تعمیرات کولر آبی

مشخصات انواع رسوب گیر کولر آبی و ضرورت استفاده از آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مشکلاتی که کولر آبی همواره با آن روبرو است تشکیل رسوب در کولر می باشد اشخاصی که از این دستگاه استفاده می کنند همواره به دنبال برطرف کردن این مشکل هستند. اگر شما هم برای جلوگیری از شوره در کولر آبی، روش هایی مثل انداختن صابون در کولر را امتحان کرده‌اید و نتیجه هم نگرفته اید باید بگوییم که ما در این مقاله از ایبک امداد چند نمونه از رسوب گیر کولر آبی را جهت جلوگیری است آهک و شوره در کولر آماده کرده ایم و به شما توصیه می کنیم برای آشنایی با آنها این مقاله را مطالعه کنید.

مشکلاتی که رسوب کولر آبی بوجود می آورد، چیست؟

قبل از اینکه شما را با رسوب گیر کولر آبی آشنا کنیم می‌خواهیم مشکلاتی را که رسوبات کولر آبی به وجود می آورد برایتان بیان کنیم تا لزوم استفاده از رسوب گیر کولر آبی  و جلوگیری از رسوب در کولر را بشناسید. مشکلات ایجاد شده در کولر به دلیل رسوبات عبارتند از:

 • خراب شدن یاتاقان ها
 • خراب شدن پمپ آب
 • گرفتگی شلنگ های آب کولر
 • خراب شدن شناور کولر
 • سوختن موتور کولر آبی

اگر برای انجام رفع این رسوبات در کولر آبی اقدام نکنید ممکن است دیوارها و کف کولر دچار رسوبات زیاد شده و مشکلات زیادی بدنبال داشته باشد در ادامه می خواهیم چند مورد از این مشکلات را با هم بررسی کنیم:

۱- خراب شدن پمپ کولر آبی

همانطور که می دانید پمپ کولر آبی در کف آن قرار داشته و وقتی آب کولر دارای رسوبات باشد این رسوب به داخل پمپ کشیده می‌شود و ممکن است پروانه گیر کرده و باعث سوختن پمپ شود، در این صورت باید پمپ کولر را تعویض کنید.

از طرف دیگر هم امکان دارد روی پوشال ها، رسوبات زیادی جمع شده و این رسوبات از بالا به داخل پمپ افتاده و باعث سوختن پمپ شود.

رسوب گیر کولر آبی

۲- خنک نکردن هوا

وقتی در روی پوشال ها رسوب جمع شود آب نمی تواند به راحتی در پوشال ها گردش کند و جاهای زیادی در روی پوشال خشک خواهد ماند و این باعث می‌شود پوشال خنک کنندگی خود را از دست داده و نتواند هوای منزل را خنک کند.

 ۳- به وجود آمدن اختلال در کار موتور

وقتی که رسوبات زیاد شود باعث خواهد شد که رسوب به سقف کولر بچسبد و از این راه به موتور برسد. رسیدن رسوبات به موتور باعث می شود در کارکرد موتور اختلال به وجود بیاید.

۴- بوی بد کولر

یکی دیگر از مشکلاتی که رسوبات در کولر آبی به وجود می‌آورند بوی بد کولر است. بوی بد رسوبات در کولر می تواند یکی از مشکلات جدی باشد که حتماً باید به آن توجه کنید.

رسوب گیر کولر آبی

با پیشرفت علم راه های زیاد و کاربردی برای برطرف کردن مشکلات این چنینی ایجاد شده است بسیاری از مشکلاتی که قبلاً قابل حل نبود امروزه می توان آن را به راحتی برطرف کرد. رسوب کولر آبی یکی از مشکلاتی است که از دیرباز مصرف‌کنندگان این دستگاه با آن روبرو بودند. امروزه رسوب گیر کولر آبی می تواند از رسوب در کولر و خراب شدن قطعات آن جلوگیری کند که فوق العاده کارآمد است.

رسوب گیر کولر آبی با جذب مواد زائد و رسوب به خود، و همچنین ته نشین کردن آنها در کفی کولر از جذب آنها به پوشال و خراب شدن پوشال و همچنین کولر، جلوگیری خواهد کرد. این ماده از زنگ زدن بدنه کولر هم جلوگیری می کند که می تواند برای صاحبان کولر آبی بسیار مفید باشد. در ادامه می خواهیم شما را با رسوب گیر کولر آبی و نحوه عملکرد آن آشنا کنیم.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  گیرپاژ موتور کولر آبی چیست | چگونه باید از آن جلوگیری کرد

رسوب گیر کولر آبی چیست و چه فایده ای دارد؟

با گرم شدن هوا استفاده از وسایل خنک کننده مثل کولر بسیار اهمیت پیدا می کند و در کشور ما به دلیل آب و هوای نسبتاً گرم، استفاده از کولر بسیار پرکاربرد می باشد. کولر آبی به دلیل هوای خشک بعضی از مناطق ایران، جزو وسایل پرمصرف است. قیمت مناسب این دستگاه و مصرف انرژی کم آن هم یکی از دلایلی است که مردم از کولر آبی استقبال می کنند.

باید بگوییم که کولر آبی هم مانند تمام وسایل برقی دیگر نیاز به رسیدگی و سرویس های دوره ای دارد. یکی از اصلی ترین کارهایی که در هنگام سرویس کولر باید انجام دهید شستشوی پوشال های کولر آبی می باشد. اگر پوشال با جرم و رسوب پوشیده شده باشد قابل شستشو نبوده و شما باید آن را تعویض کنید.

شاید سوال کنید پوشال کولر آبی چگونه رسوب می گیرد و برای پیشگیری است رسوب پوشال باید چه کار کنیم؟ با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب به این موضوع بپردازیم.

آب در کولر آبی چه نقشی دارد؟

در چرخه خنک کنندگی کولر آبی، آب نقش اصلی را دارد. جریان هوا از پوشال هایی که با آب مرطوب شده، عبور کرده و خنک می‌شود و از راه کانال به داخل ساختمان می رسد این ساده ترین روش بیان عملکرد کولر می باشد، ولی ذرات جامدی که در آب وجود دارد مانند نمک، کلسیم، منیزیم و املاح دیگر بعد از مدتی می توانند باعث رسوب در پوشال ها شوند. علاوه بر آن دوده، مواد آلاینده، ذرات گرد و غبار و…. هم در این مسیر قرار می گیرند و وارد محفظه های پوشال می شوند.

رسوب گیر کولر می‌تواند این مواد را به راحتی به خود جذب کند و در کفی کولر ته نشین کند. میزان و سرعت نشست رسوبات در کولر آبی بستگی به عوامل گوناگونی دارد ولی وجود رسوبات بیشتر و همچنین سنگین بودن آب مصرفی در کولر آبی، اصلی ترین عامل جذب این رسوبات در کولر است.

چه کار کنیم تا کولر آبی ما رسوب نگیرد؟

برای جلوگیری از رسوب در کولرهای آبی شما نمی توانید از هر ماده شیمیایی که در دسترس دارید استفاده کنید. دلیل آن هم گردش هوای عبوری از کولر آبی در داخل کانال و همچنین رسیدن آن به داخل ساختمان است. از جایی که ما در خانه تنفس می کنیم ذرات وارد شده از کولر، وارد ریه ما خواهد شد. برای جلوگیری از رسوب در کولر آبی باید بتوانید کاری انجام دهید که در عین حال که مانع از جذب و نشستن رسوب در کولر و پوشال ها می شود، اثر بدی هم در دستگاه تنفسی ما نگذارد. همانطور که گفتیم نمی‌توانیم از سفید کننده ها و مواد شوینده شیمیایی استفاده کنیم زیرا هم باعث ضایعاتی در سیستم تنفسی ما شده و هم به بدنه فلزی کولر شما آسیب می رساند.

رسوب گیر کولر آبی چگونه عمل می کند؟

رسوب گیر کولر آبی یک ماده کاملاً تخصصی می باشد که فقط برای رسوب گیری کولر درست شده است. این ماده مواد رسوبی را جذب کرده و آنها را در کف کولر ته نشین می کند. این ماده می تواند رسوب را از چرخه خارج کند و مانع چسبیدن رسوبات به پوشال شود. به این ترتیب آنچه در روی پوشال باقی می ماند فقط نمک خالص است که آن را هم می توانید به راحتی با فشار آب بشویید تا پوشال به شکل اولیه برگردد، و نیازی هم به عوض کردن پوشال نیست.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نصب و راه اندازی کولر آبی | نحوه نصب کولر آبی

البته این فقط یکی از مزایای رسوب گیر است به صورت کلی می توان شش مزیت برای رسوب گیر کولر بیان کرد که عبارتند از:

 1. از بدنه فلزی کولر در برابر اکسید شدن نگهداری می کند.
 2.  از پوشال ها در برابر رسوبات و گرفتگی محافظت می کند.
 3. از تولید باکتری و قارچ در محیط کولر و همچنین آلودگی ها و بیماری های ناشی از آن پیشگیری می کند.
 4. از انتشار بوی نامطبوع در فضای ساختمان جلوگیری می کند.
 5. آب موجود در کفی کولر را قلیایی کرده و از خوردگی بدنه فلزی ممانعت می کند.
 6. باعث تأمین جریان هوای سالم در منزل شده و عوامل آلوده کننده را رفع می کند.

خاصیت ضد زنگ رسوب گیر کولر چه فایده ای دارد؟

همانطور که می دانید بدنه کولر آبی از جنس فلز می باشد و با وجود روکش رنگی که دارد به دلیل ارتباط با آب ممکن است دچار زنگ زدگی شود. استفاده کردن از ورق گالوانیزه در ساخت این قسمت می تواند راهکار خوبی برای رفع مشکل باشد ولی با استفاده از رسوب گیر می توانید از زنگ زدن بدنه جلوگیری کنید زیرا رسوب گیر خاصیت ضد زنگ داشته و حتی در صورت ریزش گالوانیزه بدنه هم از زنگ زدن بدنه کولر جلوگیری می کند.

انواع رسوب گیر کولر آبی

رسوب گیرهای کولر آبی همانطور که گفتیم فقط برای کولرهای آبی استفاده می شود و شما باید با توجه به کیفیت آب منطقه خود آن را انتخاب کنید و بدانید که از کدام نوع رسوب گیر باید استفاده کنید. در ادامه می خواهیم شما را با رسوب گیر های موجود در بازار آشنا کنیم:

 1. رسوب گیر پودری: این رسوب گیر ترکیباتی دارد که می تواند از رسوب مواد موجود در آب بر روی پوشال ها، جلوگیری کند و علاوه بر آن باعث افزایش سرمای کولر شده و از زنگ زدن کولر هم جلوگیری می کند.
 2.  رسوب گیر فیزیکی: این رسوب گیر کولر آبی مانند یک برس بزرگ است که باید به وسیله آن شوره ها و رسوب های روی پوشال را تمیز کنید.
 3. رسوب گیر مایع: این رسوب گیر عملکردی مانند مدل مایع دارد که بهتر است این مدل از رسوب گیر را نزدیک به پمپ آب کولر بریزید. این رسوب گیر هم می‌تواند از رسوبات در پوشال جلوگیری کرده و از زنگ زدگی بدنه کولر ممانعت کند.
 4.  فیلتر تصفیه کننده و رسوب گیر کولر آبی: این مدل رسوب گیر دارای یک فیلتر آب است که در مسیر آب کولر آن را نصب می کنید. انواع مختلفی دارد که می‌تواند انواع رسوبات آب را هم بگیرد و از ورود رسوبات به کولر جلوگیری کند. این مدل بسیار کاربردی بوده و برای خرید آن باید هزینه بیشتری پرداخت کنید ولی عمر بیشتری هم نسبت به موارد دیگر دارد.

رسوب گیر کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با رسوب گیر کولر آبی آشنا کردیم و ضرورت استفاده از رسوب گیر در کولر را هم برایتان توضیح دادیم. در صورتی که شما هم از کولر آبی برای ایجاد سرمایش در ساختمان خود استفاده می کنید، توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از رسوب و آسیب رسیدن به دستگاه کولر آبی، حتماً از رسوب گیر های موجود در بازار استفاده کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

مشخصات انواع رسوب گیر کولر آبی و ضرورت استفاده از آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

خاصیت ضد زنگ رسوب گیر کولر چه فایده ای دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا