تعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلایل سرد و گرم شدن آب آبگرمکن دیواری بوتان و برندهای دیگر

سرد و گرم شدن آب آبگرمکن دیواری بوتان و برندهای دیگر | عیب یابی و تعمیر آبگرمکن دیواری

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از تجهیزات گرمایش آب مصرفی در منازل آبگرمکن‌های دیواری می‌باشد که کاربرد زیبایی دارند. این آبگرمکن‌های دیواری در انواع گوناگون در ساختمان‌ها و منازل یافت می‌شوند. آبگرمکن‌های دیواری به علت عملکرد بهتر در مقایسه با آبگرمکن‌های دیگر و کم جا بودن، در بین مردم محبوبیت بیشتری دارد و در بسیاری از واحدهای تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آبگرمکن‌های دیواری مانند دستگاه‌های گرمایشی دیگر احتمال دارد که با گذشت زمان با خرابی‌ها و مشکلاتی روبرو شود. از جمله مشکلاتی که ممکن است برای آبگرمکن‌های دیواری به وجود آید این است که آب آن در حین فعالیت‌های روزانه مانند پخت و پز، استحمام و نظافت گرم نشود و در انجام این کارها با مشکلاتی مواجه شوید.

قطعات و اجزای تشکیل دهنده آبگرمکن

هر آبگرمکن با هر برند و مدلی که باشد دارای اجزای زیر می‌باشد:

 • کلید حرارت کلاهک تعدیل
 • کلاهک تعدیل کننده
 • کلید مبدل حرارتی
 • مبدل حرارتی
 • الکترود عامل جرقه
 • الکترود سنسور
 • مجموعه شیرهای گاز
 • مجموعه مشعل‌ها
 • مجموعه رگلاتور آب
 • مجموعه چند راهه
 • مجموعه بردها
 • مجموعه محفظه باتری
 • مجرای ورود آب سرد
 • مجرای خروجی آب گرم
 • مجرای بازدید فشار گاز چند راهی
 • مجرای بازدید فشار گاز ورودی

هر کدام از قطعات آبگرمکن‌ها وظیفه خاصی دارند و در صورتی که با خرابی و اختلال مواجه شوند، عملکرد آبگرمکن با مشکل مواجه خواهد شد. در صورتی که با هر کدام از اجزا و قطعه‌های مختلف آبگرمکن آشنایی داشته باشید، در هنگام بروز مشکلات می‌توانید آنها را راحت‌تر و سریع‌تر برطرف نمایید.

دلیل گرم و سرد شدن آب آبگرمکن دیواری بوتان و برندهای دیگر

در برخی مواقع امکان دارد که آب گرم از آبگرمکن خارج شود اما گرمای مطلوب و مناسبی نداشته باشد و قابل استفاده نباشد. دلایل مختلفی برای گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به کم بودن شعله، رسوب گرفتگی مبدل مصرفی و… اشاره کرد. از آنجایی که نمی‌توان لوله‌های ساختمان را رسوب زدایی کرد، می‌‌توانید سری دوش حمام را مورد بررسی قرار داده و با استفاده از راهکارهای مناسب جرم‌گیری آن را انجام دهید. این کار موجب خواهد شد که دمای آب به صورت متعادل نگه داشته شود. در صورتی که لوله کشی ساختمان مشکلی داشته باشد، باید توسط فرد متخصص بررسی شود.

نشت آب و گرم نشدن آب آبگرمکن

یکی از دلایلی که موجب می‌شود آبگرمکن نتواند آب را به خوبی گرم کند و یا موجب گرم و سرد شدن آب آبگرمکن دیواری بوتان و برندهای دیگر می‌شود، این است که از آبگرمکن آب نشت می‌کند. در این حالت امکان گرم و سرد شدن آب بسیار زیاد است. چون مبدل حرارتی که در میان بخش‌های اصلی آبگرمکن دیواری قرار دارد با لوله‌های سیال حرارتی کار می‌کند. در صورتی که از لوله‌های حرارتی نشتی وجود داشته باشد و یا هر کدام از اتصالات نشتی داشته باشند، موجب نشت آب از آبگرمکن خواهد شد.

هر کدام از مهره‌ها یا واشرهایی که در این بخش‌ها قرار دارند در صورتی که در محل خود به صورت صحیح قرار نگرفته باشند و یا خرابی داشته باشند، موجب گرم نشدن آب آبگرمکن خواهند شد. بنابراین باید همه این موارد را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که قطعه‌ای معیوب است آن را تعمیر و یا تعویض نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مناسب ترن سیستم سرمایش و گرمایش ویلا کدام است

رسوبات در آبگرمکن

همه تجهیزاتی که در آنها آب جریان دارد، ممکن است که با رسوب گرفتگی مواجه شوند. یکی از دلایل اولیه برای گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری این است که رسوب گرفتگی در مبدل مصرفی دستگاه وجود دارد که باید آن را برطرف کنید. با برطرف کردن رسوب گرفتگی تا حد زیادی مشکل به وجود آمده رفع خواهد شد. البته باید بدانید که در حالت طبیعی آبگرمکن‌های قدیمی در مقایسه با مدل‌های جدید بیشتر دچار رسوب گرفتگی می‌شوند.

شمعک درست کار نمی‌کند

شمعک موجب می‌شود که آب آبگرمکن گرم نگه داشته شود. در صورتی که شمعک آبگرمکن با مشکلی مواجه شود و یا خاموش شود، آب آبگرمکن گرمای کافی نخواهد داشت. یکی از علت‌های گرم نشدن آب آبگرمکن‌های دیواری این است که شمعک خاموش شده است. برای رفع مشکل باید پیچ شمعک را تنظیم کنید. البته در صورتی که ترموکوپل خرابی داشته باشد، ممکن است موجب بروز این مشکل شود.

در صورتی که پیچ‌های ترموکوپل شل باشد و یا شیر مغناطیسی خراب باشد، موجب گرم نشدن آب آبگرمکن خواهد شد. چنانچه شیر پروانه‌ای انسداد داشته باشد و مجرای نازل و صافی شمعک خراب باشد، آب در آبگرمکن نمی‌تواند گرم شود. این مشکل با علائمی مانند دیر روشن شدن شمعک همراه خواهد بود.

پکیج

دودکش ها مشکل دارند

یکی دیگر از دلایلی که موجب می‌شود آب آبگرمکن گرم نشود، این است که در نصب دودکش آبگرمکن دقت کافی نشده و در آن مشکلی وجود دارد. چنانچه از دودکش‌های غیر استاندارد استفاده شده باشد یا در مکان صحیح و مناسب نصب نشده باشد، آب در آبگرمکن به خوبی گرم نمی‌شود.

مشعل خراب است

مشعلی که در آبگرمکن به کار می‌رود برای گرم نگه داشتن آب دستگاه بسیار مهم و کارآمد می‌باشد. بنابراین در صورتی که برای رفع مشکل گرم نشدن آبگرمکن دیواری به دنبال راه حلی هستید، باید مشعل را بررسی نمایید. چنانچه عملکرد مشعل مختل شده باشد، می‌تواند موجب شود که آب به صورت یکنواخت گرم نشود و یا همچنین ممکن است که آب آبگرمکن اصلأ گرم نشود.

در هر آبگرمکنی امکان دارد که مشعل خاموش شود و موجب شود که آب گرم نشود. این مشکل ممکن است که به علت ایراد در برد دستگاه باشد. حتی در صورتی که مشعل به صورت نادرست روشن شود، می‌تواند این مشکل را به همراه داشته باشد.

برای اینکه مشعل را مورد بررسی قرار دهید، بهتر است که ترموستات را روی آخرین درجه قرار دهید. در صورتی که با انجام دادن این کار مشعل آبگرمکن شعله ور شد، اجازه دهید که در همان درجه بماند.

پس از گذشت یک ساعت دوباره آب گرم را بررسی نمایید. چنانچه صدای مشعل را نشنیدید یا آب سرد بود، چراغ پیلوت را بررسی نمایید که خاموش نشده باشد. در صورتی که خاموش بود باید آن را دوباره روشن نمایید. در صورتی که چراغ پیلوت باز هم خاموش ماند، امکان دارد که خروجی آن کثیف شده و یا گرفتگی داشته باشد و موجب شود که شعله ناپایدار و کم ایجاد گردد. بنابراین باید بررسی نمایید که گرفتگی و آلودگی نداشته باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن چیست | نحوه تست ترموکوپل و بوبین

خرابی سنسور

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای آبگرمکن‌های دیواری به وجود آید این است که نمی‌تواند آب را به صورت یکنواخت گرم نگه دارد. این مشکل با گرم و سرد شدن آب آبگرمکن همراه خواهد بود. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، باید سنسور آبگرمکن را بررسی نمایید.

سنسور در آبگرمکن‌های دیواری موجب یکنواخت نگه داشته شدن دمای آب می‌شود و موجب خواهد شد که آب دمای بسیار زیادی نداشته باشد. در صورتی که سنسور آبگرمکن دیواری خرابی داشته باشد، آب آبگرمکن گرم نخواهد شد و یا بیش از اندازه گرم خواهد شد.

دیگر دلایل گرم و سرد شدن آب آبگرمکن دیواری

چنانچه دریچه‌های خروجی آب آبگرمکن انسداد داشته باشد، موجب می‌شود که آب آبگرمکن دیواری گرم و سرد شود.

مبدل حرارتی نیز در صورتی که خرابی یا شکستگی داشته باشد، موجب می‌شود که دمای آب یکسان باقی نماند.

یکی دیگر از مواردی که موجب می‌شود آب آبگرمکن به صورت یکنواخت گرم نگه داشته شود، دریچه احتراق می‌باشد. در صورتی که رسوب یا چیزی در محفظه احتراق وجود داشته باشد، موجب بروز این مشکل در آبگرمکن‌های دیواری خواهد شد.

علاوه بر قطعات گفته شده امکان دارد که به دلیل لوله کشی قدیمی رسوبات ته نشین شده و این مشکل بیشتر به وجود آید.

چنانچه همه این موارد را مورد بررسی قرار دادید و مشکل برطرف نشد بهتر است که سنسور دمای آب را در آبگرمکن دیواری عوض کنید تا مشکل رفع گردد.

فشار آب گرم چرا کم شده است؟

آب گرم از نیازهای مهم هر واحد مسکونی می‌باشد. در صورتی که فشار آب گرم کم باشد، خیلی از فعالیت‌ها مختل خواهد شد. دلایل زیادی برای کم شدن فشار آب گرم وجود دارد که می‌توان به رسوب گرفتگی لوله‌ها، مجاری داخلی، ورودی و مبدل آبگرمکن اشاره کرد.

برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، باید آبگرمکن خود را رسوب زدایی کرده و فیلتر را عوض کنید. همچنین با بازسازی سیستم لوله کشی آب و استفاده نمودن از لوله‌های پلیمری می‌توانید از این مشکلات بکاهید. پیشنهاد می‌شود که پمپ آب مخصوص آبگرمکن دیواری را نصب نمایید. در این صورت فشار آب گرم که از آبگرمکن خارج می‌شود، افزایش پیدا خواهد کرد.

در صورتی که رسوب گرفتگی و جرم گرفتگی در آبگرمکن دیواری وجود دارد، بهتر است که برای رسوب زدایی از نیروهای متخصص کمک بگیرید و برای اینکه از رسوب گیری دوباره پیشگیری نمایید، پیشنهاد می‌شود آبگرمکن دیواری خود را به صورت دوره‌ای رسوب‌گیری نمایید.

پکیج

سخن تکمیلی

امروزه از آبگرمکن دیواری در ساختمان‌ها و منازل مسکونی بیشتر استفاده می‌شود. چون این آبگرمکن‌ها نسبت به آبگرمکن‌های دیگر عملکرد و کارایی بهتری دارند. همچنین یکی دیگر از مزایای این آبگرمکن‌ها این است که فضای کمتری را اشغال می‌کنند. در برخی مواقع امکان دارد که آب آبگرمکن دیواری به صورت کامل و مطلوب گرم نشود. در این صورت اگر با راهکارهای گفته شده مشکل را نتوانستید برطرف کنید، از متخصصین کمک بگیرید. در این صورت عیب یابی و تعمیر آبگرمکن دیواری به صورت صحیح و اصولی انجام خواهد شد و دستگاه شما با مشکلات دیگری روبرو نخواهد شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل سرد و گرم شدن آب آبگرمکن دیواری بوتان و برندهای دیگر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل سرد و گرم شدن آب آبگرمکن دیواری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا