تعمیرات کولر آبی

نحوه نصب برزنت کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در دهانه ورودی باد کولر به کانال و کانال خروجی آن به سمت خانه یک تکه پارچه برزنت قرار دارد. پارچه برزنتی برای نصب کولر به بدنه آن موجب می شود که صدا و لرزش کولر گرفته شود. و این ویژگی مهم پارچه برزنت می باشد و به همین دلیل نصب برزنت کولر بسیار حائز اهمیت است. در سال‌های گذشته جنس پارچه برزنتی از الیاف طبیعی مانند و کتان و پنبه بود اما امروزه اکثرا از پارچه های پلیمری به نام کانتیزی درست می شود.

زمان سرویس و تعمیر کولر آبی مهم ترین قسمت، چک کردن برزنت و رفع معایب جزئی آن می باشد. چون حتی خرابی‌های ناچیز برزنت باعث می شود که باد خنک تولید شده از کولر  تا حد زیادی به هدر رود.

اندازه برزنت کولر های آبی چقدر است

پهنای برزنت کولر به کوچک و بزرگ بودن کولر و همچنین بازه میان دهانه کولر و کانال ورودی به ساختمان بستگی دارد. هر اندازه که فاصله کولر با ورودی دستگاه کوچکتر باشد، پهنای دهانه کولر نیز کوچکتر می‌شود این بحث از نظر عملکرد و میزان بازدهی کولر آبی بهتر می باشد. به صورت استاندارد پهنای برزنت کولر باید حدود 30 تا 40 سانتی متر باشد که مسلمأ در مدل های بزرگتر کولرهای آبی با اندازه بیشتر پهنای برزنت نزدیک 50 سانتی متر و بالاتر هم می شود که برای شماری از سایزها باید سفارش شخصی دوزی برزنت مد نظر را انجام دهید.

ورودی برزنت کولر بر حسب معمول مربع هست و به صورت حدودی اندازه های 50 در 50، سایز 45 در 45 و در کمترین حالت 40 در 40 است. به خاطر همین معمولا کولرهای سایز 7000 یک برزنت با سایز 210 را دارند و کولر های سایز 5000 برزنت نزدیک به 190 را دارا می باشد و برزنت کولر های مدل 3500 محیط تقریبی 170 را دارند.

چند نوع برزنت کولر داریم

برزنت های جنس پارچه ای و همچنین برزنت‌ های جنس کانتینری از اقسام متریالی است که در به وجود آوردن انواع مختلف برزنت مورد استفاده قرار می گیرد.
برای نصب برزنت می توان از چهار روش استفاده کرد. روش اول با استفاده از تسمه و پیچ است، دومین روش برزنت کشی می باشد، و روش های سوم و چهارم چسب و نصب برزنت گیره ای است.
برای درست کردن و برپا کردن سایبان کولر هم می توانیم از مدل های مختلف برزنت شمعی استفاده کنیم.

حتما بخوانید:   نحوه تعویض یاتاقان کولر آبی | علائم خرابی یاتاقان کولر آبی

از پارچه های به کار رفته در برزنت می‌توان به اقسام زیر اشاره کرد:

 • پارچه های برزنت برنو
 • برزنت های کولر جنس پنبه
 • برزنت های جنس پلی استر
 • برزنت های جنس ترانزیتی
 • برزنت های مناسب چادر مسافرتی
 • پارچه برزنت مورد استفاده در تریلی
 • پارچه های کولر برزنت های ضد آب
 • پارچه برزنت از نوع ضد آتش

برزنت کولر چه قیمتی دارد

قیمت خرید برزنت کولر به چگونگی جنس و عرض و ارتفاع و تجهیزاتش است. تجهیزاتی مثل بست های مخصوص، گیره می باشد و تقریبا از 50 هزار تا 150 هزار تومان قیمت برزنت متغیر است و اما اگر سفارشی باشد، احتمالا قیمت بیشتری هم داشته باشد. قیمت نصبش هم به روش های متفاوت نصب آن بستگی دارد. و برای نصب برزنت نیز تکنسین ها حدود 250 هزار تومان را دریافت می کنند.

در زمان نصب کولر پیشنهادی که میتوان کرد، این است که چون هوا گرم و سرد می‌کند بهتر می باشد از اقسام کانتینری و با ضخامت بالا استفاده شود، به دلیل این که پاره شدن برزنت کولر موجب نشتی باد شده و کم شدن کارای آن را در پی دارد.

 

یک برزنت خوب چه ویژگی هایی دارد

 • از ورود آب و رطوبت جلوگیری می کند.
 • برزنت در مقابل نور خورشید محکم است و خیلی دیرتر می پوسد.
 • قیمت برزنت کما بیش مناسب است.
 • مقاومتش خیلی بالاتر است.
 • هوا از آن رد نمی‌شود.

ویژگی برزنت خوب

چگونه برزنت کولر آبی را نصب کنیم

انواع مدل های برزنت از دیدگاه و روش نصب برزنت های کولر آبی حاوی این موارد می باشد.

 • نصب نمودن برزنت با بهره گیری از تسمه حلبی که به دور برزنت پیچیده می شود و پیچ های خودکار و مقداری چسب
 • نصب کردن برزنت های مدل گیره ای با بهره گیری از گیره های فلزی یا جنس پلاستیکی
 • نصب کردن برزنت های کشی با به کارگیری از کش های دوخته شده به قسمت ورودی برزنت

یکی از بهترین مدل های نصب، نصب برزنت کولر با تسمه و زوار می باشد. چون دوام زیادی دارد مسلما نصبش تا حدودی سخت است.
در این راهکار با بهره گیری از پیج های خودکار و میخ پرچ های نوار از نوع حلبی با قرار دادن روی برزنت به ورودی کولر وصل می گردد. پیج ها لازم است در فاصله های مناسبی به هم وصل شوند تا ورودی هوا هدر نرود.
برای همین تسمه گرداگرد برزنت را به ورودی کولر می چسباند این بهترین نوع نصب است مقداری هم زمان بر می باشد.
در زمانی که برزنت را روی کانال های ورودی قرار می دهید، لازم است به این موضوع دقت نمایید که برزنتی که نصب کرده اید باید کمترین میزان چروک را در خود داشته باشد. تا در گذراندن و جابه جایی با کمترین نیرو را نشان داده و موجب کاهش شدت پرش هوا نشود.
در سال های اخیر نصب برزنت با گیره بیشتر شده، در این روش در فاصله های تقریبی ۱۰ سانت برزنت با استفاده از گیره های فلزی و پلاستیکی به ورقه های کانال نصب می گردد.

حتما بخوانید:   آشنایی با قطعات کولر آبی و اجزای تشکیل دهنده آن

از دیگر روش های اتصال برزنت به ورودی کولر آبی استفاده نمودن از چسب های آهن می باشد. اما این روش زیاد پر طرفدار نیست زیرا در اثر تابیدن نور خورشید چسب فاسد شده و دوام خود را از دست می دهد.

نوع دیگر برزنت، برزنت کشی می باشد که در یک سایز عرضه می شود، برزنت کشی دور تا دور دهنه ها دوخته می‌شود دو طرف ورودی به صورت کش قرار دارد. در این مدل نیز برای محکم تر شدن برزنت دور خروجی کولر بهتر می باشد از انواع گیره ها استفاده نمایید.

خرید انواع برزنت و روش های نصب آن طبق مراحل زیر انجام می شود:

 1. پیدا کردن برزنت خوب و مناسب در ابعاد کانال خروجی و ورودی کولر های آبی
 2. پیوند برزنت به دهانه کولر به وسیله تسمه، کش و انواع گیره فلزی و پلاستیکی
 3. وصل کردن برزنت به ورودی کولر با استفاده از لوازم گفته شده
 4. پوشاندن برزنت با پارچه برای این که از پوسیدگی و خراب شدن جلوگیری شود.

جایگزین برزنت های کولر آبی چیست

در بعضی مکان ها به علت فاصله بیشتر کولر با محل کانال دستگاه، دو روش برای منتقل کردن هوا از کولر به کانال و ساختمان وجود دارد. استفاده نمودن از انواع برزنت های بلند و همچنین تسمه های مخصوص که برزنت را مثل یک قاب محکم می کند یک راهکار است و روش دوم استفاده نمودن از کانال های خنک کننده انعطاف پذیر است که البته قیمت بالاتری نسبت به روش اول و همچنین طول عمر زیادتری دارد.

روش تعویض برزنت کولر آبی چگونه است

تمام کولرهای آبی، صرف نظر از اندازه، مجهز به دریچه ای برای خارج شدن هوا خنک می باشند. ارتفاع مورد نظر این دریچه ها همیشه کمتر از ارتفاع مربوط به دهانه کانال کولر می باشد. با کمک از پایه های فلزی مخصوص می توانید تعادلی میان دریچه مربوطه و کانال دستگاه ایجاد کنید. اکنون به سادگی پوشش کولر را بین دریچه آن و دهانه کانال جایگذاری نمایید تا هوای تازه وارد کانال کولر شود. مراقب باشید، اگر کولر تراز نباشد، نمی توانید کاور را به راحتی نصب کنید، بنابراین از قبل این موضوع را بررسی نمایید.

حتما بخوانید:   آشنایی با قطعات کولر آبی و نحوه تعمیر هر کدام از این قطعات

روش تعویض برزنت کولر

مهم ترین نکات در تعویض برزنت کولر چیست

 1. برزنت نها به هیچ عنوان نباید به صورت کشیده به بخش دریچه و همچنین کانال کولر متصل گردد، در این صورت برزنت در اثر ارتعاشات کولر آبی کشیده و پاره می گردد.
 2. روکش کولر های آبی نباید زیاد چروکیده و خیلی بزرگ یا تا شده نصب شود، زیرا از حرکت صحیح باد در کانال جلوگیری می کند.
 3. قبل از نصب برزنت مطمئن شوید که سوراخ یا پارگی وجود ندارد.
 4. زمان نصب نمودن برزنت، دهانه کولر را با دریچه کولر با استفاده از یک براکت فلزی تراز نمایید. فاصله برزنت تا دریچه کولر نباید بیشتر از 30 سانت باشد.

استفاده نمودن از برزنت های ضد آب در کولر های آبی مزیت های زیادی دارد. یکی از مهمترین فواید این محصول در فصول گرم و سرد مراقبت کردن از بدنه دستگاه در مقابل آفتاب، باد و همچنین بارش باران می باشد. مزیت دیگر بالا بردن راندمان و کارایی کولر های آبی است. برزنت استفاده شده در ورودی های دریچه کولر و همچنین کانال هوا باعث افزایش کیفیت هوای تازه کولر شده و از لرزش های احتمالی آن جلوگیری می کند.

نتیجه گیری

در این مقاله با انواع برزنت هایی که می توان در کولر های آبی است به خوبی آشنا شدید و همچنین تلاش کردیم شما را با انواع روش های مورد استفاده در نصب این برزنت ها به کولر آبی آشنا کنیم. با مطالعه این مقاله تا حدودی می توانید به راحتی یک برزنت برای کولر آبی خود خریداری کرده و تمامی مراحل تعویض و نصب آن را به راحتی انجام دهید. با خرید برزنت های با کیفیت و مرغوب و میزان بودن سایز برزنت ها با دهانه های خروجی کولر آبی و همچنین تعویض به موقع می توانید کارایی کولر خود را افزایش دهید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نصب برزنت کولر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با روش های نصب برزنت کولر و جنس انواع برزنت کولر آبی آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x