تعمیراتتعمیرات ساختمان

کم شدن فشار آب در شیر آب اهرمی و 5 دلیل اصلی آن

علت کم شدن فشار آب در شیر آب اهرمی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

برای همه ما پیش آمده که در زمان استفاده از شیر آب اهرمی منزل یا محل کار، فشار آب به طرز قابل چشمگیری کاهش پیدا می کند. علت آن کثیف بودن یا انباشتگی رسوب در فیلترهای شیر آب اهرمی می باشد. با خواندن این مقاله تا حدودی می توانید مشکل کم شدن فشار آب شیر اهرمی را حل کنید. ما در این مقاله از سایت ایبک به علت کم شدن فشار آب شیر اهرمی می پردازیم.

شیر آب اهرمی چیست؟

نمونه ی شیر اهرمی را در تمامی خانه های امروزی و همچنین پارک ها و اماکن عمومی دیده ایم. شیر اهرمی با استفاده از دسته ای که روی آن نصب شده است کار می کند. در گذشته به جای شیر اهرمی از شیرهای کلاسیک که به صورت پیچی باز و بسته می شدند، استفاده می شد.

عملکرد شیر آب اهرمی چگونه است؟

در ساختار شیر آب اهرمی از یک اهرم برای کنترل آب استفاده شده است. به این صورت که در زمان استفاده از آب سرد و گرم شیر آب اهرمی، اهرم را به سمت راست و چپ می چرخانیم.

با چرخاندن اهرم به سمت راست و چپ، کارتریج درون شیر آب اهرمی موجب باز شدن ورودی آب سرد و گرم می شود. شیر آب اهرمی در سینک ظرفشویی، روشویی و شیرهای حمام و دستشویی کاربرد دارد.

مزایای شیر آب اهرمی

شیر آب اهرمی نسبت به شیرهای قدیمی پیچی، محکم تر هستند. شیر آب اهرمی ظاهر زیبا و شیکی دارد. کنترل فشار آب در شیر آب اهرمی نسبت به شیرهای پیچی راحت تر است. از این رو در استفاده از شیر آب اهرمی میزان آب کمتری هدر می رود. همچنین برای نصب شیر آب اهرمی فضای کمتری نیاز است.

اما همان طور که گفتیم ممکن است در طول استفاده از شیر آب اهرمی با مشکل کاهش فشار آب روبه رو شویم. در ادامه ی مقاله بیشتر به این مبحث می پردازیم.

مزایای استفاده از شیر آب اهرمی

دلایل کم شدن فشار آب شیر اهرمی

 1. ایجاد گرفتگی در پرلاتور، توری سر دوش و سر شلنگ شیر اهرمی
 2. کم شدن فشار آب در لوله‌ ی شیر اهرمی
 3. ترکیدن لوله‌ های اصلی یا نشتی آب
 4. خراب شدن کارتریج شیر اهرمی
 5. جمع شدن رسوب در آبگرمکن

آب سخت چیست و چرا باعث رسوب گرفتن شیر اهرمی می‌شود؟

آبی که درون لوله های منازل و اماکن عمومی جریان دارد. پوشیده از موادی ست که برای سلامت انسان مضر است. به این آب، آب سخت می گویند.

برای استفاده آب آشامیدنی مورد نیاز با نصب دستگاه تصفیه آب، می توان از ورود مواد مضر موجود در آب به بدن جلوگیری کرد. آب سخت، علاوه بر اینکه برای سلامتی انسان مضر است. به شیر آب نیز آسیب جدی وارد می کند.

قطعه پرلاتور در شیر آب اهرمی

قطعه ای از جنس فلز که کار فیلتر را انجام می دهد و در بالای شیر اهرمی قرار می گیرد، پرلاتور می گویند. همانطور که گفتیم مانند یک فیلتر رسوب و املاح موجود در آب را جمع می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل کار نکردن صفحه نمایش یخچال های هوشمند چیست ؟

تمیز کردن پرلاتور راهی برای حل کم شدن فشار آب شیر اهرمی

روندی که پرلاتور در طولانی مدت برای تولید آب شفاف و تمیز برای ما انجام می دهد. باعث گرفته شدن سوراخ آن می شود. وقتی سوراخ پرلاتور می گیرد از فشار آب کم می شود.

برای حل کردن گرفتگی سوراخ پرلاتور، سر پرلاتور را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. سپس پرلاتور را از شیر اهرمی جدا کنید. اگر سر پرلاتور سفت بود. با استفاده از یک انبر این کار را انجام دهید.

با استفاده از آب گرم و یک برس پرلاتور را تمیز کنید. اگر تمیزی پرلاتور رفع نشد. پرلاتور را در یک لیوان سرکه سفید بگذارید تا یک روز بماند. نگران نباشید پس از یک روز پرلاتور کاملأ تمیز می شود.

در پایان پرلاتور را وصل کنید. فشار آب شیر آب اهرمی را تست کنید. اگر مثل قبل بود باید پرلاتور شیر آب اهرمی عوض شود.

کم شدن فشار آب در شیر آب اهرمی

کارتریج در شیر آب اهرمی چیست؟

قطعه ای در شیر آب اهرمی که وظیفه ی تنظیم دما و فشار آب و همچنین قطع و وصل کردن آب بر عهده ی آن است، کارتریج می گویند. توری کارتریج در مسیر جریان آب است. بنابراین اگر توری بگیرد فشار آب کم می شود.

پس به جز پرلاتور، کارتریج شیر اهرمی نیز در معرض گرفتگی قرار دارد. اگر متوجه شدید که علت کم بودن فشار آب در شیر اهرمی منزل یا محل کارتان به دلیل گرفتگی توری کارتریج می باشد. کارهای زیر را انجام دهید.

تمیز کردن توری کارتریج راهی برای حل کم شدن فشار آب شیر اهرمی

فلکه ی آب را ببندید. نشانگر سرد و گرم بودن آب را که روی دسته ی شیر آب اهرمی قرار دارد جدا کنید. با استفاده از یک آچار آلن دسته ی شیر آب اهرمی را جدا کنید. با استفاده از آچار فرانسه مهره ی کارتریج را باز کرده و کارتریج را بیرون آورید.

برای تمیز کردن توری کارتریج شیر آب اهرمی مانند تمیز کردن توری پرلاتور، توری را در یک لیوان سرکه سفید بگذارید تا یک روز بماند.

مراحل رسوب گیری شیر آب اهرمی

رسوبات شکلی شبیه به یخ زدگی دارند و بیرون و داخل شیر آب اهرمی جمع می شوند و باعث گرفتگی لوله ها و کم شدن فشار آب می شوند. برای رسوب گیری شیر آب اهرمی کارهای زیر را انجام دهید.

 1. لوازم مورد نظر برای رسوب گیری شیر آب اهرمی : برای انجام رسوب گیری شیر اهرمی به وسایلی از جمله : دستکش محکم، حوله، انبر، برس یا اسکاچ نرم، محافظ چشم و کیسه پلاستیکی نیاز است.
 2. انتخاب رسوب گیر مناسب: بهترین روش برای رسوب زدایی شیر اهرمی استفاده از محلول ‌های اسیدی هستند. اسید، اجزای رسوبات را می شکند و باعث خرد شدن رسوبات شده و در نتیجه تمیز کردن قطعات نیز به راحتی انجام می شود. محلول های اسیدی شامل سولفوریک اسید، تمیزکننده‌های فسفریک اسید، آبلیمو و سرکه سفید می باشد. در رسوبات خیلی خیلی شدید از محلول اسیدی موریاتیک اسید استفاده می شود، به یاد داشته باشید موریاتیک اسید محلول بسیار قوی است. در هنگام استفاده آن را با آب ترکیب کنید و به میزان یک پنجم آب، از آن استفاده کنید. همچنین روند رسوب زدایی با محلول های اسیدی را در محیط های باز انجام دهید. تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.
 3. باز کردن شیر اهرمی : برای تمیز کردن قسمت خارجی شیر آب اهرمی باید سر شیرِ شیر اهرمی را با کیسه بپوشانید. تا زمان ریختن محلول اسیدی روی شیر آب اهرمی صدمه ای به آن وارد نشود، اما برای رسوب زدایی قسمت داخلی شیر آب اهرمی باید سردوش، کارتریج و پرلاتور را همانطور که در بالا به طور کامل توضیح دادیم، از شیر اهرمی جدا شود.
 4. قرار دادن قطعات شیر اهرمی در محلول اسیدی: پس از جدا کردن قطعات شیر آب اهرمی، وقت آن است که محافظ چشم را روی چشمتان قرار دهید. یادتان باشد برای رسوب زدایی قسمت های مختلف شیر آب اهرمی از هر محلول اسیدی ای استفاده نکنید. طرز استفاده ی هر محلول اسیدی روی آن نوشته شده است، قطعه های رسوب گرفته را در ظرف حاوی محلول اسیدی قرار دهید. برای رسوب زدایی شیرآلات دیگر، آن ها را درون کیسه پلاستیکی که با محلول اسیدی پر شده قرار دهید. برای رسوب زدایی پایه شیر با استفاده از یک حوله که با سرکه، خیس شده است آن را تمیز کنید.
 5. شستشوی قطعه ها : وقتی زمان قرار گرفتن سردوش، کارتریج و پرلاتور در محلول اسیدی به پایان رسید. این قطعه ها را کاملا با استفاده از اسکاچ و آب بشویید. تا اگر رسوبی هم باقی مانده باشد پاک شود، وقتی رسوبات ایجاد شده بر روی قطعه های داخلی شیر اهرمی را تمیز نکنیم. به مرور زمان رسوبات، فلز شیر اهرمی را از بین می برود.
 6. وصل کردن قطعه های شیر اهرمی: مرحله ی پایانی، وصل کردن تمامی قطعه های باز شده و تمیز شده ی شیر اهرمی است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  سیم اتصال به زمین چه نقشی در ساختمان ها دارد؟

کاهش فشار آب در شیر آب اهرمی و دلیل آن

راه ‌های جلوگیری از رسوب گرفتن شیر اهرمی

برای جلوگیری از رسوب گرفتن شیر اهرمی اقداماتی نیز وجود دارد که بی تاثیر نیست. سعی کنید همیشه از آب ولرم استفاده کنید. همچنین قبل از رسوب گرفتن قطعه های شیر آب اهرمی، به طور دوره ای شیر آب اهرمی را تمیز کنید.

این کار باعث می شود رسوبات جمع نشوند. البته اگر حجم رسوبات کم باشد. نیازی به استفاده از محلول های اسیدی قوی نیست. در این شرایط می توانید از جوش شیرین و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

کافی ست ۲ قاشق مایع ظرفشویی را با کمی آب گرم مخلوط کنید. با یک اسکاچ نرم رسوبات را رفع کنید. سپس شیر آب اهرمی را با آب بشویید. در انتها با یک حوله شیر اهرمی را خشک کنید. در صورت پاک نشدن رسوبات از جوش شیرین استفاده کنید.

نتیجه گیری :

باید بدانید که رسوب نگرفتن قطعه های شیر آب اهرمی امری محال است. از طرفی هم کاهش فشار آب و گرفتگی شیر آب اهرمی موجب کند پیش رفتن کارهای روزمره ی ما می شود.

تمامی مواردی که برای شما بیان کردیم. در مدت زمان کوتاهی رسوب شیر آب اهرمی منزل یا محل کارتان را رفع می کند.

بنابراین عمل رسوب زدایی شیر اهرمی را یک عمل ضروری برای منزل و محل کار خود بدانید. همیشه این کار را مانند تمامی موارد مهم منزل در اولویت قرار دهید. تا شیر اهرمی شما کمتر در معرض آسیب باشد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

کم شدن فشار آب در شیر آب اهرمی و ۵ دلیل اصلی آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلایل اصلی کم شدن فشار آب در شیر آب اهرمی چیست؟روش های حل مشکل کم شدن فشار آب در شیر آب اهرمی. شیر آب اهرمی تمیز کردن رسوبات آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا