تعمیرات لباسشویی

آیا می توان در ماشین لباسشویی وایتکس ریخت | نحوه استفاده از وایتکس در لباسشویی

ریختن وایتکس در ماشین لباسشویی ضرر دارد؟

یکی از سوالاتی که همواره کاربران از ما می پرسند این است که آیا می تواند از وایتکس و دیگر مواد سفید کننده در ماشین لباسشویی استفاده کرد؟ استفاده از وایتکس در لباسشویی برای شستشوی لباس های لکه دار می تواند بسیار کاربردی باشد. البته باید بتوانید به صورت اصولی و درست و به میزان استاندارد از آن استفاده کنید. در غیر اینصورت آسیبی جدی به بافت لباس ها و پارچه ها وارد می شود. بنابراین در پاسخ به سوال فوق باید گفت امکان استفاده از وایتکس در لباسشویی وجود دارد. اما باید مطابق با دستورالعمل خاصی این کار را انجام دهید.

وایتکس چیست؟

وایتکس یک محلول سفید کننده و ضدعفونی کننده بسیار قوی است که جهت تمیزی و نظافت سطوح و شستشوی لباس مورد استفاده قرار می گیرد. اما ضرر و عوارضی نیز با خود به همراه دارد مه باعث شده  استفاده از آن، کمی نگران کننده باشد.

آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن، محلولی است که حاوی ۳ تا ۱۰ درصد پراکسید هیدروژن در آب باشد. این ماده در شیمی با اسم پراکسید هیدروژن شناخته می شود و خاصیت ضدعفونی کننده و سفیدکننده آن مربوط به اکسیداسیون توسط اکسیژن است.

پس آب اکسیژنه را با وایتکس اشتباه نگیرید. چرا که دارای ترکیبات و خواص متفاوتی هستند.

شستشوی لباس ها با وایتکس

وجود لکه روی لباس های روشن و پاک نشدن آن افراد را مجبور به استفاده از وایتکس و سایر سفیدکننده ها می کند. اما از آنجایی که امروزه لباس ها در ماشین لباسشویی شستشو می شوند، لازم است اصول کار با وایتکس در لباسشویی را بدانید.

البته ناگفته نماند که وایتکس به جهت اینکه یک شوینده قوی محسوب می شود، چندان مورد تایید ما برای شستشو نیست. اما اگر همچنان اصرار به استفاده از این روش برای پاک کردن لباس ها را دارید، پیشنهاد ما شستشوی آن با لباسشویی است. اما قبل از هر چیز بهتر است کاملا با اصول شستشوی لباس با وایتکس آشنا باشید. بر همین اساس این مقاله را به مبحث استفاده از وایتکس در لباسشویی اختصاص داده ایم.

حتما بخوانید:   راهنمای نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی مابه MABE

انواع وایتکس مناسب برای لباسشویی

عمدتا برای از بین بردن لکه های سخت و ضدعفونی کردن سطوح از وایتکس، آب ژاول یا سایر مواد شوینده قوی استفاده می شود. به طور کلی وایتکس دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:

  • وایتکس کلر دار
  • وایتکس اکسیژنه

برای ضدعفونی کردن سطوح اغلب از وایتکس کلردار استفاده می شود. چرا که این نوع وایتکس قدرت پاک کنندگی بسیار بیشتری دارد و ممکن است به بافت لباس آسیب وارد کند. بنابراین برای شستشوی لباس استفاده از وایتکس اکسیژن دار پیشنهاد می شود. در نتیجه برای استفاده از وایتکس در لباسشویی لازم است از نوع اکسیژن دار آن بهره مند شوید.

موارد مهم و کلیدی جهت استفاده از وایتکس در لباسشویی

برای اینکه بتوانید از وایتکس در ماشین لباسشویی به صورت اصولی استفاده کنید، لازم است نکات مهم در خصوص این کار را بدانید. این نکات عبارتند از:

انتخاب وایتکس مناسب

همانطور که گفتیم برای شستشوی لباس در ماشین لباسشویی دو نوع وایتکس وجود دارد. وایتکس کلر دار و بدون کلر یا همان اکسیژن دار. وایتکس های بدون کلر به عنوان یک ماده شوینده ایمن شناخته می شوند. اما سفید کننده های کلر دار برای تمیز کردن لکه های سخت بسیار موثرتر عمل می کنند. البته این نوع وایتکس برای لباس های رنگی به هیچ عنوان مناسب نیست.

عدم آسیب به بافت لباس

برخی از لباس ها به مواد شوینده قوی حساس هستند و نمی توانند در مقابل آن مقاومت کنند. در نتیجه در برخورد با وایتکس به سادگی دچار آسیب به بافت می شوند و از بین می روند.

استفاده از وایتکس در محفظه مخصوص

برخی از مدل های لباسشویی دارای محفظه مخصوصی هستند که می توانید وایتکس را داخل آن بریزید. در صورتی که لباسشویی شما محفظه مخصوص وایتکس ندارد، مستقیما از طریق ورودی درب لباسشویی آن را با لباس ها مخلوط کنید. توجه داشته باشید هرگز نمی توانید از وایتکس در محفظه های دیگر استفاده کنید.

آیا وایتکس به قطعات ماشین لباسشویی ضرری وارد می کند؟

بله. وایتکس حاوی ماده هیپوکلریت است که در مواجهه با فلزات واکنش نشان می ‌دهد و موجب آسیب به دیگ لباسشویی و زنگ زدگی آن خواهد شد. علاوه بر این برخورد وایتکس با دیگر قسمت‌ ها و قطعات ماشین لباسشویی نیز باعث از بین رفتن رنگ آنها می ‌شود. توصیه می ‌شود تا حد امکان استفاده از وایتکس در لباسشویی را محدود کنید. صورتی که لکه ‌ای را نمی‌ توانید بدون استفاده از وایتکس تمیز کنید آن را به صورت دستی شستشو نمایید. البته امروزه مواد شوینده قوی دیگری همچون پودرهای سفید کننده شستشوی لباس‌ ها در لباسشویی در بازار موجود هستند که ضررهای وایتکس را ندارند اما عملکردی شبیه به آن دارند.

حتما بخوانید:   دلایل بوی سوختگی در ماشین لباسشویی

نکات مهم برای استفاده از وایتکس در لباسشویی

برای اینکه از وایتکس جهت شستشوی لباس ‌ها در لباسشویی استفاده کنید، لازم است نکاتی را در نظر بگیرید تا به ماشین لباسشویی و لباس‌ ها آسیبی نرسد. این نکات عبارتند از:

  • به هیچ عنوان برای شستشوی لباس ‌های ابریشمی، چرمی و پشمی از وایتکس استفاده نکنید.
  • برای شستشوی لباس ‌ها با وایتکس لازم است دمای آب لباسشویی به بالاترین حد ممکن برسد.
  • برای شستشوی بهتر لباس‌ ها و از بین بردن لکه ‌ها هرگز وایتکس را با دیگر مواد شوینده ترکیب نکنید. چرا که ممکن است حاصل ترکیب چند مواد شوینده با یکدیگر مواد شیمیایی خطرناکی باشد که به شدت به ریه شما آسیب وارد می‌ کند.
  • بیشتر از ۵ دقیقه لباس ‌ها را با وایتکس خیس ندهید. چرا که بعد از ۵ دقیقه بافت لباس ‌ها آسیب می ‌بیند.
  • بعد از شستشوی لباس‌ ها با وایتکس به طور کامل آن را آبکشی کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ اثری از وایتکس روی لباس شما باقی نمانده است.

استفاده از وایتکس در لباسشویی

وایتکس را در کدام قسمت از ماشین لباسشویی بریزیم؟

بسیاری از ماشین ‌های لباسشویی دارای محفظه مخصوص وایتکس و دیگر مواد سفید کننده هستند. در صورتی که می‌ خواهید وایتکس را در محفظه مخصوص آن بریزید، لازم است آن را رقیق کنید.

اما اگر لباسشویی شما فضای مخصوص ندارد، می ‌توانید از قسمت درب آن وایتکس را روی لباس‌ ها بپاشید. توجه داشته باشید که از محفظه مخصوص پودر و مایع لباسشویی به هیچ عنوان نباید جهت ریختن وایتکس استفاده کنید. چرا که این کار باعث اختلال در عملکرد قطعات ماشین لباسشویی و زنگ زدگی آنها می ‌شود.

روش مصرف وایتکس در لباسشویی

در صورتی که ناچار هستید از وایتکس برای شستشوی لباس‌ های خود استفاده کنید تا حد امکان سعی کنید لباس‌ ها را به صورت دستی شستشو کنید. اما اگر امکان شستشوی دستی لباس برای شما وجود ندارد، برای استفاده از وایتکس در لباسشویی باید مطابق با روش زیر اقدام کنید:

ابتدا راهنمای شستشوی لباس خود را از طریق لیبل روی آن مطالعه کنید و اطمینان حاصل کنید که وایتکس و دیگر مواد شوینده قوی به بافت لباس شما آسیبی وارد نمی‌ کند.

در مرحله دوم لازم است شرایط را برای تهیه مطبوع هوا فراهم کنید. به این صورت که تمامی ورودی و خروجی جهت رد و بدل شدن هوا را باز گذاشته و مطمئن شوید که بوی وایتکس باعث خفگی شما نمی‌ شود.

سپس با استفاده از یک دستکش اقدام به ترکیب وایتکس با آب نمایید محلولی که به دست آمده را در قسمت محفظه مخصوص لباسشویی روی لباس‌ها بپاشید.

حتما بخوانید:   معایب استفاده از پودر دستی به جای پودر ماشین لباسشویی | تفاوت پودر دستی و ماشینی

در صورتی که وایتکس را داخل ماشین لباسشویی می ‌ریزید، دمای آب دستگاه باید به ۶۰ درجه برسد.

چه نوع وایتکسی برای ماشین لباسشویی مناسب است؟

وایتکس کلردار خورنده تر از وایتکس اکسیژن دار است و به همین جهت توصیه می شود این نوع وایتکس را ابتدا با آب لرم مخلوط کنید و به حالت رقیق درآورده سپس در ماشین لباسشویی بریزید.

همانطور که گفتیم، برخی از ماشین های لباسشویی محفظه مخصوص برای ریختن وایتکس دارند. چنانچه ماشین لباسشویی شما محفظه ای برای ریختن وایتکس ندارد، وایتکس را به صورت رقیق شده و مستقیما روی لباس های در حال شستشو بریزید.

استفاده از وایتکس در لباسشویی

چگونه می توان لباس های سفید را بدون وایتکس شست؟

در اینجا چند راهکار جهت شستشوی لباس های سفید و روشن بدون استفاده از وایتکس ارائه نمودیم:

شستن لباس سفید با سرکه سفید

یک پیمانه سرکه سفید را در ب لیتر آب به نقطه جوش رسیده بریزید و لباس ها را در آن قرار دهید. اجازه دهید این لباس چند ساعت در محلول بماند و خیس بخورد. سپس می توانید مطابق با عادت خود لباس را بشویید.

شستشوی لباس با لیمو ترش

ماده اسید سیتریکی که در لیمو ترش موجود است، باعث سفید شدن و از بین رفتن لکه های آن می شود. برای استفاده از روش شستشوی لباس با لیمو ترش کافیست دو عدد لیمو ترش متوسط را از وسط نصف نمایید و داخل یک لیتر آب داغ قرار دهید. سپس لباس های سفید را برای ۳۰ تا ۴۰ دقیقه داخل محلول آب و لیمو ترش قرار دهید تا خیس بخورند. در نهایت می توانید لباس های خود را با آب ولرم به خوبی بشویید.

شستشوی لباس با جوش شیرین

جوش شیرین ماده ای است که به خصوص برای حذف لکه های عرق، مام، اسپری بدن و … از لباس های سفید مناسب است. برای استفاده از این روش لازم است یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را روی لکه لباس بریزید و با استفاده از یک لیمو برش زده آن را بمالید. حدود 20 دقیقه صبر کنید. حالا می توانید لباس ها را با آب ولرم به خوبی شستشو کنید و از تمیز شدن لکه ها لذت ببرید.

جمع ‌بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی نحوه استفاده از وایتکس در لباسشویی پرداختیم و نکات مهمی را جهت انجام این کار ارائه نمودیم. حال اگر ماشین لباسشویی شما در اثر استفاده از وایتکس دچار خرابی شده است، بهتر است سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. برای این کار می ‌توانید از خدمات تعمیر در محل مجموعه ایبک امداد بهره‌ مند شوید.

31

استفاده از وایتکس در لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه استفاده از وایتکس در لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x