تعمیرات کولر آبی

آموزش تمیز کردن دریچه های کولر | چگونه دریچه های کولر را تمیز کنیم ؟

با شروع فصل تابستان بسیاری از افراد قصد دارند که کولر خود را راه اندازی کنند، در هنگام راه اندازی کولر باید به تمام جزئیات آن توجه کنید تا کولر بازدهی زیادی داشته باشد و از آب و برق کمتری استفاده کند. زمانی که کولر آبی را راه اندازی می کنید به این نکته توجه کنید که از ورود گرد و خاک به داخل دریچه و کانال کولر جلوگیری کنید، چون اگر در آن ها گرد و خاک باقی بماند و شما کولر را روشن کنید، محیط اطرافتان کثیف می شود. برای اینکه از ورود گرد و خاک به کانال کولر جلوگیری کنید باید تمیز کردن دریچه های کولر را در اولویت قرار دهید.

کولر آبی را به صورت حلزونی بشویید

کولر های آبی دارای اتاقکی هستند که در وسط آن ها یک مخزن به شکل حلزونی است که باید سعی کنید از آن به خوبی نگهداری کنید، حالا این مخزن دارای یک پروانه است که قطعه تسمه به آن وصل شده است. درون این مخزن پر از گرد و خاک می شود که اگر کولر را راه بیندازید، همه آن ها وارد خانه می شوند. اغلب مخزن های حلزونی سوراخ هایی در قسمت کف دارند که بعد  از تمیز کردن باید آن ها را باز کنید تا آبی که با آن کولر را شستید، بیرون رود. کولر های پیشین، حفره ای در قسمت حلزونی ندارند ولی، در قسمت بدنه ی آن پیچ گوشتی بندازید و خودتان سوراخی را ایجاد کنید تا آب اضافی از کولر خارج شود.

به کار بردن فیلتر مخصوص گرد و خاک

فیلتر های مخصوص گرد و خاک مدل های گوناگونی دارند، این فیلتر ها اطراف مخزن حلزونی قرار می گیرند، کارایی این فیلتر ها این است که گرد و خاک دریافتی را به خود جذب می کند و محیط اطراف کولر را تمیز نگه می دارد، این فیلتر مزایایی دارد و مزایای آن تمیز ماندن کانال ها و دریچه ی کولر است و دیگر نگران این مساله نمی شوید که با روشن شدن کولر، خانه شما کثیف شود.

استفاده از پوشال های جدید در کولر آبی

بیشترین جذب گرد و خاک را پوشال ها دارند. البته جنس آن ها از چوب است و منبع تولید آلودگی هستند و ذرات معلق هوا را به خود می گیرند. بنابراین، برای این که گرد و خاک وارد خانه شما نشود بهتر است هر ۱۲ ماه پوشال ها را عوض کنید.

البته همه کولر ها دارای پوشال نیستند، کولر هایی هستند که به جای پوشال از پد سلولزی استفاده می کنند، کارایی این پد ها این است که مانع ورود گرد و خاک می شود و همچنین آب را به خوبی جذب می کند در نتیجه، در مصرف آب هم صرفه جویی می شود.

چک کردن دهانه کولر

دهانه کولر ها دارای برزنت هستند که آن را به کانال وصل می کند، و وظیفه آن این است که، بادی که از کولر جریان می یابد را به کانال ها هدایت می کند. اگر برزنت دهانه کولر پاره باشد و یا اشکالی داشته باشد گرد و خاک ها به راحتی از آن عبور می کنند، ولی اگر برزنت سالم باشد از ورود گرد و خاک جلوگیری می کند. بر این اساس، قبل از راه اندازی کولر توصیه می شود حتما آن را چک کنید و مطمئن باشد که به درستی به دهانه کولر و کانال وصل شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل آتش گرفتن موتور کولر آبی چیست؟

تمیز کردن دریچه های کولر

آموزش شستن کف کولر آبی

اگر به مدت طولانی از کولر استفاده نکنید، ذرات معلقی وارد آن می شود و کولر را کثیف می کنند. برای تمیز کردن آن، ابتدا سیم کولر را از پریز خارج کنید و اطمینان داشته باشد که در کولر هیچ جریان برقی وجود ندارد، آن وقت برای تمیز کردن آن، کف کولر را با آب بشویید. بعد از شستن، آب اضافی را از آن خارج کنید، ولی اگر باز هم مقدار کمی آب در کف کولر باقی مانده است می توانید درپوش کف کولر را در بیاورید تا آب اضافی از آن بیرون رود.

از یک محافظ برای دریچه ها استفاده کنید

بعد از این که مراحل بالا را انجام دادید و وقت آن رسیده است که کولر را روشن کنید، بعد از اینکه کولر را روشن کنید احتمال دارد که باز هم گرد و خاک وارد خانه شما شود، بهتون پیشنهاد می کنیم در این مواقع از یک دستمال استفاده کنید و بهتر است آن را مرطوب کنید، حالا قبل از روشن کردن آن را مقابل دریچه قرار دهید؛ با این کار دیگر چیزی وارد خانه شما نمی شود.

دریچه های کولر آبی چند نوع هستند

در مطالب قبل به شما آموزش دادیم که چگونه آن ها را پاک کنید، و الان می خواهیم به شما انواع دریچه ها را معرفی کنیم تا بهترین آن را انتخاب کنید‌.

 1. دریچه های آلومینیومی: اکثر افراد از دریچه های آلومینیومی استفاده می کنند، به خاطر اینکه ورق آلومینیوم مقاوم است و ماندگاری بالایی نسبت به دریچه های دیگر دارند، و باعث جریان بهتر هوا در آن ها می شود.
 2. دریچه های چوبی: ظاهر دریچه های چوبی از دریچه های دیگری، بهتر است و شکل زیبایی به خانه می دهد و همچنین باد تولید شده را به راحتی در فضای ساختمان پخش می کند. و بادی که از این دریچه ها جریان دارد خنک تر است.
 3. دریچه های هوشمند: ممکن است نام دریچه های هوشمند برایتان نا آشنا باشد، چون درصد کمی از مردم از آنها استفاده می کنند. ولی در مجموع، عالی ترین دریچه ها هستند و کارایی خیلی خوبی دارند. این نوع از دریچه ها با استفاده از کنترل های بلوتوثی هدایت می شوند و به راحتی می توانید زاویه آن را تغییر دهید و از آن نهایت لذت را ببرید.

تمیز کردن دریچه های کولر

آموزش تمیز کردن کولر با مواد شوینده

زمانی که کولر شما را آهک و رسوب گرفته است و به همین راحتیا پاک نمی شود بهتر است از مواد شوینده استفاده کنید. در این وضعیت می توانید از یک عدد برس مدل سیمی استفاده کنید تا آهک های ایجاد شده پاک شوند. می توانید تمام اجزای کولر را با آرامی باز کنید و آن ها را در مواد شوینده قرار دهید و با فرچه تمیز کنید؛ اما نکته قابل توجه این است که به هیچ عنوان از مواد شوینده با ماهیت اسیدی به هیچ عنوان استفاده نکنید چون به بدنه کولر شما آسیب می زند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعویض و نصب موتور کولر آبی ا تعمیرات تخصصی کولر آبی

چگونه از رسوب گیر مخصوص کولر آبی استفاده کنیم

همانطور که در مطالب قبل ذکر کردیم، پد های سلولزی وجود دارند که به جای پوشال ها می توانید قرار دهید، این پد ها در واقع رسوب گیر هستند که در سینی مخصوص کولر های آبی قرار می گیرند، حالا وظیفه رسوب گیر این است که آلودگی و آهک و‌… را به خود جذب کند و اجازه ندهد آن مواد، به قطعات و بدنه کولر آسیب بزند. رسوب گیر ها به خصوص بر روی یون های کلسیم اثر می گذارند و بر آنها غلبه می کنند. اما لازم است هر دو سال یک بار رسوب گیر را عوض کنید و رسوب گیر جدیدی را قرار دهید.

تمیز کردن کولر آبی با استفاده از آب و سرکه

سرکه ها قدرت پاک کنندگی زیادی دارند و در پاک کردن رسوب ها، آهک و جرم موثر هستند بسیاری از افراد از این ترکیب برای پاک کردن جرم های گوناگون استفاده می کنند. در این حالت، می توانید قطعاتی که رسوب گرفته اند را در آب و سرکه قرار دهید و بعد آن ها را با یک برس سیمی بشویید. همانطور که می دانید سرکه مایعی اسیدی است و نباید قطعات را به مدت طولانی در این ترکیب قرار دهید چون به آن ها آسیب می زند‌.

تمیز کردن کولر با استفاده از محلول جوهر نمک

اگر کولر شما جرم های سنگینی دارد و با هر موادی که می شویید پاک نمی شوند، توصیه می کنیم از جوهر نمک استفاده کنید، اما جوهر نمک یک مواد بسیار اسیدی و خطرناک است و در حین استفاده از آن بایستی نکته های ایمنی را رعایت کنید بهتر است قبل از شروع به کار دستکش بپوشید و بر روی دهانتان ماسک قرار دهید، آن وقت می توانید محلول جوهر نمک را بر روی قطعات ریخته و بعد از ۵ دقیقه رسوبات و جرم ها خودشان، کنده می شوند و می توانید آنها را با مقدار زیادی از آب بشویید.

کولر های آبی دارای چه مزیت ها و معایبی می باشند

مزایای کولر آبی:

 • هزینه نصب کمتری دارند و راحت تر از کولر های گازی راه اندازی می شوند.
 • کولر های آبی ارزان تر از کولر های گازی هستند.
 • در صورت نیاز به تعمیر، نگران قیمت آن نباشید چون هزینه پایینی دارد.
 • کارایی این دستگاه بیشتر است و سرمای بیشتری را توزیع می کند.
 • نسبت به کولر های گازی، از برق کمتری استفاده می کند.

معایب کولر های آبی:

 • کولر های آبی رطوبت های زیادی دارند.
 • این کولر ها از آب فراوانی استفاده می کنند در نتیجه در مصرف آب، صرفه جویی نمی شود.
 • کولر های آبی ویژگی انتخاب دمای مد نظر را ندارند.
 • این نوع از کولر ها، باعث ورود گرد و خاک، میکروب ها و ذرات معلق به محیط اطراف می شوند.

کولر های صنعتی چه نوع کولرهایی هستند

کولر های آبی به چند دسته تقسیم می شوند، یکی از آنها کولر صنعتی است. از این کولر برای ساختمان های با متراژ بالا استفاده می کنند تا سرمای زیادی را توزیع کند. از این کولر ها در کارخانه ، سالن ورزشی، سوله و مکان های عمومی استفاده می کنند.

تمیز کردن دریچه های کولر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با روش های تمیز کردن دریچه های کولر و همچنین کانال کولر آشنا خواهید شد.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا