حیوانات

لوازم مورد نیاز برای نگهداری کردن از پرندگان خانگی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

امروزه از آنجایی که بیشتر شهرها پر از آلودگی و دود است اغلب افراد فرصتی برای رفتن به طبیعت را ندارند و نمی‌ توانند به آرامشی که می‌ خواهند برسند اما روش‌ های بسیار زیادی وجود دارد که با آن می‌ توانید به این آرامش دست پیدا کنید. یکی از این راه‌ ها نگهداری کردن از پرندگان خانگی می‌ باشد. شما می‌ توانید یک حیوان خانگی را به خانه بیاورید و همزمان نشاط و سرزندگی را نیز به منزل خود اضافه نمایید. نگهداری کردن از پرندگان خانگی خیلی راحت‌ تر از دیگر حیوانات خانگی می‌ باشد و همچنین تربیت کردن پرندگان به علت هوش زیادی که دارند بسیار آسان می‌ باشد. مراقبت و نگهداری کردن از پرندگان خانگی به وسایل و لوازمی نیاز دارد.

انتخاب قفس مناسب

نخستین و مهم‌ ترین ابزاری که جهت نگهداری کردن از پرندگان خانگی لازم است تهیه نمایید قفس مناسب می‌ باشد. درست است که گاهی اوقات پرندگان خانگی بیرون از قفس وقت می‌ گذرانند ولی به هر حال بیشترین وقت خود را داخل قفس هستند و به همین خاطر انتخاب قفس مناسب برای شاد نگه داشتن و سلامتی پرنده اهمیت بسیار زیادی دارد. توجه کنید برای انتخاب قفس نکات مهمی را باید مورد توجه قرار دهید.

 • اندازه قفس باید متناسب با اندازه پرنده باشد و بتواند به راحتی بال‌ های خود را در آن باز کند و راحت و بدون آنکه با اطراف برخوردی داشته باشد داخل قفس بگردد.
 • علاوه بر آن قفس باید طوری انتخاب شود که وسایل مورد نیاز پرندگان نیز به راحتی داخل آن قرار بگیرد.

قفس مسافرت پرنده

علاوه بر قفسی که در خانه برای نگهداری کردن از پرندگان خانگی استفاده می‌ کنید به یک قفس دیگر برای مسافرت هم نیاز دارید. گاهی برای آنکه به تعطیلات و مسافرت بروید و یا پرنده خود را به دامپزشکی ببرید نیاز به قفس مسافرت خواهید داشت.لوازم مورد نیاز برای نگهداری کردن از پرندگان خانگی استفاده نمودن از قفس مناسب برای حمل پرنده به مکان‌ های مختلف می‌ تواند احساس راحتی و آرامش را به پرنده انتقال دهد و علاوه بر آن پرنده شما به آسانی با محیط نیز ارتباط برقرار خواهد کرد و همچنین امنیت بالایی برای او نیز دارد. اگر مسافرت هوایی در پیش دارید قفسی برای پرنده انتخاب کنید که دارای دیواره محکمی باشد و علاوه بر آن باید توسط خطوط هوایی نیز تایید شود.

حتما بخوانید:   نحوه جفت گیری گاو

اسباب بازی مخصوص پرندگان

برای نگهداری کردن از پرندگان خانگی نیاز به اسباب بازی نیز دارید. شاید تعجب کنید که پرنده چطور به اسباب بازی نیاز پیدا می‌ کند اما باید بگوییم پرندگان خیلی باهوش هستند و با اشیای مختلف بازی می‌ کنند و به همین خاطر همیشه سرزنده و شاداب باقی می‌ مانند. به علت آنکه پرندگان تمام وقت خود را در قفس می‌ گذرانند همین موضوع می‌ تواند موجب افسردگی و کاهش طول عمر آنها شود. به همین خاطر بازی کردن پرندگان با اسباب بازی‌ ها راهکار مناسبی است که بتواند آنها را چند ساعتی سرگرم کند.

انتخاب نشیمنگاه پرنده

انتخاب یک نشیمنگاه مناسب برای قرار دادن داخل قفس بسیار ضروری می‌ باشد. از آنجایی که معمولاً پرندگان به صورت ایستاده در قفس وقت می‌ گذرانند انتخاب یک نشیمنگاه برای آنها ضروری می‌ باشد. نشیمنگاه نباید از جنس پلاستیکی باشد زیرا سطح آنها صاف بوده و پرندگان نمی‌ توانند روی آن بایستند. بیشتر نشیمنگاه‌ هایی که برای قفس پرندگان مناسب هستند از جنس چوب می‌ باشند اما به صورت کلی نشیمنگاه قفس پرندگان سه نوع است.

 • نشیمنگاه سیمانی: که این نشیمنگاه با نام پیرایش هم شناخته می‌ شود زیرا به وسیله آن پرندگان قادرند که ناخن‌ ها و منقار خود را بسابند.
 • نشیمنگاه شاخه درخت: این نشیمنگاه همانطور که از نامش پیداست از جنس چوب می‌ باشد و بهتر است که از شاخه طبیعی درخت تهیه شده باشد و به علت ناهمواری که این چوب‌ ها دارند از وارد شدن فشار یکنواخت به پاهای پرندگان خودداری می‌ کند.

لوازم مورد نیاز برای نگهداری کردن از پرندگان خانگی

 • نشیمنگاه طنابی: این نشیمنگاه از طناب ساخته شده است. از آنجایی که بیشتر پرندگان نسبت به اشیای اطراف خود توجه خاصی دارند و به آنها نوک می‌ زنند مراقب باشید که طناب را نخورند.

ظروف مناسب برای قفس پرندگان

ظروفی که برای قفس پرندگان لازم است عبارتند از:

 • ظرف آب: از آنجایی که پرنده نیاز به نوشیدن آب دارد و آب باید همیشه تمیز و تازه باشد حتماً یک ظرف مخصوص آب برای داخل قفس پرنده خریداری کنید.
 • دان خوری: قرار دادن یک دان خوری مناسب در قفس پرندگان از ریختن دانه‌ ها کف قفس جلوگیری خواهد کرد.
 • میله داخل قفس: دقت کنید میله‌ هایی که داخل قفس قرار می‌ دهید باید طوری نصب شوند که بالای ظرف غذا و آب پرنده نباشند تا از آلوده شدن آب و ظرف غذا توسط مدفوع پرندگان جلوگیری شود.
 • نکته مهم: ظرفی که جهت نگهداری کردن از پرندگان خانگی مورد استفاده قرار می‌ دهید حتماً طوری باشد که بتوان آن را ضدعفونی کرد و البته در مقابل مواد شست و شو نیز باید مقاوم باشد. اندازه ظرف هم باید با اندازه پرنده و قفس متناسب باشد.
حتما بخوانید:   برنامه واکسیناسیون بچه گربه | مراقبت پس از واکسن گربه

وسایلی که برای نظافت پرنده مورد نیاز می‌ باشد

نگهداری کردن از پرندگان خانگی فقط به برطرف کردن نیاز آنها خلاصه نمی‌ شود بلکه لازم است به پرندگان توجه ویژه‌ ای شود. با انجام بعضی از کارها مانند شست و شوی پرنده می‌ توانید به سلامتی آنها نیز کمک کنید. برای نظافت پرندگان به وسایلی نیاز دارید که در ادامه آنها را نام می‌ بریم.

ناخن گیر مخصوص: اگر ناخن‌ های پرندگان بلند باشد نشان از این دارد که آنها در سلامت کامل هستند اما این ناخن‌ ها می‌ تواند برای شما دردسر ایجاد کند. به همین خاطر بهتر است هر از گاهی ناخن پرنده‌ ها را کوتاه کنید.

قیچی تیز: یکی از بخش‌ های مهم نظافت پرندگان پیرایش پرهای آن می‌ باشد. با کوتاه نمودن پرهای پرنده، آنها نمی‌ توانند در خانه پرواز کنند.

آبپاش: بیشتر پرندگان به آبتنی کردن علاقه خاصی دارند. برای آنکه بتوانید این تفریح را برای آنها فراهم کنید به یک آبپاش نیاز خواهید داشت.

ظرف مناسب حمام: یک ظرف پلاستیکی برای حمام کردن پرنده خود نیاز دارید. دقت کنید که ظرف خریداری شده با اندازه پرنده شما متناسب باشد.

شامپو مخصوص: شست و شوی پرندگان با آب خالی کافی می‌ باشد اما هنگامی که پرنده خیلی کثیف و گلی شده است می‌ توانید از شامپوی مخصوص استفاده کنید تا در تمیزتر شدن آنها موثر باشد.

حوله نرم: پس از استحمام پرنده حتماً باید آن را با حوله نرمی خشک کنید و رطوبت را از پرهای پرنده کاملاً از بین ببرد.

محل نگهداری پرنده

همانطور که گفتیم برای نگهداری کردن از پرندگان خانگی به قفس نیاز دارید. هر چقدر قفس بزرگتر باشد پرندگان بهتر می‌ توانند پرواز کنند و جای زیادی برای راه رفتن در قفس داشته باشند. هر چقدر ارتفاع قفس بیشتر باشد برای پرندگان بهتر است زیرا فضای بیشتری جهت پریدن خواهند داشت. دقت کنید قفس پرنده باید طوری باشد که بتواند بدون آنکه بال‌ هایش به اطراف قفس و یا با وسایلی که داخل قفس وجود دارد برخورد کند، به راحتی پرواز نماید. فراموش نکنید که قفس را از فروشگاه معتبر خریداری نمایید و حتماً از فروشنده راهنمایی لازم جهت انتخاب قفس مناسب را بگیرید.

حتما بخوانید:   چگونه سگ را به خود وابسته کنیم | رام کردن سگ

نکات بسیار مهم درباره محل نگهداری کردن از پرندگان

در ادامه مطلب نکات مهمی را در مورد محل نگهداری کردن از پرندگان خانگی بیان می‌ کنیم.

 • محل نگهداری کردن از پرندگان خانگی باید حتماً ارتفاع مناسبی از زمین داشته باشد تا موجوداتی مثل حشرات و همچنین گربه‌ ها نتوانند به آن دسترسی داشته باشند.
 • در طول روز مدتی قفس پرندگان را مقابل نور خورشید قرار دهید تا بدن آنها ویتامین دی را جذب نماید ولی توجه کنید که به مدت طولانی این کار را انجام ندهید زیرا این مسئله موجب گرمازدگی پرندگان خواهد شد.

لوازم مورد نیاز برای نگهداری کردن از پرندگان خانگی

 • جهت اطمینان از راحت بودن هنگام خواب می‌ توانید یک پارچه روی قفس آنها قرار دهید. برخی از قفس‌ ها خودشان کاور مخصوص برای این کار را دارند که می‌ توانید آنها را نیز تهیه کنید.
 • از کاغذ یکبار مصرف کف قفس استفاده کنید تا فضولات پرندگان را به راحتی جمع آوری نمایید.
 • هفته ای یک بار باید محل نگهداری کردن از پرندگان را پاکسازی نمایید. این کار باید با روش‌ ها و ابزارهای خاصی انجام شود.
 • دقت کنید وسایل و ابزاری که برای قفس پرنده خریداری می‌ کنید نباید طوری باشد که به بدن آنها آسیبی وارد کند.
 • به صورت دوره‌ ای باید پرنده خود را نزد دامپزشک برده و از سلامت آن مطمئن شوید.
 • هرگونه تغییر رفتاری مثل کم اشتهایی، کرختی و نقص در حرکت می‌ تواند یکی از نشانه‌ های آسیب دیدگی یا بیماری در پرندگان باشد.

سخن آخر

در این مقاله از مجله آی بک به معرفی لوازم و ابزاری که جهت نگهداری کردن از پرندگان خانگی به آن نیاز دارید پرداختیم. انتخاب قفس مناسب، اسباب بازی مخصوص، نشیمنگاه پرنده، ظروف آبخوری و دان خوری، میله داخل قفس و … از لوازمی می‌ باشند که باید خریداری شود. نگهداری کردن از پرندگان خانگی نیازمند دقت و صرف زمان و البته هزینه است و لذتی که از همنشینی با پرندگان خواهید برد غیر قابل وصف می‌ باشد. پرندگان می‌ توانند شادابی و سرزندگی را به دنیای ماشینی انسان‌ ها بیاورند و به همین خاطر ارزش صرف هزینه و زمان برای آنها وجود دارد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

لوازم مورد نیاز برای نگهداری کردن از پرندگان خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لوازم مورد نیاز برای نگهداری کردن از پرندگان خانگی، انتخاب قفس مناسب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x