ضایعات

ضایعات آلمینیوم چیست؟

آشنایی با انواع ضایعات آلمینیوم و قیمت انواع ضایعات آلمینیوم

در این مقاله از ایبک به سراغ آلمینیوم و ضایعات آن میرویم تا شما را با ضایعات این فلز گران بها آشنا کنیم ، همانطور که میدانید آلمینیوم یکی از فلزهایی است که از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. این فلز هم قیمت خوبی دارد و هم کارایی های زیادی را میتواند در زندگی انسان داشته باشد. . در فلزات مس در رده اول ارزشی قرار دارد و در رده دوم فلز آلمینیوم را میتوان قرار داد، پس با این اوصاف که این فلز یکی از با ارزش ترین فلزهای حال حاضر بازار است باید برای ضایعات آن نیز ارزش بالایی قائل شد آلمینیوم نیز میتوان از دو دسته ضایعاتی کهنه و نو تشکیل شود.

ضایعات کهنه آلمینیوم چیست؟

فلز آلمینیوم نیز مانند فلزهای دیگر بعد از مدتی استفاده به مواد کهنه تبدیل می شود و بعد از این اتفاق به ضایعات تبدیل میشود و باید مراحل بازیافت شود.

ضایعات نو آلمینیوم چیست؟

زمانی هم هست که در تولیدات آلمینیومی بخش های اضافه باقی میماند که به آن زائدات آلمینیومی گفته می شود ، این زائدات در دسته ضایعات نو یا دسته اول آلمینیوم قرار میگیرند و این دسته را نیز باید بازیافت کرد.

آلمینیوم در بازار کشور عزیزمان ایران دو دسته اصلی آلمینیوم نرم و آلمینیوم خشک تقسیم می شود. آلمینیوم نرم از خلوص بالاتر و کیفیت بهتری برخوردار است و همچنین انعطاف بیشتر و شکل پذیری بهتری دارد ، اما آلمینیوم خشک را میتوان در ریخته گری و کارهای مشابه آن استفاده نمود. از دید قیمت نیز قیمت آلمینیوم نرم با ارزش تر و گران بها تر از آلمنیوم خشک است.

ضایعات آلمینیوم نرم

آلمینیوم نرم چیست؟

آلمینیوم نرم برای صنعت هایی نظیر درب و پنجره سازی ، ظرف های آلمینیومی ، ماشین سازی ، سیم و کابل آلمینیومی ، سیم روکش دار ، کابل های خودنگهدار ، سیم های مغز فولادی ، سیم های آرمیچر آلمینیومی ، پروفیل و صفحه آلمینیومی استفاده میشود که در ادامه توضیحات هر کدام را برای شما شرح خواهیم داد.

آلمینیوم در صنعت درب و پنجره سازی :

در گذشته درب و پنجره ها از جنس آهن ساخته میشد که این هم از نظر وزن و هم از نظر کیفیت که دچار زنگ زدگی میشد اصلا کار درستی نبود و باید بشر به سمت فلزی میرفت که وزن کمتری داشته باشد و مقاومت خوبی از خود نشان دهد و از سمتی مثل آهن دچار زنگ زدگی نشود به همین علت متخصصین به سراغ آلمینیوم رفته و آن را در این صنعت استفاده کردند ، اما همین درب و پنجره ها زمانی که تعویض میشوند به عنوان ضایعات آلمینیومی محاسبه شده و با قیمت روز آلمینیوم فروخته میشود.

آلمینیوم در صنعت ظرف های آلمینیومی :

آلمینیوم یکی از بهترین فلزها در زمینه ظروف مصرفی انسان میباشد چرا که هم انتقال دمای خوبی دارد و هم در مقابل دمای اجاق گاز میتواند مقاومت خوبی از خود نشان دهد ، جدیدا در علم پزشکی استفاده از آلمینیوم را کار درستی نمیدانند و فلزهای دیگری را جایگزین کردند اما هنوز در کشور ما یکی از ظروف خوب در این صنعت به شمار می رود ، و ظروف آلمینیومی بعد از استفاده طولانی مدت یا خرابی و کج شدن به عنوان ضایعات استفاده میشود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ضایعات آهن چیست و چه کاربردی دارد

آلمینیوم در صنعت ماشین سازی :

در گذشته دور در صنعت خودرو سازی برای رادیاتور خودرو از فلز مس استفاده میکردند اما با گذشت زمان و پیشرفت علم به این موضوع پی بردند که آلمینیوم میتواند فلز بسیار بهتر با طول عمر بیشتر برای استفاده در رادیاتور خودرو باشد ،  اما با این حال نیز این رادیاتورها بعد از مدت های زیاد استفاده از بین میرود و کیفیت اولیه را ندارد و در این زمان بعنوان ضایعات نرم فروخته می شود.

آلمینیوم در صنعت سیم و کابل آلمینیومی :

آلمینیوم یکی از رساناهای خوب به شمار می رود و بخاطر قیمت مناسب در برابر مس میتواند گزینه بهتری برای سیم و کابل باشد و در هزینه هایی که تولید کننده دارد بسیار مناسب تر خواهد بود ، اما این محصول نیز فرسوده میشود و ضایعات زیادی دارد و میتوان به عنوان ضایعات آن را به فروش رساند و از آن استفاده کرد.

آلمینیوم در صنعت سیم روکش دار آلمینیومی :

سیم های روکش دار دارای بخش آلمینیومی میباشد و استفاده از آلمینیوم نیز در این صنعت نیز بسیار به صرفه است و از نظر اقتصادی کاملا مناب خواهد بود. این محصول هم بعد از خرابی و تکه شدن به عنوان ضایعات به فروش می رسد.

آلمینیوم در صنعت پروفیل :

همانطور که میدانید پروفیل های آلمینیومی در صنایع مختلف از جمله خودروسازی استفاده زیادی دارد ، در ساخت واگن و … . این دسته از صنعت آلمینیوم نیز در دسته آلمینیوم نرم محاسبه شده و ضایعات آن با قیمت خوبی به فروش میرسد و بعد از سیم آلمینیومی لخت با ارزش ترین آلمینیوم نرم به حساب می رود.

آلمینیوم در صنعت صفحات آلمینیومی :

آلمینیوم نرم در کارخانه زمانی که در حرارت مناسب از بین غلطکهای بزرگ رد شده و  فشرده و نازک می شوند بصورت ورقه ای یعنی همان صفحات آلمینیومی در می آید و بعد با برش خوردن بصورت اشکال مناسب درست شده و آن را در مکان هایی که کف پوش آلمینیومی نیاز دارند مانند کف سوله های سایپا و ایران خودرو که از آلمینیوم ساخته شدهو یا در ایستگاه های اتوبوس و تاکسی که همه مشاهده کردید آلمینیوم در ساخت این موارد به مراتب مورد استفاده قرار گرفته اند. چرا که در این مکان ها فلزی باید استفاده شود که نه در برابر نور خورشید خراب شود و نه در برابر باران دچار زنگ زدگی شود.

ضایعات آلمینیوم خشک

ضایعات خشک آلمینیوم چیست؟

ضایعات خشک آلمینیوم نیز یکی دیگر از انواع آلمینیوم است که قیمت کمتری در مقابل آلمینیوم نرم دارد و در موارد خاصی مثل ساخت سیلندر خودرو ، پیستون خودرو ، رینگ های اسپرت ، ساخت رادیاتور و پره های شوفاژ ، کرکره برقی و همچنین ظروف نسوز چدنی استفاده میشود چرا که در این موارد باید فلز سخت و محکمی استفاده شود که آلمینیوم خشک بسیار مناسب است و همچنین از نظر قیمت و هزینه نیز بسیار به صرفه خواهد بود.

آلمینیوم خشک در صنعت سیلندر :

سیلندر خودرو یکی از مواردی است که نیاز به آلمینیوم خشک دارد و با استفاده از آلمینیوم خشک میتوان اقدام به تولید سیلندر موتور خودرو نمود ، سیلندر و پیستون موتور دسته بندی های زیادی دارد و به انواع مختلفی تقسیم میشوند ، اگر دقت کرده باشید در ریختگری آلمینیوم خشک را در سیلندر به شکل چدن در می آورند تا توان و رابط کاربری استفاده شده آن مناسب با فعالیت موتور خودرو باشد. در بین ضایعات آلمینیوم خشک سیلندر مرغوبیت خوبی دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فواید بازیافت ضایعات مس و کاربرد آن چیست

آلمینیوم خشک در صنعت رینگ اسپرت خودرو :

اگر با رینگ خودرو آشنا باشید میدانید که دو دسته فولادی و آلمینیومی دارند و رینگ آلمینیومی که همان رینگ اسپرت نامیده می شود معمولا دارای رنگ نقره ای است و باید بدانید که رینگ آلمینیومی اسپرت خودرو از جنس محکم و بسیار مقاومی برخوردار است و ضایعات فروش آن نیز ارزش فروش بسیار خوبی دارند.

آلمینیوم خشک در صنعت رادیاتور و شوفاژ خانگی :

همانطور که در این مقاله چندبار مطرح کردم آلمینیوم رسانای فوق العاده خوبی برای گرما است و کیفیت خوبی رو میتونه از خودش در این صنعت به عرضه بزاره ، بخاطر همین موضوع است که از آلمینیوم در صنعت ساخت رادیاتور و شوفاژهای خانگی استفاده میشود ، ضایعات رادیاتور را در بازار امروز بصورت پره ای خریداری میکنند و در بعضی موارد نیز بصورت کیلویی خرید و فروش می شود.

آلمینیوم خشک در صنعت کرکره برقی :

همانطور که عرض کردم آلمینیوم هم ظاهر خوبی دارد هم در برابر نور خورشید و آب بسیار مقاوم است و همین موارد باعث آن شده است که از آن در صنعت ساخت کرکره برقی نیز استفاده زیادی داشته باشد ، همیشه هر چقدر هم که کیفیت فلز بالا باشد بالاخره با تعویض و یا جابجایی محل استفاده ممکن است دچار خرابی و تبدیل شدن به ضایعات شود ، ضایعات این نوع آلمینیوم به صورت کیلیویی خرید فروش می شود و بازار خرید خوبی نیز دارد.

آلمینیوم خشک در صنعت ظروف چدنی :

ظروف چدنی نیز یکی از مواردی هستند که با استفاده از آلمینیوم خشک ساخته میشود و این ظروف از دو بخش اصلی تشکیل شده که بخش اول بدنه و بخش دوم پوشش میباشد ، بدنه این محصولات نیز آلمینیوم خالص فشرده است و که بصورت ورقه آلمینیوم فشرده ساخته شده اند و در حالت ها تابه ای ، قابلمه ای و ظروف های کوچک و بزرگ مختلف وجود دارد و حتی مواردی هم برای ساخت پایه اجاق های تک شعله که نیاز به بدنه محکم دارند مورد استفاده قرار میگیرد و این ضایعات نیز بصورت کیلویی خرید و فروش می شود.

سخن پایانی :

در این مقاله از ایبک سعی داشتیم تا شما را با بازار ضایعات آلمینیوم نرم و خشک آشنا کنیم و موارد را برای شما تا حد ممکن باز کردیم تا بتوانید با انواع و اقسام و ارزش هر کدام از انواع آلمینیوم آشنا شوید ، از شما عزیزان میخواهیم که بعد از مطالعه این مقاله ما را از دیدگاه های شریفتان محروم نکنید و هر سوال یا مشکلی که در این زمینه داشتید با ما در میان بگذارید تا بتوانیم با تجربیات متخصص های با تجربه به شما یاری رسانی کنیم.

نظر شما در رابطه با مقاله

مجموع امتیازات مقاله

مقاله ضایعات آلمینیوم توضیحات کامل در رابطه با آلمینیوم و ضایعات آن است و میزان بازار و صنعت آلمینیوم بررسی شده

امتیاز کاربر: ۳.۴۹ ( ۷ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا