تعمیرات جاروبرقی

مقایسه جاروبرقی کیسه دار و جاروبرقی بدون کیسه

بررسی تفاوت میان جاروبرقی کیسه دار و جاروبرقی بدون کیسه

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

جاروبرقی یکی از اساسی ترین و کاربردی ترین وسایل خانگی است که امروزه توسط بسیاری از برندها و در مدل های متنوع تولید و روانه بازار می شود. معیارها و ویژگی های بسیاری را برای خرید جاروبرقی می توان مد نظر داشت، از جمله؛ طراحی و زیبایی دستگاه، ظرفیت مخزن، توان موتور، قدرت و قابلیت مکش، کیسه دار و یا بودن کیسه بودن دستگاه و … .

یکی از ویژگی هایی که موجب دسته بندی جدید جاروبرقی های خانگی به انواع مختلف می شود کیسه دار بودن و یا بدون کیسه بودن آن ها می باشد،  به طور خلاصه باید اشاره کرد در جاروبرقی کیسه دار برای جلوگیری از ورود گرد و خاک و ریز ذرات به داخل موتور از کیسه و فیلتر استفاده می شود که پس از پر شدن کیسه بایستی نسبت به تعویض یا تمیز کردن آن اقدام کرد. ولی در جاروبرقی های بدن کیسه به منظور جلوگیری از ورود گرد و خاک از فیلتر استفاده می شود و ریز ذرات و آشغال های جمع شده توسط آن در محفظه ای جمع می گردد.

در مقاله حاضر تلاش شده است تا به منظور شناخت بهتر و انتخاب راحت تر نوع جاروبرقی در هنگام خرید، تفاوت های دو نوع جاروبرقی کیسه دار و بدون کیسه مورد بررسی قرار گیرد.

جاروبرقی کیسه دار

جاروبرقی های کیسه دار گونه ای از جاروبرقی هستند که در آن ذرات ریز، گرد و خاک و آشغال های روی فرش، موکت و یا به طور کلی فضای خانه در درون کیسه ای داخل دستگاه جمع آوری می شود.

کیسه ها ممکن از جنس نوعی پلیمر، پارچه و یا کاغذ تهیه شده باشند. در این مورد باید توجه داشت که کیسه های پارچه ای پس از پر شدن امکان استفاده دوباره را از طریق تخلیه و قابلیت شستشو در اختیار کاربر قرار می دهند اما کیسه های کاغذی یک بار مصرف هستند و پس از هر بار پر شدن باید تعویض شوند.

جاروبرقی بدون کیسه

جاروبرقی های بدون کیسه یا سطلی گونه دیگری از جاروبرقی هستند که در آن های برای جمع آوری زباله ها و ریز ذرات مخزنی تعبیه شده است.

به طور معمول مخزن تعبیه شده در این دستگاه شفاف است و این امکان را به کاربر می دهد تا بتواند به سادگی ظرفیت باقی مانده یا استفاده شده آن را مشاهده کند و در صورت لزوم اقدام به تخلیه و تمیزی آن نماید چرا که مخزن ها دارای قابلیت شستشو هستند.

همچنین باید توجه داشت که در جاروبرقی سطلی، مخزن امکان فشرده سازی زباله را فراهم می آورد بنابراین دستگاه قادر خواهد بود که مقدار بیشتری گرد و خاک و یا زباله را در خود جای دهد.

باید توجه داشت که انتخاب هر یک از دو نوع جاروبرقی کیسه دار و یا بدون کیسه بستگی به سلیقه و نیاز افراد استفاده کننده از آن دارد، از این رو در ادامه مزایا و برتری های استفاده از این دو نوع دستگاه به همراه کاستی ها و ایرادات آن ها در جهت مقایسه راحت تر کاربران مورد بررسی قرار می گیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فرق جاروبرقی بدون کیسه با کیسه دار چیست؟

جاروبرقی کیسه دار

مزیت های استفاده از جاروبرقی کیسه دار

 • رعایت بیشتر بهداشت

در جاروبرقی کیسه دار، کیسه در درون محفظه ای به صورت بسته تعبیه شده است، در این شرایط تنها یک درپوش برای جمع آوری زباله ها و گرد و خاک وجود دارد. بنابراین هیچ گونه گرد و غباری از آن خارج نمی شود. همچنین به دلیل بسته بودن کیسه می توان به سادگی آن را تخلیه و تعویض نمود.

این مزیت باعث می شود که استفاده از این دستگاه برای افراد دارای حساسیت، آسم و … مناسب تر باشد. افزون بر این  باید اشاره کرد در این نوع جاروبرقی فیلتر بهداشتی نیاز به تعویض و یا شستشوی مداوم ندارد.

 • عدم نیاز به شستشوی مکرر فیلتر و مخزن

چنانچه پیش از این گفته شد در جاروبرقی کیسه ای فیلتر و مخزن از برخورد با ریز ذرات در امان هستند و به همین جهت نیاز به نظافت و شستشوی مکرر ندارند.

این ویژگی باعث می شود که فیلتر طول عمر مفید بیشتری داشته باشد و بتواند بهتر عمل کند، در نتیجه می توان گفت فیلتر با جاروبرقی کیسه دار سازگاری بالاتری داشته و به همین دلیل قدرت و تاثیر آن در نظافت نیز بیشتر است.

 • ایفای نقش فیلتر

با اینکه کیسه ها هوا را از خود عبور می دهند اما باید توجه داشت که خاکروبه و ذرات زباله را به خوبی در خود نگه می دارد و در برابر خروج یا بازگشت آن ها مانند یک عایق عمل می کند، در نتیجه می توان این کیسه ها را نوعی فیلتر دانست.

 • سازگاری بالا با فیلتر های هپا (Hepa)

فیلترهای هپا گونه ای از فیلتر هستند که قادرند حین جاروکشی بیشتر ذرات حساسیت زا (تا ۹۹ درصد) را به خود جذب کنند،  از این رو می توان گفت که عملکرد بهتر و موفق تری دارند.

باید توجه داشت که سازگاری این فیلتر با جار برقی کیسه دار بیشتر از انواع بدون کیسه می باشد.

 • نگهداری ساده دستگاه

یکی دیگر از مزایای استفاده از جاروبرقی کیسه دار آن است که به مراقبت خاصی نیاز ندارد و همچنین لازم نیست که کیسه آن به صورت روزانه و یا پس از هر بار استفاده تخلیه و یا تعویض شود.

جارو برقی بدون کیسه

مزیت های استفاده از جاروبرقی بدون کیسه

 • نداشتن اثرات سوء زیست محیطی

از آنجا که در زمان تخلیه زباله و خاکروبه های موجود در محفظه جاروبرقی بدون کیسه، هیچ گونه کیسه ای دور انداخته نمی شود و یا عبارتی کیسه ای به طبیعت وارد نمی شود، می توان به این نتیجه دست یافت که از این نظر آسیبی به محیط زیست وارد نمی شود.

 • عدم نیاز به صرف هزینه های اضافی

عدم نیاز به تهیه و تعویض کیسه باعث می شود که نیازی به صرف هزینه های جانبی و یا اضافی پس از خرید جاروبرقی بدون کیسه نباشد. در این دستگاه برای تخلیه زباله تنها کافی است که سطل محتوای آن باز و زباله ها تخلیه شود.

 • فراهمی امکان مشاهده حجم زباله

بیشتر مخزن های تعبیه شده در این نوع از جاروبرقی شفاف هستند، در نتیجه به سادگی می توان حجم فضای اشغال شده در آن را مشاهده و در صورت نیاز اقدام به تخلیه آن نمود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات جارو شارژی بایترون Bitron

یکی از مزیت های شفاف بودن مخزن زباله در این دستگاه ها آن است که اگر یک شی خارجی با ارزش وارد مخزن شود می توان به راحتی آن را مشاهده و خارج کرد.

 • فشرده سازی زباله

مجهز بودن به سیستم فشرده سازی گرد و خاک و یا ریز ذرات در این نوع از جاروبرقی باعث می شود که زباله ها حجم کم تری را اشغال کنند و در نتیجه ظرفیت مخزن افزایش یابد.

 • دارا بودن قدرت مکش بیشتر

موتور جاروبرقی بدون کیسه به دلیل بزرگتر بودن در مقایسه با انواع کیسه دار از قدرت مکش بیشتری نیز برخوردار است.

ایرادات استفاده از جاروبرقی کیسه دار

 • کاهش قدرت مکش در هنگام پر شدن کیسه

عدم تعویض و یا تخلیه نکردن کیسه موجب می شود تا مکش دستگاه و در نتیجه عملکرد آن با کاهش مواجه شود.

در این مورد پیشنهاد می شود، در زمان پر شدن سه چهارم حجم کیسه، نسبت به تعویض یا تخلیه آن اقدام کرد.

 • خراب شدن کیسه و صرف هزینه جانبی

کیسه جاروبرقی ممکن است در صورت پر شدن بیش از حد و یا استفاده مکرر (نوع پارچه ای) پاره شود، در نتیجه کاربر بایستی نسبت به خرید کیسه جدید و تعویض آن اقدام کند که به طور حتم با صرف هزینه همراه خواهد بود.

افزون بر این استفاده از کیسه های یکبار مصرف نیز همواره نیازمند صرف مقداری هزینه است.

ایرادات استفاده از جاروبرقی بدون کیسه

 • عدم رعایت بهداشت

عدم وجود کیسه در این نوع از جاروبرقی باعث می شود تا افراد استفاده کننده از آن نیاز داشته باشند که مخزن زباله را در مدت زمان کوتاه و به صورت مکرر تخلیه کنند که همین امر باعث می شود که فرد در تماس مستقیم با ذرات ریز و میکروب ها قرار بگیرد.

 • شستشوی مکرر مخزن

مخزن جاروبرقی پس از هر بار تخلیه باید شسته و با دقت خشک شود، سپس در جای خود قرار بگیرد. همین امر باعث می شود که جارو فاقد کیسه نیازمند مراقبت بیشتری باشد.

باید اشاره کرد که عدم شستشوی مخزن و یا خشک کردن، آن را به مکانی مناسب برای رشد انواع میکروب تبدیل می کند.

 • خرابی موتور

وجود تعداد کمتر فیلتر در این نوع از جاروبرقی باعث می شود که موتور بیشتر در معرض گرد و خاک قرار بگیرد و در نتیجه بیشتر دچار آسیب و یا حتی سوختن شود.

 • مناسب نبودن برای افراد حساس

کم بودن تعداد فیلتر و حتی نبود فیلتر آنتی باکتریال، قرارگیری فرد در معرض گرد و غبار هنگام تخلیه مخزن و یا قرار گیری وی در معرض این ریز ذرات هنگام پر شدن مخزن و نشت آن ها از جمله دلایل نامناسب بودن جاروبرقی بدون کیسه برای افراد دارای آسم و حساسیت است.

جارو برقی 1

بر اساس مطالب ذکر شده و بررسی تفاوت های جاروبرقی کیسه دار و جاروبرقی بدون کیسه می توان با توجه به سلیقه، میزان بودجه اختصاصی و مقایسه انواع جاروبرقی از نقطه نظرات مختلف نسبت به خرید نوع و مدل مناسب آن اقدام کرد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

مقایسه جاروبرقی کیسه دار و جاروبرقی بدون کیسه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقایسه جاروبرقی کیسه دار و جاروبرقی بدون کیسه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا