تعمیرات پکیج و آب گرمکن

نحوه عیب یابی کردن آبگرمکن دیواری بوتان b15-b115

نحوه عیب یابی کردن آبگرمکن دیواری بوتان b15-b115 | مشکلات متداول آبگرمکن دیواری بوتان

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تولید آبگرمکن توسط برندهای گوناگونی انجام می‌شود. این آبگرمکن‌ها در انواع مختلف زمینی و دیواری به بازار عرضه شده‌اند. از طرفی با پیشرفت تکنولوژی امروزه امکانات بیشتری به آنها اضافه می‌گردد. یکی از برندهای تولید آبگرمکن زمینی و دیواری برند بوتان می‌باشد.

آبگرمکن برند بوتان در قیمت، ظرفیت و مدل‌های گوناگون تولید می‌گردند تا نیاز کاربران برطرف گردد. در صورتی که از آبگرمکن‌ بوتان b15-b115 استفاده می‌کنید یا می‌خواهید  آبگرمکن‌ها را تهیه نمایید، بهتر است که با مشکلات متداول این دستگاه‌ها آشنایی کافی داشته باشید.

اجزای آبگرمکن بوتان b15

آبگرمکن بوتان b115 و b15 دارای اجزای گوناگونی هستند. برای اینکه بتوانید این دستگاه را به صورت صحیح و اصولی عیب یابی نمایید، بهتر است که قسمت‌های مختلف آن را به خوبی بشناسید.

کلاهک تعدیل آبگرمکن b15

کلاهک تعدیل آبگرمکن بوتان قطعه‌ای می‌باشد که جنس آن از گالوانیزه بوده و در قسمت انتهایی دودکش نصب می‌گردد. با استفاده از کلاهک دود از دودکش خارج می‌گردد. هواکش‌ هایی در کناره‌های کلاهک تعدیل قرار دارد که هوای خارج را به درون کشیده و بیرون رفتن دود غلیظ را راحت‌تر و آسان‌تر می‌کند.

مبدل حرارتی آبگرمکن بوتان b15

وارد کردن آب سرد از قسمت ورودی آبگرمکن بوتان به درون آن و بیرون کردن آب گرم از آن را مبدل حرارتی انجام می‌دهد. جنس این قطعه از مس می‌باشد. مبدل حرارتی از چندین قسمت گوناگون مانند بدنه، پرهای حرارتی، لوله خروجی و لوله ورودی تشکیل شده است.

آبگرمکن بوتان

مشعل آبگرمکن بوتان b15

یکی از قطعه‌های اصلی آبگرمکن بوتان مشعل می‌باشد وظیفه مشعل این است که گاز را دریافت کرده و آن را به شعله تبدیل می‌کند. همچنین مشعل در آبگرمکن بوتان، گرم کردن آب داخل مبدل را نیز انجام می‌دهد.

رگولاتور آب آبگرمکن بوتان b15

یکی از قسمت‌های اصلی آبگرمکن بوتان رگولاتور آب می‌باشد. آب ورودی به دستگاه در ابتدا وارد این قسمت می‌شود و پس از آن رگولاتور پیام باز شدن مسیر گاز را می‌دهد و پس از گذشت چند ثانیه جرقه زن آبگرمکن بوتان جرقه می‌زند و مشعل آن روشن می‌گردد.

رگولاتور گاز آبگرمکن بوتان b15

وقتی که آب به رگولاتور آب وارد می‌شود، رگولاتور آب اجازه خارج شدن گاز از رگولاتور گاز به طرف مشعل را می‌دهد و آن را برای روشن شدن آماده می‌کند. بنابراین یکی از قسمت‌های بسیار مهم آبگرمکن بوتان رگولاتور گاز آن می‌باشد.

جرقه زن آبگرمکن بوتان b15

جرقه زن آبگرمکن بوتان وظیفه دارد که مشعل دستگاه را روشن کند. روی جرقه زن این دستگاه سنسور یونیزه قرار دارد که سنسور تشخیص شعله می‌باشد. وقتی که شعله تشکیل می‌شود، جرقه زن آن را به برد الکترونیکی اطلاع می‌دهد و در این شرایط برد الکترونیکی به رگولاتورها اجازه قطع شدن آب و گاز را نمی‌دهد.

شیر برقی آبگرمکن بوتان b15

یک قطعه دیگر در آبگرمکن بوتان b115 و b15 که بسیار حائز اهمیت است، شیر برقی دستگاه می‌باشد. این قطعه وقتی آب باز می‌شود و به برد فرمان صادر می‌شود گاز را باز می‌کند تا با استفاده از جرقه زن آبگرمکن بوتان روشن گردد و آب گرم تأمین شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای رفع خطاهای پکیج آریستون | کدهای ارور پکیج Ariston

مزایای آبگرمکن بوتان b15

این آبگرمکن از نوع آبگرمکن‌های آیونایز می‌باشد که به معنای شمعک روی آن تعبیه نشده است. یکی از مزیت‌های دیگر آبگرمکن دیواری بوتان b15 این است که مصرف گاز آن بسیار کمتر می‌باشد. چون در آبگرمکن‌هایی که شمعک وجود دارد به طور مداوم گاز مصرف می‌گردد، اما در آبگرمکن‌های آیونایز فقط وقتی که آب گرم تولید می‌شود گاز مصرف می‌گردد.

معایب آبگرمکن بوتان b15

اصلی‌ترین مشکل این آبگرمکن در مقایسه با مدل‌های دیگر این می‌باشد که اگر برق قطع شود جرقه زن آن کار نخواهد کرد. ولی این موضوع نیز راهکار دارد. برای برطرف کردن این مشکل زیر برد دستگاه سیستمی وجود دارد که با استفاده از باتری کار می‌کند. در مواقعی که برق قطع شود، می‌توانید باتری قرار داده و از آبگرمکن خود استفاده نمایید. باتری موجب می‌شود که جرقه زن آبگرمکن فعال گردد.

گرم نشدن آب آبگرمکن بوتان b15

یکی از موارد رایج که در عیب یابی این آبگرمکن مشاهده می‌شود گرم نشدن آب دستگاه می‌باشد. بروز این مشکل ممکن است به علت کیفیت پایین شعله اتفاق بیفتد و کیفیت پایین شعله نیز به علت‌های مختلفی مانند باز نبودن شیر پروانه، کم بودن فشار گاز ورودی، مشکل در فنر سوپاپ به وجود بیاید. همچنین در هنگام عیب یابی کردن آبگرمکن باید مبدل حرارتی آن نیز مورد بررسی قرار بگیرد و در صورتی که رسوبی روی آن وجود داشته باشد به صورت کامل تمیز گردد تا گرما به آب بهتر منتقل گردد.

کم بودن فشار آب گرم

یکی دیگر از مشکلات متداول در آبگرمکن بوتان b15 کم بودن فشار آب گرم می‌باشد. در این شرایط برای اینکه بتوانید آبگرمکن بوتان را عیب‌یابی کنید، پیشنهاد می‌شود که با افراد متخصص تماس حاصل کنید. اما به صورت معمول دلیل بروز این مشکل رسوب داشتن مبدل می‌باشد. در این حالت آب نمی‌تواند در مسیرهای انتقال و لوله‌ها به خوبی جابجا شود.

بنابراین برای رفع مشکل باید رسوباتی که در قسمت‌های مختلف آبگرمکن وجود دارد پاک شود. در چنین مواقعی برای تعمیر کردن آبگرمکن بوتان باید شستشوی مبدل و لوله‌ها با اسید انجام شود این کار نباید توسط افراد عادی انجام شود. با توجه به خطرات اسید، ممکن است که سوختگی پوست و… به وجود آید.

خاموش شدن آبگرمکن بوتان b15

در صورتی که به صورت ناگهانی آبگرمکن دیواری بوتان شما خاموش می‌شود، باید هرچه سریع‌تر عیب یابی دستگاه خود را انجام دهید. به صورت کلی افت فشار گاز ورودی یا آب از دلایل اصلی خاموش شدن ناگهانی آبگرمکن بوتان می‌باشند. بنابراین علاوه بر اینکه آبگرمکن بوتان باید مورد بررسی قرار بگیرد، خطوط انتقال گاز ورودی و آب نیز باید بررسی شوند.

در مواقعی که واشر دیافراگم خرابی داشته باشد یا فشار گاز افت پیدا کند، موجب خواهد شد که شعله درست نسوزد و همچنین در صورت بروز این مشکل باید مواردی مانند مشکل داشتن ترموکوپل و مشعل آبگرمکن و در برخی مواقع ارتفاع زیاد شمعک مورد بررسی قرار بگیرد. اگر شمعک بیش از اندازه ارتفاع داشته باشد، شمعک خاموش می‌شود و به تبع آن آبگرمکن نیز خاموش خواهد شد.

صدای ناهنجار آبگرمکن بوتان b15

در صورتی که از آبگرمکن شما صداهای غیر طبیعی به وجود می‌آید، باید برای عیب یابی دستگاه خود به سراغ قطعه‌های درونی آن بروید و مبدل و لوله‌های آب را مورد بررسی قرار دهید .اگر روی این قطعه‌ها رسوب وجود داشته باشد، هنگام روشن شدن آبگرمکن و یا وقتی که آب گرم را باز می‌کنید، صدای زیادی را خواهید شنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای کامل عیب یابی پکیج | بررسی مشکلات پکیج

تغییر رنگ آب گرم خروجی از آبگرمکن بوتان b15

در مواقعی که آب گرم خروجی از آبگرمکن بوتان تغییر رنگ می‌دهد، باید لوله کشی مسی دستگاه را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز به تعویض اقدامات لازم را انجام دهید. تغییر رنگ آب خروجی از آبگرمکن بوتان معمولاً به علت زنگ زدن لوله‌ها اتفاق می‌افتد.

تغییر درجه حرارت آب

در مدل‌های گوناگون آبگرمکن بوتان معمولاً سنسورهایی برای تنظیم کردن درجه حرارت آب قرار داده شده است. چنانچه سنسور در آبگرمکن بوتان خرابی داشته باشد، دمای آب تغییر خواهد کرد و در نتیجه آب بیش از اندازه گرم یا بیش از اندازه سرد می‌گردد. در مواقعی که با این مشکل مواجه می‌شوید، باید عیب یابی آبگرمکن خود را به افراد متخصص بسپارید تا آنها سنسور دستگاه را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز اقدامات لازم برای عوض کردن آن را انجام دهند.

نشت گاز از آبگرمکن بوتان b15

نشت گاز از آبگرمکن بوتان و دیگر آبگرمکن‌ها یکی از خطراتی می‌باشد که اگر به آن بی‌توجهی شود، امکان دارد که خسارت جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. به همین علت عیب یابی و تعمیر آبگرمکن بوتان در این شرایط اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. نشت گاز از آبگرمکن بوتان ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

  • اورینگ آبگرمکن بوتان خراب شده است.
  • واشر شیر آبگرمکن بوتان خرابی دارد.
  • بدنه رگلاتور ترک خورده یا شکسته است.
  • فرسوده بودن واشر هواگیری پکیج بوتان.

اهمیت عیب‌یابی آبگرمکن بوتان b15

در حین استفاده از این آبگرمکن ممکن است که مشکلات و خرابی‌های مختلفی به وجود آید. در برخی مواقع اگر عیب یابی آبگرمکن به صورت صحیح و اصولی انجام نشود و اشتباه کوچکی در تعمیر دستگاه رخ دهد، موجب می‌شود که کل سیستم از کار بیفتد. در این صورت کارهایی مانند شستن ظرف‌ها، شستن لباس‌ها، حمام کردن و… مختل خواهند شد.

بنابراین وقتی که آبگرمکن بوتان شما با مشکلات و خرابی‌هایی مواجه می‌شود، بهتر است که عیب یابی و تعمیر آن را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید تا به صورت اصولی و صحیح این کار را انجام دهند. در این شرایط کارایی دستگاه شما کاهش پیدا نخواهد کرد و عمر مفید آن بیشتر خواهد بود.

آبگرمکن بوتان

سخن تکمیلی

با توجه به اینکه وسایل گرمایشی مانند آبگرمکن بوتان دارای اهمیت بالایی هستند، باید به عیب‌ها و مشکلات آنها رسیدگی شود تا خسارت جبران ناپذیر به دنبال نداشته باشد. اگر ایرادات و خرابی‌های به وجود آمده جزئی هستند، در صورت داشتن تجربه در این زمینه می‌توانید عیب یابی دستگاه را انجام دهید. اما اگر مشکل به وجود آمده پیچیده‌تر است، حتماً از تعمیرکاران مجرب کمک بگیرید. آنها با اجزای مختلف دستگاه شما به خوبی آشنا بوده و نحوه عملکرد آنها را می‌دانند. بنابراین در کمترین زمان ممکن دستگاه شما مورد بررسی قرار گرفته و تعمیرات مورد نیاز انجام خواهد شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه عیب یابی کردن آبگرمکن دیواری بوتان b15-b115

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مشکلات و ایرادات رایج آبگرمکن دیواری بوتان b15-b115

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا