مجله ساختمان

آموزش محاسبه رنگ ساختمان

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

رنگ آمیزی منزل و دفتر کار جزو راحت ترین و ارزان ترین راهکار ها برای تغییر طراحی داخلی است. اما زمانی که تصمیم به رنگ آمیزی فضای مورد نظر بگیرید، سوالاتی زیادی به ذهن شما خطور می کند. یکی از پر تکرار ترین سوالات درباره ی محاسبه رنگ ساختمان است. یا بهترین راه برای محاسبه متراژ ساختمان چیست؟

روش محاسبه متر مربع برای به دست آوردن متراژ یک ساختمان به اندازه حل کردن مسائل فیزیک پیچیده نمی باشد. اما برای افرادی که می خواهد برای اولین بار ساختمانی را رنگ کند، احتمالا دشوار و عجیب به نظر می آید. به همین علت اول باید نحوه محاسبه متراژ ساختمان را بیاموزید و سپس رنگ خریداری کنید.

هزینه نقاشی ساختمان چگونه محاسبه می شود

برای نقاشی خانه و منزلتان چه خودتان رنگ آمیزی کنید و یا از افراد حرفه ای و متخصص برای این کار کمک بگیرید، باید فهم خوبی از مواردی که در محاسبه رنگ ساختمان و روش محاسبه نمودن رنگ دیوار تاثیر می گذارد داشته باشید. هزینه حدودی رنگ آمیزی به طور معمول بر طبق قیمت هر قوطی (با توجه به اندازه ) رنگ، تجهیزات لازم (مانند غلتک، سینی رنگ، انواع قلمو و غیره) و هزینه های مربوط به دستمزد رنگ کار برآورد می شود. اما اگر رنگ آمیزی را خودتان انجام دهید، کل هزینه به اندازه هزینه رنگ و لوازم می شود. البته باید توجه کنید که در روز های بیکاری انجام دهید.

چگونه مقدار رنگ مورد نیاز را محاسبه کنیم

 • اولین مرحله در محاسبه میزان رنگ مورد نیاز دیوار یا سقف خانه، محاسبه مساحت سطحی است که باید رنگ آمیزی شود. این قسمت می تواند دیوارها، سقف و یا حتی درب ها در خانه باشد. روش محاسبه متر مربع کاری به نسبت ساده است و فقط بخش سخت این کار این می باشد که باید بسیار مراقب باشید تا هیچ منطقه ای را از دست ندهید. برای محاسبه رنگ خانه به یک متر، یک کاغذ و یک مداد برای نوشتن متراژ ها نیاز دارید.
 • روش اندازه گیری متراژ دیوارها به این شکل می باشد که ابتدا باید یک شکل کلی از پلان اتاق را در دفترچه ترسیم کنید. می توانید پلان هر اتاق را جداگانه ترسیم کنید. قسمت مربوط به پنجره ها و ورودی ها را به طور کامل در تصویر معین نمایید. در ادامه ارتفاع و عرض هر دیوار را بر حسب متر اندازه گرفته و روی نقشه ثبت نمایید.
 • در ادامه ارتفاع و عرض تمام ورودی ها و پنجره ها (و هر اتاق دیگری که نیاز به رنگ آمیزی ندارد) را اندازه گیری کنید. در نهایت باید این بخش ها را از مساحت کلی مورد رنگ آمیزی کم نمایید. چونکه برای این بخش ها یا باید از رنگ دیگری استفاده کرد و یا رنگ نمی شوند. به طور مثال بخش های لعاب دار پنجره ها یا قرنیزها در خانه رنگ نمی گردد و رنگ دور پنجره ها نیز با رنگ دیوارها متفاوت است. امروزه پنجره ها بیشتر دو جداره هستند که کلا رنگ نمی شوند. در این بخش بهتر می باشد نوع اجسام فلزی و چوبی عکس را بنویسید و معین کنید تا در خرید انواع رنگ دچار اشتباه نشوید.
 • حالا بیایید به مرحله مهم یعنی محاسبه مساحت ساختمان برسیم. برای انجام این کار، ابتدا باید مساحت همه اتاق های قابل رنگ آمیزی را محاسبه نمایید. در ادامه متراژ مربع سطوح رنگ نشده مانند پنجره ها را محاسبه کرده و از عدد کلی منها کنید.
 • عدد به دست آمده را بر 8.5 تقسیم نمایید. عدد 8.5 اندازه متراژی مربعی است که هر یک لیتر رنگ می پوشاند. با تقسیم نمودن کل مساحت به عدد 8.5، مقدار لیتر رنگ که برای رنگ آمیزی دیوار ها لازم است، به دست می آید. اگر عدد به دست آمده دارای اعشار بود آن را به عدد بعد خود گرد کنید تا در خرید رنگ به مشکل برنخورید.
حتما بخوانید:   چرا موکت برای اتاق خواب بهتر است؟ | انتخاب موکت برای اتاق خواب

محاسبه رنگ ساختمان

چه عواملی بر محاسبه هزینه رنگ ساختمان تاثیر گذار است

 1. نوع رنگ: در بازار انواع رنگ با کیفیت های مختلف وجود دارد که دارای بازه قیمتی بسیار متفاوتی می باشند. انتخاب هر کدام از آن ها می تواند تاثیرات چشم گیری بر هزینه تمام شده رنگ آمیزی ساختمان بگذارند.
 2. ابزار رنگ آمیزی: دیگر عامل که بر روی مقدار رنگ مورد نیاز تاثیر دارد ابزار رنگ آمیزی می باشد. به طور مثال قلمو ها بیشتر از غلطک ها رنگ مصرف می کنند. اما در تمامی قسمت های خانه نمی توان از غلطک استفاده کرد و برای گوشه ها و یا رنگ آمیزی درب و پنجره ها باید از قلمو استفاده نمایید.
 3. انتخاب نقاش: دستمزد نقاش های ساختمان با یکدیگر متفاوت است. این نرخ با توجه به تبحر و تجربه ی نقاش تعیین می شود. با انتخاب نقاش حرفه ای تر هزینه رنگ آمیزی منزل شما بیشتر می شود.
 4. تنوع رنگ: اگر از تنوع رنگ بالاتری برای خانه ی خود استفاده کنید باعث بالا رفتن هزینه رنگ آمیزی می شود. زیرا ابزار مختلفی و رنگ های مختلفی نیاز دارید.
 5. سطح صاف یا ناصاف: در صورت که دیوار ها نیاز به ترمیم زیاد داشته باشند یا سطح صاف نباشد برای رنگ آمیزی دو تا سه لایه رنگ نیاز دارید که باعث افزایش هزینه رنگ آمیزی می شود.

رنگ روغنی با رنگ پلاستیک از نظر پوشش دهی چه فرقی دارد

انواع مختلف رنگ روغن وجود دارد و در سه مدل مات، براق و نیمه براق در بازار وجود دارند. این نوع از رنگ ها سطح را بسیار خوب پوشش می دهند. این بدان معنی است که شما می توانید با خرید کمترین مقدار رنگ، بزرگترین منطقه را رنگ کنید. رنگ های روغنی در لیتر 0.75 متر مربع را رنگ آمیزی می کنند.

حتما بخوانید:   خرید موتور آسانسور | فاکتورهای مهم خرید موتور آسانسور

پوشش رنگ های نوع پلاستیک نیز بستگی به غلظت رنگ دارد. اگر غلظت آن کم باشد، باید چندین لایه رنگ بزنید تا به نتیجه دلخواه برسید. به یاد داشته باشید که قبل از اعمال هر لایه رنگ، لایه زیرین باید خشک باشد. مقدار لیتر مورد نیاز از رنگ پلاستیک برای هر متر مربع به صورت تقریبی 0.85 لیتر می باشد. البته عدد ذکر شده با غلیظ تر شدن رنگ کمتر می شود.

به صورت کلی رنگ اکریلیک برای رنگ آمیزی ساختمان به رنگ بیشتری در مقابل رنگ روغن نیاز دارد. به این دلیل هنگام رنگ آمیزی سقف یا دیوار ها با رنگ های پلاستیک به طور معمول دو یا سه لایه رنگ به سطح می زنند. اما بیشتر تنها با یک بار استفاده از رنگ روغن، نتیجه مطلوب حاصل می شود.

محاسبه رنگ ساختمان

مهمترین نکات برای روش های محاسبه رنگ ساختمان

 • فراموش نکنید متر مربع دیوارها، لوله ها، شوفاژ ها، در و پنجره ها و چار چوب های آن ها و نرده حفاظ پنجره را با توجه به نیاز خود محاسبه کنید.
 • برای محاسبه رنگ دیوارها و سقف ساختمان، در صورت استفاده از رنگ پلاستیک دو لایه رنگی را محاسبه نمایید. زیرا این قسمت ها به طور معمول به بیش از یک لایه رنگ نیاز دارند. معمولاً برای حساب کردن رنگ ساختمان نیازی به پوشش یا آستر ندارید. فقط قسمت های فلزی و چوبی آستر نیاز دارند.
 • علاوه بر شماره های خود به توضیحی که روی قوطی رنگ نوشته شده، دقت نمایید. معمولاً تولیدکنندگان رنگ مقدار پوشش هر لیتر رنگ را روی بسته بندی می نویسند.
 • افراد کاربلد معمولاً هنگام محاسبه سطح ساختمان مورد نظر 10% به رقم به دست آمده اضافه می نمایند تا بتوانند بدون نگرانی غلظت رنگ را به مقدار مورد نظر تنظیم نمایند.
 • به صورت کلی هر لیتر رنگ حدود 8.5 متر مربع را پوشش می دهد. اگر کناف رنگ نشده در دیوار ها استفاده شده باشد کمی بیشتر به رنگ احتیاج دارید.
حتما بخوانید:   چمن مصنوعی چه کاربردی دارد؟ | راهنمای نصب چمن مصنوعی

متراژ راه پله را برای نقاشی چگونه محاسبه کنیم

نحوه محاسبه اندازه راه پله برای رنگ آمیزی دقیقاً مثل روش محاسبه رنگ دیوار می باشد. برای این بخش باید اندازه متر مربع دیوار های درونی راه پله را حساب کرده و متر مربع در ها و پنجره ها را کم نمایید. البته بسته به متریال دیوار و میزان کثیف بودن راه پله، لازم می باشد دفعات لایه های رنگ آمیزی را در محاسبات خود حساب کنید.

هر لیتر رنگ چند کیلو گرم است

برای اینکه مقدار گرم هر لیتر رنگ را بدانید باید قبل از هرچیزی اطلاع داشته باشید که با توجه چگالی و دما گرم رنگ ها با یک دیگر فرق دارند. به طور میانگین هر لیتر رنگ حدود یک تا یک کیلو و نیم وزن دارد. در بازار قوطی های رنگ در حجم ها و ابعاد  مختلفی عرضه می شوند که بعضی از آن ها به شرح زیر است:

 • قوطی های مدل ربعی: حدود 230 تا 250 گرم رنگ دارد.
 • قوطی های مدل نیمی: حدود 500 گرم رنگ دارد.
 • قوطی های مدل کوارت : حدود یک کیلوگرم رنگ دارد.
 • قوطی های حلب: حدود 20 تا 21 کیلو گرم رنگ دارد.

محاسبه مقدار رنگ را به افراد متخصص بسپارید

در این مطلب تلاش کردیم در رابطه با نحوه محاسبه متراژ دیوار ها و مقدار رنگ مورد نظر توضیحاتی را شرح دهیم. طبق فرمولی که بیان کردیم به راحتی می توانید مقدار رنگ مورد نیاز را محاسبه کنید و هزینه های تقریبی رنگ آمیزی را به دست آورید.

اگر همچنان توانایی حساب کردن متراژ خانه و مقدار رنگ را ندارید می توانید برای این کار از افراد حرفه و نقاش ها برای این کار کمک بگیرید. تا به صورت دقیق متراژ خانه و رنگ مورد نظر را برای شما تخمین بزنند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش محاسبه رنگ ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش محاسبه رنگ ساختمان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x