خدماتخدمات نظافتی

روش برطرف کردن رطوبت کمد دیواری

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

شاید شما هم در منزل خود با مشکل بوی رطوبت در کمد دیواری روبه‌رو شده باشید حتماً روش برطرف کردن رطوبت کمد دیواری ، یکی از مسائلی است که برای شما دانستن آن مهم می باشد ما در این مقاله از سایت ایبک برای شما روش های برطرف کردن رطوبت کمد دیواری را به طور کامل توضیح خواهیم داد با ما همراه باشید.

رطوبت در کمد دیواری

اگر کمد دیواری شما بوی رطوبت می داد حتما آن را جدی بگیرید بوی رطوبت در کمد دیواری به این معنی می باشد که کمد دیواری نم داده است کمد دیواری شما اگر در کنار حمام و دستشویی قرار گرفته باشد احتمالاً لوله آب گرم و سرد از داخل آن رد شده است. اگر از داخل کمد بوی رطوبت را حس کردید حتما لوله ها دچار ترکیدگی شده است برای این منظور ابتدا باید منشأ نم را پیدا کنید و سپس راهکارهای مناسب برای برطرف کردن آن را هم  بیابید.

روش های برطرف کردن رطوبت کمد دیواری

وجود رطوبت در کمد دیواری دلایل مختلفی دارد مانند:

 •   نوساز بودن ساختمان
 • نشت لوله های آب
 • عایق کاری نامناسب و غیره

برای اینکه این مشکل را برطرف کنید از چند روش خانگی و ساده می توانید استفاده کنید که ما در ادامه برای شما آنها را توضیح می دهیم:

گاهی ممکن است در ساختمان های جدید و نوساز، گچ کشی ساختمان خشک نشده باشد و این باعث رطوبت و نم، در کمد دیواری خواهد شد ولی در ساختمانهای قدیمی تر ممکن است که عایق رطوبت بیرونی خراب شده باشد و یا اینکه لوله دچار ترکیدگی و نشتی شده باشد و این باعث رطوبت در کمد دیواری خواهد شد اگر با این مشکل روبرو شدید هر چه سریعتر باید آن را برطرف کنید.

روش های رفع رطوبت در کمد دیواری

رطوبت کمد دیواری

۱- رفع رطوبت کمد دیواری به کمک برنج

استفاده از برنج یکی از روش های قدیمی می باشد برای اینکه رطوبت کمد دیواری را برطرف کنید می توانید از برنج استفاده کنید برنج علاوه بر از بین بردن رطوبت می تواند بوی رطوبت و کپک ها را هم از بین ببرد برای این منظور شما باید مقداری برنج خام را درون یک کیسه ریخته و در کنار کمد دیواری بگذارید و یا می توانید برنج را درون کاسه یا ظرفی بریزید.

 ۲- استفاده از قهوه

یکی از راه های عالی برای از بین بردن نم کمد دیواری استفاده از قهوه است این مورد را حتما جدی بگیرید برای این کار باید از دانه های تازه قهوه استفاده کنید دانه های قهوه برای از بین بردن رطوبت قدرت بالایی دارد همچنین می تواند بوی بد رطوبت را هم از بین ببرد برای این منظور باید قهوه را داخل یک کیسه یا یک ظرف بریزید و در قسمتی از کمد دیواری خود بگذارید تا هم بوی رطوبت و هم خود رطوبت را از بین ببرد.

۳- استفاده از زغال

یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن رطوبت و نم استفاده از زغال است برای این منظور زغال اکتیو را داخل یک کیسه بگذارید و در گوشه ای از کمد دیواری خود قرار دهید زغال می‌تواند آلودگی‌های محیط را جذب کرده و رطوبت و بوی نم را از بین ببرد اگر زغال را در مسیر جریان هوا قرار بدهید بهتر عمل خواهد کرد پس بهتر است وقتی از زغال برای رفع رطوبت استفاده می کنید در کمد را کمی باز بگذارید تا هوا بتوانند به راحتی در کمد گردش کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات کاربردی برای نظافت منزل | اصول تمیز کردن خانه

۴- تهویه مناسب

همانطور که می دانید اگر محیط تاریک و مرطوب باشد بهترین موقعیت برای ایجاد رطوبت و کپک خواهد بود به همین دلیل برای برطرف کردن رطوبت کمد دیواری بهترین روش این است که شما جریان هوای مناسب را در کمد دیواری ایجاد کنید.

سعی کنید مرتباً در و پنجره ها را باز کنید و در کمد را هم باز بگذارید تا هوا در خانه و هم در کمد جریان پیدا کند هوای تازه باعث می شود که رطوبت اضافه خشک شده و لباسها بوی نم نگیرد برای اینکه رطوبت را در کمد دیواری در فصل زمستان از بین ببرید باید هر چند وقت یک بار در کمد را باز کنید تا هوای گرم منزل به داخل کمد راه پیدا کند.

۵- در کمد دیواری از رطوبت گیر استفاده کنید

رطوبت گیر وسیله مناسبی است برای اینکه شما بتوانید رطوبت کمد دیواری خود را برطرف کنید. امکان دارد مقدار رطوبت در کمد دیواری به ۶۰ درصد هم برسد که این شرایط مناسبی برای رشد کپک می باشد رطوبت گیر می تواند رطوبت هوا را در ۵۰ درصد ثابت نگه دارد و از کپک زدن کمد دیواری شما جلوگیری کند فقط دقت کنید که دستگاه رطوبت گیر کپک را از بین نخواهد برد فقط در مدیریت و پیشگیری رطوبت به شما کمک خواهد کرد.

۶- برطرف کردن رطوبت کمد دیواری به کمک نور طبیعی و نور مصنوعی

برای اینکه از رطوبت کمد دیواری خود رهایی پیدا کنید بهترین راه استفاده از نورهای مصنوعی و طبیعی می باشد اگر داخل کمد دیواری مجهز به چراغ بود هرچند وقت یکبار برای مدتی، چراغ آن را روشن کنید تا باعث از بین رفتن رطوبت هوا شود نور خورشید بهترین رطوبت گیر برای کمد دیواری به حساب می آید شما اگر یک لامپ کم وات را در کمد دیواری روشن بگذارید بسیار در رفع رطوبت موثر خواهد بود در زمانی که لامپ را روشن می گذارید به این نکته توجه کنید که لامپ باید با لباس ها فاصله زیادی داشته باشد تا لباس ها دچار آسیب و آتش سوزی نشود.

دلایل به وجود آمدن رطوبت در کمد دیواری چیست؟

رطوبت کمد دیواری

یکی از مهمترین مسائلی که شما در اینجا باید حتما آن را انجام دهید این است که دلیل نم و رطوبت را پیدا کنید و برای رفع آن بکوشید. برطرف کردن هرچه سریعتر این مشکل باعث می‌شود که از خسارت دیدن منزل خود جلوگیری کنید در ادامه می خواهیم برای شما دلایل به وجود آمدن رطوبت را نام ببریم:

۱- ایجاد نشتی در لوله

به طور معمول یکی از مهم ترین دلایل به وجود آمدن کپک و رطوبت در کمد ها، ناشی از نشتی لوله های آب، فاضلاب و شوفاژ می باشد احتمال نشتی برای کمد هایی که در کنار دیوار سرویس بهداشتی قرار گرفته بیشتر می باشد اگر متوجه شدید که دلیل رطوبت در کمد دیواری شما این مورد است باید هرچه زودتر برای برطرف کردن این مشکل اقدام کنید تا خسارت بیشتری به ساختمان وارد نشود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لیست کارهای خانه تکانی عید در کمترین زمان

یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن رطوبت می تواند عایق نشدن مجرای هوا باشد که باعث می شود رطوبت اضافی در هوا به وجود بیاید.

۲- عایق کاری آسیب دیده یا نامناسب

دیوار هایی که در کنار سرویس بهداشتی و حمام قرار گرفته‌اند باید حتماً از عایق های ضد رطوبت برای کمد دیواری استفاده کنند تا در هنگام نشتی، کمد دیواری آسیب نبیند اگر این عایق دچار مشکل شود و یا لوله ها دچار نشتی شده باشند در کمد دیواری بوی نم و رطوبت به مشام می رسد.

۳- جنس درب کمد دیواری

جنس درب کمد دیواری می تواند در داشتن رطوبت در کمد موثر باشد به طور معمول اگر درب کمد دیواری چوبی و تک پنل باشد و آن را برای مدت طولانی ببندید باعث می شود که رطوبت کمد زیاد شود.

اگر از درب های سبک مانند دربهای لوور استفاده کنید باعث می شود جریان هوا بیشتر شده و کمد کمتر دچار رطوبت و نم  شود در نتیجه کمتر هم درگیر مشکل رطوبت کمد دیواری خواهید شد.

اگر درب کمد شما چوبی و سنگین است برای اینکه رطوبت کمد را برطرف کنید بهتر است که در طول روز چندین بار درب کمد را باز کنید.

نکته مهم : دقت داشته باشید همیشه پیشگیری بهتر از درمان است برای اینکه رطوبت و نم داخل کمد دیواری را برطرف کنید بهترین راه این است که از بوجود آمدن رطوبت و نم جلوگیری کنید برای این منظور هر چند وقت یک بار کمد دیواری را بررسی کنید و اگر نم و رطوبت داخل مشاهده کردید سریعاً برای برطرف کردن آن اقدام کنید.

نتیجه گیری :

در مورد رفع رطوبت کمد دیواری ما در این مقاله از سایت ایبک برای شما مطالب مفیدی را به طور کامل توضیح دادیم همانطور که گفتیم برای رفع رطوبت کمد دیواری می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. می توانید از رطوبت گیر کمد دیواری استفاده کرده و آن را در کف کمد قرار دهید رطوبت گیر دمای رطوبت کمد را تا ۵۰ درصد ثابت نگه می دارد.
 2.  استفاده از پنکه کوچک در کمد دیواری می‌تواند به برطرف کردن رطوبت در آن کمک کند.
 3. اگر کف کمد دیواری شما دچار کپک زدگی شده حتماً کیف ها و کفش های چرمی خود را از داخل کمد برداشته و به بالای آن انتقال دهید.
 4.  برای جلوگیری از خراب شدن لباس ها و گرفتن بوی نم در لباس ، قبل از اینکه لباس ها را داخل کمد دیواری بگذارید بهتر است که از خشک شدن کامل کمد اطمینان پیدا کنید.
 5.  داخل کمد دیواری را تا آخرین ظرفیت آن پر نکنید که در اصطلاح می گویند آن را خفه نکنید.
 6. برای هر لباس قسمت جداگانه قرار دهید و بین آنها را فاصله گذاری کنید تا هوا بتواند به راحتی در آن جریان پیدا کند.
 7. می توانید در کمد دیواری از یک لامپ کم مصرف برای روشن کردن و حتی برای کم کردن رطوبت استفاده کنید.
 8. سعی کنید درب کمد دیواری را در روز  برای مدتی باز بگذارید تا هوا در آن جریان داشته باشد.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه برطرف کردن رطوبت کمد دیواری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل به وجود آمدن رطوبت در کمد دیواری چیست؟

امتیاز کاربر: ۱.۹۸ ( ۲ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا