خدمات شستشو

نحوه شستشوی صحیح موارد خاص در ماشین لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

شستن موارد خاص مثل بالش، حوله، پتو، کفش و… در لباسشویی باید با اصول خاصی انجام بگیرد تا هم وسایلتان خراب نشود و هم اینکه لباسشویی شما آسیب نبیند. در این مقاله از مجله آی بک، نحوه شستشوی صحیح موارد خاص در لباسشویی را برایتان توضیح خواهیم داد تا با استفاده از این دستورالعمل ها، شستشویی بدون آسیب و با کیفیت داشته باشید.

چگونه کفش ها را در ماشین لباسشویی بشوییم؟

گاهی آنقدر کفش ها کثیف می‌شوند که تمیز کردن و شستن آنها به وسیله اسفنج، کف و یا حتی دستمال هم جوابگو نیست. در این صورت استفاده از لباسشویی بهترین گزینه است.

نکته مهم: بطور کلی می‌توان گفت هیچگاه نباید کفش‌های ورنی، لاستیکی، رسمی، پاشنه بلند، جیر و یا چرم را در لباسشویی بیندازید. اگر کفشی که می‌خواهید بشویید، جزو این موارد نیستند می‌توانید ابتدا برچسب نگهداری کفش را بررسی کرده تا اطمینان پیدا کنید که قابلیت شستن در لباسشویی را دارد.

وقتی مطمئن شدید که کفش شما قابلیت شستن در لباسشویی را دارد، حالا می‌توانید دست به کار شده و با انجام مراحل زیر کفش را در لباسشویی بشویید:

۱- در کفش‌ها جوش شیرین بریزید.

شب قبل از اینکه شستشو را شروع کنید، بهتر است در هر لنگه از کفش ۳ قاشق جوش شیرین بریزید و صبح روز بعد، کفش‌ها را خالی کنید. بدین وسیله بوی بد کفش‌ها به خوبی از بین می‌رود.

۲- کفی کفش را درآورده و بندهای آن را باز کنید.

در هنگام شستن کفش‌، باید کفی‌ها را درآورده و بندها را هم باز کنید و در داخل یک کیسه شستشو و یا روبالشتی قرار دهید. وقتی شما بندها و کفی‌ها را جدا می‌کنید، کفش ها بهتر تمیز خواهند شد.

در صورت کثیفی بیش از اندازه ی کفش و یا وجود گل و لای در روی آن، قبل از اینکه کفش را در داخل لباسشویی بیندازید حتماً قسمت‌های آلوده شده را به وسیله مسواک و مایع لباسشویی تمیز کنید. اگر هم لکه‌ای در روی کفش ایجاد شده بود با اسپری لکه بر، آن را پاک کنید و سپس کفش را برای شستن در لباسشویی بیندازید.

۳- کفش‌ها را در داخل لباسشویی بیندازید.

حالا کفش‌هایی که در داخل کیسه هستند را در لباسشویی انداخته و چند حوله کهنه را هم در بین آنها بیندازید. حوله‌ها باعث می‌شوند کفش در هنگام شستشو، به دیگ لباسشویی برخورد نکرده و باعث آسیب دیدگی دستگاه نشود، و علاوه بر آن باعث حفظ تعادل وزن هم در لباسشویی خواهد شد.

توجه داشته باشید از حوله‌هایی برای این کار استفاده کنید که رنگ ندهند. اگر تا به حال حوله ها را نشسته‌اید و احتمال رنگ پس دادن آنها وجود دارد، توصیه می‌کنیم از این حوله‌ها استفاده نکنید.

نحوه شستشوی صحیح

۴- کفی‌ها و بند کفش را در لباسشویی بیندازید.

می توانید کفی ها و بندهای کفش را در کیسه لباسشویی بیندازید و یا اینکه به صورت جداگانه و بیرون از کیسه، آن را در لباسشویی انداخته تا خوب تمیز شود.

۵- مایع شوینده را داخل جاپودری بریزید.

حالا درب لباسشویی را بسته و به اندازه استاندارد مایع لباسشویی را در داخل جاپودری بریزید. دقت داشته باشید که هیچگاه از پاک کننده جامد و یا پودر برای شستن کفش استفاده نکنید زیرا ممکن است پودر به کفش‌ها بچسبد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش استفاده از توپ لباسشویی | توپ لباسشویی چیست

۷- برنامه مناسبی را جهت شستشو انتخاب کنید.

حالا یک شستشوی ملایم را برای دستگاه تنظیم کنید تا به کفش آسیب نرسد. پیشنهاد می‌کنیم از برنامه شستشوی Air Wash استفاده کنید. برای اینکه چسب کفش‌ها باز نشده و یا رنگ پس ندهند، توصیه می‌شود شستشو با آب سرد را انتخاب کنید و آب را در روی ۳۰ درجه تنظیم کنید. حالا صبر کنید تا شستشو تمام شود.

۷- کفش‌ها را از لباسشویی خارج کنید.

بعد از اینکه شستشوی کفش‌ها تمام شد، سریعاً کفش‌ها، کفی و بند آنها را بیرون بیاورید و در هوای آزاد و فضای باز بگذارید تا چند ساعت مانده و خشک شود. برای اینکه کفش‌ها بهتر خشک شوند، می‌توانید کمی روزنامه را مچاله کرده و در داخل کفش بگذارید. به این صورت روزنامه‌ها نم کفش را می‌گیرند.

نکته مهم: برای اینکه کفش‌ها خوب خشک شوند، هیچگاه از سشوار و یا خشک کن استفاده نکنید و یا کفش‌ها را در مقابل نور خورشید قرار ندهید، این کار باعث کاهش عمر کفش شده و ظاهر آن را خراب می کند.

چگونه پتو را در ماشین لباسشویی بشوییم؟

شستن پتوها در لباسشویی هم باید حتماً با رعایت اصول خاصی انجام بگیرد زیرا در غیر این صورت ممکن است به لباسشویی آسیب وارد شده و مجبور شوید برای تعمیر لباسشویی هزینه زیادی پرداخت کنید. با انجام مراحلی که برای شستشوی پتو برایتان توضیح می‌دهیم می‌توانید به خوبی پتوها را تمیز کرده و از وارد شدن خسارت مالی هم جلوگیری کنید. قبل از اینکه پتوها را در داخل لباسشویی بیندازید، ابتدا باید از وزن مناسب، رنگ پس ندادن و قابل شستشو بودن پتو در لباسشویی مطمئن شوید.

برای شستن پتو در ماشین لباسشویی مراحل زیر را انجام دهید:

۱- نوع پتو را بررسی کنید.

در گوشه پتوها برچسبی دوخته شده است، باید ابتدا برچسب را بررسی کرده و از قابل شستشو بودن آن در لباسشویی اطمینان پیدا کنید و ببینید دمای مناسب برای شستشوی پتو چقدر است؟ اگر پتو غیر قابل شستشو در ماشین لباسشویی باشد و شما آن را در داخل لباسشویی بیندازید، باعث می‌شود الیاف پتو از بین رفته و لطافت خود را هم از دست بدهد.

۲- وزن پتو را بررسی کنید.

حالا باید با توجه به ظرفیت لباسشویی، وزن پتو را بررسی کنید. مثلاً اگر پتوی شما ۷ کیلو است، نباید آن را در داخل لباسشویی با ظرفیت ۷ کیلو بیندازید زیرا پتو در هنگام شستشو آب را به خود جذب کرده و وزن آن تا یک و نیم برابر بیشتر می‌شود و آنگاه وزن پتو از ظرفیت لباسشویی بیشتر خواهد شد و لباسشویی آسیب می‌بیند. در صورتی که ظرفیت لباسشویی را نمی‌دانید، بهتر است به دفترچه راهنمای لباسشویی خود مراجعه کنید.

۳- پتو را از جهت رنگ پس ندادن بررسی کنید.

ابتدا باید پتو را از جهت رنگ پس ندادن خوب بررسی کنید. برای این منظور یک گوشه از پتو را در آب سرد گذاشته و ۳۰ دقیقه صبر کنید، سپس محل خیس شده را در داخل دستمال سفید پیچیده و فشار دهید و دقت کنید ببینید آیا دستمال رنگی شده است یا خیر؟ اگر دستمال سفید رنگی شده بود، باید پتو را در لباسشویی نیندازید و به صورت جداگانه بشویید.

۴- لباسشویی را درست تنظیم کنید.

ابتدا پتو را خوب تکان دهید تا آشغالی به آن نچسبیده باشد. در صورتی که متوجه لکه در روی پتو شدید، ابتدا به وسیله مایع لباسشویی و آب لکه را پاک کنید، حالا پتو را در داخل لباسشویی بگذارید. بهتر است که پتو را مچاله در داخل دیگ قرار ندهید و به صورتی آن را باز کنید که وزن پتو به شکل یکسان در مخزن لباسشویی پخش شود تا همه قسمت‌ها خوب شسته شده و لباسشویی هم آسیب نبیند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اصول شستشوی لباس نوزادان

حالا به اندازه استاندارد، کمی مایع لباسشویی بریزید. دقت داشته باشید که هیچگاه برای شستن پتو از سفید کننده استفاده نکنید. بر طبق برچسب پتو، دمای مناسبی را برای لباسشویی انتخاب کرده و ماشین را روشن کنید. بهتر است جهت شستن ملحفه، رو بالشتی، روتختی و پتو در لباسشویی، از دمای پایین آب استفاده کنید زیرا ممکن است الیاف آنها دچار آسیب شود.

۵- پتو را خشک کنید.

بعد از اینکه شستشو تمام شد، بهتر است پتو را از دستگاه بیرون آورده و آن را در هوای آزاد پهن کنید و صبر کنید تا کاملاً خشک شود. بعضی از افراد عادت دارند پتو را اتو می‌کنند تا خشک شود. باید بدانید که معمولاً پتوها قابلیت اتو کردن ندارند و برای خشک کردن پتو، بهتر است که در هوای آزاد قرار بگیرد.

نحوه شستشوی صحیح

 

چگونه حوله را در ماشین لباسشویی بشوییم؟

وقتی شما حوله را به موقع شسته و از آن درست استفاده کنید، مجبور نیستید که حوله جدیدی خریداری کنید. برای شستن صحیح حوله، باید مواردی را رعایت کنید تا حوله خراب نشود:

 • قبل از شستن حوله‌ها در داخل ماشین لباسشویی، حوله‌های سفید و رنگی را از هم جدا کنید تا به هم رنگ پس نداده و کیفیت آنها کاهش پیدا نکند.
 • دقت داشته باشید حوله بعد از خیس شدن، افزایش وزن پیدا می‌کند، پس حوله‌های زیادی در داخل لباسشویی نیندازید.
 • برای شستشوی حوله در لباسشویی، بهتر است تنظیمات دستگاه را در روی آب گرم قرار دهید.
 • برای شستن حوله، از پودر استفاده نکنید زیرا ممکن است حوله ذبر شده و لطافتش را از دست بدهد. بهتر است از مایع لباسشویی استفاده کنید.
 • برای تمیزتر شدن حوله، هیچگاه بیش از اندازه شوینده نریزید زیرا نه تنها حوله تمیزتر نمی‌شود بلکه ممکن است لباسشویی آسیب ببیند.
 • از ریختن نرم کننده، وایتکس و سفید کننده برای شستن حوله در ماشین لباسشویی، خودداری کنید.
 • برای اینکه حوله‌ها لطافت و رنگشان را حفظ کند یک چهارم پیمانه سرکه سفید در داخل جا پودری بریزید.
 • در صورتی که حوله شما بوی بدی می‌داد می‌توانید یک بار دیگر حوله را بدون مایع شوینده و فقط با نصف پیمانه جوش شیرین بشویید تا بوی بد آن از بین برود.
 • برای اینکه لطافت و نرمی حوله افزایش پیدا کند، یکی دو تا توپ تنیس را در بین حوله‌ها در داخل لباسشویی بگذارید.
 • برای شستن حوله در لباسشویی می‌توانید از تنظیمات BUVET استفاده کنید.
 • برای خشک کردن حوله هم از دور خشک کن معمولی در لباسشویی استفاده کنید.

دقت داشته باشید وقتی کار شستشوی حوله‌ها تمام شد، سریعاً آنها را از لباسشویی خارج کنید و سپس حوله ها را خوب بتکانید و در فضای آزاد زیر نور خورشید و یا حتی روی شوفاژ آنها را پهن کرده تا خشک شوند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه شستشوی صحیح موارد خاص در ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه پتو را در ماشین لباسشویی بشوییم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا