند. این مگس ها می‌تواند زندگی روزمره انسانها را بر هم بزنند و همچنین معمولاً در مزارع، دامداری ها و مراتع یافت می شوند. پشه خانگی می تواند بیماری های مختلفی را موجب شود و فعالیت های مردم را مختل کند. این حشرات برای اولین بار در آسیای مرکزی دیده شده و در شرایط مختلف آب و هوایی نیز مقاوم هستند. پشه های خانگی معمولاً در مدفوع حیوانات، زباله ها و … پیدا می شوند.

علت مضر بودن پشه های خانگی چیست؟

پشه خانگی روی پوست می نشیند و پاتوژن خود را با استفاده از مدفوع، دهان و دیگر قسمتهای بدن که با ضایعات حیوانی و گیاهان در تماس می باشد انتقال می دهد. پشه ها می توانند روی غذا بنشینند و پاتوژن را به آن منتقل کنند. راهکارهایی برای دفع پشه و دیگر حشرات از خانهاسترپتوکوک، کلامیدیا، اشریشیا، شیگلا، سالمونلا و کمپیلو باکتر پاتوژن های بسیار متداول می باشند که باعث بیماری هایی مانند اسهال خونی، تب حصبه، مسمومیت غذایی، کرم های انگلی و سیاه زخم می شوند. مخصوصاً این مشکلات در مناطقی که دارای لوله کشی فاضلاب ضعیف می باشند و همچنین مناطقی که نزدیک کشتارگاه ها هستند بسیار رایج می باشد. به همین خاطر کنترل ورود پشه های خانگی به داخل خانه بسیار اهمیت دارد.

چگونه می توانیم پشه و دیگر حشرات خانگی را از بین ببریم؟

چنانچه پشه خانگی و یا دیگر پشه ها در محل زندگی شما آنقدر زیاد شده اند که از کنترل خارج گشته و قادر به دفع آنها نمی باشید می توانید از بهداشت محله خود کمک بگیرید اما اگر فقط چند پشه در اطراف خانه شما وجود دارد استفاده از روش های خانگی برای رها شدن از شر آنها می‌تواند بسیار موثر باشد.

اسپری زنجبیل جهت دفع پشه

زنجبیل دارای رایحه قوی می باشد که برای پشه ها بسیار آزار دهنده است. ترکیب زنجبیل و آب می تواند برای از بین بردن پشه ها کارایی خوبی داشته باشد. وقتی که پشه ها در تماس با ترکیب زنجبیل قرار می گیرند آزرده شده و به دنبال راهی برای فرار می گردند زیرا این محیط برای آنها خوشایند نیست. برای آماده ساختن این اسپری به چهار فنجان آب و پودر زنجبیل نیاز دارید. این مواد را با هم مخلوط کرده و خوب ترکیب کنید و در اطراف خانه اسپری نمایید. همچنین بهتر است این اسپری را روی گیاهان هم استفاده کنید تا از شر پشه هایی که در فضای باز قرار دارند راحت شوید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های تهیه غذای گربه در خانه | غذای خانگی گربه

استفاده از ریحان برای دفع پشه خانگی

یکی دیگر از گیاهانی که می تواند به دفع حشرات کمک کند ریحان می باشد. ریحان در آشپزی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند و از برگ‌ های آن بیشتر در غذاهای ایتالیایی استفاده می شود. طعم ریحان بسیار معطر و قوی بوده و ما انسان ها از بوی آن لذت می بریم اما این رایحه برای پشه ها بسیار ناخوشایند است. پشه ها و دیگر حشرات با بوی ریحان دفع شده و تنفس بوی ریحان برای آنها بسیار آزار دهنده است. بنابراین از برگ آن استفاده کنید، آن را بجوشانید و داخل بطری اسپری بریزید و در اطراف خانه و بیرون از خانه اسپری کنید. برگ های ریحان را داخل آب بریزید و حدود ۳۰ دقیقه آن را بجوشانید و پس از خنک شدن داخل بطری ریخته و از آن استفاده کنید.

استفاده از فلفل تند برای دفع پشه خانگی

فلفل دارای بوی تندی می باشد و مانند زنجبیل در دفع حشرات بسیار موثر است. وقتی که پشه ها بوی فلفل را احساس می کنند به علت عطر قوی و زننده ای که فلفل دارد تنفس برای آنها سخت می شود. می توانید از اسپری فلفل داخل خانه و اطراف خانه استفاده کنید و یک بار برای همیشه از شر پشه های خانگی راحت شوید. برای درست کردن اسپری فلفل چند فنجان آب و مقداری فلفل نیاز دارید.راهکارهایی برای دفع پشه و دیگر حشرات از خانه پس از مخلوط کردن آنها ترکیب را داخل یک شیشه بریزید و به مدت یک هفته زیر نور خورشید قرار دهید سپس آن را داخل بطری اسپری ریخته و در محل هایی که احتمال حضور پشه وجود دارد اسپری کنید.

استفاده از روغن گیاهی برای دفع پشه خانگی

روغن های گیاهی گوناگونی وجود دارد که جهت خلاص شدن از پشه خانگی می توان آن را در محیط خانه و بیرون از آن اسپری کرد. روغن های گیاهی معمولاً عطر مشابهی دارند و برای دفع حشرات بسیار مفید هستند. استفاده کردن از روغن گیاهی برای دفع پشه ها یک راه طبیعی و ارگانیک می باشد. برای آماده کردن این اسپری جادویی به ۱۰ قطره روغن آویشن، روغن میخک، روغن دارچین و همچنین روغن نعنا و دو لیوان آب نیاز دارید. همه این مواد را باهم ترکیب کنید و در محیط هایی که پشه وجود دارد اسپری نمایید.

استفاده از پنکه برای دفع پشه خانگی و دیگر حشرات

پنکه یک راه موثر و ساده برای دفع پشه ها و دیگر حشرات می باشد البته این راهکار موقتی است و بادی که از پنکه می وزد باعث مختل شدن پرواز پشه ها می شود و پشه ها به مکانی می روند که بتوانند در آنجا به راحتی پرواز کنند. استفاده از پنکه سقفی نیز بسیار کارآمد می باشد. پشه ها در مناطقی که باد پنکه می وزد قادر به پرواز کردن نمی باشند و به همین خاطر خودشان را از آن مکان دور می کنند.

استفاده از اکالیپتوس برای دفع کردن پشه خانگی

ممکن است تا به حال در مورد خواص اکالیپتوس شنیده باشید اما آیا تا به حال می دانستید که این گیاه می تواند باعث دفع حشرات نیز شود. نکته مهم برای راهکارهای متداول در دفع حشرات این است که معمولاً افراد برای راحت کردن کار خود به فروشگاه مراجعه کرده و اسپری دفع حشرات خریداری می کنند زیرا این اسپری ها بسیار سریع عمل کرده و به دفع حشرات می پردازد اما چنانچه از سمی بودن آن با خبر باشید هرگز از آنها استفاده نمی کنید و به جای مواد شیمیایی سعی می کنید که از مواد طبیعی استفاده کرده و به دفع حشرات بپردازید مخصوصا اگر در خانه خود کودک و یا حیوان خانگی دارید. یکی از گیاهانی که برای دفع حشره مناسب می باشد روغن اکالیپتوس است. برای آنکه بتوانید اسپری اکالیپتوس بسازید ۲۵ قطره از روغن اکالیپتوس را داخل دو فنجان آب ریخته و آنها را با هم مخلوط کنید و سپس در مناطقی که مشکوک هستند اسپری نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت بی حالی عروس هلندی | درمان افسردگی عروس هلندی

استفاده از گل شمعدانی جهت دفع پشه خانگی

یکی دیگر از شگفتی های بزرگ در رابطه با دفع حشرات به وسیله گیاهان استفاده از گل شمعدانی می باشد. برگ های شمعدانی به شکل دایره و بیضی هستند و گل های بسیار زیبایی نیز دارند. چنانچه شرایط آب و هوا برای رشد شمعدانی مناسب باشد می توانید در یک گلدان شمعدانی بکارید و از روغن اسانس آن استفاده کرده و آن را با آب ترکیب کنید و با اسپری کردن آن در مناطقی که پشه وجود دارد از شر این موجودات مزاحم راحت شوید.

استفاده از اسطوخودوس جهت دفع پشه خانگی

یکی دیگر از گیاهان بسیار زیبا اسطوخودوس می باشد که رایحه مطبوعی نیز دارد. این رایحه برای حشرات بسیار ناخوشایند است و می‌تواند باعث دفع آنها شود. روغن اسطوخودوس برای ترمیم جای گزش حشره بسیار موثر است. از روغن برگ اسطوخودوس می توان برای ترمیم زخم، گزش حشرات و … استفاده کرد. روغن اسطوخودوس می‌تواند بیشتر پشه ها را در کمتر از ۶ ساعت دفع کند. کاشت و پرورش گیاه اسطوخودوس در باغچه باعث دفع پشه و دیگر حشرات می شود. همچنین می توانید روغن اسطوخودوس را به پوست خود بمالید و آن را از گزش حشرات محافظت کنید.

استفاده از روغن درخت چای جهت دفع حشرات

درخت چای گیاهی است که دارای برگ های نازک می باشد و خواص بسیار زیادی دارد. یکی از موارد مصرف درخت چای استفاده از روغن آن جهت دفع پشه ها می باشد.راهکارهایی برای دفع پشه و دیگر حشرات از خانه استفاده از روغن درخت چای روی پوست باعث دفع پشه خواهد شد اما بهتر است آن را با روغن گلرنگ مخلوط کرده و سپس به پوست خود بمالید. همچنین می توانید چند قطره از روغن درخت چای را داخل دستگاه بخور بریزید و یا آن را داخل آب ریخته و در گوشه گوشه خانه اسپری نمایید.

سخن پایانی

یکی از موارد بسیار آزار دهنده مخصوصاً در فصل تابستان، گزیده شدن توسط پشه ها و دیگر حشرات خانگی می باشد و راهکارهای مختلفی وجود دارد که بتوان با کمک آنها به دفع پشه و سایر حشرات پرداخت. بهتر است به جای استفاده کردن از مواد شیمیایی از روش های طبیعی استفاده کنید. چنانچه در رابطه با دفع حشرات از راه های طبیعی تجربه ای دارید حتما آن را در قسمت دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

راهکارهایی برای دفع پشه و دیگر حشرات

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکارهایی برای دفع پشه و دیگر حشرات از خانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا