ضایعات

فواید بازیافت کاغذ و کاربرد آن چیست؟ | ضایعات کارتن، مقوا و کاغذ

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

بازیافت کردن کاغذ های باطله یکی از بخش های سودآور و جذاب در صنعت بازیافت می باشد. که این امر باعث تولید محصولات جدید و محافظت از محیط زیست می شود.  در روز تعداد زیادی از کاغذ ها تبدیل به زباله می شوند، از آنجایی که منبع اصلی تولید کاغذ از درختان است، بازیافت کردن آنها اهمیت بسیار زیادی دارد و حدوداً کاغذ ها و مقوا ها ۱۰ درصد زباله های کشور ما را شامل می شوند.

مهمترین فواید بازیافت کاغذ چیست؟

بازیافت کردند در اصل فرآیندی است که برای استفاده مجدد از زباله باید آن را انجام دهیم که در طی انجام بازیافت زباله به مواد اولیه تبدیل می شود و از آن میتوان برای تولید کردن محصولات جدید استفاده کرد. بازیافت کردن کاغذ بخش مهمی از این فرایند می باشد، بازیافت کاغذ می تواند فواید بسیار زیادی داشته باشد. که در ادامه مقاله ما چند مورد از این فواید را برایتان بیان می کنیم.

 • از اتلاف سرمایه های ملی جلوگیری می کند.
 • مصرف انرژی را کم میکند و انرژی را ذخیره می کند.
 • در مصرف مواد اولیه صرفه جویی می شود.
 • از محیط زیست و منابع طبیعی محافظت می شود.
 • کم شدن ورود مواد آلاینده به محیط زیست.
 • کم شدن نیاز به مکان برای دفن زباله
 • کم شدن نیاز از استفاده دستگاه های زباله سوز.
 • اصلاح شدن الگوی مصرف
 • گسترش فناوری سبز
 • به وجود آمدن شغل های جدید
 • بازیافت کردن هر تن کاغذ از قطع شدن ۱۷ اصله درخت جلوگیری می  کند.

سود آوری بازیافت کردن کاغذ ها

در کل صنعت بازیافت یکی از بهترین راه ها برای محافظت از محیط زیست است و شغل های زیادی به وجود می‌آورد، در اصل زیاد شدن جمعیت و تغییر سبک زندگی مردم باعث تولید بیش از حد زباله ها در سال های اخیر شده است که در این میان مقدار زیادی از این زباله ها را کاغذ و مقوا تشکیل داده اند.

دفع غیر اصولی زباله ها و سوزاندن زباله ها باعث هدر رفتن انرژی و از بین رفتن منابع طبیعی می شود. اما بازیافت اصولی این کاغذ و مقوا ها می تواند بخش بزرگی از زباله ها را برای تولید مواد جدید آماده کند. در این صنعت به دلیل اینکه زباله های کاغذی بسیار ارزان هستند سود خوبی برای سرمایه گذار خواهد داشت و از طرف دیگر باعث کم شدن مصرف انرژی می شود و هزینه پایین تری برای شهرداری ها نیز دارد.

روش بازیافت کردن کاغذ

همانطور که گفتیم بازیافت کردن یکی از قسمت های مهم در صنعت بازیافت می باشد و بازیافت کاغذ طبق مراحلی که در ادامه مقاله برایتان بیان می کنیم باید انجام شود. اول از همه کاغذ هایی را که جداسازی شده اند باید جمع آوری کرده و به انبار انتقال داده شود، تا دوباره تفکیک شوند. کاغذ هایی را که می شود بازیافت کرد باید پرس و بسته بندی شوند تا برای رساندن به کارخانه بازیافت، کم حجم باشند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ضایعات آلمینیوم چیست؟

اول از همه برای بازیافت کردن کاغذ ها آنها را در گالاندول یا پالپر می ریزند تا کاغذ هایی که رنگی هستند با کلر یا سود مرکب زدایی بشود. حالا کاغذ ها باید با آب مخلوط شوند تا به طور کامل تمیز شود . در این حالت مخلوطی از الیاف و آب تشکیل شده و بعد از عبور کردن از صافی و تصفیه کننده، روی میز فوردرینیر ریخته خواهند شد. هنگامی که آب اضافی خارج شد این مخلوط کاغذ و آب داخل ماشین خمیر سازی ریخته می شود، که این امر باعث به وجود آمدن خمیر کاغذی می شود، پس از آن این خمیر کاغذی باید به بخش خشک کردن، اتو کردن و آبگیری ارسال بشود، در نتیجه خمیری که درست شده را می شود در اندازه های مختلف برید و برای مصرف های متفاوتی استفاده کرد.

فواید بازیافت کاغذ

روش جمع آوری کاغذهای باطله و قابل بازیافت

به طور کلی جمع آوری کاغذهای باطله ۴ روش دارد و و روش اول این است که به وسیله کیوسک های بازیافت کاغذ ها را جمع آوری کنیم، روش دوم این است که می‌توانید به وسیله ادارات مرتبط و ارگان ها این کار را انجام دهید، روش سوم این است که از طریق مراکز تجاری صنعتی بازیافت کاغذ را انجام دهید، روش چهارم و آخرین روش این است که کاغذ ها را از طریق مراکز آموزشی و فرهنگی جمع آوری کنید.

محصولات مهمی که حاصل بازیافت کاغذهای باطله می باشد چیست؟

یکی از اصلی ترین و مهم ترین مزیت های بازیافت کاغذ تولید محصولات کاغذی بسیار پرکاربرد و جدید می باشد، از مهمترین محصولاتی که با استفاده از بازیافت کاغذ های باطله تولید می شوند کاغذهای فلوتینگ، تست لاینر و وایت تاب می باشد. این محصولات به دلیل اینکه بازیافتی هستند بسیار ارزان می باشند. از طرفی دیگر تأثیر زیادی بر حفظ محیط زیست خواهند داشت. در ادامه مقاله هر کدام از این محصولات و کاربرد آنها را برایتان بیان می کنیم پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کاغذ فلوتینگ چیست ؟

این نوع کاغذهای بازیافتی برای لایه میانی ورق کارتن مورد استفاده قرار می‌گیرد، که این کاغذ حالت موج دار یا کنگره ای دارد‌. وظیفه لایه میانی یا کاغذ فلوتینگ ضربه گیری می باشد و از چیزهایی که درون کارتون قرار دارد در برابر ضربات و فشارهای فیزیکی محافظت می کند. هر چقدر استحکام کاغذ فلوتینگ بیشتر باشد کیفیت کارتون نیز بهتر است.

کاغذ تست لاینر چیست ؟

این نوع کاغذ بازیافتی از انواع کاغذهای کرافت می باشد. کاغذ تست لاینر در صنعت ورق سازی و کارتن سازی کاربرد زیادی دارد. کاغذی که کرافتی می باشد که به طور کامل از بازیافت کاغذ های باطله تهیه می شود و اکثر کاغذ هایی که در بازار موجود هستند از همین نوع می باشند.

کاغذ وایت تاپ چیست؟

این نوع کاغذ مثل تست لاینر از کاغذهای بازیافتی  است که اکثراً برای لایه رویی کارتن ها استفاده می شوند . این کاغذها را در قسمت بیرونی قسمت موج دار یا کنگره دار کارتن استفاده می کنند و میتوان با کیفیت بالا بر روی آنها چاپ انجام داد.

اهمیت بهداشت در تولید کردن کاغذ های بازیافتی

به این نکته توجه کنید که قبل از تولید مقوا، خمیر کاغذ باید به خوبی تصفیه و ضدعفونی شود. کارخانه هایی که دستگاه های قدیمی و غیر استانداری دارند به این فناوری مجهز نیستند. دستمال کاغذی هایی که در این کارخانه ها از پوشال تولید می شود اکثرا غیر بهداشتی می باشند این مشکل فقط برای تولید دستمال کاغذی نیست بلکه دیگر محصولات تولید شده نیز غیر بهداشتی هستند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بازیافت ضایعات مس چگونه انجام میشود؟

چه کاغذهایی برای بازیافت مناسب هستند؟

در بازیافت کردن کاغذ ها یک سری از آن ها برای بازیافت مناسب نیستند اما در ادامه مقاله کاغذ هایی که مناسب بازیافت کردن هستند را برایتان بیان می کنیم:

روزنامه ها، مجله ها، کاغذهای باطله، کاغذ های کپی ،پاکت های نامه، بروشورها، کارتن ها، کتاب ها، کاغذهای گلاسه.

سرمایه گذاری کردن در بازیافت کاغذ های باطله

برای بازیافت کردن کارتون ها و کاغذ ها در ایران چشم اندازه وسیعی وجود دارد. هم اکنون این صنعت در حال پیشرفت است و کارخانه هایی که در این زمینه مشغول به کار هستند بسیار کم می باشد سرمایه‌گذاری در این کار می‌تواند بسیار سودآور باشد.

وضعیت بازیافت کردن کاغذ در کشور ایران چگونه است؟

آمار بازیافت کردن کاغذ های باطله در کشور ایران نسبت به کشورهای دیگر پایین است، جدا کردن زباله های تر و خشک اهمیت زیادی در بازیافت کردن کاغذ دارد.  اما در شهرداری ها و مراکز خرید هنوز اقداماتی برای این کار انجام نداده اند از طرف دیگر برنامه اصولی برای بازیافت وجود ندارد، امکاناتی نیست و تجهیزات کافی برای جداسازی و تفکیک آنها وجود ندارد. بازیافت کردن کاغذ هنوز فرهنگ سازی نشده و مشارکت عمومی برای انجام این تفکیک نیست. نبودن آموزش های تفکیک کردن و بازیافت در جامعه می تواند بر این مسئله تأثیر گذار باشد.

فواید بازیافت کاغذ

بازیافت کردن کاغذ در کشور ایران با چه مشکلاتی روبرو است؟

مشکلات بازیافت کردن کاغذ در ایران بسیار زیاد است اما مهم ترین آن ها نبودن صنایع بازیافت درست استاندارد، کمبود سرمایه برای تولید زیرساخت، وجود نداشتن نیروی متخصص، نبود آگاهی درباره اهمیت بازیافت و تأثیر آن بر محیط زیست، آموزش ندادن آن در جامعه، وجود نداشتن بازار فروش مواد بازیافتی می باشد. متأسفانه اکثر کاغذهایی که بازیافت می شوند کیفیت خوبی ندارد. به دلیل پرس نادرست این کاغذ های بازیافتی سطح صافی ندارند و بعضی از آنها نا خالصی های فلزی و غیر بهداشتی نیز دارند. در حالیکه نمونه های خارجی بازیافت کاغذ ها صاف و با کیفیت هستند. این مشکل ناشی از تجهیزات بی کیفیت و سطح فناوری پایین است. چون اکثر کارخانه ها برای هزینه کمتر سراغ دستگاه های بی کیفیت و قدیمی می روند.

نحوه تولید کاغذ

کاغذ ها یکی از اصلی ترین و مهمترین فرآورده های چوب می باشند. برای ساخت کاغذ درختان زیادی را قطع می کنند. اول از همه تنه درخت را با دستگاه مخصوص خرد می کنند و به براده تبدیل می کنند. این خرده چوب ها را با روش های مختلف و مواد شیمیایی تجزیه می کنند. سپس از آنها الیافی به دست می‌آید که اسم اصلی آن خمیر کاغذ می باشد. از درهم تنیده شدن این الیاف و پرس کردن آنها کاغذ و مقوا نیز تهیه می شود چوب مهمترین و اصلی ترین ماده اولیه کاغذ است که پس بازیافت کاغذ به طور مستقیم در نجات دادن درختان نیز نقش دارد.

 

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

فواید بازیافت کاغذ و کاربرد آن چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بازیافت کردن کاغذ در کشور ایران با چه مشکلاتی روبرو است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا