تعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلایل سرد شدن رادیاتور شوفاژ

کاهش دمای محیط بر اثر سرد بودن رادیاتور شوفاژ آن هم در زمانی که با سرمای شدید فصل زمستان مواجه هستیم ممکن است سبب سرماخوردن کودکان و حتی بزرگسالان بشود زیرا درست در زمانی که شما به گرمای دستگاه به منظور گرم کردن محیط نیاز دارید رادیاتور نمیتواند محیط خانه را گرم کند و این موضوع موجب سلب آسایش اهالی خانه خواهد شد. به همین علت لازم است هر چه سریع تر راه حلی پیدا کرده و اقدام به رفع این مشکل کرد. گاهی اوقات امکان دارد همه رادیاتور ها به جز یکی از آنها سرد و یا ولرم باشد که این موضوع ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که لازم است تمامی این ایرادات بررسی شود و اگر خودتان نمیتوانید ایراد رادیاتور شوفاژ منزلتان را برطرف کنید باید با تکنسین های تعمیر تماس بگیرید و از آنها برای برطرف کردن این مشکلات کمک بگیرید.

دلیل سرد شدن رادیاتور شوفاژ

میدانید که بنیان سامانه شوفاژ گردش آب گرم شوفاژ در رادیاتورهای محیط می باشد. چنانچه آب به وسیله مولد گرمایشی موتور خانه یا پکیج داغ نشود و یا به صورت مناسب در رادیاتورها به گردش درنیاید سبب سرد شدن یا ولرم بودن رادیاتور خواهد شد و محیط به خوبی گرم نمیشود. در ادامه ایرادات احتمالی و دلایل سرد شدن رادیاتور شوفاژ را بررسی میکنیم.

 1. خاموشی پکیج یا موتور خانه به علت های مختلف
 2. خراب شدن پمپ سیرکولاسیون شوفاژ
 3. گرفتگی شیر فلکه های رفت و برگشت شوفاژ
 4. رادیاتور شوفاژ به دلیل وجود هوا به هواگیری نیاز دارد.
 5. خرابی و یا انسداد شیر رفت و برگشت رادیاتور شوفاژ
 6. لازم است به دلیل وجود رسوب در رادیاتور آن را شستشو دهید.
 7. گرفتگی و یا هوا گرفتن مسیر لوله کشی شوفاژ
 8. قطر لوله های رادیاتور کم است و یا از موتور خانه و پکیج دور می باشد.
 9. بیش از حد پایین بودن ارتفاع رادیاتور نسبت به موتور خانه و پکیج

داغ نشدن رادیاتور شوفاژ پس از هواگیری

گاهی اوقات امکان دارد با وجود هواگیری همچنان شوفاژ سرد شده یا کلا گرم نشود. چنانچه این اتفاق رخ داد چند علت ممکن است داشته باشد.

 • رادیاتور از رسوب پرشده است
 • خراب بودن یا انسداد شیر بالا یا پایین رادیاتور
 • رادیاتور از مولد گرمایشی دور است و یا سایز لوله کم است
 • خراب بودن و یا اختلاف سطح جزئی در لوله و اتصالات آن وجود دارد
 • فعالیت پمپ سیرکولاتور موتورخانه یا پکیج دچار نقص است

چنانچه در رادیاتور رسوب ته نشین شده باشد چاره ای جز شستن آن ندارید. اگر شاهد انسداد و یا خرابی هستید باید یا مغزی شیر رادیاتور را تعویض کنید و یا کل شیر را به صورت کامل عوض کنید. چنانچه با ۲ ایراد آخر مواجه بودید میتوانید با زیاد کردن درجه پمپ موتورخانه یا چک کردن پمپ پکیج این مشکل را رفع کنید. اگر که این راه حل ها جواب نداد، همه رادیاتور های دیگر را ببندید و کل نیروی گردش آب شوفاژ را به سمت رادیاتور خراب هدایت کنید در این صورت نخست این شوفاژ گرم شده و بعد به سراغ گرم کردن سایر رادیاتورها بروید. چنانچه هیچ کدام از رادیاتور ها گرم نمیشوند لازم است نخست از باز بودن شیر فلکه ورودی رفت و برگشت شوفاژ اطمینان حاصل کنید و سپس سراغ پکیج یا موتورخانه بروید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت کم شدن فشار آب در آبگرمکن چیست؟

سرد شدن رادیاتور

دلیل گرم نشدن شوفاژ موتور خانه

اگرچه هیچ کدام از رادیاتور های منزلتان به اندازه کافی گرم نمیشود، در ساختمان های دارای موتورخانه در این بخش ایرادی وجود دارد. علت های زیر از دلایل رایج در سرد شدن رادیاتور شوفاژ میباشد.

 1. قطعی برق و گاز
 2. خراب بودن و خاموشی مشعل و احتیاج به تعمیر داشتن آن
 3. خاموشی پمپ شوفاژ
 4. انسداد و یا بسته بودن شیر فلکه های شوفاژ از موتور خانه
 5. تغییر نکردن وضعیت از حالت بای پس به زمستانی
 6. انسداد لوله کشی منبع انبساط موتورخانه
 7. خراب بودن پمپ با وجود روشن بودن و ایراد در عملکرد پروانه، واسطه و کوپلینگ پمپ
 8. خراب بودن ترموستات دیگ یا آکوستات پمپ یا تنظیم نشدن درجه حرارت شوفاژ
 9. روشن و خاموش شدن یا ریست شدن مکرر مشعل شوفاژ

مشعل و پمپ موتورخانه را چک کنید، از باز بودن شیر فلکه ها، گرمی لوله کشی منبع انبساط، عدم وجود صدای نامتعارف از پمپ مطمئن شوید و عملکرد ترموستات را بررسی کنید اینها مواردی هستند که لازم است در زمان سرد شدن رادیاتور شوفاژ آنها را بررسی کنید. علاوه بر تمام مواردی که بیان شد امکان دارد ایرادات دیگری نیز به ندرت در بعضی از موتور خانه ها مثل خراب شدن دیگ و یا سوراخ شدن منبع و کلکتور رخ بدهد که اغلب این ایرادات واضح هستند. به صورت کلی در موتورخانه هایی که آب گرم ولی رادیاتور سرد است، باید در جستجوی ایراد در سیستم گردش آب شوفاژ باشیم. ایراداتی مانند خراب شدن پمپ برگشت شوفاژ، گرفتگی لوله منبع انبساط و ایرادات واقع در رادیاتور از این دسته هستند.

گرم نشدن رادیاتور با وجود روشن بودن پکیج

عملکرد سامانه پکیج همانند موتورخانه بر اساس به گردش درآمدن آب می باشد. به معنی که اگر از سالم بودن رادیاتور، هواگیری و باز بودن شیر های آن اطمینان حاصل کردید باید در جستجوی یک مشکل در پکیج بگردید. این علل ممکن است به شرح زیر باشند.

 1. خرابی پمپ پکیج
 2. کار نکردن شیر برقی یا شیر موتوری
 3. انسداد در مسیر آب منتهی به پکیج
 4. در شیر صافی برگشت آب رسوب وجود دارد
 5. فلوسوییچ روی حالت فعال و برگشت ناپذیر به وضعیت شوفاژ قفل شده
 6. خرابی پکیج و ارسال دستور اشتباه به وسیله برد
 7. کم شدن فشار گاز شهری
 8. کم بودن قطر لوله یا شیر گازی تغذیه کننده پکیج
 9. خرابی سنسور دما
 10. خرابی ترموستات حد
 11. خراب بودن شیر سوپاپ وضعیت بای پس

یک دلیل سرد شدن رادیاتور در انواع برندهای پکیج دیواری سایز و فاصله لوله کشی سامانه پکیج میباشد. در این نوع از علت ها گرم نشدن یا سرد شدن رادیاتوری که از پکیج دور است به صورت معمول اتفاق افتاده و علت آن هم انتخاب سایز نامناسب برای رادیاتور های دور تر و استفاده نکردن از لوله کشی معکوس شوفاژ برای این رادیاتور است، که چنانچه اجرا میشد میتوانست این ایراد را پوشش دهد. به دلیل هزینه و مشکلات زیاد اصلاح این مسئله راه حلی به جز نصب پمپ کمکی هم توان با پمپ برگشت پکیج وجود ندارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رادیاتور پره ای چیست؟ | مزایا و معایب رادیاتور پره ای

