خدمات شستشو

روشهای تمیز کردن پرده کرکره ای | نکات مهم در تمیز کردن پرده کرکره ای

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

انواع پرده کرکره ای بسیار پرطرفدارند چرا که زیبا، پرکاربرد و قابلیت کنترل نور و حرارت، را دارند. این نوع پرده ها اغلب در آشپزخانه، پذیرایی، اتاق خواب و حتی دفاتر کار استفاده می شوند و در رنگ ها و طرح های مختلفی در بازار وجود دارند. البته تمیز کردن پرده کرکره ای به دلیل ساختار خاص آنها دشوار به نظر می آید. بنابراین لازم است روش های ساده و کارآمدی را برای تمیز کردن پرده کرکره ای در نظر داشته باشید.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن پرده کرکره

برای تمیز کردن پرده کرکره، می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید، که هر یک از این روش ها بسته به جنس، اندازه و میزان آلودگی پرده به ابزار خاصی نیاز دارند. اما به طور کلی برای تمیز کردن پرده کرکره به ابزار زیر نیازمند هستید:

 • جاروبرقی با سر برس نرم
 • پارچه یا اسفنج میکروفایبر
 • آب گرم
 • مایع ظرفشویی یا شامپو
 • سرکه سفید
 • جوش شیرین
 • دستکش ظرفشویی یا دستکش کار
 • سطل

نحوه تمیز کردن پرده کرکره

مدل پرده کرکره به این شکل است که با تیغه های افقی از جنس فلز، چوب، پارچه یا وینیل ساخته می شود. این پرده ها زیبا و کاربردی هستند و می توانند نور و حرارت را به خوبی کنترل کنند.

با این حال، برای حفظ زیبایی و عملکرد پرده کرکره، باید به صورت منظم آنها را تمیز کنید. در غیر این صورت، ممکن است گرد و غبار، لکه، رطوبت و کپک روی تیغه ها بماند و آسیب ببینند. دو روش اصولی و استاندارد برای تمیز کردن پرده کرکره وجود دارد که عبارتند از:

تمیز کردن پرده کرکره با پارچه

تمیز کردن پرده کرکره با پارچه یکی از روش های ساده و مؤثر برای حفظ زیبایی و عملکرد این نوع پرده است. برای این کار، شما به چند وسیله نیاز دارید:

 • یک سطل آب گرم
 • مایع ظرفشویی یا شامپو
 • پارچه یا اسفنج میکروفایبر
حتما بخوانید:   روش صحیح جداکردن لباس‌های کثیف برای شستشو

با در اختیار داشتن این وسایل مطابق با مراحل زیر اقدام به تمیز کردن پرده کرکره نمایید:

 • پرده کرکره را تا پایین باز کنید تا به همه نقاط آن دسترسی داشته باشید.
 • سطل را از آب گرم پر کنید و مقداری مایع ظرفشویی یا شامپو به آن اضافه کنید و با هم مخلوط نمایید.
 • با پارچه یا اسفنج مقداری از مخلوط را برداشته و از پایین به بالا شروع به تمیز کردن پرده کنید.
 • پس از تمیز شدن همه سطح پرده، با یک پارچه خشک یا حوله آن را خشک کنید. اگر ممکن است، پنجره را باز بگذارید تا هوای خشک و تازه به آن برسد.
 • پس از خشک شدن کامل پرده، آن را به حالت عادی بچرخانید و از تمیز بودن آن لذت ببرید.

تمیز کردن گرد و غبار پرده کرکره با جاروبرقی

یکی دیگر از روش های تمیز کردن پرده کرکره زدودن گرد و غبار آن با استفاده از جاروبرقی است. برای این کار، باید به موارد زیر دقت داشته باشید:

 • ابتدا پرده کرکره را به طور کامل باز کنید.
 • سپس از برس نرم جاروبرقی استفاده کنید و روی کل سطح پرده جارو بکشید. مطمئن شوید که همه تیغه های پرده را به خوبی تمیز می کنید.
 • برخی از نقاط پرده ممکن است دسترسی خوبی به شما ندهند در این صورت حتما برس های مختلف جاروبرقی را امتحان کنید.

تمیز کردن پرده کرکره چسبناک

علت چسبناک شدن پرده کرکره چیست؟ در صورتی که رطوبت و آلودگی هوا به صورت همزمان افزایش یابد، پرده کرکره ای حالت چسبنده پیدا می کند. در این صورت نیاز به تمیز کردن پرده کرکره به صورت عمقی و دقیق خواهید داشت.

تمیز کردن پرده کرکره ای

برای تمیز کردن پرده کرکره چسبناک، شما می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

تمیز کردن پرده کرکره چسبناک با وان حمام

این روش برای پرده های فلزی و وینیل مناسب است. شما باید پرده را از قلاب های آن جدا کنید و آن را در وان حمام یا یک لگن بزرگ با آب گرم و مایع ظرفشویی یا شامپو خیس بگذارید.

بعد از چند ساعت، با برس نرم یا اسفنج تمام تیغه های پرده را به آرامی تمیز کنید و لکه های چسبنده را از آن جدا کنید. سپس پرده را با آب تمیز بشویید و آن را در جای خشک و در مسیر باد قرار دهید تا خشک شود.

حتما بخوانید:   چگونه می توان لکه های لباس سفید را پاک کرد؟

تمیز کردن پرده کرکره چسبناک با جاروبرقی و سرکه

این روش برای پرده های چوبی مناسب است. شما باید پرده را به طور کامل باز کنید و سطح هر دو طرف پرده را با جاروبرقی تمیز کنید. سپس یک محلول از آب گرم و سرکه سفید را روی تیغه های پرده اسپری کنید. حال می توانید با پارچه مخصوص چوب تمام سطح پرده را خشک کنید.

تمیز کردن پرده کرکره چسبناک با بخارشوی

تمیز کردن پرده کرکره با استفاده از بخارشوی مخصوص پرده های فلزی است. شما باید پارچه مخصوص بخارشوی را به سطح آن متصل و دستگاه را روشن کنید. سپس دستگاه را به طور مستقیم روی تیغه های پرده حرکت دهید و لکه های چسبنده را با بخار تمیز کنید.

همچنین اگر پرده خانه شما از جنس وینیل است، می توانید از این روش استفاده کنید، اما باید دقت کنید که دمای بخارشوی خیلی بالا نباشد تا پرده آسیب نبیند.

نکات مهم در تمیز کردن پرده کرکره ای

برای تمیز کردن پرده کرکره ای، لازم است بعضی از نکات مهم را رعایت کنید. در اینجا برخی از بایدها و نبایدهای تمیز کردن پرده کرکره ای را به شما معرفی می کنیم:

 • باید قبل از شروع به تمیز کردن پرده، برچسب آن را بخوانید و دستورالعمل های موجود را دنبال کنید. بعضی از پرده ها نیاز به شستشو با دست یا خشکشویی دارند و نمی توان آنها را در ماشین لباسشویی شست.
 • قبل از تمیز کردن پرده کرکره، گرد و غبار روی تیغه ها را با جاروبرقی یا دستمال مخصوص تمیز کنید.
 • بسته به جنس پرده، لوازم مناسب را برای تمیز کردن آن انتخاب کنید. بعضی از لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن پرده کرکره ای عبارتند از: آب گرم، شوینده، سرکه سفید، بخارشوی، جاروبرقی، اسفنج، دستکش و …
 • پرده باید در جای خشک و در مسیر باد قرار گیرد تا خشک شود. از قرار دادن پرده در معرض نور مستقیم خورشید یا حرارت زیاد خودداری کنید تا باعث رنگ پریدگی یا تغییر شکل آن نشود.
 • پس از خشک شدن پرده، چین و چروک های آن را با اتو از بین ببرید. توجه داشته باشید که پرده را نباید در حالت تا خورده اتو کنید.
 • بعد از اتو کردن پرده، آن را به طور صحیح به میله یا قلاب های آن ببندید. دقت کنید نباید پرده را به صورت نامنظم یا نامتقارن ببندید.
 • باید حداقل هر ۶ ماه یک بار پرده را تمیز کنید تا از آلودگی و کپک زدگی جلوگیری کنید.
 • ترجیحا از خدمات خشکشویی استفاده کنید چراکه برخی از انواع پرده های کرکره ای نیاز به شستشوی حرفه ای دارند و امکان شستشوی آنها در خانه وجود ندارد.
 • توجه داشته باشید برای شستشوی پرده های کرکره ای نباید از مواد شیمیایی استفاده کنید.
حتما بخوانید:   نکات مهم برای شستن ظرف ها با دست، که باید رعایت کنید.

بهترین زمان برای تمیز کردن پرده کرکره

در صورتی که درگیر تمیز کردن پرده کرکره ای هستید، باید بدانید که چه زمانی بهتر می توانید این کار را انجام دهید.

بهترین زمان برای تمیز کردن پرده کرکره ای، زمانی است که شروع به آلودگی و لکه دار شدن می کند. معمولاً پس از چند هفته گذشت، نیاز به تمیز کردن پرده وجود دارد. البته بستگی به شرایط محل قرارگیری پرده و مقدار گرد و غبار در آن نقطه دارد. سعی کنید حداقل هر ماه یک بار پرده خانه خود را تمیز کنید تا هم ظاهر زیباتر به نظر برسد و هم عملکرد بهتری داشته باشد.

تمیز کردن پرده کرکره ای

نحوه خشک کردن پرده کرکره بعد از شستشو

بعد از شستشو پرده کرکره ای باید به فکر خشک کردن آن باشید. خشک کردن پرده در هوای آزاد یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای خشک کردن آن است.

این روش ساده و طبیعی است و باعث می شود پرده کرکره ای شما بدون چروک شدن خشک شود. برای این کار، باید پرده را در جایی آویزان کنید که نور مستقیم خورشید به آن نرسد و هوا بتواند به تیغه های پرده وارد شود. اگر هوا مرطوب باشد، ممکن است پرده شما زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز داشته باشد.

جمع بندی

این مطلب از آی بک امداد به مبحث تمیز کردن پرده کرکره اشاره داشتیم. در صورتی که نیاز به خدمات شستشو در منزل دارید، می توانید از طریق شماره های مندرج در صفحه اقدام کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تمیز کردن پرده کرکره

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تمیز کردن پرده کرکره ای

امتیاز کاربر: 1.35 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x