لوازم اداری‌

پاک کردن حافظه پرینتر | همه چیز در مورد هیستوری پرینت شما

پاک کردن حافظه پرینتر | همه چیز در مورد هیستوری پرینت شما، تعریف حافظه پرینتر

افرادی که با دستگاه پرینتر کار می‌کنند، با مشکلاتی که ممکن است برای این دستگاه به وجود آید آشنا هستند. در برخی مواقع امکان دارد، که دستگاه پرینتر از کار بیفتد. در بیشتر مواقع برای رفع این مشکل باید دستگاه خود را خاموش نموده و مجدداً روشن نمایید، اما پس از این که پرینتر را مجدداً روشن نمودید، متوجه خواهید شد، که اسنادی که در دفعات پیشین چاپ آنها را انجام دادید، برای دستگاه و پرینت در اولویت قرار دارند. برای رفع این مشکل باید حافظه پرینتر خود را پاک کنید.

تعریف حافظه پرینتر

پیش از آنکه اطلاعاتی در مورد نحوه پاک کردن حافظه پرینتر به شما داده شود بهتر است، که با حافظه پرینتر و طریقه کارکرد آن آشنایی کافی داشته باشید. حافظه پرینتر یک مقدار مشخصی داشته و درون دستگاه قرار دارد. برای اینکه عملکرد و سرعت چاپ بالا برود، از حافظه هایی که توان آنها بالاتر است استفاده می‌شود. این حافظه اسناد و فایلی که از سیستم به پرینتر برای چاپ ارسال می‌گردد را در خود نگهداری می‌کند. وقتی که حافظه پرینتر ارتقا داده می‌شود، کیفیت و سرعت چاپ تصاویر بسیار بالاتر خواهد بود.

نحوه عملکرد حافظه پرینتر

پرینتر اطلاعاتی که از رایانه ارسال می شود را به صفحه چاپ می فرستد. صفحه چاپ یک لیست است، که در آن فایل های درخواستی کاربران وجود دارد و در spool یا حافظه موقت پرینتر ذخیره می گردد. در حقیقت لیست چاپ در این حافظه به صورت موقتی نگهداری می گردد.

حافظه موقت پرینتر اسناد را برای چاپ یکی پس از دیگری به دستگاه پرینتر می فرستد. چنانچه spool که فایل های چاپی را مدیریت می کند، دچار ایراد و مشکل شود، اولویت های اسناد به هم ریخته خواهد شد. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، باید فرمان های چاپی که بر روی spool وجود دارد را پاک کنید.

نحوه پاک کردن حافظه پرینتر یا چاپگر

در صورتی که لیست فایل های درخواستی پاک شود عملکرد spool بهتر خواهد بود. در صورتی که در کامپیوتر خود با ویندوز ۸ ویندوز ۷ کار می کنید، باید به بخش control panel رفته و قسمت Devices and printers را بزنید. گزینه see what’s printing را مشاهده خواهید کرد. این گزینه لیست همه اسناد و فایل هایی که تا به حال توسط دستگاه چاپ شده‌اند و یا در انتظار چاپ هستند، در این قسمت باید گزینه cancel All Documents را برگزیند و سپس بر روی yes کلیک نمایید. وقتی این کار را انجام می‌دهید، همه اسناد و فایل های باقی مانده که در لیست انتظار هستند از روی صفحه پاک خواهند شد.

حتما بخوانید:   مقایسه کارتریج اصل از کارتریج طرح چگونه است؟

پرینتر

پاک کردن حافظه پرینتر در ویندوز ۱۰

در برخی مواقع امکان دارد، که فایل طولانی و اشتباه را برای چاپ به دستگاه فرستاده باشید، در این حالت ممکن است، که دستگاه چاپگر خود را خاموش کرده باشید اما وقتی مجدد پرینتر را روشن می کنید، دوباره چاپ از همان صفحات آغاز می گردد. برای این که بتوانید حافظه پرینتر را در ویندوز ۱۰ پاک کنید، باید اینگونه پیش بروید:

به قسمت نوار وظیفه دسکتاپ رفته و روی علامت پرینتر بزنید. اگر این نماد را در نوار وظیفه نمی بینید، باید بر روی پیکان کوچکی که در سمت راست و رو به بالا قرار دارد کلیک کنید و به این ترتیب نماد چاپگر را ببینید. وقتی روی این گزینه کلیک می‌کنید، باید اسم چاپگر را از فهرست انتخاب نمایید. در این حالت صفحه  handy print queue نمایان می‌شود.

حالا می توانید سند اشتباه را مشاهده کنید. باید بر روی آن رفته و راست کلیک نمایید و بر روی گزینه کنسل کلیک کنید. پس از آن برای اینکه کار را تایید کنید، گزینه yes را انتخاب کنید. این مراحل را برای اسناد اشتباه دیگر نیز انجام دهید. ممکن است، که چند دقیقه زمان نیاز داشته باشید. برای اینکه به کارها سرعت ببخشید، می توانید از قسمت منوی view بخش Refresh را برگزینید.

ریست کردن پرینتر

ریست کردن پرینتر و تنظیم دوباره دستگاه موجب می شود، که حافظه پرینتر را از صفحه چاپ و موارد اضافه پاک کنید. برای انجام دادن این کار دستگاه را خاموش نمایید و از برق بکشید. چند لحظه اجازه دهید و پس از آن دستگاه خود را به برق متصل نمایید. انجام دادن این فرآیند موجب می شود، که حافظه پرینتر شما به طور کامل پاک شود. حالا باید دستگاه چاپگر را روشن نمایید و برای اینکه دستورات جدید را اعمال کنید، تا راه اندازی کامل صبر کنید.

بعضی از دستگاه های پرینتر حافظه داخلی دارند، که درون خود اطلاعاتی که به تنظیم چاپ مربوط است را نگه می‌دارند. برای پاک کردن اطلاعات اضافه یکی از موثرترین راه‌ها Cold reset است. با استفاده از این راهکار می توانید دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید. در هر مدل نحوه انجام دادن این فرآیند متفاوت خواهد بود. برای این کار باید دفترچه راهنمای محصول را با دقت مطالعه نموده و قسمت تنظیمات cold reset را مورد بررسی قرار دهید.

حتما بخوانید:   شارژ کارتریج چیست | کدام کارتریج قابل شارژ است؟

نحوه ریست کردن چاپگر

افرادی که از دستگاه پرینتر استفاده می کنند، چندین بار با ریست کردن پرینتر مواجه شده‌اند. ریست کردن به این معنا است، که دستگاه را به تنظیمات کارخانه بازگشت دهید. وقتی که دستگاه پرینتر را ریست می کنید، همه تنظیماتی که توسط شما در طول استفاده از دستگاه اعمال شده است از بین خواهد رفت و اطلاعاتی که به اندازه و ابعاد کاغذ، میزان کیفیت چاپ، تنظیمات فکس و اتصال پرینتر به شبکه پس از ریست کردن از بین می روند و لازم است، که تنظیمات مجدد دستگاه را انجام دهید.

در صورتی که سرعت دستگاه پرینتر کاهش پیدا کرده است یا در هنگام کارکردن با دستگاه پرینتر با ارور ها و کدهای خطایی مواجه می شوید، می توانید دستگاه خود را ریست کنید. ریست کردن دستگاه پرینتر می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند. این کار در مدل های مختلف با روش های گوناگون قابل اجرا است.

انواع ریست کردن پرینتر

فکتوری ریست: یکی از روش های بسیار ساده ریست کردن فکتوری ریست می‌باشد. با فکتوری ریست تنظیماتی مثل میزان مصرف کارتریج و سایز کاغذ به تنظیمات کارخانه باز خواهد گشت.

ریست فریمور پرینتر: در این ریست در نسخه قدیمی فریمور جدید جایگزین می‌شود. فریمور پرینتر در حقیقت سیستم عامل پرینتر به حساب می آید. در صورتی که تغییری در آن ایجاد شود، موجب می شود کارکرد پرینتر تغییر کند. فریمور جدید ایرادات و مشکلاتی که در دستگاه پرینتر به وجود آمده است را برطرف می کند و توسط شرکت سازنده دستگاه عرضه می گردد.

مستر ریست پرینتر: در صورتی که با ریست ساده خطاها و مشکلات پرینتر برطرف نشد، می توانید از مستر ریست کمک بگیرید، چون دارای قدرت بیشتری است و ارور ها و کد های خطای دستگاه را برطرف می‌کند.

ریست کنتور پرینتر: پس از تعویض مواد مصرفی و یا قطعه در دستگاه این ریست انجام می‌شود. در صورتی که از پرینتر برادر استفاده می‌نمایید، مشاهده خواهید کرد، که پس از مدتی فعالیت به ریست احتیاج پیدا می کند. لیست کنتور پرینتر در اکثر مواقع برای این برند از دستگاه استفاده می شود. فرایند ریست و تعمیر پرینتر نیاز به متخصص خواهد داشت.

حتما بخوانید:   انواع ماشین‌های اداری و کاربرد هر کدام از آنها

ریست تنظیمات پرینتر

در برخی مواقع افرادی که از پرینتر استفاده می کند احتمال دارد، که با مشکل نرم افزاری مواجه شود. این مشکلات نرم افزاری امکان دارد، که به خاطر ویروسی شدن و یا کد های نامربوط دستگاه به وجود آید. در برخی مواقع تنها راهکار برای رفع این مشکلات ریست کردن چاپگر پرینتر می باشد. وقتی که دستگاه را ریست می‌کنید، تنظیمات پرینتر به تنظیمات کارخانه باز می‌گردد و تغییراتی که با گذشت زمان بر روی دستگاه خود اعمال نمودید، پاک می گردد.

پرینتر

ریست کردن پرینتر برند برادر

برای بازگشت به حالت کارخانه و ریست کردن پرینتر برادر باید این مراحل را انجام دهید:

  • از صفحه کنترل دستگاه دکمه power را فشار داده و نگه دارید، تا دستگاه شما به طور کامل خاموش گردد.
  • پس از آن باید دکمه Go را بزنید، تا دستگاه شما مجدداً روشن شود، تا وقتی که چراغ های مربوط به درام، تونر و کاغذ روشن می باشند، نباید از روی دکمه Go دست خود را بردارید.
  • وقتی چراغ ها خاموش شدند، این دکمه را رها نمایید.
  • پس از چند ثانیه دوباره این دکمه را برای ده بار باید فشار دهید.
  • وقتی این پروسه را انجام می‌دهید، پرینتر برند برادر ریست می گردد.

سخن تکمیلی

برای بهتر کار کردن دستگاه پرینتر پاک کردن حافظه آن لازم و ضروری می باشد. در برخی مواقع این دستگاه به دلایل گوناگون سخت افزاری مثل جمع شدن کاغذ نمی تواند به درستی دستور پرینت را اجرا کند و یا دستگاه به طور ناگهانی متوقف می گردد. این موجب خواهد شد، که دستور پرینت در صف دستور چاپی بماند و بقیه صفحات و مطالب را پرینت نکند.

در صورتی که دستگاه پرینتر شما عملکرد درستی در حالت فیزیکی دارد، اما در حین کار عملکرد خوبی ندارد ممکن است، که عملیات های مختلف چاپ در حافظه آن گیر افتاده باشند. در این حالت باید حافظه پرینتر خود را پاک کنید. در صورتی که مشکل به وجود آمده در دستگاه پرینتر شما با پاک کردن حافظه برطرف نگردید، برای اینکه دستگاه پرینتر را مجدداً راه اندازی نمایید، همه داده هایی که در حافظه وجود دارد را باید پاک کنید.

31

پاک کردن حافظه پرینتر | همه چیز در مورد هیستوری پرینتر شما

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه پاک کردن حافظه پرینتر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x