خدمات نظافتیخدمات

بهترین روش های تمیز کردن یخچال و یخچال فریزر در منزل

مواد مناسب برای نظافت داخل یخچال | راهنمای کامل نظافت داخل فریزر

پاک کردن و تمیز کردن یخچال و فریزر یکی از مهمترین مسئله هایی است که مصرف کنندگان باید به آن توجه کنند. به طور کلی رعایت نکات راهنمای نظافت می تواند باعث بهبود عملکرد یخچال شده و کیفیت مواد غذایی درون یخچال را افزایش دهد. از این روی ایبک امداد در این مقاله روش های تمیز کردن یخچال و فریزر با استفاده از مواد طبیعی و همچنین مراحل شستن یخچال را برای شما شرح داده است. شما با کمک این مقاله به آسانی می توانید اقدامات لازم جهت پاک کردن یخچال را انجام دهید.

نکات مهم تمیز کردن یخچال و فریزر

یکی از اساسی ترین دغدغه‌های کاربران نحوه شستشو و تمیز کردن یخچال فریزر می باشد. توجه کنید که اگر هر چند وقت یکبار این کار را انجام ندهید عملکرد یخچال شما افت کرده و ممکن است کارایی خود را از دست بدهد. به همین خاطر در ابتدای این مقاله به صورت خلاصه مراحل تمیز کردن یخچال را شرح داده ایم.

وسایل مورد نیاز برای نظافت یخچال

 • اسفنج
 • مایع ظرفشویی
 • اسپری تمیز کننده
 • دستمال آشپزخانه
 • چند پارچه تمیز
 • دستکش
 • یک مسواک کهنه

مواد مناسب برای شستشوی یخچال

یک دوم لیوان آب و یک دوم لیوان سرکه و جوش شیرین

تمیز کردن داخل یخچال

 1.  یخچال را از پریز برق بکشید.
 2. یخچال فریزر را جلو کشیده تا به پشت آن دسترسی داشته باشید.
 3. مواد غذایی درون یخچال را از آن  خارج کنید.
 4. محلول جوش شیرین آب و سرکه را آماده کنید.
 5. قفسه ها را با این محلول شستشو داده و اجازه دهید که خشک شود.
 6. با یک پارچه حوله ای درون یخچال را خشک کنید.
 7. درب یخچال را باز بگذارید تا داخل آن کاملاً خشک شود.

روش های تمیز کردن یخچال و فریزر

نظافت لاستیک درب یخچال

نصف لیوان سرکه را با نصف لیوان آب مخلوط کنید. لاستیک دور درب را با این محلول تمیز کنید. بعد از شستشو با یک دستمال تمیز آن را خشک کنید.

تمیز کاری درب یخچال

یخچال را جلو کشیده تا به سطوح پشت و بیرونی آن دسترسی داشته باشید.  با محلول سرکه سطوح بیرونی و درب یخچال را بشویید. با استفاده از یک حوله بدنه را خشک کنید.

شستشوی کویل های کندانسور

یخچال را از پریز برق بکشید. به کمک برس، گرد و غبار را از کویل های کندانسور تمیز کنید. با استفاده از جارو برقی گرد و غبار را از بین ببرید. کثیفی و گرفتگی‌های پروانه فن را تمیز کنید.

تمیز کردن موتور یخچال

به کمک جاروبرقی لکه ها و گرد و غبار روی موتور را پاک کنید.

مراحل نظافت فریزر

فریزر را از مواد غذایی خالی کنید. جهت آب شدن برفک و یخ ها درب فریزر را باز بگذارید.محلول آب گرم و سرکه را روی قفسه ها اسپری کنید. با یک دستمال تمیز باقی مانده محلول را از قفسه ها پاک کنید. مواد غذایی را مجدد داخل فریزر قرار دهید.

چگونه یخچال را تمیز کنیم؟

 

یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی که اهمیت بسیار زیادی برای ما دارد یخچال فریزر می باشد .قطعاً با گذر زمان لکه های آب و یا سایر نوشیدنی ها بر روی طبقات یخچال ریخته و یا زیر شیشه های رب یا سس مربا باعث چسبنده شدن بخش هایی از طبقات یخچال می شود. فاسد شدن مواد غذایی کهنه و کپک زدن احتمالی سبزیجات و میوه ها هم باعث        می شود تا محیط درونی یخچال آلوده گردد. آشنایی با چگونگی نظافت یخچال می تواند کمک کند تا بدون هیچ زحمتی از هدر رفتن زمان جلوگیری کنید. به علت نگهداری مواد غذایی درون یخچال فریزر پاک کردن و تمیز کردن این لوازم از مهم‌ترین امور خانه داری محسوب می شود. وجود کوچکترین باکتری یا میکروب می تواند باعث فاسد شدن و آلوده شدن مواد غذایی شود. پس بهتر است تمیز کردن یخچال فریزر را همیشه در اولویت کارها قرار دهید.

شاید در ابتدا برای شما این سوال ایجاد شود که هر چند وقت یکبار باید یخچال فریزر خود را تمیز کنیم؟ در پاسخ به این سوال ضروری است بگوییم که این مسئله بستگی به میزان کثیفی یخچال شما دارد. اگر یخچال شما در مدت زمان کوتاه تری کثیف می شود، لازم است ماهی یکبار مواد غذایی را از درون آن خارج کرده و اقدامات لازم جهت تمیز کردن را انجام دهید. اگر یخچال شما دیر به دیر کثیف می شود، می توانید هر سه ماه یا شش ماه این کار را انجام دهید. بهتر است در فصول گرم سال فریزر را تمیز کنید. به این علت که در این فصل مواد غذایی بیشتری درون فریزر قرار داده شده است و نیاز به تمیز کردن بیشتری نیز دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  حمل بار سبک و سنگین در طبقات آپارتمان ها

روش های تمیز کردن یخچال و فریزر

راهنمای شستشوی یخچال

اگر می‌خواهید بدانید برای نظافت یخچال باید چه کنید در ادامه با ما همراه باشید.

برای پاک کردن و تمیز کردن سریع حتما لازم نیست که تمام قفسه ها را بیرون بیاورید. اما انجام این کار تمیز شدن کامل را تضمین      می کند. قفسه ها، طبقه ها و دیگر سطوح را با دست بشویید. شستن آنها با مایع ظرفشویی گزینه مناسبی خواهد بود. بهتر است جهت شستشوی لوازم ریز داخل یخچال از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید. به جای ماشین ظرفشویی می توانیم از مایع ظرفشویی، یک برس خوب و یا اسفنج مناسب استفاده کرده و قفسه های یخچال را تمیز کنید. مطمئن شوید قفسه ها و کشورهایی را که بیرون آورده اید و شستشوی آن را انجام داده اید قبل از ورود مجدد به یخچال و فریزر به طور کامل خشک شده باشد. داخل یخچال فریزر را با محلول تمیز کننده مناسب تمیز کنید. اگر لکه هایی بر روی سطوح هنوز باقی مانده بود، آن را با یک پارچه یا اسفنج تمیز کنید. به خاطر داشته باشید که هرگز از صابون قوی یا تمیز کننده های قوی در داخل یخچال استفاده نکنید زیرا ممکن است بوی آن داخل یخچال باقی بماند. می توانید از روش های تمیز کردن طبیعی بهره ببرید.

 • دو قاشق غذاخوری سودا و یک قوطی آب گرم
 • ترکیب یک قسمت سرکه سیب با ۳قسمت آب گرم

نکته

اطمینان حاصل کنید که داخل درب های یخچال تمیز شده است. اگر درب یخچال شما دارای فضای قفسه ای هست و به طور مرتب استفاده می شود، حتماً قفسه ها را تمیز کنید. قبل از ورود مجدد قفسه ها به داخل یخچال مطمئن شوید که آنها خشک هستند.

 روش تمیز کردن موتور یخچال

موتور یا کمپرسور یخچال از دیگر بخش‌های بسیار مهم یخچال می باشد که بسیاری از کاربران به علت جمع شدن گرد و غبار در این ناحیه سعی در تمیز کردن آن دارند. دقت داشته باشید که برای تمیز کردن موتور یخچال باید وقت و تمرکز بیشتری داشته باشید. در صورتی که قصد نظافت کمپرسور یا موتور یخچال را دارید، حتما در ابتدا باید یخچال را از پریز برق جدا کنید. می توانید از یک فرچه خشک و جاروبرقی جهت تمیز کردن استفاده کنید. این بخش یخچال باید طوری تمیز شود که هیچ گونه گرد و غباری باقی نماند. به هیچ وجه برای تمیز کردن موتور از مواد شوینده و آب استفاده نکنید. البته لازم است بدانید که وجود هرگونه لک روی موتور یخچال می تواند بر روی عملکرد آن تاثیر منفی گذاشته و کارایی آن را کاهش دهد.

 روش تنظیم کردن تمیز کردن کویل های کندانسور

یخچال را از منبع برق جدا کنید. برای جلوگیری از شوک الکتریکی ضروری است که یخچال از برق جدا باشد. در صورتی که این کار برای شما مشکل است می توانید فیوز برق خانه را قطع کنید. با استفاده از یک برس به آرامی گرد و خاک را از روی کویل ها حذف کنید. با استفاده از جارو برقی می‌توانید به تمیز کردن کندانسور و کویل های یخچال بپردازید. بسیار مراقب باشید که کویل های یخچال را سوراخ نکنید. از برس و یک مقدار رطوبت استفاده کنید تا گرد و خاک را از تیغه فن کندانسور جدا کنید. پروانه فن را از هرگونه گرفتگی رها کنید. فن دایره ای در سراسر کویل قرار دارد که باعث می شود گرمای بیش از حد را آزاد کند. اگر تیغه فن به هر حال مانع شود، کویل ها به سختی می توانند گرما را آزاد کنند.

چگونه فیلتر یخچال را تمیز کنیم؟

فیلتر یخچال یکی دیگر از قسمت های است که در صورت آلودگی می‌تواند موجب کثیف شدن آب درون آب سرد کن شود. نظافت این قسمت از اهمیت زیادی برخوردار است اما نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که در صورت تمام شدن عمر فیلتر و یا آلوده شدن آن لازم است که فیلتر عوض شود. به طور کلی هر شش ماه یکبار باید جهت تعویض فیلتر اقدام کنید در صورتی که این کار را انجام ندهید و فیلتر را عوض نکنید، در فضای درونی فیلتر آلودگی و باکتری ایجاد شده و موجب آلوده شدن آب دستگاه خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رفع زنگ زدگی درون کتری برقی با روش های خانگی

تمیز کردن یخچال با جوش شیرین

به طور کلی برای تمیز کردن یخچال استفاده از مواد طبیعی می تواند بهترین جایگزین برای مواد شیمیایی باشد. یکی از این مواد طبیعی که می تواند لکه های سفت و چسبناک را از بین ببرد و بوی بد درون یخچال را رفع کند جوش شیرین می باشد. همچنین برای تمیز کردن قطعات استیل زنگ زده یخچال می توانید از مخلوط آب و سرکه سفید استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که حتما این محلول را روی قسمت کوچکی از یخچال تست کنید و سپس اقدام به تمیز کردن کل یخچال فریزر کنید. دقت داشته باشید که شستشوی یخچال با استفاده از مواد ضدعفونی کننده شیمیایی مانند وایتکس می تواند باعث از بین رفتن رنگ قطعات مختلف و یا آسیب دیدگی جدی به آن ها شود. همچنین می‌تواند باعث مسمومیت مواد غذایی درون یخچال شود. به همین خاطر بهتر است برای شستن یخچال از مواد طبیعی استفاده کنید.

روش های تمیز کردن یخچال و فریزر

نحوه تمیز کردن لاستیک دور درب یخچال

روش اول

لاستیک دور درب یخچال را می توانید با استفاده از محلول سرکه و آب تمیز کنید.برای شستشوی درزهای در از سفیدکننده به مقدار زیاد استفاده نکنید. چون ممکن است به یکپارچگی واشر را آسیب بزند.

روش دوم

با استفاده از محلول سرکه سیب، جوش شیرین ، مایع ظرفشویی و آب می توانید لاستیک دور درب یخچال را تمیز کنید. بعد از شستشو و خشک کردن، یک بطری آب بر روی لاستیک بریزید.

فریزر را هر چند وقت یکبار تمیز کنیم؟

 

پاسخ به این سوال که هر چند وقت یکبار فریزر را تمیز کنیم بستگی به کثیفی و یا میزان یخ زدن فریزر دارد.

ابتدا فریز را به صورت کامل از مواد غذایی خالی کرده و آنها را درون یک ظرف بزرگ قرار دهید. درب فریزر را باز نگه داشته تا یخ های درون آن ذوب شود. تکه های بزرگ یخ را می‌توانید از قفسه‌های فریزر جدا کنید. ظرف اسپری حاوی محلول سرکه و آب گرم را به دیواره های کابین داخلی دستگاه اسپری کنید و سپس با یک دستمال تمیز خشک کنید. پس از اینکه فضای داخلی فریزر به طور کامل خشک شد می توانید مواد غذایی را درون آن قرار دهید.

آیا شستن یخچال ضرر دارد؟

یکی از مسائلی که ممکن است بسیاری از کاربران با آن مواجه شوند شستن یخچال با شلنگ آب است. به طور کلی یخچال دستگاهی هست که عملکرد آن با برق می باشد و از اجزایی مثل موتور برخوردار است که نباید هیچ گونه برخوردی با آب داشته باشد. از این جهت شستشوی یخچال فریزر با استفاده از شلنگ آب کار نادرست و اشتباهی می باشد که ممکن است به موتور یخچال نفوذ پیدا کرده و موجب سوختگی یخچال شود. ایبک امداد در این مقاله روش های تمیز کردن یخچال و فریزر را به شما آموزش داده است تا شما را از شر بوی بد و کثیف بودن یخچال فریزر یا ساید بای ساید خود خلاص کند. همچنین لازم است بدانید که تمیز کردن یخچال به صورت دوره‌ای و مداوم باعث می شود که شما کمتر نیازمند تعمیرات یخچال شوید و همچنین در هزینه ها صرفه جویی کنید.

سخن آخر

در این مقاله به شما کمک کردیم که با مواد طبیعی مانند سرکه و جوش شیرین می توانید به راحتی فضای درونی و بیرونی یخچال را تمیز کنید. علاوه بر آن نحوه تمیز کردن داخل یخچال، بدنه، لاستیک، کویل ها، کندانسور، موتور و فیلتر را به شما آموزش دادیم. شما با کمک نکات ارائه شده در این مقاله می توانید با شیوه صحیح، اقدامات لازم جهت تمیز کردن یخچال را در منزل انجام دهید.

روش های تمیز کردن یخچال و فریزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی کامل با روش های تمیز کردن یخچال و فریزر | ایبک

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا