خدمات فاضلاب و لوله بازکنیخدمات

مهمترین و رایج ترین عللی که باعث گرفتگی لوله فاضلاب می‌شود

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در ظاهر شاید پیدا کردن اینکه علت گرفتگی لوله فاضلاب چیست کار مشکلی به نظر برسد اما با یاد گرفتن و استفاده از روش صحیح همه افراد قادر خواهند بود این مشکل را برطرف کنند، گرفتگی لوله فاضلاب از جمله شایع ترین مسائل در لوله کشی است که همه افراد در خانه با آن روبرو می شوند. مسدود شدن مسیر فاضلاب می تواند یک مشکل بزرگ و جدی باشد و حل آن به کمک یک فرد حرفه ای و کاربلد نیاز داشته باشد، این نوع مشکلات را معمولا می توان با استفاده از برخی وسایل و روش های اصولی به راحتی برطرف کرد، در این مقاله از ایبک امداد با ما همراه باشید تا این مشکل را بصورت کامل و تخصصی بشناسید.

اینجا و در ادامه مطلب ما مهم ترین و رایج ترین عللی که باعث گرفتگی در مجرای فاضلاب می شوند را فهرست می کنیم و به دنبال آن هر کدام از موارد داخل این فهرست را بصورت مفصل تر و دقیق تر به همراه راه حل های پیشنهادی برای برطرف کردن مشکل ایجاد شده ارائه می دهیم. لازم به ذکر هست که رفع این مشکل و مشکلات مشابه توسط صاحبان خانه و پیشگیری از ایجاد آنها در درجه اول هزینه ها را تا حد زیادی کاهش می دهد.

۱۴ علت شایع و مهم که باعث مسدود شدن مجرای فاضلاب می شود

در ادامه این مقاله ۱۴ مورد از رایج ترین علل گرفتگی مجرای فاضلاب را مورد بررسی قرار می دهیم. توجه داشته باشید که بسیاری از گرفتگی ها ناشی از افتادن و تجمع مواد مختلفی مانند مو، صابون و آشغال در مجرای فاضلاب است و شما را با این ۱۴ علت آشنا خواهیم کرد.

 • مو
 • صابون
 • گرد و خاک
 • روغن، گریس و چربی
 • زباله مواد غذایی
 • دستمال مرطوب و پوشک
 • اجسام شسته شده به صورت تصادفی
 • محصولات زنانه و پدهای پنبه ای
 • خاک گربه
 • لوله‌های افست
 • ریشه درختان
 • گیاهان و برگ‌ها
 • تجمع مواد معدنی
 • دستمال توالت

گرفتگی لوله فاضلاب

بررسی علل و عوامل مسدود کننده لوله فاضلاب

در ادامه ما به توضیح در مورد هر کدام از علل و همچنین راه های رفع و جلوگیری از ایجاد مشکل توسط این عوامل خواهیم پرداخت.

یکی از علل گرفتگی در مجرای حرکت و خروج فاضلاب موهای انسان و نیز موی جانوران یا هر گونه ماده رشته ای مانند نخ دندان هست، بخصوص در حمام، لباس های شسته شده، وان حمام و فاضلاب.

جمع شدن مو اتفاق ناخوشایندی است چرا که می تواند با سایر مواد مانند صابون و گریس ترکیب شده و به قسمت های مختلف لوله متصل شود. گرفتگی ناشی از تجمع موها را می توان حتی در سرسخت ترین مجراها مانند مجرای وان، دوش و سینک حمام مشاهده کرد.

روش رفع گرفتگی ناشی از تجمع مو

شستشوی لوله های فاضلاب در اغلب موارد مشکل را برطرف می کند. استفاده از پاک کننده‌های تجاری روش موثری می تواند باشد هر چند که امکان آسیب به لوله ها توسط این مواد وجود دارد. حتی می توانید موادی مثل جوش شیرین و سرکه را به عنوان مواد طبیعی پاک کننده طبیعی در فاضلاب استفاده کنید.

راهکار پیشگیری از گرفتگی: در این مورد و برای اینکه از تجمع مو در مجرای فاضلاب جلوگیری کنید از یک محافظ صافی مو استفاده کنید و به طور مرتب آن را تمیز کنید.

افتادن صابون و گیر کردن آن در فاضلاب

تکه ها و بقایای صابون که با عنوان کف صابون شناخته می شوند، در طولانی مدت تجمع کرده و با کاهش قطر لوله می توانند باعث گرفتگی فاضلاب لباسشویی و حمام شوند و تخلیه به کندی صورت بگیرد. همچنین گرفتگی توسط صابون می تواند به دلیل ترکیب صابون با موادی مثل خاک و مو باشد.

راهکار برطرف کردن گرفتگی: استفاده از شست و شوی تحت فشار مناسب ترین روش برای رفع مشکل تجمع صابون در لوله هاست.

راهکار پیشگیری از گرفتگی: بهتر است که روش شست و شویی را استفاده کنید که در آن نیازی به استفاده از صابون نیست تا به این طریق از تجمع کف صابون جلوگیری شود.

گرد و خاک عاملی دیگر برای گرفتگی فاضلاب

اینکه شما تصور کنید می توانید هر میزان گرد و خاک را در سینک یا توالت بشویید بدون اینکه گرفتگی ایجاد شود، کاملا اشتباه است. حقیقت این است که گرد و خاک یکی از علل گرفتگی در فاضلاب ها است بخصوص که می تواند با مو و صابون و چربی نیز ترکیب شود و مشکل ایجاد کند.

راهکار پیشگیری از گرفتگی: در صورتی که لباس ها و کفش هایی که در بیرون استفاده کردید بیش از حد کثیف است قبل از ورود به داخل خانه خاک و گل چسبیده به آن ها را بتکانید و یا بشورید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله | نشت یابی لوله آب با دستگاه

گرفتگی لوله فاضلاب

روغن، گریس و چربی

روغن، گریس و چربی می توانند باعث مشکلات بسیار جدی برای سیستم تخلیه ایجاد کنند. گریس و روغن در لوله ها به حالت جامد درآمده و باعث مسدود شدن آن ها می شوند. برخی افراد تصور می کنند که ریختن آب داغ در داخل لوله فاضلاب می تواند گرفتگی را برطرف کند ولی این راهکار خوبی نیست.

راهکار برطرف کردن گرفتگی: در درجه اول استفاده از لوله پلاگین توصیه می شود. در صورتی که این روش کارساز نبود مقداری مواد شوینده و آب داغ را با هم مخلوط نمایید و آن را در داخل کاسه بریزید و بشویید. این مخلوط معمولا روغن جامد را تجزیه می کند، برای بار دوم از لوله پلاگین استفاده کنید در صورتی که مشکل برطرف نشد از یک محصول تمیز کننده فاضلاب تجاری استفاده نمایید و توصیه های موجود بر روی بطری را به دقت بخوانید.

راهکار پیشگیری از گرفتگی: روغن در صورتی که کم باشد می توانید آن را با دستمال کاغذی تمیز کنید. اگر مقدار آن بیشتر هست آن را باید در قوطی یا شیشه بگذارید تا به حالت جامد در بیاید و سپس در سطل زباله چربی سفت شده را بیرون بریزید.

باقیمانده های غذایی علت مهم دیگر برای گرفتگی لوله فاضلاب

ما همواره با مشکل تجمع باقی مانده های غذایی در سینک آشپزخانه مواجه می شویم که باعث گرفتگی لوله ها می شود. حتی با وجود تفاله گیر نیز این مشکل باز هم بوجود می آید. در این مورد برخی مواد غذایی که تجزیه نمی شوند مانند برگ چای و تفاله قهوه مسئله ساز هستند.

راهکار برطرف کردن گرفتگی ناشی از ضایعات: تجمع باقی مانده های غذا در برخی نقاط احتمال بیشتری دارد. گرفتگی لوله ها در حالت کل بایستی با استفاده از لوله پلاگین، پاک کننده های تجاری یا فنر لوله کش رفع گردد. با این وجود، در صورتی که زباله دانی دارید آن را جدا کرده و کنترل کنید. در صورت لزوم آن را تمیز کرده و جایگزین کنید.

راهکار پیشگیری از گرفتگی: برای ریختن زباله های مواد غذایی یک سطل کمپوست داشته باشید و آن ها را در داخل چاه نریزید.

دستمال مرطوب و پوشک

فقط می توان فضولات انسانی را در توالت ریخت. ریختن دستمال مرطوب و پوشک باعث گرفتگی می شوند چرا که این ها اجسام خیلی حجیمی هستند. حتی دستمال توالت حوله ای می تواند انسداد ایجاد کند بخصوص اگر استفاده از آن بیش از اندازه باشد.

راهکار برطرف کردن گرفتگی: استفاده از لوله پلاگین یا فنر اغلب می تواند این نوع گرفتگی را برطرف کند.

راهکار پیشگیری از گرفتگی: از ریختن هر چیزی به جز فضولات انسانی ، در توالت خودداری کنید. سعی کنید تا حد امکان دستمال توالت هم در توالت نریزید زیرا مقدار زیاد آن می تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

گرفتگی لوله فاضلاب

اشیاء جامد کوچک

ممکن است کودکان در هنگام بازی اسباب بازی هایشان را در توالت بیندازند. یا امکان دارد شما هنگام شستن اشیای کوچک باعث شوید که شیء وارد چاه شود زیرا اگر دهانه با یک محافظ حفاظت نشده باشد احتمال دارد اشیاء کوچک از حمام یا فاضلاب سینک پایین بروند.

راهکار برطرف کردن گرفتگی: در ابتدا از لوله پلاگین یا فنر لوله بازکنی استفاده کنید. ممکن است جسم محکم در جای خود گیر کرده باشد در این حالت شاید نیاز به کمک گرفتن از یک لوله کش وارد و حرفه ای داشته باشید.

راهکار پیشگیری از گرفتگی: به کودکان بایستی در مورد استفاده از اسباب بازی ها آموزش های لازم داده شود. باید یاد بگیرند که نباید در توالت چیزی مانند عروسک و کاغذ بیندازند. همه دهانه های دوش و سینک باید با استفاده از محافظ هایی محافظت شود تا به این وسیله از ورود و پایین رفتن اشیا و وسایل ریز پیشگیری شود.

محصولات زنانه و پدهای پنبه ای

محصولات زنانه به هیچ وجه نباید در توالت ریخته شود چراکه می توانند باعث مسدود شدن مجرای فاضلاب شوند. تامپون ها به دلیل اینکه با جذب مایعات می توانند تا ۱۰ برابر افزایش حجم پیدا کنند بزرگ ترین مشکل محسوب می شوند. محصولات زنانه و سواپ‌های پنبه ای برعکس دستمال توالت تجزیه پذیر نیستند و حل هم نمی شوند.

راهکار برطرف کردن گرفتگی: در اغلب موارد استفاده از لوله پلاگین یا فنر لوله بازکنی می تواند راه حل مناسبی باشد. اگر موفق نشدید انسداد را برطرف کنید با یک لوله کش تماس بگیرید.

راهکار پیشگیری از گرفتگی: از ریختن تامپون‌ها، پدها یا سواپ‌های پنبه‌ای در توالت جداً خودداری کنید زیرا افزایش حجم پیدا کرده و با انسداد مجرای فاضلاب مشکلات جدی ایجاد می کنند.

خاک گربه

این خاک که از مخلوط خاک رس، ماسه و سیلیس تشکیل شده، برای سیستم های فاضلاب بسیار خطرناک است. خاک گربه با جذب رطوبت تشکیل توده می دهد و گرفتگی های بزرگی را در داخل لوله های فاضلاب ایجاد می کند.

راهکار برطرف کردن گرفتگی: در این مورد برخی گزارشات حاکی از استفاده از مایع لوله بازکن خانگی یا تجاری و موثر بودن آن برای برطرف کردن مشکل گرفتگی است. اما درواقع راه حل مناسب استفاده از فنر لوله باز کنی و لوله پلاگین هست.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  از بین بردن خط و خش های روی اجاق گاز

لوله افست

در طولانی مدت زمین جابجا شده و نشست می کند. لوله های قدیمی ساخته شده در ۳ قسمت و از جنس بتن و خاک رس ممکن است از جای خود جدا شوند. احتمال دارد که با فشار به سمت بالا حرکت کرده باشند که این جابجایی بر مسیر خانه به سیستم فاضلاب شهری که جاذبه زمین بستگی دارد تأثیر بگذارد.

راهکار برطرف کردن گرفتگی: برای برطرف کردن این نوع گرفتگی به علت نیاز به حفاری و کارهای تخصصی حتما بایستی با متخصص تماس بگیرید.

راهکار پیشگیری از گرفتگی: در خانه های قدیمی باید صاحب خانه سیستم فاضلاب خانه را به روز کند. حتی تشخیص علت بروز مشکل بدون کمک گرفتن از افراد متخصص می تواند سخت باشد چون همه خرابی ها در زیر سطح زمین اتفاق می افتد. معمولا برای کنترل وضعیت لوله ها از دوربین های کوچک استفاده می شود.

ریشه های درختان عامل گرفتگی لوله فاضلاب

حتی کوچک ترین شکاف در جداره لوله می تواند باعث ورود و رشد ریشه های درختان در داخل لوله شود. ریشه های رشد یافته در جریان طبیعی آب در داخل لوله اختلال ایجاد کرده و باعث انسداد آن می شوند.

راهکار برطرف کردن گرفتگی: احتمالاً برای برطرف کردن این نوع گرفتگی باید با یک متخصص تماس بگیرید چون راهکارها پیچیده و در عین حال دشوار هستند. همچنین این کار در صورت نیاز به حفاری می تواند هزینه زیادی داشته باشد.

راهکار پیشگیری از گرفتگی: شاید با آگاهی از ساختار ریشه درختان و گیاهان بتوانید این موضوع را مدیریت کنید. ضمن اینکه بهتر است وضعیت لوله کشی را بصورت مرتب کنترل کنید. لوله های قدیمی در طولانی مدت در زیر زمین پوسیده و خراب می شوند.

گیاهان و برگ ها عامل انسداد لوله ها

گیاهان به راحتی باعث انسداد لوله کشی های خارجی می شوند. برگ ها نیز در فصول مختلف و بویژه در فصل پاییز می توانند در داخل لوله ها گیر کرده و باعث گرفتگی شوند.

راهکار برطرف کردن گرفتگی: در صورتی که مشکل خیلی جدی به نظر نمی رسد شاید خودتان بتوانید گرفتگی را با خارج کردن بقایای گیاهی و برگ ها برطرف کنید. اگر مشکل بوجود آمده بحرانی تر است باید به متخصص این کار برای تمیز کردن و باز کردن لوله ها اطلاع دهید.

راهکار پیشگیری از گرفتگی: دهانه لوله های تخلیه بایستی تمیز و عاری از آشغال نگهداری شود. اطمینان حاصل کنید که از گریل های با کیفیت برای پوشاندن این دهانه ها استفاده شده است.

انباشته شدن مواد معدنی

در صورتی که آب منطقه زندگی شما درصد املاح معدنی بالایی دارد در طولانی مدت ممکن است مواد و املاح رسوب کرده و با کاهش سرعت جریان آب در داخل لوله ها باعث گرفتگی آن ها شود.

راهکار برطرف کردن گرفتگی: در این شرایط که مواد و املاح معدنی آب رسوب می کند رسوب زدایی لوله ها راهکار مناسبی است. این کار را معمولا باید یک لوله کش حرفه ای و کاربلد انجام دهد.

راهکار پیشگیری از گرفتگی: نصب یک سخت گیر آب می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند .

گرفتگی لوله فاضلاب

انسداد در لوله فاضلاب به دلیل وجود دستمال توالت

اگر در استفاده از دستمال توالت زیاده روی شود این کار ممکن است باعث گرفتگی در مجرای عبور آب شود. در این میان دستمال توالت های حوله ای به راحتی می توانند انسداد ایجاد کنند.

راهکار برطرف کردن گرفتگی: در اغلب موارد برای حل مشکل گرفتگی بوجود آمده بر اثر تجمع دستمال توالت، استفاده از پیستون، پاک کننده های فاضلاب یا فنر لوله بازکنی کارساز هست.

راهکار پیشگیری از گرفتگی: از زیاده روی در استفاده از دستمال توالت خودداری کنید. در صورت نیاز از دسته های کوچک دستمال کاغذی در چندین شست و شو استفاده نمایید.

سخن آخر

تخلیه آهسته یا عدم تخلیه آب از توالت، سینک یا وان حمام نشان دهنده این هست که احتمالا در لوله ها و مجاری خروجی آب گرفتگی وجود داد. این مشکل نیاز به کنترل و رسیدگی فوری دارد چرا که گرفتگی ها به مرور زمان وضعیت بدتری را بوجود می آورند. اگر این گرفتگی فقط مربوط به توالت، سینک، دوش، وان حمام یا وسایل دیگر هست ممکن است مشکل به راحتی با استفاده از چند ابزار و روش اصولی برطرف شود و نیاز به متخصص نخواهید داشت.

اما اگر گرفتگی فاضلاب در نقاط مختلفی بصورت همزمان مشاهده شود احتمالا مشکل به سیستم فاضلاب اصلی باشد که ممکن است آسیب دیده باشد. برطرف کردن این مشکل بسیار دشوارتر و پیچیده تر هست و احتمالا نیاز داشته باشید تا با یک سرویس کار حرفه ای صحبت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

مهمترین و رایج ترین عللی که باعث گرفتگی لوله فاضلاب می‌شود

امتیاز

مجموع امتیاز

مقاله مهمترین و رایج ترین عللی که باعث گرفتگی لوله فاضلاب می‌شود

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا