خدماتخدمات شستشو

پاک کردن لکه روغن روی فرش

چگونه می توانیم لکه روغن را از روی فرش پاک کنیم؟

مطمئناً شما هم با این مشکل روبرو شده اید که لکه چربی و یا لکه روغن روی فرش شما ریخته باشد و بخواهید این لکه را از فرش جدا کنید اگر فرش شما رنگ روشن باشد حل این مشکل سخت تر خواهد شد. اگر با این مشکل روبرو شدید به هیچ وجه نگران نباشید ما می خواهیم برای شما چند روش ساده خانگی برای پاک کردن لکه روغن از روی فرش را معرفی کنیم.

لکه روغن روی فرش

روغن، مایعی است که بسیار ماندگاری زیادی دارد و از خود جای چسبناکی هم به جا می گذارد برای اینکه ما لکه روغن را پاک کنیم معمولاً از شوینده های قوی و آب داغ استفاده می کنیم ولی در فرش هیچ گاه نمی توانیم از این روش استفاده کنیم زیرا آب داغ باعث رنگ دهی فرش خواهد شد و شوینده های قوی هم باعث می شود که به بافت فرش آسیب برسد برای اینکه لکه روغن روی فرش را پاک کنید باید بسیار احتیاط کنید استفاده از روش های خانگی بهترین روش برای حل این مشکل می باشد زیرا به الیاف و بافت فرش آسیبی نمی رساند.

چگونه لکه روغن روی فرش را پاک کنیم؟

اینکه لکه مربوط به چه غذایی و چه روغنی می باشد زیاد فرق نمی کند مهم این است که لکه غذا و روغن روی فرش شما ریخته و شما باید به هر شکل ممکن آن را تمیز کنید البته باید دقت داشته باشید هر چه لکه را سریعتر پاک کنید زودتر پاک می شود ولی اگر پاک کردن آن را به بعد موکول کنید تمیز کردن آن سخت خواهد شد حالا می خواهیم در ادامه مطالب روش پاک کردن لکه روغن روی فرش را برای شما توضیح دهیم:

گام اول : لکه روغن روی فرش را تمیز کنید

برای این منظور ابتدا یک دستمال یکبار مصرف و یا یک حوله را بردارید و آن را محکم روی فرش بکشید لکه های روغن جذب دستمال یا حوله می شود دقت داشته باشید که طرز استفاده از دستمال و کشیدن آن روی فرش بسیار مهم است زیرا اگر دستمال را به صورت پخش روی فرش بکشید روغن بیشتر پخش می شود و تمیز کردن آن هم سخت تر است. دستمال و یا حوله را فقط روی قسمت روغنی و کثیف بکشید بهتر است که دستمال را به صورت دایره وار روی قسمت مورد نظر بکشید.

گام دوم: استفاده از جوش شیرین برای پاک کردن لکه چربی روی فرش

برای این منظور مقداری جوش شیرین روی لکه روغن بریزید و حدود ۶ ساعت صبر کنید تا جوش شیرین لکه های چربی را به خود جذب کند حالا می‌توانید به کمک جاروبرقی جوش شیرین را از روی فرش جارو کنید اکثر اوقات این روش جوابگو می باشد و لکه بطور کامل از بین می‌رود ولی اگر متوجه شدید که لکه همچنان باقی مانده و پاک نشده باید از روش های بعدی برای پاک کردن لکه روغن استفاده کنید.

گام سوم: استفاده از پودر بچه یا جوش شیرین

پودر بچه یا جوش شیرین می تواند به راحتی روغن و لکه های چربی را از روی فرش پاک کند برای استفاده از این ماده کافیست که پودر را روی فرش ریخته و به کمک مسواک آن روی فرش پخش کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه روی فرش بماند سپس روی آن را جاروبرقی بکشید تا پودر به همراه چربی به طور کامل از بین برود البته می توانید برای اینکه این مورد بیشتر اثر کند پنبه را به الکل آغشته کنید و روی آن بکشید زیرا الکل حلال روغن می باشد و روغن را در خود حل می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین روش های ترمیم لعاب کاسه توالت ایرانی و فرنگی
 گام چهارم: استفاده از محلول صابون و آب برای پاک کردن لکه روغن روی فرش

اگر با روش‌های بالا نتوانستید لکه روغن را از روی فرش پاک کنید می توانید از محلول صابون یا مایع ظرفشویی با آب استفاده کنید و یا می توانید از محلول های چربی گیر که در فروشگاهها به فروش می رسند کمک بگیرید. برای این کار یک مسواک قدیمی تهیه کنید و مسواک را به محلول آغشته کنید و بعد از آن روی تمام قسمت هایی را که روغن و چربی دارد بکشید چند دقیقه صبر کنید دوباره این کار را ادامه دهید تا زمانی که لکه ها کاملا از روی فرش شما پاک شود وقتی کارتان تمام شد برای پاک کردن مایع ظرفشویی و یا صابون اضافه از روی فرش، باید به وسیله یک پارچه مرطوب فرش را تمیز کنید.

گام پنجم: کمک گرفتن از شخص متخصص

اگر با تمام روش هایی که برای شما بیان کردیم نتوانستید روغن و چربی را که روی فرش ریخته شده، تمیز کنید باید از نیروی کارآمد و متخصص کمک بگیرید که در این زمینه مهارت داشته باشد در این مورد توصیه می کنیم به قالیشویی ها مراجعه کنید زیرا آنها با دستگاه های مخصوص فرش را شسته و لکه را از بین می برند و به بافت فرش شما هم آسیبی نخواهد رسید.

چگونه روغن و چربی تازه ریخته شده روی فرش را تمیز کنیم؟

لکه روغن روی فرش

اگر به تازگی روی فرش شما روغن ریخت شما می توانید ابتدا به کمک یک دستمال روغن را پاک کنید و یا با استفاده از یک چاقو و یا کارد روغنهای روی فرش را به آرامی بردارید بعد از آن یک حلال رنگی آماده کنید تا این لکه ها را از بین ببرد دقت داشته باشید برای این کار حتما از دستکش استفاده کنید برای این منظور شما به آب ولرم نیاز دارید یک قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید یعنی همان آب اکسیژنه را، در آب ولرم مخلوط کنید بعد از آن اسفنج را روی فرش آرام بکشید چند لحظه صبر کنید، ولی زیاد نگذارید بماند زیرا باعث سفید شدن فرش می شود سپس محل مورد نظر را با آب گرم بشویید با این کار لکه چربی و محلول از روی فرش پاک خواهد شد.

قبل از پاک کردن لکه روغن روی فرش به این نکات توجه کنید!

  • حتماً به تار و پود فرش دقت داشته باشید ابتدا برچسب فرش را بخوانید تا بدانید جنس تار و پود آن چیست؟ امکان دارد این روش ها به فرش شما آسیب برساند اگر جنس تار و پود فرش شما از مواد حساس مانند مواد ابریشمی و یا پشمی بود بهتر است که این لکه را خودتان پاک نکنید و برای پاک کردن آن به قالیشویی مراجعه کنید تا آنها با دستگاه های مناسب این لکه را پاک کنند و یا اینکه از اشخاص متخصص کمک بگیرید.
  • سعی کنید برای پاک کردن لکه روغن از روی فرش از محصولات شیمیایی استفاده نکنید زیرا به فرش شما آسیب وارد می کند.
  •  اگر برای پاک کردن فرش از الکل استفاده کردید نباید الکل برای زمان طولانی روی فرش بماند زیرا به فرش آسیب می زند.

روش های دیگر برای شستشوی فرش از چربی

قبل از اینکه روش های دیگر را برای شستن فرش با موادی مانند وایتکس انجام دهید بهتر است که اگر رنگ فرش شما تیره است و از روش های خانگی هم استفاده کردید ولی لکه پاک نشده، راه های دیگر را برای پاک کردن لکه امتحان کنید که موارد زیر می باشد:

  • یک سطل آب تهیه کنید و چند قطره مایع ظرفشویی درون آن بریزید و بعد از آن، این محلول پاک کننده را روی قسمت هایی که چربی ریخته است، بریزید و با برس تمام قسمت هایی را که روغن ریخته است کاملاً بشویید.
  • همچنین شما می‌توانید ۲۰۰ میلی لیتر آب گرم را با ۵۰ میلی لیتر آمونیاک مخلوط کنید و روی لکه چربی بریزید و قسمت لک شده را تمیز کنید برای این روش مثل روش قبل سریع فرش را آبکشی کنید تا آمونیاک در فرش شما باقی نماند زیرا باعث پوسیدگی فرش می شود.
  • در این مرحله شما می توانید برای پاک کردن روغن روی فرش از خمیر اصلاح استفاده کنید این ماده برای از بین بردن لکه های چربی و لکه خورش و حتی از بین بردن بوی روغن که روی فرش ریخته است بسیار کارایی دارد و نتیجه شگفت انگیز آن را مشاهده خواهید کرد. حتی برای موارد دیگر مانند واکس و لوازم آرایشی که روی فرش ریخته شده است می توانید از آن استفاده کنید زیرا معجزه می کند.
  • برای اینکه لکه های چربی و لکه خورش را از روی فرش پاک کنید الکل یک ماده حلال قوی می باشد می توانید از آن استفاده کنید زیرا الکل روغن را در خود حل می کند ولی فقط دقت داشته باشید قسمتی را که دچار لکه شده الکل بریزید و همان قسمت را هم با دقت بشویید الکل می تواند هم لکه و هم بوی روغن را روی فرش شما از بین ببرد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تمیز کردن و ضد عفونی توالت فرنگی

 نکات مهمی که برای شستشوی فرش از چربی باید رعایت کنید:

هنگام شستشوی فرش برای از بین بردن لکه چربی به این نکات حتماً توجه کنید:

۱- برای پاک کردن لکه روغن و برای شستن فرش از آب سرد استفاده کنید.

۲-  اگر برای از بین بردن لکه چربی می خواهید از سرکه یا الکل استفاده کنید آنها را برای مدتی طولانی روی فرش باقی نگذارید و بعد از پاک کردن سریعاً آن را بشویید.

۳- از مواد سفید کننده و مواد شیمیایی برای پاک کردن لکه خورش استفاده نکنید زیرا به الیاف فرش شما آسیب خواهد رساند.

۴- از هر روشی که می خواهید برای پاک کردن روغن از روی فرش استفاده کنید بعد از انجام این عمل حتماً فرش را خشک کنید.

آخرین روش برای از بین بردن لکه روغن روی فرش

لکه روغن روی فرش

اگر لکه روغن یا خورش روی فرش شما ریخته و شما به دلایلی موفق به پاک کردن آن نشدید و لکه هم کهنه شده است ابتدا از روش های بالا استفاده کنید اگر با این روش‌ها لکه برطرف نشد سعی کنید کار را به افراد متخصص بسپارید به یک قالی‌شویی مراجعه کنید تا آنها با دستگاه های مخصوص فرش را شسته و لکه را پاک کنند.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد برای شما روش های مختلف را برای برطرف کردن لکه روغن روی فرش بیان کردیم اگر با این روش‌ها موفق به برطرف کردن لکه روغن نشدید به شما توصیه می کنیم که به قالی‌شویی مراجعه کنید تا آنها فرش را با دستگاه های مخصوص بشویند.

نحوه پاک کردن لکه روغن روی فرش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

 نکات مهمی که برای شستشوی فرش از چربی باید رعایت کنیم چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا