خدمات شستشو

نکات کلیدی برای شستن لباس جین با لباسشویی و دست

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

لباس های جین (لی) به دلیل زیبایی و دوامی که داشته محبوبیت بسیاری در بین مردم دارند و افراد با هر سنی می توانند از لباس هایی با جنس جین استفاده کنند. با وجود اینکه لباس جین دوام نسبتا خوبی دارد اما اگر شستشو آن به درستی صورت نگیرد ممکن است دچار پوسیدگی، تغییر سایز یا تغییر رنگ گردد و دیگر قابل استفاده نباشد. از این رو افرادی که از جنس جین استفاده می کنند همواره دغدغه شستن صحیح آن را دارند، لباس های تولید شده با این پارچه جنس خاصی دارند ‌و نحوه شستن آن ها با بقیه پارچه ها تفاوت دارد و چنانچه این نکته را مد نظر قرار ندهید این احتمال وجود دارد که با آسیب دیدگی و پارگی لباس هایتان مواجه شوید. همچنین با شستشو صحیح و اصولی لباس های جین می توانید دوام و ماندگاری آن ها را افزایش دهید، ظاهر لباس ها را به خوبی حفظ نمایید و سال های زیادی از آن استفاده کنید.

روش صحیح شستشو لباس جین

لباس های تولید شده با پارچه جین را می توانید به صورت شلوار، پیراهن، مانتو و بسیاری موارد دیگر در بازار مشاهده نمایید که امکان شستشو این لباس ها هم به صورت دستی و هم با ماشین لباسشویی وجود دارد. به این ترتیب اگر با نحوه صحیح شستشو این لباس ها آشنا گردید می توانید از آسیب دیدن و از بین رفتن زودهنگام آن ها جلوگیری کنید و به مدت بیشتری از آن ها بهره مند گردید. توصیه می شود فواصل زمانی شستشو لباس های جین را طولانی نمایید چرا که شستشو مکرر به الیاف لباس آسیب می زند و نیز سبب از بین رفتن رنگ و از هم گسیختگی تار و پود آن در مدتی کوتاه می شود، هنگام شستشو لباس های جین توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:

 • پشت و رو کردن لباس ها
 • شستشو لباس با آب سرد یا آب ولرم
 • انتخاب یک شوینده مناسب که می تواند صابون یا مایع های شوینده باشد.
 • شستشو لباس جین با دست
 • قرار دادن لباس ها در مکانی به دور از تابش مستقیم آفتاب
 • عدم به کارگیری سفید کننده در شستن لباس جین
 • توجه به دمای آب حین شستن لباس جین با ماشین لباسشویی
 • عدم فشار زیاد لباس ها در هنگام شستن آن ها

شستن لباس های جین

چنانچه ماشین لباسشویی شما دچار مشکلاتی چون چروک نمودن بیش از حد لباس ها، باقی گذاشتن مواد شوینده روی لباس ها و مواردی از این دست شده است بهتر است هر چه سریع تر از یک تکنسین مجرب کمک بخواهید تا علاوه بر جلوگیری از آسیب دیدن قطعات دستگاه، لباس های خود را نیز از گزند آسیب دور نگه دارید. اگر می خواهید مشکل لباسشویی شما به صورت اصولی حل گردد، با توجه به نوع دستگاه تعمیر آن را به یک تکنسین تعمیر لباسشویی بسپارید.

نحوه شستن لباس جین با دست

بهتر است لباس های با جنس جین را به صورت دستی بشویید زیرا این روش مانع از ساییدگی لباس ها شده و نیز از رنگ دادن لباس ها محافظت می کند بنابراین روش مناسب تری به شمار می آید، می توانید با کمک مراحل زیر لباس های جین را با دست شستشو دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بین انواع مواد شوینده کدام بهتر است؟ مایع یا پودری؟

۱) تشتی را از آب سرد یا ولرم پر نمایید، هیچ گاه از آب داغ استفاده نکنید.

۲) درون آب مقداری مایع لباسشویی ریخته و کاملا حل نمایید، پودر لباسشویی گزینه مناسبی برای شستن لباس جین نیست پس از آن خودداری کنید.

۳) حال لباس جین خود را درون مخلوط آب و مایع قرار دهید و با دست به خوبی تکان دهید تا کاملا خیس شود.

۴) اجازه دهید لباس به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه درون آب و مایع باقی بماند و سپس آب درون تشت را ریخته و دوباره با آب تمیز پر نمایید و بگذارید لباس برای چند دقیقه دیگر درون آن باقی بماند.

۵) لباس جین را از درون تشت برداشته و به آرامی فشار دهید تا آب اضافی آن خارج گردد اما برای این کار نیازی به فشار زیاد نیست زیرا لباس بیش از حد چروک می گردد.

۶) لباس را در هوای آزاد و در مکانی سایه پهن نمایید تا خشک گردد اما آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

 

نحوه شستن لباس جین با ماشین لباسشویی

اگر قصد دارید لباس جین خود را با ماشین لباسشویی بشویید باید به نکات زیر توجه کنید تا لباس شما آسیب نبیند و شستشو آن به خوبی انجام شود.

 • پیش از قرار دادن لباس جین درون لباسشویی آن را پشت و رو کنید با این کار این امکان فراهم می شود تا قسمت داخلی لباس که تماس بیشتری با بدن داشته و کثیفی بیشتری دارد در معرض آب و مواد شوینده قرار گیرد و به خوبی شسته شود. همچنین پشت و رو کردن لباس جین هنگام شستن این مزیت را دارد که رنگ لباس را که عمدتا آبی است از تماس با مواد شوینده دور نگه دارید تا رنگ آن حفظ گردد.
 • چنانچه قصد دارید دو یا چند لباس جین را به صورت همزمان داخل لباسشویی قرار دهید، قبل از این کار زیپ های آن ها را ببندید چرا که‌ ممکن است حین شستن زیپ لباسی به پارچه لباس دیگر گیر کند و لباس را دچار آسیب کند.
 • برای شستن لباس جین با لباسشویی حتما مایع شوینده مخصوص لباس های جین درون دستگاه بریزید.
 • در صورتی که مایع شوینده مخصوص لباس های جین ندارید از مایع شوینده مورد استفاده برای لباس های تیره استفاده کنید با این کار می توانید مانع از رنگ پس دادن و کم رنگ شدن لباس های جین گردید.
 • برای لباس جین از سفید کننده استفاده نکنید، این کار آسیب به بافت و رنگ لباس را به دنبال دارد.
 • دمای آب ماشین لباسشویی را روی ۴۰ درجه سانتی گراد تنظیم نمایید که برای لباس های جین مناسب تر است.شستن لباس جین

شستشو لباس جین با شوینده مناسب

نوع شوینده ای که برای لباس های جین استفاده می کنید بسیار اهمیت دارد بهتر است برای این کار صابون یا مایع های شوینده را به کار گیرید، البته می توانید از شوینده لباس های تیره نیز استفاده کنید. با این حال اگر هیچ کدام از این موارد وجود نداشت استفاده از مایع های لباسشویی که در آب سرد و ولرم عملکرد خوبی از خود نشان می دهند نیز می تواند گزینه مناسبی برای لباس های جین باشد. علاوه بر موارد ذکر شده شستشو لباس های جین با شامپو بچه، سرکه سفید و مایع ظرفشویی نیز امکان پذیر است اما توجه داشته باشید که هیچ گاه لباس های جین خود را با پودر لباسشویی نشویید زیرا باعث آسیب دیدن بافت لباس ها می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه لباس نوزاد را تمیز و سالم نگه داریم؟ | راهنمای کامل شستشوی لباس نوزاد

یکی دیگر از نکات مهم هنگام شستن لباس های جین توجه به مقدار مواد شوینده به کار رفته می باشد، بنابراین هنگام شستن لباس جین با دست یا لباسشویی علاوه بر نوع مواد شوینده به میزان آن نیز دقت نمایید. شاید برخی تصور کنند به هر میزان که مواد شوینده بیشتر باشد لباس بهتر تمیز می گردد اما این تصور اشتباهی بوده و نه تنها سبب تمیزی بیشتر لباس ها نمی شود بلکه با این کار مقداری از مواد شوینده روی لباس ها باقی مانده و همین امر لک و سفیدی لباس را به دنبال دارد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از عواملی که سبب آسیب دیدن و اختلال در عملکرد لباسشویی می شود استفاده زیاد از مواد شوینده یا به کار گرفتن شوینده های نامرغوب و بی کیفیت می باشد. بسیاری از تکنسین های تعمیر لباسشویی ال جی بیان داشته اند که استفاده از مواد شوینده نامرغوب یکی از عوامل مهم در آسیب دیدن تدریجی دستگاه می باشد.

مناسب ترین روش برای خشک کردن لباس جین

پس از شستن صحیح لباس ها باید به نحوه خشک شدن آن ها نیز توجه کنید، از این رو لباس ها را در مکانی پهن نموده تا خشک گردند اما نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

 • نور مستقیم آفتاب برای خشک کردن لباس های جین مناسب نیست و باعث صدمه دیدن بافت لباس و نیز رنگ پریدگی آن می شود، بنابراین اگر قصد دارید لباس جین خود را در هوای آزاد خشک کنید آن را در مکان سایه قرار دهید.
 • تا حد امکان لباس ها را در مقابل خشک کن قرار ندهید تا خشک شوند چرا که حرارت خشک کن چروک شدن لباس، از بین رفتن رنگ و زبری لباس را به دنبال دارد.
 • مناسب ترین روش برای خشک کردن این دست از لباس ها، این است که آن ها را به همان شکل پشت و رو در فضای آزاد و در سایه پهن نمایید تا خشک شدن آن ها توسط گردش هوای آزاد به خوبی صورت گیرد.

شستن لباس جین

لباس های جین از آن دست لباس هایی هستند که هیچ گاه از مد نمی افتند و همیشه از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و طرفداران خاص خود را در همه سنین دارد. اما شستشو لباس های جین با سایرین تفاوت داشته و باید حین شستن آن ها با دست یا لباسشویی به این نکات توجه کنید تا به بافت و الیاف لباس آسیبی نرسد، همچنین رعایت این نکات مانع از رنگ پریدگی و از بین رفتن رنگدانه های لباس شده و همین امر باعث دوام و طولانی شدن عمر لباس های جین می گردد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نکات کلیدی برای شستن لباس جین با لباسشویی و دست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات کلیدی برای شستن لباس جین با لباسشویی و دست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا