خدمات دوربین مداربسته

سیستم اعلام سرقت اماکن و اجزای آن | انواع دزدگیر

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

از بخش‌های بسیار مهم سیستم امنیتی، سیستم اعلام سرقت می‌باشد که به آن سنسور اعلام سرقت و دزدگیر اماکن نیز می‌گویند. همچنین این دزدگیرها را می‌توان هم به صورت با سیم و هم به شکل بی‌سیم در سامانه‌های امنیتی یافت.

سنسور دزدگیر بی‌سیم

این سیستم اعلام سرقت با ارتباط بی‌سیم دو طرفه توانسته است که سیستم امنیتی که راه اندازی و نصب آن راحت است را فراهم کند. مزیت این سیستم این می‌باشد که بدون اینکه به سیم کشی نیاز باشد، همه امکانات سیستم دزدگیر را برای افراد کاربر فراهم می‌کند که از جمله این امکانات به چشمی‌های بی‌سیم، دتکتور، کی پد بی‌سیم، ریموت کنترل و آژیر بی‌سیم اشاره نمود.

دزدگیر با سیم

برای اینکه داده‌ها در سیستم اعلام سرقت انتقال داده انجام شود، از سیم استفاده می‌گردد. در مقایسه با دزدگیر بی‌سیم معایب و مزایایی دارد که به آنها اشاره خواهیم کرد. باید بدانید که هزینه نصب سیستم با سیم از هزینه نصب سیستم اعلام سرقت بی‌سیم بیشتر خواهد بود.

قیمت سیستم اعلام سرقت با سیم ممکن است که در ابتدا کمتر به نظر آید، اما در نهایت با توجه به تجهیزات مورد نظر و نحوه نصب هزینه پایانی زیادتر خواهد شد. همچنین زمان راه‌اندازی و نصب این سیستم از زمان مورد نیاز برای نصب سیستم بی‌سیم بیشتر خواهد بود.

ولی از یک طرف پس از گذشته مدت‌ها سیستم با سیم نیاز به تعویض باتری نخواهد داشت. چون با استفاده از باتری کار نمی‌کند. همچنین اخیرأ با وجود پیشرفت تکنولوژی‌ها و فناوری‌ها همچنان خطاهای سیستم بی‌سیم نسبت به سیستم باسیم بیشتر می‌باشد. در نهایت سیستم اعلام سرقت بی‌سیم از سیستم امنیتی با سیم بسیار ساده‌تر است. چون سیستم با سیم به کانال کشی زیر کار یا روکار نیاز دارد.

بنابراین سیستم اعلام سرقت بی‌سیم خانه‌های هوشمند مناسب‌تر از سیستم اعلام سرقت با سیم می‌باشد.

آشنایی با سیستم اعلام سرقت

سیستم اعلام سرقت ساختمان‌ها، منازل و اماکن از شش بخش اصلی تشکیل شده است:

  • سیستم اعلام یا آژیر
  • باتری‌های ذخیره برای مواقع ضروری
  • آشکارساز یا دتکتور و سنسور
  • کنترل از راه دور یا ریموت
  • تماس گیرنده
حتما بخوانید:   نمایشگر یا تلویزیون مناسب برای دوربین مداربسته چگونه باید باشد؟

آژیر یا سیستم اعلام

برای آنکه سیستم اعلام سرقت به کاربران هشدارهای لازم را بدهد، نیاز به آلارم یا آژیر خواهد داشت. با استفاده از آژیر و آلارم صوتی فوری اعلام خطر می‌شود. در این آلارم‌ها و آژیرها از المان‌ها و مدارهای الکترونیکی استفاده می‌شود.

این آلارم با استفاده از دو سیم که دارای قطب‌های منفی و مثبت هستند، به سرور متصل می‌گردند. آنها در دو نوع بلندگو و سایرن بوده که به ترتیب در محیط‌های بسته و باز استفاده می‌شوند. همچنین این آلارم‌ها به پو بخش الکترونیکی و الکترومکانیکی هم تقسیم می‌گردند.

در مورد نحوه اتصال این آلارم‌ها باید بدانید که سایرن‌ها از طریق دو سیم که دارای قطب‌های منفی و مثبت هستند به سرور متصل می‌گردند. طریقه اتصال بلندگوها نیز مثل اتصال سایرین می‌باشد با این تفاوت که به قطب‌ها در نصب توجهی نمی‌شود. یکی از راه‌ها برای پیشگیری از خرابی آژیرها توسط افراد سارق استفاده از ترمپر داخل آنها می‌باشد.

سیستم اعلام سرقت

باطری جانبی

باتری داخل سرور جاسازی گردیده است و انرژی مورد نیاز سیستم اعلام سرقت در مواقعی که برق قطع است تأمین می‌کند. فعالیت آن در مواقعی شروع می‌گردد که با قطعی برق روبرو شده و در این مواقع ضروری محسوب می‌شوند.

سرور

سرور کار دریافت و ثبت اطلاعات را انجام می‌دهد. در سیستم اعلام سرقت می‌توانید اطلاعاتی به آن وارد نمایید که در مواقع نیاز از این اطلاعات می‌توان استفاده کرد. برای نمونه می‌توان مشخص نمود که صدای آژیر در چه زمانی قطع شود و یا سنسورها در چه مواقعی فعال گردند.

آشکارساز یا دتکتور، سنسور

حسگرهایی هستند که به تغییرات محیط بسیار حساس بوده و با کوچک‌ترین حرکات فعال می‌گردند. در مورد حسگرها باید گفته شود که تحریک مدارهای داخل آنها به علت تغییرات محیطی ایجاد شده و موجب بسته یا باز شدن یک کنتاکت می‌گردد. امروزه برای بیشتر شدن حساسیت و عملکرد دقیق‌تر و بهتر سیستم اعلام سرقت از کنتاکت بسته استفاده می‌گردد.

کنترل کننده از راه دور یا ریموت

در سیستم اعلام سرقت، ریموت یکی از تجهیزات بسیار کاربردی است و از جمله امکانات سیستم محسوب می‌گردد. برای اینکه از کنترل کننده از راه دور یا ریموت استفاده شود و با سیستم ارتباط برقرار شود روی برد الکترونیکی یک کارت رادیویی نصب گردیده است.

تماس گیرنده

تماس گیرنده از جمله مکمل‌های سیستم اعلام سرقت اماکن می‌باشد. این تماس گیرنده در مواقعی که آلارم‌ها فعال می‌شوند آغاز به فعالیت کرده و به شماره‌هایی که از قبل ذخیره شده و مشخص گردیده است پیام می‌دهند و یا ممکن است که با آنها تماس بگیرند.

حتما بخوانید:   راهنمای اتصال دوربین مدار بسته به تلویزیون

تماس گیرنده‌ها در کنار سرور قرار دارند و پس از راه‌اندازی و نصب باید به صورت صحیح تنظیم گردند. از جمله این تنظیمات می‌توان به نوشتن پیام، ضبط پیام صوتی، وارد کردن شماره‌های مورد نظر اشاره نمود.

همه سرورها با برق ۲۲۰ ولت شهری کار کرده و برای جلوگیری از اتصال کوتاه و حفاظت از دو فیوز روی برد الکترونیکی استفاده می‌گردد.

طریقه عملکرد سیستم اعلام سرقت

در مواقعی که آژیر و دستگاه فعال نباشد همه تجهیزات از دستگاه مرکزی تغذیه کرده و باتری اضطراری نیز شارژ شده و آماده خواهد بود. هر وقت سیستم راه‌اندازی شد، باید از ریموت استفاده کرده و آن را فعال نمایید. در این شرایط سیستم اعلام سرقت در حالت مسلح قرار می‌گیرد و اگر هر کدام از حسگرها، مگنت و چشمی‌ها تحریک شوند، چون به دستگاه مرکزی متصل هستند، فوری ولتاژ مورد نیاز برای تحریک آژیر و تلفن کننده تأمین می‌گردد. در این صورت آلارم و تماس گیرنده به کار افتاده و وقتی آژیر داخلی به صدا در می‌آید، موجب روشن شدن لامپ چشمک زن می‌شود. در صورتی که سنسورها و چشمی‌ها تحریک شوند آژیر یا آلارم پس از مدتی قطع می‌گردد. همچنین می‌توان با استفاده از ریموت نیز آژیر یا آلارم را قطع کرد.

سیستم اعلام سرقت

اهمیت سیستم اعلام سرقت

برای حفاظت و نگهداری از ساختمان‌ها و اموال در اماکن مختلف نیاز به سیستم‌هایی وجود دارد که بتواند نظارت را انجام دهد و قبل از اینکه سرقت انجام شود، هشدارهای لازم را دهد. سیستم‌های اخطار و اعلام در زمان سرقت به اشکال گوناگون کمک خواهند کرد تا افراد با خیال آسوده حتی در مواقعی که در محل کار یا منازل خود حضور ندارند، اطمینان حاصل کنند که در آن اماکن سرقت اتفاق نخواهد افتاد.

معمولاً سیستم اعلام سرقت بدین گونه عمل می‌کند که با دوربین مدار بسته و دتکتورها محیط و ساختمان مورد نظر را رصد کرده و در صورتی که مورد مشکوکی تشخیص داده شود، به افراد اطلاع می‌دهند و همچنین اطلاع رسانی به پلیس انجام می‌شود تا بدین ترتیب از وقوع سرقت پیشگیری شود.

سیستم اعلام سرقت در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نمونه در مناطق صنعتی مثل کارخانه‌ها، انبارها، دفاتر و خانه‌های مسکونی، رستوران‌ها، مغازه‌ها و همچنین در تجهیزات ذخیره سازی به طور گسترده از سیستم اعلام سرقت استفاده می‌گردد.

بهترین سیستم اعلام سرقت

در بازار ایران بهترین سیستم اعلام سرقت همان سیستم‌های سیم کارتی می‌باشند. نوع دیگری از سیستم‌های اعلام سرقت دزدگیرهای اینترنتی می‌باشند که به علت مشکلاتی که در اینترنت وجود دارد، بین کاربران جای پیدا نکرده است. وقتی که دزدگیر انتخاب می‌کنید، به خطا نداشتن سیستم منزل باید توجه ویژه‌ای داشته باشید. چون هر کدام از خطاها با تشخیص تغییرات محیطی مانند تغییرات آب و هوایی یا حرکت جانوران اتفاق می‌افتد.

حتما بخوانید:   مزایای دوربین مداربسته | لزوم و مزایای استفاده از دوربین مدار بسته

هرچه سیستم اعلام سرقت پیشرفته‌تر باشد، این خطاها کمتر رخ می‌دهد و می‌توانید با خیال آسوده‌تر از دزدگیر یا سیستم اعلام سرقت استفاده کنید. برای انتخاب و شناخت سیستم اعلام سرقت مناسب باید جستجوی خود را با توجه به نیازی که دارید، انجام دهید تا دزدگیر مورد نظر بتواند به بهترین شکل نیاز شما را تأمین کند.

سیستم اعلام سرقت منازل و ساختمان‌ها با نام‌های دزدگیر، ضد سرقت، دزدگیر ساده، آژیر درب و… در بین مردم شناخته می‌شوند. قیمت سیستم اعلام سرقت با توجه به کشور سازنده، برند و کیفیت آن متفاوت خواهد بود. البته باید بدانید که کیفیت این سیستم‌ها فقط با توجه به کشور سازنده آنها تعیین نمی‌شود. یکی از فاکتورهای بسیار مهم در انتخاب سیستم اعلام سرقت ساختمان‌ها اندازه و کیفیت بدنه چشمی آن می‌باشد. هر چقدر که چشمی سیستم کوچک‌تر باشد، راحت‌تر می‌توان آن را از چشم سارقان پنهان کرد.

در زمان انتخاب سیستم اعلام سرقت باید به، به روز بودن و تکنولوژی آن توجه کافی داشته باشید. همچنین در کیفیت آنها تعداد سنسورها بسیار موثر خواهند بود. هسته مرکزی سیستم اعلام سرقت وظیفه اصلی تشخیص خطر را بر عهده دارد. هرچه تعداد سنسورها در سیستم اعلام حریق بیشتر باشد، تشخیص خطر بهتر و دقیق‌تر انجام خواهد شد. در برخی از مدل‌ها بیشتر از ۵۰ سنسور وجود دارد و قادر هستند که خطر را به خوبی دریافت کنند.

سخن تکمیلی

عنصر امنیت یکی از شاخص‌های کیفی زندگی ایده‌آل می‌باشد. استفاده از سیستم اعلام سرقت نگرانی‌ها را نابود می‌کند. این سیستم‌ها با نام‌های مختلف در بین مردم شناخته می‌شوند. چندین نوع سیستم اعلام سرقت وجود دارد که هر کدام از آنها با توجه به شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیستم اعلام سرقت دارای اجزای مختلفی است که عملکرد درست هر کدام از این اجزا موجب عملکرد درست و صحیح این سیستم می‌گردند. برای اینکه بتوانید بهترین سیستم اعلام سرقت یا دزدگیر مناسب خود را تهیه کنید، پیشنهاد می‌شود با افرادی که در این زمینه تخصص دارند، مشورت کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

سیستم اعلام سرقت و اجزای آن | انواع دزدگیر

امتیاز سردبیر

امتیاز سردبیر

سیستم اعلام سرقت و اجزای آن | انواع دزدگیر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x