تعمیرات کولر آبی

دلیل بوی بد کولر آبی چیست؟ | از بین بردن بوی کولر آبی

بوجود آمدن بوی ماهی در کولر آبی | راهنمای از بین بردن بوی لجن در کولر آبی | بوی بد در کولر به چه علت است؟

امروزه کولر های متنوعی در بازار عرضه شده اند که هم از نوع گرمایشی هستند و هم سرمایشی. با وجود کولر های گازی باز هم کسانی هستند که طرفدار کولر های آبی هستند، کولر های گازی نسبت به آبی ها قیمت بالایی دارند و هر افرادی نمی تواند آن را تهیه کند. کولر آبی ها دارای رطوبت هستند و فضای محیط را، سرد و مطبوع می کند. اما گاهی ممکن است با بوی بد آن مواجه شوید که دلایل خاص خودش را دارد. وقتی متوجه شده اید که از دریچه موجود در کولر آبی بوی بدی می آید، بهتر است به پوشال های آن نگاه بیندازید، ما چندتا از علت های بوی بد کولر آبی را ذکر می کنیم.

کهنه شدن پوشال های کولر آبی

بهتر است بدانید پوشال های کولر را هر ۱۲ ماه یک بار باید عوض کنید، چون پوشال ها به طور معمول از جنس چوب هستند و به دلیل وجود آب خیس می شوند، ممکن است پوشال ها کثیف شوند و در آن ها شرایط مطلوبی برای رشد میکروب ها و باکتری ها است، و به خاطر همین باعث ایجاد بوی بد می شود.

اگر در تعویض کردن پوشال ها تنبلی کنید، علاوه بر اینکه باعث ایجاد بوی بد می شود امکان دارد باکتری و میکروب های موجود در آن هم وارد محیط اطراف شما شوند و در این صورت سلامتی شما به خطر می افتد. اما اگر این پوشال ها خیلی قدیمی باشند، میکروب های موجود در پوشال وارد بدنه کولر هم می شوند، در نتیجه اگر شما پوشال جدیدی را هم در کولر قرار دهید، آن ها هم آلوده می شوند، پس یک نکته ای را به یادتان بسپارید، قبل از عوض کردن پوشال قدیمی، ابتدا بدنه کولر را با محلول آنتی باکتریال و یک دستمال آن را به خوبی تمیز کنید و بعد از آن، پوشال جدید را قرار دهید.

 علت های بوی بد کولر آبی

ماندن طولانی مدت آب درون کولر

اگر آب در درون کولر قدیمی و کهنه باشد باعث بستن لجن در آن می شود، و می‌دانید که لجن شرایط خوبی برای قارچ ها و میکروب ها است و به خاطر همین یکی از دلایل بوی بد کولر به خاطر کهنه شدن آب است، اگر آب کثیف باشد، بقیه ی قسمت های کولر هم کثیف و ویروسی می شوند، می‌دانید که آب از طریق یک شلنگ به کولر می رسد و تا حدودی همه قسمت های کولر، با آب در ارتباط هستند حالا آبی که کثیف باشد همه اجزای کولر با آن ویروس ها ارتباط دارند، و اگر پوشال های آن را به تازگی عوض کرده اید باز هم دچار این آلودگی می شود، بنابراین هنگام عوض کردن پوشال ها، همه ی تجهیزات کولر را به طور کامل بررسی کنید و اگر آلودگی در جاهای مختلف کولر دیدید آن ها را به خوبی تمیز کنید.

علاوه بر موارد بالا، اگر پمپ کولر خراب باشد، آب هم به درستی در جریان نمی باشد و باعث آلودگی آب می شود، در بروز این مشکل باید پمپ آب را عوض کنید. در کولر ها قسمتی به نام تشتک وجود دارد، که هنگام راه‌اندازی کولر آن را باید به خوبی بشویید و از مایع های آنتی باکتریال استفاده کنید اما برای تمیز کردن آن ها حواستان باشد از مایع های ظرفشویی و لباسشویی به هیچ عنوان استفاده نکنید. در نهایت، کولر ها هم مانند سایر لوازم خانگی نیاز به تعمیرات دوره ای دارند تا عمر طولانی داشته باشند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت کار نکردن دور تند و کند کولر آبی | عیب یابی کولر آبی

روغن کاری نادرست کولر

هر سالی که می خواهید کولر را راه‌اندازی کنید ابتدا باید آن را تمیز کنید و سپس قطعات آن را به خوبی روغن کاری کنید تا هنگام کار کردن، صدای جر ندهد، حالا برای روغن کاری، ابتدا باید به جنس آن دقت داشته باشید، چون اگر از روغن های بی کیفیت استفاده کنید، باعث ایجاد بوی بد می شود و آرامش خاطر شما را بهم می ریزد.

زمانی که کولر را روشن کرده اید و بعد از چند دقیقه متوجه شدید که موتور کولر، گرم شده است و بوی بدی به مشامتان می رسد، بهتر است که کولر را خاموش کنید و صبر کنید تا خنک شود، آن وقت همه روغن هایی که به تجهیزات آن زده اید، را پاک کنید و مجددا با روغن های با کیفیت، روغن کاری کنید.

کولر ها را در جای مناسبی قرار دهید

سعی کنید کولر را در جای مناسبی و در دور از نور خورشید نصب کنید، چون برخی از افراد می گویند که ما همه نکات را در هنگام راه‌اندازی کولر رعایت کردیم ولی باز کولر بوی بدی را تولید می کند، برخی از آن ها با رعایت تمامی نکات، امکان دارد کولر را در نزدیکی لوله های فاضلاب نصب کنند و تنها دلیل ایجاد بوی بد، همان است.

برای رفع این مشکل، ابتدا باید محل کولر را عوض نمایید و در جای مناسبی آن را نصب کنید و یا اینکه دریچه های کولر را کمی بالاتر و یا تغییر دهید، اگر دریچه ها را بالاتر ببرید به احتمال زیاد بوی بد از بین نمی رود ولی بوی بد آن مانند قبل نمی شود و قابل تحمل تر است. ما سعی کردیم به شما برخی از دلایل ایجاد بوی بد را بگوییم ولی اگر با تمام این نکات، بوی بد از بین نرفت می توانید از یک کارشناس مشورت بگیرید.

چک کردن سینی کولر آبی

حتما این اتفاق را تجربه کرده اید به دلیل مشکل در پمپ آب، باعث می شود در سینی زیر کولر آب جمع شود اگر آن آب را به موقع تعویض نکنید باعث ماندن طولانی مدت آب و لجن بستن آن می شود، بنابراین باید هفته ای دو بار آب سینی را خالی کنید.

خراب شدن پمپ آب کولر آبی

اگر پمپ آب کولر، خراب باشد باعث تولید بوی بد می شود، بر این اساس باید آن را تعمیر و در صورت سوختگی کامل آن را عوض کنید.

چک کردن منبع آب کولر آبی

بعضی از افراد برای تهیه ی آب کولر، فقط از یک منبع بزرگ استفاده می کنند، برای همین حتما منبع آب را چک کنید که در آن شیء و یا موجودی نباشد و باعث ایجاد بوی بد نشود، چون یکی از علت های مهم ایجاد بوی بد، منبع آب کولر است.
البته در کنار این عوامل ها، موارد دیگری هم هستند که باعث ایجاد بوی بد می شوند، این موارد ها عبارتند از:

  1. خراب شدن تسمه کولر
  2. جمع شدن رسوب در تجهیزات کولر
  3. ایجاد اشکال در قطعه ی برزنت کولر
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با قطعات کولر آبی | قطعات الکتریکی کولر آبی

نکاتی برای از بین بردن بوی بد کولر

برای این که از بوی بد کولر خلاص شوید، بهتر است یکم از محلول شیشه پاک کن و یا مایع سفید کننده را در قسمتی از به نام کف مخزن قرار دهید، و بعد از این کار برای ۶۰ دقیقه فقط کافی است پمپ آب را روشن کنید تا پوشال های آن با محلول شیشه پاک کن مرطوب شوند، حالا بعد از آن، واجب است که کف آب کولر را بگیرید و خالی کنید و همانطور کولر را به خوبی تمیز کنید تا عاری از کف باشد.

دوباره مخزن کولر را با آب پر کنید و باز هم مقدار خیلی کمی از محلول های بالا استفاده کنید، اگر این نکات گفته شده را در ماه، دوبار انجام دهید بوی بد کولر برای همیشه از بین می رود. اما برای رفع بوی نامطبوع آن، دقت داشته باشید از لوله باز کن و یا جوهر نمک استفاده نکنید. چون اگر از این شوینده ها استفاده کنید بدنه آن به کل نابود می شود. اما امروزه با پیشرفت علم و دانش، خوشبو کننده های کولر آبی هم در بازار وجود دارد می توانید خریداری کنید و استفاده کنید.

 علت های بوی بد کولر آبی

چند نکات برای استفاده از کولر آبی

از کانال کشی هایی با طول کمتر استفاده کنید:
در اصل کانال های کولر، نباید خیلی طولانی و پیچیده باشند، و کسانی که در ساختمان های خیلی بلند زندگی می کنند بهتر است کانال کولر را در تراس قرار دهند. چون اگر طولانی باشد فشار هوای موجود در آن، کم می شود و باد کمتری را به داخل محیط می راند و اگر کانال های کولر پیچیده باشند جهت باد آن را، منحرف می کنند و در نتیجه محیط اطراف را سرد نمی کنند.
از وسیله ی گرما زا استفاده نکنید!
سعی کنید در یک محیط از چند وسایل گرمازا به طور همزمان استفاده نکنید چون در این موقع دمای خانه بیش از حد بالا می رود و مجبور می شوید زیاد از کولر استفاده کنید.

چگونگی روشن کردن کولر

در روشن کردن کولر از همه اول پمپ آب را بزنید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا پوشال ها مرطوب شوند و بعد کلید دور تند کولر را بزنید و بعد از این که کار کرد، می توانید کلید دور کند را بزنید. کولر های قدیمی یک قسمتی به نام خازن راه انداز داشتند و این قسمت را در کولر های جدید، قرار نمی دهند، وظیفه این خازن، این است که کولر را از سرعت صفر به سرعت بالا برساند. حالا اگر شما کولر را ابتدا با دور تند روشن کنید، نقش خازن را بر عهده می گیرید و به همین خاطر فشار کمتری به موتور دستگاه شما وارد می شود، بعد از ۵ دقیقه که کولر با دور تند فعالیت کرد می توانید آن را بر روی دور کند قرار دهید.

علت های بوی بد کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با روش های برطرف کردن بوی بد و

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا