تعمیرات کولر گازی

چرا کولر گازی یکسره کار می کند | آموزش رفع مشکل یکسره کار کردن کولر گازی

یکی از مهم ترین تفاوت ها بین کولر آبی و کولر گازی نحوه کارکرد آنها می باشد. کولر آبی از زمان شروع به کار تا خاموش شدن آن بدون توقف کار می کند ولی کولر گازی بعد از مدتی روشن ماندن خاموش شده و به اصطلاح آف می شود. آف شدن کولر گازی علل مختلفی دارد و مهمترین آن این است که دستگاه به کارکرد یکسره جهت خنک کردن محیط نیازی ندارد. همه کولر های گازی به این صورت کار می‌کنند که وقتی محیط به دمای معین شده رسید مدتی آف می شود و چنانچه کولری دارای این ویژگی نباشد در واقع مشکل برای آن محسوب می‌شود و باید به دنبال رفع مشکل آن بگردید. اگر کولر به صورت یکسره کار کند حتماً دچار خرابی و مشکل شده است.

علت یکسره کار کردن کولر گازی چیست؟

برخی از افراد فکر می‌کنند که آف شدن کولر گازی نشانه ای از خراب شدن آن می باشد و این پرسش را می کنند که چرا کولر دچار این مشکل می شود و باید چه کاری انجام دهیم که این اتفاق نیفتد. ولی نکته مهم این است که چنانچه کولر گازی آف نشود نشانه ای از مشکل در آن می باشد. کولر گازی به علل مختلفی دچار این مشکل می‌شود و به شکل یکسره کار می کند. در این حالت باید اقدام به عیب یابی مشکل کرده و هر چه زودتر آن را برطرف کنید. در ادامه مطلب چند علت از یکسره کار کردن کولر گازی را بیان می کنیم.

کثیف شدن فیلتر کولر گازی

رایج ترین مشکلی که می تواند در کولر گازی رخ دهد و منشاء بسیاری از مشکلات و خرابی ها در کولر باشد کثیف شدن فیلتر دستگاه است. فیلترها در کولر گازی بعد از مدتی دچار گرد و غبار و آلودگی می شوند و کارکرد درست خود را از دست خواهند داد. در این شرایط نه تنها کولر یکسره کار می کند بلکه آسیب‌ ها و مشکلات دیگری نیز در آن اتفاق می افتد. وقتی که فیلتر کثیف بشود میزان هوای ورودی به دستگاه کاهش پیدا می کند و کولر گازی به توان بیشتری جهت کار کردن نیاز خواهد داشت. این موضوع موجب کارکرد بیشتر دستگاه می شود و به همین خاطر نمی تواند به صورت اتوماتیک روشن و خاموش شود بنابراین بهتر است فیلتر کولر گازی به صورت منظم تمیز شود.

انسداد کوئل های کندانسور

کوئل های کندانسور روی یونیت بیرونی قرار گرفته اند و به تبادل هوا در کولر کمک می کنند. به علت آنکه کوئل ها در فضای خارجی قرار می‌گیرند به سرعت پر از گرد و غبار و آلودگی می شوند. یکی از علل یکسره کار کردن کولر گازی همین موضوع است که باعث آف شدن کولر می شود و دستگاه به صورت یکسره کار می کند. چرا کولر گازی یکسره کار می کند؟| آموزش رفع مشکل یکسره کار کردن کولر گازیبرای آنکه کوئل‌های کندانسور را تمیز کنید بهتر است از آب با فشار زیاد استفاده نمایید. نظافت کوئل‌ های یونیت داخلی دشوارتر است و چنانچه تجربه‌ای در آن ندارید بهتر است که از یک تکنسین کولر گازی راهنمایی بگیرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای کد ارور کولر های گازی گری

آسیب رسیدن به ترموستات کولر گازی

خراب شدن ترموستات یکی از علل یکسره کار کردن کولر گازی می‌باشد. اگر ترموستات در کولر گازی خراب شود دستگاه یکسره کار می‌ کند و آف نمی‌ شود. ترموستات وظیفه بسیار مهمی در کولر دارد و به تنظیم دما می پردازد و آن را به صورت بسیار منظم بررسی می کند. اگر دما در کولر گازی از حد معین شده بیشتر شود این قطعه موجب خاموش شدن دستگاه می شود. در واقع ترموستات یک میکروسوئیچ است که برق کمپرسور و فن را تامین می کند.

متناسب نبودن متراژ ساختمان با سایز کولر

یکی از مواردی که قبل از خرید کولر گازی باید حتماً به آن توجه کنید متراژ ساختمان می‌ باشد. اگر کولر خریداری شده کوچکتر از متراژ فضا باشد، به صورت یکسره کار می‌کند تا بتواند محیط را خنک کند. در این شرایط تنها محیط خنک نمی شود بلکه فشار زیادی نیز به کمپرسور وارد می‌شود و موجب داغ شدن و همچنین خرابی آن می گردد. بزرگ بودن کولر نسبت به متراژ ساختمان هم باعث بروز مشکل می گردد. در این شرایط کولر از زمان استاندارد کمتر کار می کند و در نتیجه رطوبت هوا در محیط افزایش می یابد و کولر برای آن که رطوبت را کم کند، یکسره کار خواهد کرد.

بسته نبودن مسیر خروجی هوا

یکی دیگر از دلایل یکسره کار کردن کولر گازی بسته نبودن مسیر خروجی هوا می باشد. جهت بهبود کارکرد کولر گازی لازم است که همه مسیرهای ورودی و خروجی هوا بسته شود. باز بودن پنجره ها و درب ها و یا وجود یک مسیر هوا در محیط موجب کارکرد یکسره کولر گازی می شود. پیش از روشن کردن کولر لازم است که از بسته بودن همه مسیرها اطمینان حاصل کنید تا مطمئن شوید که کولر گازی عملکرد مناسبی دارد و یکسره کار نمی کند.

خراب شدن برد رله در کولر گازی

یکی از موارد بسیار مهمی که موجب خراب شدن کولر و ایجاد اختلال در عملکرد درست آن می‌شود آسیب رسیدن به رله کولر گازی می‌باشد. وظیفه رله تامین ولتاژ بخش‌ های مختلف کولر است و هنگامی که خراب شود ولتاژ دائمی به دستگاه وارد می‌شود.چرا کولر گازی یکسره کار می کند؟| آموزش رفع مشکل یکسره کار کردن کولر گازی اگر متوجه شدید که کولر گازی شما یکسره کار می‌کند می‌توانید برد رله را بررسی کنید و اگر نیاز داشت حتماً آن را تعویض نمایید.

برد کنترل دما

یکی دیگر از دلایل کارکرد یکسره کولر گازی برد کنترل دما است. جریان برقی که به موتور کولر گازی اعمال می گردد توسط برد کنترل می شود و اگر این قطعه خراب شود جریان برق وارد شده به کمپرسور قطع نمی شود و در نتیجه کولر به صورت مداوم و یکسره کار می کند. یکی از قطعات مهم در کولر گازی برد کنترل دما است و به راحتی نمی توان آن را تعمیر کرد. بنابراین چنانچه متوجه شدید که کولر گازی به صورت مداوم و یکسره کار می کند ابتدا تمامی قطعاتی که پیش از این بیان کردیم را بررسی نمایید و چنانچه آنها سالم بودند به سراغ برد کنترل دما بروید و اگر نیاز بود آن را تعمیر و یا تعویض نمایید.

سرویس نکردن کولر گازی

کولر گازی هم مانند هر وسیله الکترونیکی و یا کاغذی دیگر نیاز به تعمیر و همچنین سرویس دوره ای و منظم دارد. به طور معمول سالی دو بار باید کولر گازی سرویس شود تا عملکرد خوبی داشته باشد. به هنگام سرویس کولر گازی همه قسمت های کولر باید تمیز شود و قطعات معیوب و آسیب دیده آن تعمیر و در صورت نیاز تعویض شود تا کولر بتواند کارکرد قابل قبولی داشته باشد. همه مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم می تواند در مشکل یکسره کار کردن دستگاه دخیل باشند که با سرویس منظم و دوره ای می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیرات گام به گام کولرگازی دوو DAEWOO

موارد مهمی در مورد سرویس دوره ای کولر گازی

چنانچه با سرویس دوره ای کولر گازی آشنایی ندارید بهتر است که آن را به تعمیرکاران مجاز و تکنسین های ماهر بسپارید. در مورد سرویس کولر باید نکات زیر را یادآور شویم.

  • میزان گاز کولر باید مورد بررسی قرار گیرد و اگر نیاز بود شارژ مجدد انجام شود. معمولاً چنانچه کولر دچار نشتی نشده باشد سالی یک بار و یا هر دو سال یک بار لازم است که شارژ گاز انجام شود.
  • هنگام سرویس دوره‌ای فراموش نکنید که حتما پنل داخلی و همچنین پنل بیرونی که همان کندانسور می باشد باید کاملا شست و شو داده شود.
  • یکی دیگر از موارد مهم در سرویس دوره‌ای فیلتر هوا است. فیلتر هوا محل انباشته شدن گرد و غبار و کثیفی‌ها و آلودگی‌ها می‌باشد و اگر کثیف شده باشد از عبور هوای خنک و صاف جلوگیری خواهد کرد.
  • به سیم پیچ های کولر هم دقت کنید و آنها را کاملا تمیز کنید. با توجه به آنکه کمپرسور در یونیت بیرونی قرار دارد احتمال آن که گرد و غبار روی سیم پیچ های آن انباشته شود بسیار زیاد می باشد که در این صورت توانایی کولر کاهش پیدا می کند و مصرف برق نیز بسیار زیاد خواهد شد.
  • سرویس دوره ای کولر گازی می تواند باعث افزایش توان و قدرت کمپرسور شده و عملکرد دستگاه را بهتر کند. بنابراین حتماً سرویس دستگاه را جدی بگیرید و از یک تکنسین ماهر بخواهید که سالی یک بار به سرویس کولر گازی شما بپردازد.

چرا کولر گازی یکسره کار می کند؟| آموزش رفع مشکل یکسره کار کردن کولر گازی

  • جهت جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در محیط لازم است که سرویس دوره ای کولر گازی انجام شود. با سرویس منظم کولر گازی از مصرف زیاد انرژی نیز جلوگیری خواهد شد و هزینه کمتری بابت پول برق پرداخت خواهید کرد. در نتیجه می توانیم بگوییم که این معامله صددرصد به سود شما می باشد.
  • پیشنهاد می‌کنیم حتماً کولری خریداری کنید که دارای برچسب مصرف انرژی استاندارد باشد تا میزان کمتری انرژی مصرف کند.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد چند علت کارکرد مداوم و یکسره کولر گازی را بیان کردیم. پاسخ به این پرسش که چرا کولر گازی آف نمی شود به عوامل مختلفی بستگی دارد که لازم است به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد. برخی از این موارد به آسانی توسط کاربرد تشخیص داده می‌شوند و قابل رفع هستند ولی در برخی موارد نیاز به بررسی دقیق توسط تعمیرکار و متخصص می باشد. تعویض و یا تعمیر قطعات یک کار تخصصی است که دقت بالایی نیاز دارد. بنابراین چنانچه با مشکل کارکرد مداوم و یکسره کولر گازی خود مواجه شدید بهتر است هرچه زودتر جهت رفع آن اقدام نمایید.

چرا کولر گازی یکسره کار می کند؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا کولر گازی یکسره کار می کند؟ آموزش رفع مشکل یکسره کار کردن کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا