مجله لوازم خانگی

نحوه تمیز کردن سوخته های غذا از آرام پز و پلوپز

نحوه تمیز کردن سوخته های غذا از آرام پز و پلوپز

مشغله های امروزی و زندگی اجتماعی سبب شده است تا افراد وقت کم تری را در آشپزخانه بگذارنند و همچنین به دنبال وسایلی باشند که کار آن ها را در زمان پخت و پز راحت تر کند. ازجمله وسایلی که به کمک هر فرد در آشپزخانه آمده است و کار طبخ غذا را راحت تر کرده است آرام پز و پلوپز می باشد . که استفاده از آن ها در دنیای امروزی بیش از پیش شده است . این وسیله خانگی اگر به درستی از آن استفاده شود می تواند تا سالیان سال برای شما کار کند ولی اگر از آرام پز و پلوپز خود به درستی استفاده نکنید باعث می شود تا به زودی کار شما به تعمیر کار بیافتد و مجبور باشید برای تعمیر آن ها به کارشناس متخصص رجوع کنید.

آرام پز ها معمولا برای افرادی بسیار مفید است که زمان زیادی دارند که می خواهند مواد غذایی آن ها بپزد چون ویژگی اصلی آرام پز ها به این صورت است که غذا را به آرامی و مدت زمان طولانی می پزند.پس شما می توانید به راحتی مواد غذایی را داخل آرام پز بریزید  و به سرکار بروید.

از نشانه های این که آرام پز و پلوپز شما خراب است می توان به این اشاره کرد که هنگامی که پلوپز شما خراب باشد غذا و برنج شما در پلوپز می سوزد یا زمانی که آرام پز شما خراب است غذا در آن ته می گیرد.حالا اگر این اتفاق برای شما افتاد شما باید نحوه تمیز کردن آرام پز و پلوپز خود را یاد بگیرید که ما در این مقاله قصد داریم تا نحوه تمیز کردن آرام پز و پلوپز را که جز نکات خانه داری می باشد به شما آموزش دهیم.

تمیز کردن آرام پز و پلوپز در خانه:

1-تمیز کردن پلوپز در خانه :

حال فرض کنید که بنا به دلایل مختلفی برنج در پلوپز شما سوخته است و شما باید پلوپز را برای اقدامات بعدی خود تمیز کنید. که ما در ادامه قصد داریم تا نکاتی که لازم است شما بدانید تا بتوانید به درستی بدون صدمه زدن به پلوپز آن را تمیز کنید به شما آموزش دهیم.

حتما بخوانید:   دلایل تولید صدای زیاد از چای‌ساز | عیب‌یابی چای ساز

فقط دقت کنید که جنس ظرف داخلی پلوپز از جنس تفلون است و تمیز کردن آن نباید باعث آسیب به این تفلون استفاده شده در پلوپز شود. برای این کار مراحل زیر را برای شستن و تمیز کردن پلوپز به ترتیب ادامه دهید:

 • ابتدا اتصالات برق پلوپز را قطع کرده و آن را خاموش می کنید و از برق جدا می کنید.  تا مانع از حطرات احتمالی مانند برق گرفتگی  شوید.
 • اگر کمی پیش تر از پلوپز خود استفاده کرده اید اجازه دهید پلوپز کامل خنک شود و بعد از آن اقدام به تمیز کردن پلوپز خود بکنید.
 • بعد از آن ظرف و یا مخزن پلوپز را که برنج ها به آن چسبیده است را از پلوپز جدا کرده و در آن مقداری آب گرم ریخته و مدتی به آن استراحت می دهید تا برنج های چسبیده شده به ظرف پلوپز به آرامی از آن کنده شود.
 • بعد از آن که مدتی آب گرم درون پلوپز قرار داشت و برنج ها از آن کنده شده اند حال با اسفنجی نرم و چند قطره مایع ظرفشویی یا هر وسیله ای که بهتر می دانید شروع به شست و شو و تمیز کردن ظرف یا مخزن پلوپز تان می کنید.حال اگر درب پلوپز شما هم قابلیت جدا شدن دارد آن را نیز جدا کنید و مانند مخزن و یا ظرف پلوپز با مقداری آب گرم و اسفنج و مایع ظرفشویی آن را کامل تمیز کنید.بهترین پلوپز ایرانی و خارجی
 • بعد از آن ظروف شسته شده در پلوپز را با دستمال و یا حوله ای نرم کاملا خشک کنید و یا حتی اگر زمان کافی دارید مدتی اجازه دهید تا در هوای آزاد باقی بمانند و کامل آن ها را خشک کنید.
 • بعد از آن که ظروف شسته شده در پلوپز کاملا خشک شد آن ها را در سرجای خود به درستی قرار می دهید.
 • برای تمیز کردن قسمت بیرونی پلوپز به خاطر اینکه نباید در معرض مستقیم آب قرار بگیرد چون باعث سوختن آن می شود می توانید از یک دستمال مرطوب استفاده کنید و آن را برق بیاندازید و بعد از آن برای جلوگیری از افتادن لکه بر روی آن ،آن را کاملا خشک کنید.نکته کلیدی در این زمینه است که هرگز به صورت مستقیم مواد شوینده را به بدنه پلوپز نزنید.

2-شستن آرام پز سوخته در منزل:

آرام پز هم جز وسایل خانگی می باشد که به افراد برای طبخ غذا کمک می کندو امروزه در اکثر آشپز خانه های ایرانی استفاده می شود. آرام پز برعکس پلوپز غذا را به آرامی ولی مدت زمانی طولانی تری می پزد پس برای افرادی مناسب است که زمان زیادی برای پخت غذا دارند.مخصوصا استفاده از این دستگاه برای خانم ها های کارمند بسیار مناسب می باشد چون این امکان را به شما می دهد که زمانی که از صبح تا ظهر سرکار هستید غذای خود را داخل آرام پز قرار دهید و به آن اجازه دهید که به آرامی غذا پخته شود.

حتما بخوانید:   دلیل خاموش شدن چرخ گوشت چیست؟

همچنین مصرف انرژی در آرام پز ها بسیار پایین می باشد و شما به راحتی می توانید  با استفاده از آرام پز در مصرف برق صرفه جویی کنید. اما آرام پز ها برای پختن انواع مختلف غذا ها مناسب نیستند و باید در دفترچه راهنما مواد غذایی که می توان با آرام پز پخت را نگاه کرد و قبل از خرید نیز به این نکته توجه کرد.حال اگر هنگام طبخ غذا داخل آن غذا بسوزد و ته بگیرد شما باید آن را تمیز کنید. اما فرقی که با شستن غذا در پلوپز دارد این است که علاوه بر محفظه داخلی غذا در آرام پز باید قسمت داخلی خود دستگاه هم شسته شود.

حال چون داخل آرام پز تعدادی سیم و المنت وجود دارد باید در هنگام شستن آن دقت کنید که هرگز قطره ای آب به داخل المنت و سیم های داخلی آن نفوذ نکند.بنابراین در هنگام شستن آرام پز باید نکاتی را رعایت کنید تا مانع از خسارات احتمالی به شما شود.

2-1-شستن محفظه داخلی آرام پز :

اما قبل از بررسی نکاتی که در هنگام تمیز کردن آرام پز باید به آن ها دقت کنید به یک سری وسایل نیاز دارید که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 • یک پیمانه جوش شیرین
 • یک پیمانه سرکه
 • آب داغ
 • اسکاچ

نکات کلیدی که در هنگام تمیز کردن آرام پز باید به آن ها دقت کنید در موارد زیر خلاصه می شود:

 • ابتدا محفظه آرام پز را که سوخته است از آب پر کنید و یک پیمانه سرکه به آن اضافه کنید. معمولا در اندازه گیری های ما پیمانه یک لیوان را در نظر می گیریم.
 • حال بعد از اینکه مخلوط آب و سرکه را درون محفظه یا ظرف آرام پز سوخته قرار دادیم با یک کف گیر چوبی به خوبی آن را هم می زنیم.
 • در مرحله بعد مقدار یک پیمانه به محلولی که در حال هم زدن آن هستیم جوش شیرین اضافه کرده و دوباره آن را هم می زنیم.
 • درب آرام پز را می بندیم و آن را برروی درجه high می گذاریم و به مدت یک ساعت اجازه می دهیم تا در این وضعیت باقی بماند.
 • حال بعد از طی یک ساعت سوختگی های چسبیده به آرام پز شما کامل جدا شده و شما می توانید محفظه داخلی را کامل بشویید و بعد از آن را با یک دستمال یا حوله خشک کنید.
حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی وست پوینت westpoint

اگر با طی کردن مراحل بالا باز هم آرام پز شما تمیز نشد حتما بار دیگر مراحل را تکرار کنید تا بتوانید به نتیجه دلخواه تان برسید.slow1

2-2-شستن بدنه آرام پز :

برای شستم بدنه آرام پز موارد زیر را دنبال کنید تا اثرات سوختگی را علاوه بر محفظه داخلی آرام پز بتوانید بدنه را هم تمیز کنید:

 • جوش شیرین را مقداری آب داغ مخلوط کنید آن را به حالت خمیری در آورید و بعد از به مدت 24 ساعت اجازه دهید که آرام پز به همان صورت باقی بماند و بعد از آن دوباره به سراغ آرام پز می رویم.
 • بعد از آن که 24 ساعت گذشت حال اسکاچ را که به سرکه سفید آغشته شده برروی بدنه که با مخلوط جوش شیرین و آب کاملا خیس خورده زده و آن را کامل تمیز می کنید و بعد از آن آرام پز را با دستمال مناسب خشک  می کنید و می توانید در استفاده های بعدی از آن استفاده کنید.اگر این نکات را رعایت نکنید سبب می شود تا در استفاده های بعدی از آرام پز دچار مشکل شوید.

تا اینجا مقاله سعی کردیم تا در مورد آرام پز و پلوپز و نکات کلیدی که در هنگام تمیز کردن آن ها ممکن است نیاز داشته باشیم صحبت کنیم حال اگر در هرکدام از مراحل بیان شده سوالی بود که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده حتما سوالات و نظرات خود را در قسمت پرسش و پاسخ موجود در سایت ایبک امداد با کارشناسان ما در میان بگذارید و منتظر جواب از سوی کارشناسان ما باشید. همچنین اگر آرام پز و یا پلوپز شما به دلایل مختلفی از جمله دلایل بیان شده در این مقاله دچار آسیب شده باشد می توانید باز هم با کارشناسان ما در ایبک امداد در تماس باشید.

31

نحوه تمیز کردن سوخته های غذا از آرام پز و پلوپز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تمیز کردن سوخته های غذا از آرام پز و پلوپز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x