خدمات پرستاری و مراقبتی

نیازهای فرد سالمند و نحوه برطرف کردن آنها توسط پرستار | نیازهای روحی و جسمی فرد سالمند

نیازهای فرد سالمند و نحوه برطرف کردن آنها توسط پرستار|نیازهای جسمی و روحی فرد سالمند، نیاز به توجه فرد سالمند، نیاز به احترام فرد سالمند

در دوران سالمندی افراد دارای تجربیات زیادی هستند، بنابراین جوانان می‌توانند در کنار سالمندان باشند و از تجربیات آنها استفاده کنند. در این صورت فرد سالمند نیز تنها نخواهند بود. فرد سالمند ممکن است برای اینکه برخی از نیازهای خود را برطرف کند، به پرستار نیاز داشته باشد. پرستار سالمند باید به خوبی با نیازهای سالمندان و همچنین طریقه برطرف کردن آنها آشنایی داشته باشد.

نیازهای فرد سالمند و روش‌های برطرف کردن آنها توسط پرستار سالمند

افراد وقتی که پا به سن می‌گذارند و به دوره سالمندی می‌رسند، نمی توانند همه کارهای خود را انجام دهند و توانایی انجام دادن بعضی از کارها را نخواهند داشت. به همین دلیل برای برطرف کردن نیاز های خود در برخی مواقع نیاز به پرستار سالمند خواهند داشت. در ادامه به برخی از نیازهای فرد سالمند و نحوه رفع این نیازها توسط پرستار سالمند اشاره می کنیم:

نیازهای عاطفی فرد سالمند

در همه افراد نیاز عاطفی وجود دارد. اما این نیاز در دوران سالمندی و فرد سالمند بسیار بیشتر است. وقتی که فرزندان افراد سالمند به دور از آنها زندگی می کند، آنها ضربه عاطفی بیشتری می خورند. در صورتی که پرستار سالمند با تجربه و با مهارت باشد و نیاز فرد سالمند را تشخیص دهد، می تواند با راهکارهای مناسب این نیاز فرد سالمند را برطرف کند. پرستار سالمند به خوبی می تواند نیازهای عاطفی فرد سالمند را تامین کند. چون او مدت زمان طولانی در کنار فرد سالمند سپری می کند.

نیاز فرد سالمند

نیازهای معیشتی فرد سالمند

فرد سالمند نیازهایی مثل نیاز به بهداشت، پوشاک، خوراک و مسکن دارند. این نیاز های معیشتی اگر برای فرد سالمند برآورده شود، بسیاری از مشکلات او رفع می‌شود‌. اگر فرد سالمند از خدمات بازنشستگی بهره مند نمی شود، نیاز به این موارد در این شرایط بیشتر دیده خواهد شد. وقتی که برای فرد سالمند خانواده پرستاری را استخدام می‌کند، رفع نیازهای معیشتی فرد سالمند به پرستار سپرده می شود و یک پرستار سالمند به خوبی با نیازهای سالمند و طریقه رفع کردن آنها آشنایی دارد و می‌تواند نیاز فرد سالمند را برطرف نماید.

نیاز به تفریح و استراحت در فرد سالمند

در دوران سالمندی یکی از نیازهایی که بیشتر از سایر دوران احساس می شود، نیاز به گردش و تفریح است. فرد سالمند معتقد است، که پس از سالها کار کردن در زمان جوانی، حالا باید به تفریح و استراحت بپردازد. تفریحاتی مانند پارک رفتن، کتاب خواندن، رفتن به طبیعت، بیرون رفتن، سر زدن به اقوام و دیگر موارد را پرستار فرد سالمند می‌تواند رفع کند و او را همراهی نماید.

نیاز فرد سالمند در مشارکت های اجتماعی

از مهمترین و اساسی ترین مشکلاتی که فرد سالمند دارد تنهایی است. در بیشتر مواقع فرزندان افراد سالمند به دور از آنها زندگی می کنند و همچنین ممکن است، که برای ساعت های طولانی در بیرون منزل مشغول به کار باشند. در چنین شرایطی اگر فرد سالمند مشارکت اجتماعی داشته باشد، دیگر تنها نخواهد بود. پرستار فرد سالمند می تواند او را به پارک ببرد و به ورزش های همگانی مشغول کند. همچنین پرستار سالمند می تواند او را تشویق به ورزش هایی مانند کوهنوردی دسته جمعی کند. در این شرایط فرد سالمند احساس بهتری خواهد داشت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی 4 مورد از انواع خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

نیازهای امنیتی

فرد سالمند باید هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی امنیت داشته باشد و این از دغدغه‌های مهم او است. برای نمونه اگر فرد سالمند متوجه شود، که فردی برای انجام دادن کارهایش به او کمک خواهد کرد و یا وقتی که مریض می‌شود زودتر معالجه می‌شود، احساس امنیت خواهد کرد. در این شرایط پرستار سالمند می تواند بهترین فرد برای برطرف کردن نیاز امنیتی او باشد و به او این اطمینان را بدهد.

نیاز فرد سالمند

نیاز به تحرک فرد سالمند

نیاز به تحرک از دیگر نیازهای فرد سالمند می‌باشد. اگر فرد سالمند در محیط کوچک زندگی می‌کند، باز هم باید شرایطی فراهم شود، که حتی در آن محیط هم تحرک لازم را داشته باشد. برای اینکه فرد سالمند بتواند تحرک داشته باشد، باید ابزار و وسایل مورد نیاز مثل صندلی چرخدار، واکر و عصا برای او تهیه شود. پرستار فرد سالمند باید همه سعی خود را برای رفع این نیاز سالمند داشته باشد.

نیاز به دارو فرد سالمند

فرد سالمند در این دوران نیاز به دارو خواهد داشت. برای آنکه افراد سالمند زندگی سالمی داشته باشند، باید مراقبت های پزشکی مانند فیزیوتراپی، روان درمانی، ویزیت چشم، مراقبت از دندان و مراقبت از پاها را انجام دهند. پرستار سالمند می تواند قرص ها و داروهای او را به موقع بدهد و همچنین در صورتی که نیاز به تزریقات مانند تزریق انسولین داشته باشد برای او انجام دهد، تا سلامت فرد سالمند به خطر نیفتد. همچنین پرستار سالمند می تواند در صورت نیاز او را همراهی کند و به مراکز درمانی ببرد.

نیاز به تغذیه مناسب فرد سالمند

تغذیه مناسب فرد سالمند از دیگر نیازهای او می باشد. برای این که این نیاز فرد سالمند به طور صحیح و اصولی انجام شود، می توان از متخصص تغذیه کمک گرفت. پرستار سالمند به خوبی با نیازهای بدن فرد سالمند آشنا بوده و وعده‌های غذایی او را آماده می کند. معمولاً افراد سالمند از غذاهای نرم تر استفاده می کنند. همچنین افراد سالمند و وعده‌های غذایی کوچک اما بیشتری دارند. در تغذیه فرد سالمند باید از مواد غذایی سالم و ارگانیک استفاده شود، تا نیاز بدن او به مواد مغذی برطرف گردد.

نیاز به حمل و نقل فرد سالمند

رانندگی کردن در دوران سالمندی مشکل خواهد بود. ممکن است که فرد سالمند به صورت ماهانه، هفتگی و یا روزانه نیاز به رفت و آمد داشته باشد و شاید لازم باشد، که به فیزیوتراپی و یا پزشک و … مراجعه کند. پرستار سالمند می‌تواند در حمل و نقل و رانندگی کمک حال فرد سالمند باشد. می تواند رانندگی را برای فردا سالمند انجام دهد و او را در این مواقع همراهی کند و نیاز او را برطرف کند.

نیاز به احترام فرد سالمند

فرد سالمند در این مرحله از زندگی خود به محبت بیشتری نیاز دارد. بهتر است، که فرزندان او برای رفع نیاز به تکریم و احترام در این افراد تلاش خود را بکنند. انسان در این دوره نیاز شدیدتری به محبت فرزند خود دارد. پرستار سالمند می تواند در رفع این نیاز به کمک کننده باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های تمیز کردن اتاق کودک | تمیز کردن اسباب بازی‌های کودک

نیاز به استحمام و بهداشت فرد سالمند

فرد سالمند باید همیشه بهداشت شخصی خود را رعایت کند و این بسیار مهم است و افراد سالم معمولاً توانایی حمام کردن ندارند. پرستار سالمند در این مواقع می تواند به او کمک کند و مراقب او باشد تا در زمان استحمام مشکلی برای فرد سالمند پیش نیاید. پرستار سالمند می تواند در دیگر کارها مانند شانه کردن موها، استفاده از پماد و کرم، مسواک زدن و … در شرایطی که فرد سالمند نیاز داشته باشد، به او کمک کند.

وقت گذراندن با فرد سالمند

وقت گذراندن با فرد سالمند از جمله وظایف پرستار سالمند می باشد. اگر با فرد سالمند صحبت شود و فرد سالمند مرتب خاطرات خود را یادآوری کند، روحیه بهتری خواهد داشت و همچنین می تواند، حافظه او بهبود یابد و کیفیت زندگی افراد سالمند بالا رود. پرستار سالمند برای اینکه از فرد سالم به خوبی مراقبت کند، نباید بگذار که احساس تنهایی کند. در این صورت احساس ناامیدی و ترس نیز نخواهد کرد. پرستار سالمند باید ب‌تواند این نیاز را برطرف کند. این کار موجب می‌شود که حال فرد سالمند از لحاظ روحی بهتر شود. در برخی مواقع فقط گوش دادن به حرف های او و توجه کردن به وی موجب می‌شود، که فرد سالمند احساس بسیار بهتری داشته باشد.

نیاز فرد سالمند

در نظر گرفتن وضعیت اجتماعی و فرهنگی فرد سالمند

ساختار اجتماعی و فرهنگی فرد سالمند و محیط و شرایطی که در آن رشد کرده است بسیار مهم است چون دلبستگی ها و علاقه‌های او را مشخص خواهد کرد. برای نمونه اگر فرد سالمند در محیط مذهبی پرورش یافته باشد، رفتن و شرکت کردن در مراسمات مذهبی و قران خوانی برای او بسیار نشاط آفرین خواهد بود همچنین آنها تمایل زیادی به سفرهای زیارتی از خود نشان می‌دهند. اما این مراسمات و رفتن به سفرهای زیارتی برای فرد سالمند که در اروپا رشد کرده و در آن محیط زندگی می‌کند مناسب نخواهد بود. این افراد بیشتر تمایل به طبیعت گردی، گوش دادن به موزیک و … خواهند داشت. بنابراین پرستار سالمند باید با توجه به فرهنگ فرد سالمند نیازهای اور را برطرف کند.

در نظر داشتن حرفه و هنر فرد سالمند

پرستار سالمند باید در بررسی و برطرف کردن نیازهای فرد سالمند به سابقه وی و شغل و حرفه‌ای که داشته است توجه کافی را داشته باشد. برخی از افراد سالمند که شغل آنها کشاورزی بوده است به باغبانی و گل کاشتن و کارهای این چنینی علاقه مند هستند. برخی از افراد سالمند در زمینه هنر فعالیت داشته‌اند و به انجام دادن کارهای هنری علاقه دارند. در یک مطالعه که راجع به افراد سالمند مبتلا به افسردگی صورت گرفته است ثابت شده است که نگهداری از حیوانات به آنها آرامش بیشتری می‌دهد.

به فرد سالمند ترحم نورزید

وقتی که به فرد سالمند ترحم می‌شود موجب خواهد شد که در وی حس ناخوشایندی به وجود آید. اگر این احساس ترحم به صورت مداوم باشد موجب خواهد شد که روحیه فرد سالمند تخریب شود و سبب آزردگی فرد سالمند می‌شود. در واقع با احساس ترحم اعتماد به نفس فرد سالمند از دست می‌رود.

نیازهای فرد سالمند و نحوه برطرف کردن آنها توسط پرستار سالمند

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی نیازهای مختلف فرد سالمند و نحوه برطرف کردن آنها توسط پرستار سالمند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا