خدمات پرستاری و مراقبتی

نحوه استفاده از جکوزی در بارداری | آیا جکوزی برای بارداری ضرر دارد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

استفاده از جکوزی در بارداری بله یا خیر؟ این سوالی است که اغلب خانم های باردار با آن مواجه می شوند. به طور دقیق نمی توان گفت جکوزی برای یک خانم باردار مناسب است یا خیر؟ چرا که ممکن است برای یک خانم با توجه به شرایطی که دارد، مناسب باشد و برای شخصی دیگر با شرایطی متفاوت مناسب نباشد. برای اینکه بدانید استفاده از جکوزی در بارداری برای شما مناسب است یا خیر با ما همراه باشید.

جکوزی در بارداری چه فوایدی دارد؟

جکوزی یک وسیله ای است که با استفاده از آب گرم و دمای بالای هوا باعث ایجاد آرامش در بدن فرد می شود. حال اگر باردار هستید، می توانید برای گرفتن حس آرامش بیشتر و نرم شدن مفاصل از جکوزی استفاده کنید. البته باید از قبل اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده از جکوزی در بارداری داشته باشید تا ضرری متوجه شما و فرزندتان نشود. به طور کلی جکوزی در بارداری فوایدی دارد که عبارت است از:

کاهش درد دوران بارداری

جکوزی باعث می شود تا حد زیادی درد دوران بارداری کاهش یابد. چرا که آب گرم به عضلات و ماهیچه ها کمک می کند تا انقباض راحتتری داشته باشند. این مسئله باعث می شود حتی در زمان زایمان نیز انقباض عضلات شما بهتر انجام شود. و در نتیجه درد کمتری بکشید.

کاهش استرس و اضطراب

برای برخی افراد دوران بارداری استرس و اضطراب هایی را به همراه دارد. با استفاده از جکوزی می توانید تا حد زیادی استرس و اضطراب دوران بارداری را کاهش دهید.

آب گرم جکوزی نیز موجب می شود استرس و تنش این دوران که اغلب برای اکثر خانم ها ایجاد می شود، کم گردد. و خواب عمیق تر و آرام تری را تجربه نمایند.

بهبود خواب

استفاده از جکوزی می تواند به بهبود خواب در دوران بارداری کمک کند. آب گرم باعث آرامش و خواب عمیق می شود و این امر در طول دوران بارداری بسیار مهم است.

ایجاد آرامش روانی

استفاده از جکوزی، باعث ایجاد آرامش روانی در بدن فرد می گردد. دردهای دوران بارداری با خود استرس و ناراحتی هایی را به همراه دارد. استفاده از جکوزی می تواند به کاهش درد، استرس و افزایش آرامش خانمها در این دوره کمک می کند.

حتما بخوانید:   مزایای ورزش سالمند در روی ویلچر چیست و چگونه امکان پذیر است؟

دمای مناسب آب جکوزی در بارداری

همانطور که گفتیم، استفاده از جکوزی در بارداری همراه با فوایدی مانند کاهش درد، رفع استرس، بهبود خواب و آرامش بخشی به سیستم عصبی است. اما باید با احتیاط و مشورت با پزشک از آن استفاده کنید.

یکی از مهمترین عوامل خطرناک در استفاده از جکوزی در بارداری، دمای آب است. دمای آب جکوزی نباید بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد باشد. نشستن در آب گرم به راحتی می تواند دمای بدن را افزایش دهد، که این امر می تواند باعث بروز مسائل بهداشتی برای شما و جنین شود.

به طور کلی، توصیه می شود که دمای آب جکوزی را حداکثر بر روی ۳۵ درجه سانتیگراد تنظیم کنید و مدت زمان نشستن در آن را نهایت ۱۰ دقیقه محدود کنید.

این احتیاط به خصوص در سه ماهه اول بارداری بسیار مهم است، زیرا افزایش دمای بدن مادر می تواند باعث بروز نقص های هنگام تولد برای جنین شود.

همچنین، لازم است که قبل و بعد از استفاده از جکوزی، به خوبی خود را با آب و صابون بشوئید و اطمینان حاصل کنید که آب جکوزی تمیز و مورد آزمایش قرار گرفته است. اگر شک دارید، بهتر است از جکوزی استفاده نکنید و راه های دیگر آرامش و تسکین دردها را پیدا کنید.

جکوزی در بارداری

نکات ایمنی استفاده از جکوزی در بارداری

در صورتی که قصد دارید از جکوزی در دوران بارداری خود استفاده کنید، باید بدانید که نمی توانید همچون افراد عادی با خیال راحت و بدون رعایت نکات ایمنی وارد جکوزی شوید و از آن استفاده کنید. در واقع شما به عنوان مادر باردار مسئولیت سنگینی دارید و لازم است در قبال سلامت خود و فرزندتان کوشا باشید. بنابراین بهتر است با خواندن نکات زیر موارد ایمنی و نکات استاندارد را رعایت کنید:

اولین نکته ای که باید برای شما حائز اهمیت باشد، دمای آب جکوزی است. که نباید بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد باشد. چرا که نشستن در آب گرم می تواند باعث افزایش دمای بدن شما شود، که این امر می تواند برای شما و جنین خطرناک باشد.

این احتیاط مخصوصا در سه ماهه اول بارداری یعنی ماه های اول، دوم و سوم بسیار حائز اهمیت است، زیرا افزایش دمای بدن مادر می تواند باعث بروز نقص های هنگام تولد برای جنین شود.

حتما بخوانید:   نشانه های ناکارآمدی پرستار، در مراقبت از سالمند چیست؟

باکتری ها و بیماری هایی که در آب هستند، یکی دیگر از مشکلات استفاده از جکوزی در زمان بارداری هستند. آب گرم می تواند زمینه رشد خوبی برای باکتری های مضر باشد. اما نگهداری منظم و تمیز کردن مستمر فضای جکوزی می تواند تضمین دهد که آب تمیز و قابل استفاده برای مادر باردار است.

بنابراین در صورتی که در خانه خود جکوزی دارید، باید مطمئن شوید که از مواد ضدعفونی کننده مناسب استفاده می کنید و آب را مورد آزمایش قرار دهید.

قبل و بعد از استفاده از جکوزی، به خوبی خود را با آب و صابون بشوئید. سر، بازوها و قسمت بالای سینه خود را خارج از آب نگه دارید تا از گرمای بیش از حد در امان باشید، به خصوص اگر باردار هستید.

همواره آب آشامیدنی در کنار جکوزی داشته باشید تا در صورت کاهش آب بدن، بنوشید. توصیه اکید داریم که از نوشیدن مشروبات الکلی در دوران بارداری آن هم زمانی که در جکوزی هستید، و احساس می کنید نوشیدن مشروبات الکلی لذت چند برابر در این فضا دارد، خودداری کنید. زیرا می تواند باعث کم آبی بدن شما شود.

اگر احساس گرمازدگی، سرگیجه، حالت تهوع و یا از دست دادن هوشیاری کردید، بلافاصله از جکوزی خارج شوید و بدنتان را خنک کنید.

شرایط استفاده از جکوزی در سه ماهه دوم و سوم بارداری

استفاده از جکوزی در بارداری در مدت سه ماهه دوم بارداری امنیت بیشتری دارد و نیاز به احتیاط و مراقبت شدید نخواهد داشت. اما در سه ماهه سوم به دلیل اینکه تغییرات جسمی مادر بسیار زیاد است، و ممکن است زمان زایمان فرا رسد، احتیاط و مراقبت شدیدی لازم است.

البته ناگفته نماند که در سه ماهه دوم و سوم بارداری استفاده از جکوزی دستورالعمل های خاصی دارد که با مقایسه آنها بهتر می توانید نکات مهم را رعایت کنید. به طور مثال:

میزان رشد جنین

در ماه های چهارم، پنجم و ششم بارداری که به آن سه ماهه دوم گفته می شود، جنین سرعت رشد بالایی دارد. و همین مسئله باعث می شود نسبت به دمای بدن کمتر حساس باشد.

در سه ماهه سوم بارداری و ماه های هفتم، هشتم و نهم میزان دمای بدن بر جنین چندان تاثیرگذار نیست اما استفاده از جکوزی در بارداری در این زمان باعث می شود محدودیت های جسمی و حرکتی را برای مادر به همراه داشته باشد. چراکه جنین رشد زیادی کرده و اندام های بدن مادر درگیر رشد جنین شده است.

حتما بخوانید:   روش های محاسبه دستمزد پرستار سالمند بیمار

خطر گرمازدگی

گرم شدن و بالا رفتن دمای بیش از حد بدن مادر باعث می شود خطراتی برای جنین ایجاد گردد. البته این افزایش دما در ماه های مختلف خطرات متفاوتی دارد. از آنجایی که در سه ماهه دوم بارداری، جنین امکان تنظیم دما را دارد، افزایش دمای بدن مادر چندان تاثیر منفی بر جنین ندارد مگر اینکه افزایش دما به صورت غیرطبیعی ایجاد گردد.

اما در سه ماهه سوم خطر گرمازدگی برای جنین وجود دارد چرا که در این دوران سیستم ایمنی بدن مادر، توانایی کمتری در کنترل دما دارد. و این مسئله ممکن است برای جنین با خطراتی همراه باشد. بنابراین توصیه می شود در استفاده از جکوزی در بارداری در سه ماهه سوم به خطرات گرمازدگی توجه بیشتری داشته باشید.

جکوزی در بارداری

مدت زمان استفاده از جکوزی

در دوران بارداری به طور کلی بهتر است از جکوزی در مدت زمان کمتری استفاده کنید. می توانید تعداد دفعات را زیاد اما طول مدت را کمتر کنید. در سه ماهه دوم بارداری مادر نمی تواند بیشتر از ده دقیقه در جکوزی بماند. ممکن است فردی که باردار نیست، حدود نیم ساعت در جکوزی بدون مشکلی بماند. اما برای مادران باردار توصیه می شود مدت زمان کمتری در جکوزی بمانند.

البته در سه ماهه دوم، یعنی در ماه های هفتم، هشتم و نهم به جهت اینکه جنین شرایط باثبات تر و پایدارتری دارد، می توان مدت زمان بیشتری را یعنی بیشتر از 10 دقیقه از جکوزی استفاده نمود.

تغییرات جسمی و فیزیکی

در سه ماهه سوم جنین به اندازه کافی رشد کرده و بدن مادر را به طور کلی تحت تاثیر تغییرات خود قرار داده است. این تغییرات فیزیکی با کمر درد و و پا درد همراه است. و احتمال عدم حفظ تعادل در ماه های آخر بارداری در جکوزی وجود دارد.

به همین جهت توصیه می شود خانم های باردار شرایط جسمانی خود را در نظر بگیرند و براساس آن اقدام به استفاده از جکوزی نمایند. البته اکیدا توصیه می شود مادر باردار در سه ماهه آخر بارداری به تنهایی از جکوزی استفاده نکند.

جمع بندی

امیدواریم این مطلب از آی بک امداد با موضوع جکوزی در بارداری برای شما مفید باشد و بتوانید با استفاده از اطلاعاتی که در اختیارتان قرار داده ایم، این دوران را به راحتی سپری کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

جکوزی در بارداری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

استفاده از جکوزی در بارداری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x