خدمات دوربین مداربسته

نگهداری صحیح و اصولی از دوربین مدار بسته

هیچ جا و هیچ تأسیساتی را نمی‌توان به طور کامل در مقابل نفوذ مجرمان و دزدان محفوظ کرد. بنابراین باید از یک عنصر حیاتی برای حفظ اماکن و محل کسب و کار استفاده کنید. استفاده کردن از سیستم های دوربین مداربسته می تواند بر تمام فعالیت ها نظارت کند. این دوربین‌ها تا حدودی می‌توانند امنیت افراد یک شرکت و یا ساختمان و یا هر کسب و کاری را تأمین کنند و خیال شما را هم تا حدی از بابت خانه شخصی‌تان آسوده می‌سازند. دوربین‌های مداربسته مزیت‌های زیادی داشته و می‌تواند برای شما امنیت و راحتی خیال را به ارمغان بیاورد. به همین دلیل باید روش‌های نگهداری صحیح از دوربین مداربسته را به طور کامل بیاموزید و با آن آشنا شوید.

دوربین مداربسته چه مزیتی برای کسب و کار افراد دارد؟

اگر دوربین مدار بسته درست نصب شده باشد، می‌تواند برای کسب و کار اهمیت زیادی داشته باشد. گاهی ممکن است یک دوربین مدار بسته که به طرف ورودی ساختمان نصب شده، باعث شود دزدها از سرقت منزل و یا اتومبیل منصرف شوند. می‌توان گفت این دوربین‌های مدار بسته عاملی بازدارنده برای وقوع سرقت و جنایت هستند. علاوه بر آن نصب دوربین‌های مدار بسته می‌تواند باعث شود کارمندان در محل کار احساس امنیت کنند. البته باید در هنگام نصب دوربین از اتصال دقیق آن مطمئن شوید. در صورتی که این دوربین‌ها درست نصب شوند، به هیچ وجه قابل نفوذ نیستند و نمی‌توان آنها را دور زد. دوربین مدار بسته‌ای که معقول باشد باید به طور کامل بر نقاط پر خطر ملک و یا تأسیسات شما متمرکز باشد و کمترین نقطه کور را هم داشته باشد.

شرکت‌های بزرگ که وظیفه تولید و پخش دوربین‌های مداربسته را عهده دارند، افرادی را برای نصب درست دوربین‌های مدار بسته آموزش می‌دهند و شما باید برای نصب دوربین مدار بسته خود حتماً به افراد متخصص مراجعه کنید.

دوربین مدار بسته

چرا مراقبت و نگهداری از دوربین‌های مدار بسته اهمیت زیادی دارد؟

همانطور که ابتدا هم برایتان توضیح دادیم در هنگام خرید، باید دوربین مداربسته شما نصب مناسب و صحیحی داشته باشد و همچنین مراقبت و نگهداری از آن را فراموش نکنید زیرا:

 • برای هر شغلی احتمال دارد به وسیله دزدان و خرابکاران به محل دستبرد زده شود و دوربین مدار بسته می‌تواند عامل بازدارنده باشد که نباید آن را دست کم بگیرید. البته زمانی این سیستم برای شما مفید و کاربردی است که از آن خوب و درست نگهداری کنید.
 • همانطور که می‌دانید پیشگیری از درمان بهتر است، پس باید به طور مرتب عملکرد درست سیستم امنیتی و یا حتی دوربین‌های مداربسته را بررسی کنید. اگر عیبی در دوربین امنیتی ایجاد شود، حتماً از توجه نکردن به راهکارهای ساده پشیمان خواهید شد.
 • در صورت کوتاهی در نگهداری از دوربین، اگر بعد از دزدی، شما درخواست خسارت از شرکت بیمه کنید، باید حتماً بتوانید ثابت کنید که در نگهداری و حفاظت از دوربین مداربسته و اموال خود تان کم کاری نکرده‌اید. در غیر این صورت احتمالاً شرکت بیمه خسارتی به شما نخواهد داد و برای پرداخت خسارت مشکل تراشی می‌کند.

بعضی از دوربین‌های مدار بسته به سنسور تشخیص حرکت هم مجهز می‌باشند و اگر مورد مشکوکی مشاهده شود به مانیتورها آلارم ارسال می‌کنند.

 • امکان دارد در طول زمان، ظاهر و شکل داخل ساختمان منزل شما تغییر کند. مثلاً محل نگهداری اشیاء با ارزش و یا پول نقد را عوض کنید. در این صورت باید جای قرارگیری دوربین را هم تغییر دهید.
 • هرچند که بیشتر دوربین‌های امروزی کیفیت بالایی دارند ولی باز هم ممکن است دوربین در معرض عیب فنی قرار بگیرد و این می‌تواند در اثربخشی آن تأثیر بگذارد.
 • شما می‌توانید با نگهداری صحیح و اصولی از دوربین‌های مدار بسته تمام عیب‌های آن را تشخیص داده و به سرعت آن را برطرف کنید. در این صورت هزینه تعمیر دوربین‌های مداربسته کم شده و امنیت مکان مورد نظرتان حفظ خواهد شد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی ۴ مدل از بهترین دوربین های مدار بسته برای منزل

برای نگهداری دوربین مداربسته بهترین راه چیست؟

اگر شما کمی برای بررسی کردن سیستم‌های دوربین مداربسته وقت بگذارید، مسلماً با مشکلاتی در مورد دوربین مداربسته خود مواجه نخواهید شد. البته برای نگهداری و مراقبت از دوربین مدار بسته، راهکارهای زیادی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • لنزهای دوربین را به موقع پاک کنید تا کثیفی و جرم، کیفیت ویدیوها را از بین نبرد و در زمان حساس بتوانید از ویدیوها استفاده کنید.
 • اگر دوربین مداربسته خود را در فضای باز نصب کرده‌اید، باید اطمینان پیدا کنید که شاخه درختان دید دوربین را کور نمی کند.
 • در صورتی که اتصالات دوربین سیمی است، باید کابل‌ها و همچنین منبع تغذیه را کاملاً چک کنید زیرا ممکن است کابل‌ها در اثر گذشت زمان فرسوده یا پاره شده و یا اتصال آنها قطع شود.
 • باید گاهی قدرت منبع تغذیه و یا کیفیت تصویر را در دوربین بررسی کنید.
 • اگر منبع تغذیه درست کار نکند، ممکن است کیفیت تصویر دوربین پایین بیاید.

علاوه بر بررسی کردن مواردی که گفتیم باید سالی یک بار به وسیله یک متخصص دوربین مداربسته بررسی شود. متخصص دوربین مدار بسته به وسیله دانش و تجربه خود می تواند تمام موارد را برای نگهداری دوربین بررسی و کنترل کند.

 • توصیه می‌کنیم برای نگهداری دوربین‌های مداربسته تمام اقدامات خود را ضبط و ثبت کنید.
 • دستورالعمل‌هایی را که به وسیله شرکت سازنده دوربین مدار بسته شما بیان شده در هنگام بازدید دوربین انجام دهید.
 • در صورتی که متوجه شدید دوربین مدار بسته شما درست عمل نمی‌کند، ابتدا آن را عیب یابی کرده و در صورت نیاز به متخصص مراجعه کنید تا دستورالعمل‌ های لازم را برای شما بیان کند.

چک لیست برای نگهداری صحیح از دوربین مدار بسته

همانطور که گفتیم استفاده از دوربین مداربسته خوب می‌تواند راهی برای دور کردن خرابکاران و دزدان باشد. شما به این وسیله می‌توانید از اموال شخصی و محل زندگی خود مراقبت کنید ولی آیا تاکنون چک لیستی برای نگهداری صحیح از این وسیله مفید آماده کرده‌اید؟ برای اینکه بتوانید از مشکلاتی که می‌تواند عدم نگهداری درست و اصولی از دوربین مدار بسته برای شما ایجاد کند، در امان باشید چک لیستی را برایتان جمع آوری کردیم که بهتر است در بازه‌های مختلف از آنها استفاده کنید:

۱- بررسی لنز دوربین

مهمترین قسمت هر دوربین لنز آن است، زیرا اگر لنز دوربین عملکرد درستی نداشته باشد، استفاده از دوربین مداربسته هیچ فایده‌ای برای شما ندارد. پس باید در مرحله اول لنز دوربین مداربسته خود را بررسی کنید. برای این منظور به موارد زیر توجه کنید:

 • ابتدا بررسی کنید و ببینید آیا لنز دوربین درست تنظیم و فوکوس شده است یا خیر؟
 • همانطور که می‌دانید شما باید به وسیله دوربین مداربسته بتوانید سوژه را کاملاً واضح ببینید. به همین دلیل باید بررسی کنید و ببینید آیا شیئی در مسیر دید قرار نگرفته است؟
 • لنز دوربین را بررسی کنید و ببینید آیا جسم خارجی و یا گرد و غبار در روی آن ننشسته باشد.
 • اگر دوربین شما دارای سنسورهای تشخیص حرکت است باید از درست کار کردن این سنسورها اطمینان پیدا کنید.
 • برای بررسی کارکرد صحیح دوربین از کنترلر استفاده کنید. مثلاً می‌توانید به وسیله چرخش و یا زوم کردن دوربین را چک کنید.
 • اگر متوجه شدید که لنز دوربین شما شکسته است باید حتماً سریعاً آن را تعمیر و در صورت نیاز عوض کنید.
 • احتمال دارد در اثر بارش باران و یا برف، لنز کثیف شده باشد و عملکرد درستی نداشته باشد. در این صورت لنزها را تمیز کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین و مناسب ترین دوربین مداربسته برای خانه

روش تمیز کردن لنز دوربین های مدار بسته

برای اینکه لنز دوربین‌های مداربسته خود را تمیز کنید باید به روش زیر عمل کنید:

 • اگر در روی لنز گرد و خاک قرار دارد، می‌توانید به وسیله اسپری هوا و یا حتی به وسیله دستمال خشک، لنز دوربین را پاک کنید.
 • سپس به وسیله دستمال ابریشمی نمدار، کثیفی و لک‌ها را از روی لنز پاک کنید.
 • دقت داشته باشید که برای تمیز کردن لنزها هیچگاه از الکل و یا اسپری‌های پاک کننده استفاده نکنید زیرا به لنز آسیب می‌زند.

۲- زاویه و مسر دید دوربین را بررسی کنید.

در صورتی که برای خریدن یک دوربین عالی هزینه زیادی کرده‌اید، اگر نتوانید آن را درست نصب کنید و پوشش مناسبی برای آن در نظر بگیرید، مسلماً هزینه‌ای که کرده‌اید بی‌فایده است در این راستا باید موارد زیر را مرتب چک کنید:

 • باید مراقب باشید که شاخه درختان مسیر دید دوربین شما را نگیرد. حتماً باید شاخ و برگ درختان را کنار بزنید.
 • جای دوربین را مرتب چک کنید که محکم و ایمن باشد اگر متوجه شدید که لق می‌زند و یا دارای نقاط کور است باید جای آن را عوض کنید.

۳- قاب و حفاظ دوربین مداربسته را بررسی کنید.

در هنگام گرما و یا سرمای زیاد و در برابر بوران، برف، باران و گرد و خاک، قاب دوربین از آن محافظت خواهد کرد. حالا اگر قاب دوربین شما دارای کیفیت خوبی نباشد و یا دچار نقص شده باشد، باعث خواهد شد که گرد و غبار و یا برف و باران به داخل دوربین نفوذ کند. آنگاه مجبورید که دوربین را تعمیر کرده و در صورت نیاز دوربین جدیدی خریداری کنید. پس بهتر است بررسی کردن قاب و حفاظ دوربین را جزو چک لیست خود قرار دهید. برای بررسی قاب دوربین به روش زیر عمل کنید:

 • در صورتی که دوربین مداربسته شما مورد حمله افراد مجرم قرار گرفته، باید قاب آن را بررسی کنید که دچار شکستگی نشده باشد.
 • اگر محلی که دوربین را نصب کرده‌اید دچار تغییرات آب و هوایی شده است، باید حتماً قاب دوربین را بررسی کنید تا گرد و خاک و یا آب در داخل آن نفوذ نکرده باشد.
 • بعد از بارش باران و برف، حتماً از عدم جمع شدن آب در روی قاب اطمینان پیدا کنید.
 • در صورتی که قاب دوربین آسیب ببیند، در کارکرد دوربین اختلال ایجاد شده و باعث می‌شود قطعات آن بسوزد.

۴- عملکرد صحیح گرمکن دوربین مداربسته را چک کنید.

آب و هوای منطقه زندگی شما می‌تواند در نحوه بررسی دوربین اثر بگذارد. اگر شما در منطقه ای زندگی می‌کنید که هوای آن خیلی گرم و یا خیلی سرد است، باید در هنگام خرید توجه کنید که دوربین مداربسته شما دارای گرمکن باشد، پس یکی از مواردی که باید در چک لیست بررسی از دوربین مدار بسته، قرار دهید اطمینان از عملکرد صحیح گرمکن در دوربین مدار بسته است زیرا گرمکن از قطعات دوربین در مقابل گرما و سرما محافظت می‌کند.

۵- اتصالات و سیم کشی دوربین مدار بسته را بررسی کنید.

مورد دیگری که باید در هنگام چک لیست بررسی کنید، اتصالات و سیم کشی دوربین است تا دوربین دچار پارگی و پوسیدگی و یا اتصالی نشده باشد.

دوربین مدار بسته

۶- تجهیزات ضبط و مانیتور ها را بررسی کنید.

در دوربین های مداربسته تجهیزات ضبط و مانیتورها اهمیت زیادی دارد. باید صحت عملکرد آنها را بررسی کنید.

 

نگهداری صحیح و اصولی از دوربین مدار بسته

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

برای نگهداری دوربین مداربسته بهترین راه چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا