ضایعات

بازیافت ضایعات مس چگونه انجام میشود؟

نحوه بازیافت کامل ضایعات مس و باگشت مس به چرخه صنعت

در این مقاله از ایبک به سراغ مس و بازیافت ضایعات این فلز گرانبها خواهیم رفت ، مس یکی از گرانبهاترین فلزهای حال حاضر دنیاست که واقعا ارزش مالی زیادی را به خود اختصاص داده ، حال باید با نحوه بازگشت این فلز به چرخه صنعت آشنا شویم ، با ما همراه باشید تا با این فلز گران بها بیشتر آشنا شوید و با درآمد بازیافت آن هم همچنین.

بازیافت فلز چیست ؟

جالبه بدونید که دنیای ضایعات به یک صنعت و در حقیقت یک بیزینس بزرگ تبدیل شده و کشورهای بزرگ همچون کشور عزیزمان این صنعت گردش مالی بزرگی را برایشان رقم میزند. در کنار این باید این موضوع را بدانیم که این صنعت باعث تولید و بازدهی همیشگی این فلزات میشود و اگر این صنعت در گردش نباشد امکان تولید فلز و صنعت فلز و تولیدات آن به حداقل خواهد رسید. با جمع آوری ضایعات فلزات همیشه هم پاکسازی محیط زیست انجام می شود و هم فلزاتی همچون مس مجدد به شمش تبدیل شده و به چرخه بازار کار باز میگردند.

بازیافت مس

چرا بازیافت مس مهم است ؟

همانطور که بالاتر عرض کردم بازیافت مس میتواند تاثیر بی چون و چرایی در محیط زیست داشته باشد و به پاکسازی محیط زیست کمک کند ، البته باید بدانید که این مورد تنها به فلز مس مربوط نمیشود و برای تمام فلزات این مورد وجود دارد و بازیافت آن ها به پاکسازی محیط زیست کمک خواهد کرد و از سمتی این صنعت و گردش این پول در کشور باعث تبدیل شدن به کشور جهان اول خواهد شد.

کارخانه جاتی همچون مس کرمان همواره در عرصه بازیافت این فلز گران بها پیش رو و پیش قدم هستند و باعث این شده اند که این صنعت به پیش برد اهداف کشور عزیزمان کمک شایانی کند. و از سمتی نیازهای صنعتی به مس و تجهیزات و قطعاتی مسی همیشه روی عرصه تولید باشد. در کناره این نیز باعث حفظ شدن بی چون و چرای سرمایه های ملی خواهد بود.

چرا ضایعات مس مهمتر از فلزات دیگر برای بازیافت است ؟

در این صحبت شکی نداشته باشید که مس در بالاترین رده اهمیت برای بازیافت قرار دارد ، حالا برای شما سوال پیش خواهد آمد که چرا مس باید اهمیت بالایی داشته باشد ؟ مس یکی از فلزاتی است که کاربرد و قابلیت های بی شماری را داراست و در صنایع مختلف خودروسازی ، ماشین آلات صنعتی ، صنایع جنگی و ساختمان سازی و… کاربرد بالایی دارد. به همین خاطر است که در روز مره بسیار مشاهده میکنید که افراد زیادی در تلاش برای تهیه این فلز هستند و همین افراد از ضایعات مس به سود بالایی دست پیدا میکنند.

دلیل دوم که این فلز برای بازیافت اهمیت دارد سنگین تر بودن و با ارزش تر بودن این فلز در مقابل فلزات دیگر است و در کنار آن بسیار انعطاف پذیر است و چکش خوری خوبی نیز دارد و به راحتی میتوان آن را در صنایع مختلف استفاده کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مزایای بازیافت ضایعات آهن و روی چیست و چگونه بازیافت میشوند؟

جالب است بدانید که در طول یک سال قریب به ۳۰ هزار تن از ضایعات مس در کشور برای بازیافت می رود و مجدد به چرخه صنعت برمیگردد و حداقل ۱۶ درصد از تولید مس کشور را بازیافت آن تشکیل میدهد که درصد بسیار بالا و قابل توجهی است و از این میزان تقریبا ۱۰ درصد برای صنعت مجدد استفاده میشود.

حال بهتر است بدانید بازیافت ضایعات در کل بهترین راه برای حفظ منابع و جلوگیری از هدر رفتن انرژی میباشد، چرا که برای استخراج مس باید انرژی زیادی مصرف شود و معادن زیادی کنده شوند تا امکان استخراج آن فراهم شود اما با بازیافت آن به سادگی و بدون نیاز به استخراج و خالص سازی مس دوباره به چرخه تولید باز میگردد و درآمد سرانه کشور و اشتغال جوانان کشورمان نیز افزایش میابد.

بازیافت کابل مس

ضایعات مس چگونه مجدد وارد صنعت میشوند ؟

ضایعات مس باید از ابتدا از سطح شهر جمع آوری شوند و این کار میتواند در نحوه های مختلف انجام شود که بدون شک در طول روز وانت بارهایی رو مشاهده میکنید که در حال صدا زدن برای خرید مس و فلزات دیگر هستند و چندین راه دیگر که ممکن است به مراکز جمع آوری فردی مراجعه کند و مس هایی که دارد را به آن مجموعه بفروشد ، یا اینکه از طریق وب سایت هایی که مس را خریداری میکنند شهروند درخواست فروش می دهد و آنها را درب منزل خریداری میکنند، البته این قسمت فقط برای مس نیست و هرچیزی از این روش قابل فروش خواهد بود.

ضایعات مس در کجا نگهداری میشوند؟

خوب طبق نوشته های بالاتر متوجه شدید که ضایعات مس زمانی که از سطح شهر جمع آوری می شوند به انبار های شخصی یا سوله ها و… منتقل می شوند و بعد از آن باید وارد کارخانه ذوب شوند تا در آنجا ذوب شده و به شکل شمش مس خارج شوند ، چرخه بازگشت مس به صنعت زیاد پیچیده نیست و این مورد بسیار ساده تر از آنچه در ذهن شماست انجام می شود.

همانطور که می دانید یکی از سخت ترین کارهای ممکن کار معدن چیان است و استخراج مس و فلزات دیگر سنگین ترین کار ممکن در دنیاست که میتواند فشار زیادی به سلامت افراد وارد کند و چه بهتر که افراد معدن چی در چرخه بازیافت این فلز فعالیت کنند و چرخه اقتصاد بهتری در کشور رواج پیدا کند.

ضایعات مس چه کاربردی خواهند داشت ؟

همانطور که در بالاتر گفتم مس انعطاف بالایی دارد و شدیدا هم از مقاومت بالایی قدرت میگیرد و با این اوصاف نمیتوان آن را به این سادگی از بین برد و با بازیافت از بین نخواهد رفت ، از سمتی این انعطاف و مقاومت میتواند باعث استفاده این فلز در صنایع مهم مانند صنایع نظامی تا صنایع تولید وسایل خانگی باشد.

همه ما تا امروز ظروف مسی زیادی را دیده ایم از قابلمه تا لیوان چای مسی و… که شاید در منزل هر کدام از شما عزیزان نیز این وسایل وجود داشته باشند و خیلی از بزرگان خانواده ها هنوز علاقه بی چون و چرایی به درست کردن غذا در ظروف مسی دارند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فواید بازیافت کاغذ و کاربرد آن چیست؟ | ضایعات کارتن، مقوا و کاغذ

اما کاربرد مس به اینجا ختم نمی شود و این فلز در ساخت وسایل در سطح شهر نیز کاربرد زیادی دارد مثل صندلی های داخل خیابان و نرده های پلکان های خیابانی و حتی لوله هایی که شرکت مخابرات از آن استفاده میکند ، جالب ترین مورد اینجاست که بدانید سارقان نیز از این موضوع دور نمانده و بسیار دیده ایم که به سراغ مواردی که از جنس مس هستند می روند و آن ها را سرقت میکنند.

مورد بعدی استفاده از مس هم شاید به ذهن خیلی از شما عزیزان نرسیده باشد و براتون جالب باشه که بدونید در کولر أبی و شوفاژ و این خانواده استفاده زیادی را دارد ، در شیرهای آب نیز حتما بخش هایی که از جنس مس هستند را مشاهده کردید و از سمتی اگر با خودرو نیز آشنا باشید متوجه میشید که مس کاربرد بسیاری در این بخش دارد.

شاید هیچ زمان فکر این را هم نمیکردید که بازیافت مس میتواند چقدر با ارزش باشد و چه فایده هایی در زندگی روز مره ما داشته باشد ، اما جالب است بدانید این ها بخشی از رایج ترین مصارف در صنعت بازیافت ضایعات مس هستند و مصارف بسیار دیگری نیز دارد که باعث این شده که جزو فلزات با ارزش در صنعت بازیافت شود.

نحوه بدست آوردن ضایعات مس

خوب با توضیحات بالا احتمالا این سوال برای شما پیش خواهد آمد که ضایعات مس را از کجا میتوانیم پیدا کنیم ؟ اصلا امکان دسترسی برای افراد عادی وجود دارد ؟ برای اینکار کافیه به انباری منزلتان و یا انباری های قدیمی خود سر بزنید بدون شک در اونجا مقدار زیادی مس را خواهید یافت که بلا استفاده مانده اند و میتوانند به چرخه تولید باز گردند و با انبار شدن این فرصت را از آنها گرفته اید. یا ممکن است مقدار زیادی کابل مسی را در انبار داشته باشید یا رادیاتورهای مسی و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی که دارای مس هستند و… که مقدار این موارد کم نیستند و فقط کافیست کمی کنجکاو باشید تا بتوانید مقدار زیادی مس را در کمترین زمان بدست آورید.

خوب حال به سراغ آخرین دلیل از با ارزش بودن بازیافت مس میرویم و آن هم مقرون به صرفه بودن آن است ، باید بدانید که بر خلاف فلزاتی مثل طلا و آلمینیوم و نقره که هزینه بازیافت زیادی گاها دارند مس به ساده ترین راه و روش ممکن بازیافت میشود و میتواند به سرعت تمام به حالت یک شمش کامل مس به چرخه صنعت باز گردد. در بازیافت موارد دیگر حتی پلاستیک هم هزینه های سنگینی پیش روی کارخانه دار بازیافت قرار دارد چرا که تفکیک و بازیافت پلاستیک و… میتواند زمان و هزینه سنگینی دربر داشته باشد که این مورد برای مس صدق نمیکند.

سخن آخر

در این مقاله از مجموعه بزرگ ایبک سعی کردیم تا شما را با مس و موارد بازیافت و بازگشت آن به چرخه صنعت آشنا کنیم و تمام موارد و موضوعات مربوط به مس و حاشیه آن را برای شما عزیزان شرح دادیم و اگر سوالی برای شما بوجود آمد و یا نظری در رابطه با پیش برد این مقاله دارید افتخار خواندن نظر خودتون رو به ما بدهید و نظرتون رو در انتهای همین صفحه برای ما درج نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا