تعمیرات کولر گازی

انتخاب کولر گازی بر اساس شرایط آب و هوای منطقه ایی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

چنانچه تصمیم خرید کولر گازی دارید ابتدا باید منطقه جغرافیایی زندگی خود را شناسایی کرده و سپس بر اساس شرایط نوع آب و هوای منطقه زندگی خود اقدام به خرید کولر گازی کنید تا بتوانید با داشتن هوای مطبوع لذت کافی را ببرید. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم به انواع مختلف کولر های گازی بر اساس منطقه آب و هوایی بپردازیم:

انواع کولر های گازی

قبل از معرفی انواع مختلف کولر های گازی که یکی از پرکاربرد ترین سیستم های تهویه مطبوع در جهان شناخته شده اند، بهتر است از نحوه کاربرد و عملکرد آن ها اطلاعات مهمی داشته باشید.

  • کولر های گازی جزو خنک کننده های بسیار قوی می باشند که در مقایسه با کولر های آبی بسیار قدرتمند عمل می کنند. در مدت کوتاهی بعد از شروع کار کولر گازی هوای محیط کار یا منزل شما مطبوع و دلنشین می شود. در فصل تابستان و روزهای گرم سال مخصوصاً مناطقی که دارای آب و هوای شرجی و گرم می باشند، کولر های گازی از پرکاربرد ترین و مهمترین وسایل به حساب می آیند. سیستم فیلترینگ هوا در کولر های گازی می تواند هوای محیط شما را از هرگونه آلاینده و آلودگی پاک کند به همین دلیل کولر های گازی برای افرادی که دارای مشکلات تنفسی هستند گزینه بسیار خوبی می باشد. علاوه بر خنک کردن محیط شما عمل استرلیزه کردن و میکروب زدایی هوا را نیز انجام می دهد و دیگر لازم نیست از فیلتر هوا استفاده کنید.
  • بهتر است بدانید واژه کولر گازی به این معنا نمی باشد که مانند بخاری گازی یا اجاق گاز بواسطه شلنگ به شیر گاز وصل شده باشد. منظور از کولر گازی نوع فرآیند خنک سازی هوا و مکانیزم می باشد و نوعی گاز خاص در کولر گازی به کار برده شده که بارها گاز به مایع و دوباره به گاز تبدیل می شود در واقع کولر گازی به کمک انرژی برق کار می کند. ولی به دلیل اینکه مکانیسم عملکرد آن مانند یخچال ها بر اساس خاصیت فیزیکی گازهای CFC می باشد و در ایران به نام کولر گازی معروف شده‌اند.
  • اساس کارکرد کولر گازی بر پایه تبرید می باشد به عبارتی، فرآیند سرمایشی به این صورت می باشد که گاز ابتدا به واسطه کمپرسور متراکم می شود و بعد از عبور گاز کندانسور به اوپراتور وارد می شود و تبدیل به مایع می شود. گاز تبخیر شده گرمای خود را از مولکول های موجود در هوا می گیرد و باعث خنک شدن محیط ساختمان می شود.

کولر گازی

انواع کولر های گازی از نظر ساختاری

عملکرد تمام کولر های گازی به یکدیگر شبیه می باشد ولی از نظر ساختاری و فیزیکی با هم تفاوت دارند. کولر های گازی به سه دسته تقسیم می شوند. در ادامه بصورت کامل آنها را بررسی می کنیم:

انواع کولر گازی یک تکه
کولر های گازی اتاقی یا پنجره ای

نسل اول کولر های گازی به شکل مکعب هستند و معمولاً در داخل پنجره وصل می شوند و از آنها به نام کولر های پنجره ای یاد می کنند. دلیل اینکه کولر ها در محل پنجره نصب می شود به این علت است که باید قسمتی از دستگاه در محیط داخل و قسمت دیگر در محیط بیرون و در مجاورت هوای آزاد قرار بگیرد. کولر های پنجره ای یک تکه می باشند که از سه قسمت اصلی کندانسور، اوپراتور و کمپرسور تشکیل شده است. کندانسور در قسمت انتهای آن و در بیرون قرار می گیرد هوا به واسطه فن کندانسور دمیده و گرمای آنرا از بین می برد به طور معمول کولر های گازی پنجره ای در بازار ایران در ظرفیت های ۳۰۰۰۰، ۲۴۰۰۰ و ۱۸۰۰ می باشند و بیشتر در منزل و محیط های کار استفاده می شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین درجه دما برای کولر گازی | تنظیم کولر گازی
 کولر گازی قابل حمل یا پرتابل

این نوع کولر های گازی در ظرفیت های بسیار پایین تولید شده و حالت گرمایشی نیز دارند. بیشتر در مکان های کوچک مانند اتاق ها استفاده می شوند. ریموت کنترل دارند و ساختار آنها شبیه به کولر های گازی پنجره ای می باشد. با این تفاوت که کولر گازی پرتابل قابل حمل هستند و در جایی ثابت نصب نمی شوند. کولر های گازی پرتابل در حالت سرمایش به وسیله لوله خرطومی که در پشت کولر قرار گرفته و محیط را به بیرون انتقال می دهند. بنابر این لازم می باشد که لوله خرطومی به منافذی که هوا را به بیرون منتقل می کند یا پنجره متصل شود.

کولر های گازی دو تکه

اسپلیت ها کولر های گازی دو تکه می باشند که متشکل از دو پنل خارجی و داخلی است.

  • محل قرارگیری اوپراتور یا یونیت داخلی درون ساختمان و محل قرارگیری کندانسور یا یونیت خارجی بیرون در فضای آزاد یا بیرون از ساختمان می باشد تا سر و صدای آن باعث سلب آسایش اعضای خانه نشود.
  • یونیت های خارجی و داخلی به واسطه لوله های آلومینیومی یا مسی به هم مرتبط هستند. لوله باریک تر گاز سرد را به یونیت داخلی هدایت کرده لوله ضخیم تر گاز گرم را به یونیت خارجی هدایت می کند.
  • معمولاً این کولر ها قابلیت کنترل از راه دور دارند و در دو مدل اینورتر و معمولی می باشند. مدل اینورتر کم مصرف تر می باشد تا ۶۰ درصد مصرف انرژی را می تواند پایین بیاورد.

انواع کولر های گازی بر اساس آب و هوایی منطقه

یکی از نکاتی هنگام خرید کولر گازی حتماً باید به آن توجه کنید نوع کلاس آب و هوایی دستگاه می باشد.

  • بطور معمول کولر های گازی با تمام مناطق آب و هوایی سازگار می باشند و شما باید به تناسب منطقه آب و هوایی خود دقت کرده و کولر گازی مناسب با اقلیم آب و هوایی را انتخاب کنید. چون باعث افزایش عمر دستگاه می شود همچنین باعث کم شدن هزینه های کولر گازی و کاهش مصرف برق نیز خواهد شد.

بطور کلی سه منطقه آب و هوایی که برای خرید کولر گازی حتماً باید به آن توجه کنید به شرح زیر می باشد:

  1. آب و هوای معتدل
  2. آب و هوای خنک
  3. آب و هوای گرمسیری

کولر های گازی بر اساس کلاس آب و هوایی دارای درجه انرژی و مشخصات سخت افزاری متفاوتی می باشند. موتور کمپرسور که در کولر گازی استفاده شده است بر اساس نوع منطقه آب و هوایی بسیار متفاوت است. بعضی از موتورهای کمپرسور کولر های گازی به شرح زیر می باشد:

موتور کمپرسور روتاری کولر گازی

موتور کمپرسور روتاری جهت کلاس آب و هوایی T1 و T3 مناسب می باشد. این موتور کمپرسور روتاری در مناطقی که دمای آنها تا ۴۷درجه سانتی گراد نیز بالا می رود مناسب می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل بوی بد در کولرهای گازی چیست | چرا اسپیلت بوی بد می‌دهد؟
موتور کمپرسور پیستونی کولر های گازی

کمپرسور پیستونی از قدیمی ترین نوع موتورهای کولر گازی می باشد که به علت طول عمر زیاد و قدرت بالا در مناطق گرمسیری مانند جنوب کشورمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. موتور کمپرسور پیستونی جهت کلاس آب و هوایی T3 که دمای هوا امکان دارد تا ۵۷ درجه سانتی گراد برسد، مناسب می باشد.

موتور کمپرسور اسکرال کولر گازی

موتور کمپرسور اسکرال از جدیدترین نوع کمپرسور های کولر گازی می باشد و به کمپرسور مارپیچی نیز معروف می باشد. کمپرسور اسکرال مصرف برق پایین، راندمان بالا و صدای کمی دارد و از این جهت کلاس آب و هوای T3 نیز استفاده می شود.

کولر های گازی بر اساس منطقه معتدل

منطقه معتدل آب و هوایی به مناطقی با حداکثر دمای ۴۵ درجه سانتی گراد گفته می شود و بیشتر کولر های گازی نیز جزء این دسته از منطقه آب و هوایی می باشند. باید توجه داشته باشید افراد ساکن در مناطق معتدل در طی سال هم فصل شرجی و گرم، هم فصل سرد را تجربه می کنند. از کولر های گازی باکلاس T1 می توانند استفاده کنند.

کولر گازی مناطق سردسیر

کولر های گازی که برچسب کلاس آب و هوایی T2 دارند، فقط جهت مناطق سردسیر با دمای حداقل ۷ تا ۳۵ درجه سانتی گراد مناسب می باشد. کولر های گازی که در این کلاس قرار دارند تعداد کمی می باشند به همین علت اکثراً آب و هوایی کولر گازی به نام کلاس های T1 و T3 می باشند. اگر کولر های T2 در مناطق گرم و معتدل نصب شوند در مدت زمان طولانی فرسوده یا خراب می شوند چون بازدهی  مناسبی ندارند و شما مجبور هستید جهت تعمیر آنها هزینه های بسیار زیادی را مصرف کنید.

اگر در شهرهای شمالی ایران و منطقه سردسیر زندگی می کنید بهتر است کولر های گازی T2 استفاده کنید توجه داشته باشید که این مناطق بیشتر از قابلیت گرمایشی این کولر ها استفاده می کنند.

کولر گازی مناطق گرمسیری

کولر گازی با برچسب T3 مختص آب و هوای گرمسیری می باشد. بیشتر شهر های ایران جزو دسته آب و هوایی هستند که در اگر کولر گازی نباشد زندگی مردم به علت هوای گرم آزار دهنده و طاقت فرسا می شود. در این مناطق بهتر است از کولر هایی استفاده شود که ظرفیت بالا و کمپرسور قوی داشته  تا بتوانند هوای گرم و طاقت فرسا را به هوایی مطبوع تبدیل کنند. افرادی که در مناطق گرمسیری مانند خوزستان، قم، بوشهر و دیگر شهرهای گرمسیری زندگی می کنند دمای تا حدود ۵۲ درجه سانتی‌گراد را تجربه می کنند بهتر می باشد از کولر گازی T3 استفاده کنند. بعضی از کولر های گازی  در برندهای مختلف تا دمای ۶۵ درجه سانتی گراد را بخوبی جوابگو هستند.

کولر گازی

جمع بندی

همانطور که می دانید در بیشتر مناطق جهت داشتن هوای مطبوع و پاکیزه از کولر گازی استفاده می شود. انتخاب مناسب و صحیح کولر گازی آرامش و آسایش را برای شما به همراه خواهد داشت. در این مقاله تلاش کردیم انتخاب کولر گازی را بر اساس منطقه آب و هوایی را کامل برایتان توضیح دهیم. چنانچه مشکلی در این زمینه داشتید می توانید با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا کارشناسان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

انتخاب کولر گازی بر اساس شرایط آب و هوای منطقه ایی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع کولر های گازی بر اساس آب و هوایی منطقه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا