تعمیراتتعمیرات یخچال

شناسایی علت صدای فن یخچال ال جی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

بسیاری از افراد از ایجاد صدای فن یخچال خود ناراحت هستند. بدون شک این صدا عاملی است که باعث می شود آرامش اعضای خانواده به هم بریزد. در این مقاله از ایبک به این موضوع می پردازیم. لطفاً با ما همراه شوید.

صدای فن یخچال

صدای فن یخچال ال جی به شکل های گوناگون باعث ناراحتی شما و اعضای خانواده تان می گردد. شما باید در کوتاه ترین زمان علت صدای فن یخچال ال جی خود را پیدا کنید و آن را رفع کنید. چون این صدا در اکثر اوقات ناشی از یک ایراد است که از بخش های داخلی و قطعات یخچال می باشد که اگر آن را بر طرف نکنید احتمال دارد به یخچال شما آسیب جدی بزند. عوامل و دلایل زیادی وجود دارد که موجب ایجاد صدا در یخچال شما می شود.

احتمال دارد قطعات دچار خرابی شده باشند، یا دستگاه درست نصب نشده باشد و یا دستگاه شما دچار فرسودگی شده باشد. همه در ایجاد صدا در فن یخچال ال جی شما تاثیر می گذارد، صدای فن یخچال ال جی برای مصرف کنندگان همیشه مبهم است و آنها به دنبال دلیل صدای یخچال خود می گردند.

اولا همه ی یخچال ها پس از مدت زمانی وارد یک سراشیبی بدلیل استهلاک می شوند و فرسودگی آنها شروع می شود به همین دلیل باعث ایجاد صدا می شود. بعضی از مدل های یخچال ال جی دارای سیستم هشدار دهنده هستند که با زدن بوق، به کاربر هشدار می دهند. مثلاً در صورت باز ماندن درب یخچال و فریزر، صدای بوق یخچال بلند می شود و تا درب یخچال فریزر بسته نشود، صدای بوق همچنان ادامه خواهد داشت.

علت صدای فن یخچال ال جی چیست؟

جدیدترین یخچالهای ال جی بدون برفک بوده و دارای کندانسور خنک کننده می باشند و کار آن گردش هوا به واسطه ی کندانسور از بوسیله ی کویل کندانسور است. این کار در جهت از بین رفتن گرما و بخار شدن آب یا همان یخ زدایی که در ظرف تخلیه، انجام می گیرد. پس صدای غیر عادی یخچال می تواند بخاطر اختلال بوجود آمده در موتور فن کندانسور باشد که هم باعث ایجاد صدا در یخچال شما و هم باعث روشن و خاموش شدن و هم باعث کم شدن خنکی یخچال ال جی شما می شود. و شما باید علت بروز این مشکل را ریشه یابی کنید و در صدد رفع آن باشید.

افرادی که صداهایی از یخچال ال جی خود می شنوند و اقدامی انجام نمی دهند باید بدانند که امکان دارد قسمت های داخلی دستگاه یخچال دچار مشکل شده باشد. و در صورتیکه رسیدگی نکنند ممکن است آسیب دیدگی دستگاه بیشتر شود. و مواردی که امکان دارد در به صدا افتادن یخچال شما نقش داشته باشد می توان به عدم صحیح نصب یخچال و فرسودگی دستگاه و در کنار این دو، اختلال بوجود آمده در اجزای تشکیل دهنده دستگاه اشاره کرد.

شناسایی علت صدای فن یخچال ال جی

هر یخچال و فریزر بطور معمول از ۳ فن تشکیل می شود و هر کدام از این فن ها می تواند باعث بوجود آمدن صدای غیر طبیعی در یخچال و فریزر شما شود . این فن ها به شرح زیر می باشد

 1. فن اواپراتور
 2. فن یخچال
 3. فن کندانسور

علتی که ممکن است در این میان باعث تولید صدا شود ، کثیف بودن و تشکیل رسوب در کندانسور است. شما با تمیز کردن می توانید این مشکل را رفع کنید. در قدم اول باید درب یخچال را باز کنید و فن یخچال ال جی را بررسی کنید و در صورتی که لازم بود اصلاحاتی مد نظر را ، در آن انجام دهید. و بعد شما می توانید با بررسی های جداگانه ی فن های دیگر، علت بوجود آمدن این مشکل را در کوتاه ترین زمان تشخیص دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای برنامه‌ی شستشوی ماشین‌های لباسشویی برند فریجیدر

صدای فن یخچال ال جی

فن کندانسور

رفع کردن صدای غیر متعارف یخچال چند مرحله دارد، که اولین قدم آن پیدا کردن محلی است که کندانسور در آن نصب شده است. برای اینکه بتوانید موقعیت کندانسور را پیدا کنید باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱_ در ابتدا پریز یخچال را از برق جدا کنید و بعد پنل پشتی را که قابل دسترس است بیرون بیاورید.
۲_ کندانسور را بیشتر می توانید نزدیک کمپرسور در محل پایین یخچال ببینید.
۳_ بعد از اینکه جای کندانسور را مشاهده کردید، فن را دقیق بررسی کنید تا هیچ گونه آسیب یا پوسیدگی نداشته باشد.
۴_ و اما در آخر، اگر فن موتور دچار فرسودگی و یا انسداد شده باید اقدام به تعویض آن کنید.

فن اواپراتور

علت دیگر صدای بد و نامتعارف یخچال های ال جی احتمال دارد برگردد به موتور فن اواپراتور. وظیفه ی موتور فن اواپراتور چه می باشد؟ زمانی که کمپرسور کار می کند موتور فن هوا را از سطح کویل های اواپراتور می کشد. اگر در یخچال صدایی بوجود آمد به احتمال زیاد دلیل آن، بوجود آمدن مشکل در عملکرد فن می باشد. در این حالت یخچال شما به اندازه کافی خنک نمی ماند. و زمان زیادی احتیاج دارد تا محفظه داخلی خنک کند. و دقیقا مانند مورد قبلی، رفع کردن این اختلال هم با پیدا کردن فن موتور اواپراتور صورت می گیرد.

اکنون برای شناسایی علت صدای فن یخچال ال جی مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا برق یخچال را قطع کنید، در داخل یونیت در محفظه ی فریزر، درپوش فن اواپراتور را پیدا کرده و جدا کنید.
 2. در اینجا هر گونه سایش یا آسیب در موتور اواپراتور با دقت پیدا کنید در حالت دیگر، ممکن است یخ زیادی روی موتور باشد که در این صورت با عمل یخ زدایی فریزر به احتمال زیاد مشکل برطرف شود.
 3. در این قسمت از عیب یابی به شما توصیه می کنیم که شفت موتور را با دست و آزادانه ولی با قدرت زیاد بچرخانید.
 4. اگر در مراحل قبل موفق نبودید که شفت را به راحتی بچرخانید، این احتمال وجود دارد که پوسیدگی در موتور فن وجود داشته باشد ولی نگران نباشید اگر این قطعه را تعویض کنید مشکل برطرف می شود.

صدای فن یخچال ال جی

گرومت فن موتور اواپراتور

در اینجا اول کاربرد گرومت را برایتان توضیح می دهیم. گرومت موتور فن اواپراتور است که برای جدا کردن موتور از قطعه براکت نصب شده و برای کاهش صدای ناشی از ارتعاش استفاده شده است. و به دلیل سائیدگی باعث فرسایش می شود، همچنین  باعث جدا شدن گرومت می گردد و این امر موجب ایجاد صدا و افزایش لرزش می شود. حتما این سوال برایتان پیش آمده که به هنگام بوجود آمدن این مشکل شما چه کارهایی را باید انجام دهید؟

 1. در مرحله اول یخچال ال جی خود را از پریز برق بکشید.
 2. در ادامه باید در پوش موتور فن  اواپراتور را بردارید.
 3. باید گرومت را برای پیدا کردن فرسایش بررسی کنید. ممکن است شما متوجه جدا شدن گرومت ها شوید. در این حالت باید گرومت های موتور فن اواپراتور را تعویض کنید.

انواع مختلف صدای فن یخچال ال جی

یخچال در شرایط گوناگون صدا های متفاوتی تولید می کند، شما دوست عزیز می توانید به نوع صدا توجه کنید، و دلیل ایجاد آنرا در کمترین زمان پیدا کنید. در ادامه با بررسی صداهای متفاوتی که یخچال شما تولید می کند به شما کمک می کنیم تا علت را بررسی و عیب دستگاه خود را بر طرف کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل اتومات نکردن یخچال فریزر
صدای زمزمه

شنیدن صدای زمزمه از یخچال، امکان دارد به علت کثیف شدن کمپرسور باشد.  کویل های کمپرسور که در پشت یخچال قرار دارند و کارشان از بین بردن گرما می باشد. اگر مدت زیادی تمیز نشوند و گرد و خاک زیاد روی آنرا بپوشاند، این قسمت برای اینکه گرما را دفع کند بایستی سخت تر کار کند، بنابر این صدای بلندی را تولید می کند. باید سریع کویل ها را تمیز نمائید. تا این مشکل بر طرف شود.

علت دیگر تولید صدای زمزمه توسط یخچال ال جی شما، نزدیک بودن وسایل آشپزخانه به دریچه های هوا که در پشت یخچال و یا کنار آن قرار گرفته است. هنگامی که در فاصله نزدیک یخچال، اجسام قرار گرفته باشند ممکن است با برخورد به دیوار، مانع عبور جریان مناسب هوا شوند و تولید صدا کنند.

صدای بوق (در زمان بسته بودن در یخچال)

اگر یخچال فریزر ال جی خود را با مواد زیاد پر کنید، و محتویات یخچال از بسته شدن کامل درب یخچال جلوگیری کنند، یخچال برای  هشدار صدای بوق تولید می کند، این صدا امکان دارد مربوط به شکستگی یا آسیب درب یخچال یا فریزر شما باشد، باید بررسی کنید و مشکل را پیدا کنید و در اسرع وقت آن را بر طرف نمائید.

راهکارهای شناسایی عیب صدای فن یخچال ال جی

در قسمت های قبل برای رفع صدای فن یخچال ال جی اطلاعات لازم را برایتان توضیح دادیم، ولی به طور کلی چگونه صدای فن یخچال ال جی را به حداقل ممکن برسانیم ؟

 • هرگز یخچال را روی سطح ناهموار قرار ندهید و پایه های یخچال را کاملاً تراز کنید.
 • یک لایه قابل انعطاف در زیر یخچال خود بگذارید.
 • زیر نظر افرادی که صلاحیت دارند یک قفسه ی مخصوص بسازید و یخچال خود را درون آن بگذارید.
 • فن ها و کندانسور یخچال خود را در زمان معین تمیز کنید.
 • یخچال خود را کنار پنجره نصب نکنید. در زمستان هوای سرد و در تابستان گرمای نور خورشید که ممکن است، از پنجره به یخچال شما بتابد باعث می شود یخچال شما آسیب ببیند.
 • هرگز یخچال خود را کنار اجاق گاز قرار ندهید. حرارت اجاق گاز موجب صدمه ی جدی به یخچال شما می شود.

صدای فن یخچال ال جی

گاهی مواقع شاهد این هستید صداهایی که از دستگاه یخچال بوجود آمده به دلیل یک ایراد خیلی ساده می باشد مانند، درست جا نیفتادن کشوهای یخچال، یا اگر لامپ داخل یخچال روشن نشود به دلیل وجود مشکل در لاستیک درب یخچال، خرابی در کمپرسور، عدم صحیح کار کردن فن، خراب شدن و کار نکردن اواپراتور، شکستن قسمت های داخلی یخچال، تراز نبودن یخچال و همچنین نصب غیر اصولی یخچال، وقتی پایه های یخچال شما ثابت نباشد شما شاهد وجود صدا در یخچال خود خواهید بود. یک نکته که باید در اینجا ذکر کنیم این است، که بعد از خریداری دستگاه یخچال چه یخچال ال جی و یا هر برند دیگر با گذشت زمان، یخچال شما شروع به دردسر می کند و حتما نیاز به بررسی و سرویس خواهد داشت.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم تا اطلاعات لازم برای رفع عیب صدای فن یخچال ال جی، را در اختیار شما قرار بدهیم. نتیجه گرفتیم که باید، در روند پیدا کردن عیب و همچنین تعمیر یخچال، حتما نکات ایمنی را رعایت فرمائید و اگر خودتان تخصص ندارید این کار را به افرادی که تخصص لازم را دارا می باشند، واگذار کنید. و فراموش نکنید حتما مراقب یخچال خود باشید. امیدواریم توانسته باشیم به شما یاری برسانیم.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

شناسایی علت صدای فن یخچال ال جی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای شناسایی علت صدای فن یخچال ال جی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا