تعمیرات پکیج و آب گرمکن

راهنمای کامل عیب یابی پکیج | بررسی مشکلات پکیج

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

پکیج یک وسیله گرمایشی بسیار پیچیده است که به دلایل مختلف دچار مشکلات زیادی می شود. جهت اینکه بتوانید به راحتی ایرادات آنرا برطرف کنید، باید با مشکلات رایج در پکیج دیواری آشنا شوید. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی مشکلات و راهنمای کامل عیب یابی پکیج می پردازیم:

مشکلات رایج در پکیج

پکیج دستگاه پرمصرفی است که به دلایل مختلف دچار خرابی و مشکلات می شود. در ادامه به بررسی ایرادات و نحوه عیب یابی پکیج و برطرف کردن خرابی های آن می پردازیم:

پکیج خاموش می شود و نحوه عیب یابی پکیج در راهنما

یکی از مشکلات پکیج که می تواند دردسر زیادی برای مصرف کنندگان ایجاد کند، خاموش شدن بی دلیل و ناگهانی پکیج می باشد. بخصوص اگر در فصول سرد سال مانند زمستان و پاییز این اتفاق رخ بدهد. زیرا موجب سرد شدن آب مصرفی و خانه می شود. در ادامه به نحوه عیب یابی این مشکل می پردازیم:

پایین بودن فشار آب

اگر فشار آب منزل شما کم باشد باعث خاموشی ناگهانی پکیج می شود. مقدار فشار آب پکیج را چک کنید. اگر عقربه پایین تر از نیم بار را نشان داد باید شیر پرکن پکیج را باز کرده و تا زمان رسیدن عقربه بین عدد یک و نیم تا دو بار صبر کنید و دوباره شیر پرکن را بلافاصله ببندید.

عیب یابی پکیج

آب در مدار گرمایش کافی نمی باشد

مهمترین علت خاموش شدن بی دلیل دستگاه پکیج این می باشد که آب در داخل مدار گرمایش یعنی همان لوله های رادیاتور ها، منبع انبساط و مبدل به اندازه مناسب و کافی نیست. در این صورت به احتمال خیلی زیاد در مدار گرمایشی پکیج نشتی به وجود آمده است.

ممکن است منبع انبساط خراب شده باشد. پیدا کردن نشتی آب در مدار گرمایش بسیار ساده می باشد. اگر نشتی آب زیاد باشد، با خیس شدن لوله ها و زیر پکیج شما می توانید با مشاهده این مشکل بخوبی متوجه نشتی آب شوید. برای بررسی معیوب بودن یا سالم بودن منبع انبساط حتماً باید از متخصص تعمیرکار پکیج کمک  بگیرید تا مقدار فشار آب، منبع انبساط را بخوبی بررسی کرده و از سلامت آن اطمینان پیدا کند.

افت فشار گاز در دستگاه پکیج و نحوه عیب یابی پکیج در راهنما

همانگونه که فشار پایین آب در پکیج باعث خاموش شدن آن می شود، کم شدن فشار گاز هم باعث خاموش شدن دستگاه می شود.

 1.  زمانی که فشار گاز از حد معین کمتر شود، شعله پکیج خاموش شده و دیگر قادر به گرم کردن رادیاتور ها و آب نیست.
 2. مهمترین نشانه افت فشار گاز خاموش و روشن شدن مداوم شعله می باشد. برای برطرف کردن این مشکل شیر برقی گاز باید مجدداً تنظیم شود.

خارج نشدن دود از پکیج و نحوه عیب یابی پکیج در راهنما

پرشر سوئیچ هوا یکی از سیستم های امنیتی در پکیج می باشد و اگر دود به شکل مناسب از دودکش تخلیه نشود، این قطعه فعال شده و با خاموش کردن شعله در پکیج امنیت را برقرار می کند.

 1. اصلی ترین دلیل تخلیه نشدن دود از پکیج در قطعاتی مانند فن و دودکش است که باید بررسی شود.
 2. برای برطرف کردن این مشکل بهتر است ارتفاع و نصب دودکش دوباره بررسی و چک شود.
 3. مسیر دودکش باید بررسی شود تا دچار گرفتگی نشده باشد.
 4. فن پکیج باید مورد بررسی قرار بگیرد تا هوا در آن بدرستی در جریان باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت ریزش آب از پکیج | علت نشتی پکیج

زرد سوختن شعله پکیج و عیب یابی پکیج در راهنما

یکی دیگر از مشکلات رایج در پکیج زرد بودن شعله ها می باشد. در حالت عادی شعله پکیج به رنگ آبی باید بسوزد. دلایل مختلفی باعث بروز این مشکل می شوند.

 1. کم بودن اکسیژن در فضای پکیج
 2. کثیف شدن مشعل
 3. دوده گرفتن دودکش و مبدل حرارتی پکیج

دودکش های پکیج باید حتماً دوجداره طراحی شوند. برای برطرف کردن مشکل کمبود هوا باید ورودی دودکش را چک کنید تا دچار گرفتگی نشده باشد.

خراب شدن الکترون یون پکیج و نحوه عیب یابی پکیج در راهنما

الکترود یون وظیفه دارد وجود شعله در پکیج را تشخیص دهد.

 • چنانچه این قطعه دچار خرابی شده باشد، نمی تواند شعله را بخوبی تشخیص دهد و در نتیجه دستگاه پکیج خاموش می شود.
 • در بیشتر مواقع خرابی الکترود یون به دلیل کثیف شدن نوک الکترود، جرم گیری، تجمع اکسیداسیون و ضعیف شدن الکترود در پکیج می باشد.
 • بهتر است نوک الکترود را با استفاده از سمباده بخوبی جرم زدایی و تمیز کنید. اگر با این اقدام شما مشکل شعله برطرف نشد باید الکترود یون را تعویض کنید.

خراب شدن ترموستات پکیج و نحوه عیب یابی پکیج در راهنما

بعضی از ساختمان ها برای کنترل و تنظیم دمای پکیج از ترموستات اتاقی استفاده می کنند. اگر ترموستات قدیمی خراب شده باشد می‌تواند موجب خاموش شدن شعله در پکیج شما شود. در این حالت بهترین راهکار تعویض ترموستات قدیمی با یک ترموستات هوشمند می باشد.

گرفتگی مدار گرمایش پکیج و نحوه عیب یابی پکیج در راهنما

عوامل مختلفی مانند رسوبات باعث گرفتگی مسیر گرمایش می شود و در نهایت پکیج خاموش خواهد شد. اگر مدت زیادی از نصب سیستم پکیج شما می گذرد و سرویس دوره ای هم انجام نداده باشید، با شستشوی مدار پکیج و رادیاتور، باید مشکل را برطرف کنید. فراموش نکنید سرویس های دوره ای پکیج باعث افزایش طول عمر دستگاه شده و عملکرد آنرا بهتر می کند.

 هواگیری در مدار گرمایشی پکیج و نحوه عیب یابی پکیج در راهنما

زمانی که رادیاتور ها و پکیج، هوا می گیرند به جای قطرات آب، حباب های هوا در مدار گردش پیدا می کنند و دستگاه با افت شدید فشار آب مواجه شده و شعله نیز خاموش می شود. خودتان می توانید بدون نیاز به تعمیرکار هواگیری رادیاتور ها را انجام دهید.

ابتدا باید پکیج را خاموش کنید و بعد از خنک شدن آب داخل مدار، شیر هواگیری رادیاتور را باز کرده زمانی که هوا از آن خارج شد که البته به همراه آب می باشد، یعنی هواگیری انجام شده است. در این مرحله باید شیر هوای رادیاتور را ببندید. فشار پکیج از طریق شیر پرکن حتماً باید بین یک و نیم تا دو بار تنظیم شود.

خراب شدن پمپ پکیج و نحوه عیب یابی پکیج در راهنما

چنانچه پمپ پکیج دچار خرابی شده باشد، آب بخوبی در مدار به گردش در نمی آید و در نتیجه پکیج به صورت ناگهانی خاموش خواهد شد. بطور معمول خراب شدن پمپ پکیج با صداهای ناهنجاری همراه می شود و بیشتر مواقع قابل تعمیر نیست. در اینصورت بهتر است، پمپ پکیج را تعویض کنید.

خراب شدن جرقه زن پکیج و نحوه عیب یابی پکیج در راهنما

زمانی که گاز و برق پکیج وصل می باشند و با وجود اینکه پکیج آبگیری می کند، باز هم شعله روشن نخواهد شد. بهتر است مشکل را بخوبی بررسی کنید. خرابی جرقه زن باعث بروز این مشکل می شود. در این حالت جرقه زن اصلاً عمل نمی کند و شعله روشن نمی شود یا آنقدر جرقه زن ضعیف عمل می کند که شعله روشن نمی شود. ممکن است فاصله بین جرقه زن تا برنر کم یا زیاد شده باشد. قبل از تعویض جرقه زن، این قطعه باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد. کبریت روشن را باید روی برنر پکیج نگه دارید. گاز پکیج را باز کنید چنانچه بعد از باز کردن شیر آب پکیج روشن شد، نشانه این است که جرقه زن خراب شده یا ضعیف است حتماً باید تعویض شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات آبگرمکن لورچ

قطع شدن برق پکیج و نحوه عیب یابی پکیج در راهنما

یکی از دلایل روشن نشدن دستگاه پکیج این می باشد که برق دستگاه وصل نیست. ممکن است دوشاخه برق دستگاه به پریز وصل نباشد یا برق ساختمان دچار قطعی شده باشد که باعث روشن نشدن پکیج شود.برای عیب یابی پکیج باید ابتدا از سالم بودن دوشاخه و پریز برق پکیج اطمینان پیدا کنید. بعد از آن محافظ برق پکیج را بررسی کنید تا دچار خرابی نشده باشد. چنانچه مشکل از خود پکیج باشد، باید از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا دستگاه پکیج شما را عیب یابی و تعمیر کند.

پوسیدگی لوله های پکیج و نحوه عیب یابی پکیج در راهنما

پکیج دائماً در تماس مستقیم با آب قرار دارد. ممکن است مبدل پکیج و لوله ها به مرور زمان دچار پوسیدگی شوند. در این حالت آب داخل ساختمان و آب گرم خانه شما به هدر می‌رود. این مشکل  باعث زیاد شدن فشار پکیج می شود. در صورت پوسیدگی لوله های پکیج حتماً باید آنها را تعویض کنید.

خرابی برد الکتریکی پکیج و نحوه عیب یابی پکیج در راهنما

یکی از مهم ترین قطعات پکیج برد الکترونیکی آن می باشد. عملکرد صحیح برد تأثیر بسیار زیادی در عملکرد پکیج دارد. خراب شدن برد الکتریکی پکیج باعث مختل شدن کار دستگاه می شود.

قطعات اجرایی در پکیج مانند پمپ جرقه زن، حسگر شعله، پمپ شیر گاز و فن می باشند. دلایل بروز مشکلات  در پکیج مانند جرقه نزدن جرقه زن دستگاه، روشن شدن بی علت مشعل، روشن نشدن فن، خاموش شدن ناگهانی پکیج، روشن نشدن دستگاه و …. به دلیل خرابی برد پکیج می باشد. در صورت بروز خرابی در برد پکیج بهتر است از تعمیرکار متخصص بخواهید پکیج شما را تعمیر کند.

خرابی یا سوراخ شدن مبدل پکیج

مبدل قطعه ای است که آب سرد وارد آن شده و با حرارت شعله گرم می شود. در پکیج های تک مبدل از یک مبدل استفاده می کنند و پکیج های دو مبدل دارای دو مبدل حرارتی می باشند. ممکن است مبدل به علت تجمع رسوبات یا حرارت زیاد رسوب گرفته یا سوراخ شده باشد. این مشکل باعث می شود فشار پکیج بالا رود. بهتر است مبدل را با اسید شستشو دهید. اگر دچار سوراخ شدگی شده باشد باید مبدل را تعویض کنید.

عیب یابی پکیج

جمع بندی

در این مقاله از مشکلات رایج و راهنمای کامل عیب یابی پکیج موارد مهمی را برایتان بیان کردیم. تا چنانچه پکیج شما دچار خرابی و مشکل شد به راحتی دستگاه را عیب یابی کنید. توجه داشته باشید سرویس های سالیانه پکیج را جدی بگیرید تا مجبور به تعمیر پکیج نشوید. شما می توانید سؤالات خود را در زمینه این مقاله با قسمت پشتیبانی ایبک امداد مطرح کنید تا کارشناسان مجموعه ایبک امداد پاسخگوی سوالات شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهنمای کامل عیب یابی پکیج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مشکلات رایج در پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا