تعمیرات لپ تاپ

عیب یابی رم کامپیوتر و رفع مشکل آن

خراب شدن رم کامپیوتر و ایجاد مشکل در آن از ایراداتی است که در انواع مختلف کامپیوتر مشاهده می شود. مشکلاتی که در رم کامپیوتر به وجود می آید، با استفاده از اقداماتی مانند تعمیر بعد از تشخیص دادن خرابی و یا تعویض آن برطرف می شود. رم یکی از قطعات ضروری و اصلی در کامپیوتر می باشد که خراب شدن آن می تواند باعث اختلال در عملکرد سیستم شود. تشخیص به موقع خراب شدن رم کامپیوتر و عیب یابی مشکلات آن می تواند از مهمترین نکات جهت تعمیر اصولی و نگهداری کامپیوتر باشد. نکته مهم این است که عیب یابی و رفع مشکلات مربوط به رم کامپیوتر باید حتما توسط فردی متخصص و آگاه در این زمینه صورت گیرد.

اهمیت تشخیص به موقع خرابی رم کامپیوتر

عوامل زیادی در مورد بروز مشکل در رم کامپیوتر وجود دارد. آیا کامپیوتر می تواند بدون رم عملکرد درستی داشته باشد؟ خراب شدن رم کامپیوتر چه علائمی دارد؟ مواردی مثل این ممکن است توسط کاربران پرسیده شود. در ادامه مقاله اهمیت وجود قطعه رم در کامپیوتر را توضیح می دهیم.

رم و یا حافظه دستیابی تصادفی که اختصار عبارت memory random access است، دارای اهمیت زیادی در سیستم کامپیوتر می باشد. اهمیت وجود این قطعه به حدی زیاد است که چنانچه دچار مشکل شود کامپیوتر کار نخواهد کرد. تشخیص به موقع می تواند مهمترین عامل در نگهداری اصولی از سیستم باشد. تاثیر رم در عملکرد و سرعت کامپیوتر آنقدر است که اگر دچار خرابی و ایرادی شود، سیستم را دچار مشکلات جدی می‌کند. قطعه رم به کمک فناوری نوین DDR4 همیشه در حال پیشرفت و رشد در کامپیوتر است. عیب یابی رم کامپیوتر و رفع مشکل آندر این مطلب می‌خواهیم دلایل اهمیت نگهداری از قطعه رم و تشخیص به موقع ایراد در آن را توضیح دهیم و عواملی که در بروز خرابی رم کامپیوتر تاثیر گذار هستند را مرور کنیم.

علائم خراب شدن رم کامپیوتر چیست؟

اولین قدم در تشخیص اصولی و به موقع خرابی رم کامپیوتر، آشنایی کامل و شناخت علائم خراب شدن آن می باشد. چنانچه مشکل رم به موقع تشخیص داده شود، از بروز بسیاری از مواردی که ممکن است منجر به از کار افتادن کامپیوتر شود جلوگیری خواهد شد. بارزترین و واضح ترین نشانه های خراب شدن رم کامپیوتر را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد.

حتما بخوانید:   بررسی مشکلات متداول لپ تاپ اپل | عیب‌یابی لپ تاپ اپل

کاهش چشمگیر عملکرد و بازدهی سیستم

از ملموس‌ترین و روشن ترین نشانه های ایجاد خرابی در رم کامپیوتر، کاهش سرعت عملکرد و بازدهی سیستم می باشد. در این شرایط کاربر بعد از شروع کار متوجه می شود که سیستم به کندی کار می‌کند و اجرای برنامه ها و دستورات به خوبی انجام نمی شود. این مشکل اغلب هنگام اجرای نرم افزارهایی مثل فتوشاپ، بازی کامپیوتری و یا برخی از مرورگرها مشاهده می شود. خراب شدن رم در این شرایط می‌تواند به مرور منجر به هنگ کردن و یا قفل کردن سیستم هنگام انجام کار شود.

عدم شناسایی کارت گرافیک توسط کامپیوتر

از علائمی که نشان می دهد رم کامپیوتر خراب شده است، عدم شناسایی قطعه کارت گرافیک توسط سیستم می باشد. این مشکل می‌تواند با شنیدن صدای بوق ممتد از کامپیوتر به جای بوق تک باشد. وقتی که کامپیوتر روشن می شود، اگر کارت گرافیک توسط سیستم شناسایی نشود صدای بوق ممتد از آن شنیده می شود.

مشاهده ایراد در فایل های داده

چنانچه به هنگام استفاده کردن از فایل اجرایی در سیستم متوجه عدم بارگذاری و خرابی فایل ها شدید، باید سریعا نسبت به وضعیت سلامت رم کامپیوتر اقدام کنید. در حقیقت می توان گفت خراب شدن فایل داده یکی از مهمترین نشانه های ایجاد مشکل در رم کامپیوتر می باشد. چنانچه با گذشت زمان فایل های بیشتری با خرابی و ایراد مواجه شوند در این صورت می‌توان گفت که مشکل ایجاد شده در روی سیستم در حالت شدید می باشد.

عدم مطابقت مشخصات رم

یکی از مهمترین مواردی که به هنگام خرید کامپیوتر لازم است به آن توجه زیادی شود مشخصات رم می باشد. با دسترسی داشتن به قسمت کنترل پنل در کامپیوتر هر کاربری می تواند مشخصات و اطلاعات دقیق در مورد رم کامپیوتر را ببیند. یکی از نشانه های خراب شدن رم کامپیوتر، عدم مطابقت مشخصات مشاهده شده با رم در سیستم کامپیوتر می باشد.

مشاهده کردن نمایشگر آبی

گاهی ممکن است مشاهده کنید صفحه نمایشگر به رنگ آبی در آمده است. از عواملی که نشان می‌دهد و رم کامپیوتر دچار مشکل شده است، رنگ آبی صفحه نمایشگر می باشد. عیب یابی رم کامپیوتر و رفع مشکل آنگاهی اوقات مشاهده می کنید که نمایشگر کامپیوتر شما به رنگ آبی در آمده در حالیکه هیچ واکنش دیگری از سیستم نشان داده نمی شود. این مورد می تواند یکی از عوامل خراب شدن رم باشد.

حتما بخوانید:   دلایل کند شدن لپ‌تاپ و کامپیوترها

ری استارت شدن مکرر کامپیوتر

چنانچه هنگام کار کردن با سیستم متوجه شدید که کامپیوتر شما چند بار ری استارت می شود، این مورد می تواند یکی از نشانه های مشکل در رم کامپیوتر باشد. در این شرایط باید وضعیت سلامت رم را مورد بررسی قرار دهید. اگر دچار مشکل شده بود، نسبت به تعمیر و تعویض آن اقدام کنید.

تکمیل ظرفیت رم کامپیوتر

ظرفیت رم کامپیوتر با گذشت زمان پر می شود و همین موضوع باعث می‌شود تا کامپیوتر هنگ کند و یا سرعت عملکرد آن تا حدود زیادی کاهش پیدا کند. هنگ کردن کامپیوتر و کاهش سرعت آن از علائم خراب شدن رم می باشد. برای برطرف کردن ایراد می توانید برنامه های غیر ضروری که دارای حجم زیادی می باشد را از طریق گزینه Task Manager غیر فعال کنید. با انجام آن تا حد زیادی می توانید از ایراد و مشکل در سیستم جلوگیری کنید. علاوه بر مواردی که گفته شد کرش کردن تصادفی کامپیوتر و یا فریز شدن سیستم و همچنین عدم واکنش به دستورات اجرایی می تواند نشانه هایی از خراب شدن رم کامپیوتر باشد. در ادامه مطلب به ارائه چند روش برای اطمینان از سالم بودن رم کامپیوتر می‌پردازیم و نکاتی برای نگهداری از این قطعه بسیار ارزشمند در سیستم معرفی می کنیم.

چگونه رم کامپیوتر را از نظر سالم بودن تست کنیم؟

گاهی برخی از مشکلات مربوط به رم کامپیوتر را نمی توان از طریق ویندوز شناسایی کرد و همین مشکلات به مرور زمان می‌تواند باعث خراب شدن رم کامپیوتر و در نهایت از کار افتادن سیستم شود. بر اساس همین موضوع چندین نرم افزار را معرفی می کنیم تا به کمک آنها بتوانید رم کامپیوتر خود را از نظر سالم بودن تست کنید. این نرم افزارها برای مشخص کردن ایرادهایی که از طریق ویندوز غیر قابل تشخیص هستند طراحی شده‌اند. در ادامه دو مورد از آنها را معرفی می‌کنیم.

برنامه MemTest86

این برنامه را می‌توانید به صورت مستقیم از سایت های معتبر دانلود کنید و همچنین نصب شدن آن بر روی کامپیوتر بسیار آسان می باشد. به کمک این برنامه می توانید ایرادات پنهان در رم کامپیوتر را مشخص کنید.

برنامه windows memory diagnostic

برای اجرا کردن این برنامه می توانید در منوی استارت کامپیوتر این عبارت را تایپ کنید.

Windows memory diagnostic

پس از آن دکمه اینتر را بزنید و در صفحه ای که برای شما باز می شود گزینه ری استارت و پس از آن چک کردن ایرادات سیستم را انتخاب کنید تا به کمک آن بتوانید مشکل رم در کامپیوتر خود را به صورت خودکار پیدا کنید.

حتما بخوانید:   خدمات کامپیوتری در محل | تعمیرات کامپیوتر

بررسی کردن مشکل رم کامپیوتر به کمک تنظیمات سیستم

علاوه بر مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم با امکانات پیشرفته ویندوز می توانید مشکل رم در کامپیوتر خود را تشخیص دهید. این شرایط برای مک و ویندوز با تنظیمات جداگانه همراه است و به صورت زیر می توان آنها را انجام داد.

بررسی کردن مشکل رم کامپیوتر از طریق ویندوز

برای اینکه بتوانید مشکل رم کامپیوتر را از طریق ویندوز تشخیص دهید باید به طور همزمان دو کلید win و R را فشار دهید و در پنجره ای که باز می شود عبارت mdsched را نوشته و دکمه اینتر را بزنید تا اجرا شود. پس از انجام آن کامپیوتر از شما می خواهد که آیا راه اندازی مجدد را انجام دهد یا خیر که به دنبال آن شروع به پیدا کردن مشکلات رم در کامپیوتر و بررسی کردن آنها می کند.

بررسی کردن مشکل رم کامپیوتر از طریق مک

یکی از راههای پیدا کردن مشکل رم کامپیوتر مکینتاش می باشد. برای اجرایی کردن آن باید کامپیوتر خود را ری استارت کنید و به هنگام بوت شدن دکمه D را نگه دارید. با این کار به صفحه‌ ای منتقل می شوید که تشخیص مشکل رم کامپیوتر را آغاز می‌کند. در کامپیوتر های مدل جدید در این حالت یک سطح حافظه به صورت خودکار وجود دارد.

وظیفه رم در کامپیوتر چیست؟

رم در کامپیوتر رابطی بین بخش پردازشگر و ذخیره اطلاعات می‌باشد. از حافظه رم به شکل موقتی استفاده می گردد و اطلاعاتی که لازم است مورد پردازش قرار گیرند ابتدا بر روی رم ذخیره خواهند شد. انتخاب رم بر اساس میزان توان و مصرف مادربرد صورت می گیرد. عیب یابی رم کامپیوتر و رفع مشکل آنیکی از قطعات مهمی که می‌تواند باعث افزایش یافتن سرعت سیستم کامپیوتر شود رم است. چنانچه رم کامپیوتر را از نزدیک مشاهده کنید چند آی سی یا تراشه می بینید که داخل این تراشه ها فضای ذخیره سازی قرار داده شده است. رم کامپیوتر دارای تعدادی سلول خالی می باشد که هر کدام از آنها آدرس مخصوصی دارند. اطلاعات می‌تواند در هر سلول به صورت تصادفی جا بگیرد.

سخن پایانی

یکی از قطعات بسیار مهم در کامپیوتر رم می باشد. رم در واقع حافظه موقتی است که می تواند اطلاعات و دیتا را در خود ذخیره کند. چنانچه رم کامپیوتر با مشکلی مواجه شود، علائمی از خود نشان می دهد که با تشخیص به موقع می توان از خراب شدن کامپیوتر جلوگیری کرد. رم در واقع برای همه سخت افزارها مانند حافظه موقتی عمل می کند.

 

31

عیب یابی رم کامپیوتر و رفع مشکل آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عیب یابی رم کامپیوتر و رفع مشکل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x