دلیل سرد بودن رادیاتور شوفاژ

به صورت خلاصه چنانچه موتورخانه یا پکیج در قسمت داغ کردن آب شوفاژ مشکلی نداشته باشد، گردش نامناسب آب دلیل سرد بودن رادیاتور شوفاژ است. مشکلات مربوط به لوله کشی و گرفتگی در بخش های مختلف از جمله شیر فلکه ها یا رادیاتور در کنار خراب شدن پمپ چرخش آب از جمله دلایل اصلی سرد بودن رادیاتور شوفاژ می باشد. زمانی که یک رادیاتور داغ نشود، امکان گرفتگی یا رسوب در شیر رادیاتور افزایش پیدا میکند و حتی فاصله زیاد رادیاتور مورد نظر هم میتواند یکی از دلایل باشد. ولی اگر همه رادیاتور ها کاملا سرد باشند، امکان دارد ایراد در موتورخانه یا پکیج و یا بسته بودن شیر فلکه به هر دلیلی ممکن است سبب سرد شدن یا گرم نشدن رادیاتور شوفاژ بشود.

دلیل اینکه یکی از رادیاتور ها سرد است

چند عامل ممکن در سرد بودن یکی از رادیاتور های پکیج دخیل باشند. انسداد رادیاتور، گرفتگی شیر رادیاتور، فاصله زیاد رادیاتور مورد نظر از سایر رادیاتورها و پکیج، ایراد در پمپ پکیج و موتورخانه و کم بودن قطر لوله کشی آن رادیاتور ممکن است از دلایل سرد بودن یکی از رادیاتور های پکیج و موتورخانه باشد. عموماً در منازلی که یک رادیاتور از سایر رادیاتور ها دورتر است، با اولین نقص در سامانه شوفاژ، این رادیاتورها به چنین مشکلی روبه رو می شوند، زیرا که فاصله این رادیاتور ها سبب کاهش سرعت گردش آب شوفاژ می شود. اما چنانچه رادیاتور سرد شده دور نباشد دلایلی مثل رسوب و مشکل در شیر رادیاتور در سرد شدن آن محتمل تر است.

سرد شدن رادیاتور

نکات مهم نگهداری از پکیج گرمایشی

پکیج های گرمایشی بازده بیش تری نسبت به موتورخانه ها و آب گرمکن ها دارند و به راحتی میتوانند آب گرم مورد نیاز منزل را تامین کنند. علاوه بر این دارای ایمنی فوق العاده ای نیز هستند.

 • چنانچه قصد دارید به مسافرت بروید، لازم است به قطع کردن شیر اصلی آب سرد اقدام کنید تا از آسیب و خسارت به پکیج جلوگیری نمایید.
 • باید از محافظ های برق استفاده کنید زیرا نوسان برق به آسانی می‌تواند آسیب های جبران ناپذیری را به پکیج شما وارد کند.
 • اگر پکیج در هوای آزاد نصب شده است و امکان یخ زدگی وجود دارد، چنانچه پکیج خاموش است باید آب را از آن خارج کنید.
 • به هیچ وجه وسایل قابل اشتعال را در نزدیکی پکیج قرار ندهید‌.
 • چنانچه بوی گاز و یا دود از پکیج به مشامتان رسید بلافاصله آن را خاموش کنید، سپس درب و پنجره ها را باز نمایید و با تکنسین تعمیر پکیج تماس بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله ایراداتی را که سبب سرد بودن رادیاتور های منزل شما می‌شود را بیان کردیم و آخر نکاتی درباره  نگهداری بهتر از پکیج می شود را آوردیم. چنانچه شما در امور فنی تخصص لازم را ندارید به هیچ وجه خودسرانه به تعمیر پکیج منزلتان اقدام نکنید زیرا این اقدام شما ممکن است خسارت های جبران ناپذیری را به دستگاه وارد کنید. امیدواریم نکات بیان شده برای شما کاربران مفید بوده باشد.

دلایل سرد شدن رادیاتور شوفاژ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل سرد شدن رادیاتور شوفاژ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا