تعمیراتتعمیرات یخچال

علت یکسره کار کردن یخچال چیست؟

چرا یخچال یکسره کار می کند و راه حال آن چیست

تا به اینجا با مشکلات اصلی یخچال فریزرها آشنا شده اید و اکنون می توانید بصورت کامل یک یخچال را عیب یابی کنید و تا حد بسیار زیادی مشکلات عمومی و تا حدی تخصصی یخچال را رفع نمایید ، امروز هم قصد داریم یکی دیگر از مشکلاتی که می تواند نشانه خرابی در بخش های مختلف یخچال باشد را برایتان آموزش دهیم ، یکسره کار کردن یخچال یکی از مشکلاتی است که به دفعات ممکن است برایتان اتفاق بیفتد پس در این مقاله تا انتها با ما باشید تا با این مشکل بصورت تخصصی و کامل و راه های حل آن آشنا شوید.

اگر درجه یخچال شروع به چشم زدن کرد و این چشمک ها مدام ادامه داشت حتما قبل از انجام هر کاری مقاله زیر را مطالعه کنید. رفتن به مقاله چشمک زدن درجه یخچال

یکسره کار کردن یخچال

یخچال ها بدلیل نقش بسیار مهمی که در تأمین نیازهای انسان برای حفظ و نگهداری مواد غذایی داشته در اغلب خانه ها موجود بوده و به صورت دائمی در حال کارکرد و فعالیت می باشند. این دستگاه ها به دلیل کارکرد طولانی مدت، دائماً در معرض خرابی می باشند. یکی از آشکار ترین اختلالاتی که اغلب مردم با آن مواجه بوده، خرابی در قسمت تولید سرما و عدم کارکرد طبیعی این دستگاه می باشد. روش عملکرد یخچال بدین صورت بوده که، دستگاه پس از چندین ساعت فعالیت و خنک نمودن فضای داخلی به صورت خودکار و از طریق فرمان هایی که توسط ترموستات یا کامپیوتر صادر شده طی اتفاقاتی که از آن با نام اتومات نام برده می شود برای مدتی غیر فعال شده تا سیستم بتواند برای مدتی هرچند محدود استراحت نماید. در صورتی که این تغییر در فعالیت رخ ندهد و دستگاه یکسره کار کند می توان نتیجه گرفت که ایرادی در بعضی اجزاء و قطعات به وجود آمده است. در چنین مواقعی شناسایی علت اختلال و در ادامه تعمیر آن نیازمند تخصص بوده و برای انجام این امر پیشنهاد می شود که از تعمیرکاران متخصص و مورد تأیید نمایندگی ها کمک گرفته شود.

در صورت مواجهه با مشکل یکسره کار کردن یخچال چه اقداماتی باید انجام دهیم؟ اگر یخچال به صورت یکسره کار می کند برای کشف علت این اختلال بایستی در خصوص دلایل بروز خرابی مواردی را بدانیم. از مهم ترین دلایل یکسره کار کردن این دستگاه که خود می تواند ناشی از خرابی و اختلال در سایر اجزاء باشد عبارت است از:

 1. وجود خرابی در قطعه ترموستات ، وجود مشکل در گاز دستگاه ، وجود مشکل در برد الکتریکی ، اختلال در حسگرها ، کاهش گاز یخچال .
 2. اگر یخچال شما در زمان استاندارد اتومات نکند این مشکل می تواند ناشی از: عدم توانایی یخچال در سرد نمودن و رسیدن به درجه تعیین شده، وجود خرابی یا ایراد در حسگرها یا ترموستات باشد.
 3. در صورتی فریزر به صورت مداوم کار کند این ایراد می تواند در اثر خرابی در حسگر محیطی ، خراب بودن برد الکتریکی ، خالی بودن گاز دستگاه ، اختلال در ترموستات ، خرابی یا اشکال در موتور یا کمپرسور باشد.
 4.  فعالیت دائمی فن یخچال ؛ این اتفاق می تواند ناشی از خرابی در برد الکتریکی باشد.
 5. اتومات نکردن یخچال پس از جا به جایی: این اختلال در صورت سرد نشدن دستگاه به میزان لازم و وجود خرابی و اختلال در هر کدام از قطعات که در هنگام جا به جایی ایجاد شده بروز می نماید.
حتما بخوانید:   دلایل خراب شدن اورلود یخچال و تعمیر آن

ذکر این نکته لازم است که، بعد از خرید یخچال و نصب نمودن آن، معمولاً دستگاه برای رسیدن به دمای استاندارد و تنظیم شده تا حدود 24 ساعت بدون استراحت کار می کند.اما نکته ای که وجود داشته اینکه پس از گذشت این زمان یخچال باید برای مدتی از کار ایستاده و استراحت کند. به طور معمول یخچال در طول شبانه روز بین 30 الی 90 درصد مشغول به فعالیت می باشد. در یخچال های قدیمی در صورت کارکرد مداوم دستگاه در قسمت فریز برفک تشکیل شده لیکن در دستگاه های جدید این موضوع تغییر کرده و شما شاهد قطرات آب در بدنه خواهید بود.

برای تعمیر مشکل یکسره کار کردن یخچال در ابتدا شما باید با نشانه های این اتفاق آشنایی داشته باشید. در ابتدای امر شناخت زمان های اتومات یخچال می تواند کمک شایانی به شما بکند. در این راستا گفتنی است که کارکرد یخچال ها به صورتی طراحی شده که سیستم در حدود 28 الی 45 دقیقه فعالیت نموده تا به درجه تنظیم شده برسد و سپس برای مدت حدود 15 دقیقه خاموش شده و به استراحت می پردازد. این اتفاق که مردم از آن تحت عنوان اتومات کردن یاد می برند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و با افزایش عمر و ماندگاری یخچال و کمپرسور ارتباط مستقیم دارد. اتومات نکردن یخچال در زمان مقرر می تواند باعث سوختن کمپرسور و بروز خرابی در سایر قطعات شده و هزینه هنگفتی را به صاحب خود تحمیل نماید.

یکسره کار کردن یخچال

بررسی دقیق پنج دلیل مهم یکسره کار کردن یخچال؛ فعالیت دائمی یخچال دلایل متعددی داشته که از مهم ترین آن ها عبارت است از:

 1. وجود اختلال و خرابی در قطعه دیفراست ؛ دیفراست ها به دو نوع مکانیکی و الکتریکی تقسیم بندی می شوند. این قطعه در قسمت پایینی یخچال، پشت دستگاه یا پنل کنترلی جانمایی شده است. دیفراست وظیفه ای مبنی بر صدور فرمان یخ زدایی را بر عهده دارد. در انواع مکانیکی این فرمان پس از هر 8 ساعت فعالیت کمپرسور صادر می گردد. فرایند یخ زدایی به طور استاندارد 20 الی 30 دقیقه زمان می برد. در ادامه موتور و فن مجدد شروع به فعالیت می نمایند. گرم کننده دیفراست وظیفه آب نمودن برفک های قرار گرفته در قسمت فوقانی لوله اپراتور را بر عهده دارد. وجود برفک بر روی لوله های مذکور موجب اتومات نکردن دستگاه و کار کردن یکسره آن می گردد.
 2. معیوب بودن موتور یا کمپرسور؛ کمپرسور وظیفه تبدیل گاز به سرما را بر عهده دارد. در شرایط که کمپرسور توانایی تأمین دمای یخچال به میزان تنظیم شده را نداشته باشد ترموستات عمل نکرده و جریان برق ورودی کمپرسور را قطع نمی کند. نتیجه این اتفاق باعث فعالیت مداوم یخچال می شود.
 3. خرابی و اختلال در کندانسور و کویل؛ این قطعه ها در پشت دستگاه و در مجاورت کمپرسور قرار دارند. درون این لوله ها گاز(سرد کننده) در جریان بوده که با حرکت در لوله اضافه دمای محیط درونی یخچال را جذب نموده و موجب کاهش دما می گردد. کثیفی این لوله ها می تواند دلیل یکسره کار کردن یخچال باشد زیرا در صورت وجود اختلال در لوله های مذکور فرایند جذب گرمای فضای داخلی یخچال اتفاق رخ ندهد و در نتیجه دستگاه برای رسیدن به دمای تنظیم شده به صورت مستمر اقدام به فعالیت می نماید.
 4.  وجود مشکل و نقص در اپراتور؛ اپراتور در قسمت فریزر قرار گرفته است. این قطعه وظیفه بسیار مؤثری در تولید سرما دارد. در صورتی که اپراتور دچار اختلال شود، دستگاه سرد نشده و ترموستات عمل نکرده و در نتیجه یخچال و کمپرسور بیش از مقدار استاندارد فعالیت می کنند.
 5. وجود ایراد در حسگرها(سنسور)؛ حسگرها وظیفه تشخیص دمای یخچال را بر عهده داشته و پس از رسیدن یخچال به دمای مطلوب فرمان قطع شدن را صادر نموده و باعث خاموشی موقتی می گردند. اختلال در این قطعه هم می تواند باعث شود تا یخچال یکسره کار کند.
 6.  قرار دادن غذای گرم درون یخچال ؛ این اتفاق باعث افزایش دمای محیط داخلی یخچال و در نتیجه افزایش فعالیت کمپرسور برای تنظیم مجدد دما می شود.
 7. وجود خرابی و ایراد در درب فریزر، اگر درب فریزر به خوبی عمل نکرده و سرما را انتقال ندهد، ترموستات فرمان قطع نمودن کمپرسور را صادر نکرده و در نتیجه یخچال به صورت مستمر به کار خود ادامه می دهد.
 8. فرسودگی لاستیک دور درب ؛ خرابی این قطعه موجب کاهش سرمای داخلی یخچال و در نتیجه فعالیت مداوم آن می گردد.
 9.  نشتی گاز ؛ این اتفاق باعث کاهش سرمای دستگاه و عدم توانایی یخچال در کاهش دمای محیط  داخلش می گردد. این موضوع سبب شده که یخچال برای رسیدن به دمای استاندارد بی وقفه کار کند.
 10. دمای بالای محیط ؛ اگر یخچال در معرض نور مستقیم خورشید یا در محلی گرم قرار داشته باشد، به صورت یکسره کار خواهد کرد.

تعمیر یکسره کار کردن یخچال

برای تعمیر یکسره کار کردن یخچال باید موارد زیر بررسی شده تا علت این اختلال کشف شود:

 1. ابتدا از عدم وجود غذای گرم در یخچال اطمینان حاصل نموده و در صورت وجود این مورد آن را از یخچال خارج کنید.
 2. یخچال را در معرض تابش مستقیم خورشید و همچنین در محیط های گرم قرار ندهید.
 3. درجه یخچال را بررسی و دوباره تنظیم نمایید.
 4. لاستیک دور درب را بررسی نموده و درصورت وجود مشکل آن را تعویض کنید.
 5. گاز یخچال را چک کرده و در صورت کاهش، مجدد آن را شارژ نمایید.
 6. قطعاتی مانند حسگرها، دیفراست، المنت، ترموفیوز و ترمودیسک را بررسی نمایید.
 7. در مرحله بعد قطعاتی مانند ترموستات، اپراتور، کندانسور و کویل و کمپرسور را نیز به دقت بررسی کنید.
 8. در یخچال های دارای ترموستات، ابتدا بایستی این قطعه بررسی شده و در صورت وجود ایراد تعویض گردد. وجود یا عدم وجود نشتی گاز نیز باید بررسی شده و در صورت رویت مورد تعمیر قرار گیرد. خرابی کمپرسور و دفرمه شدن درب نیز می تواند باعث یکسره کار کردن یخچال شود.
 9. در یخچال های دارای برد الکترونیکی در ابتدای امر باید حسگرها مورد بررسی قرار گرفته و در صورت وجود مشکل تعمیر گردند. سپس وضعیت برد الکتریکی از حیث وجود مشکل بازبینی شود. نشتی گاز و خرابی کمپرسور در این مدل هم می تواند موجب فعالیت دائمی دستگاه گردد.
حتما بخوانید:   برد الکترونیکی یخچال

به یاد داشته باشید که تعمیر یکسره کار کردن یخچال امری تخصصی بوده که نیازمند دانش و مهارت می باشد که  برای انجام این کار پیشنهاد می شود از تعمیرکاران متخصص و ماهر کمک بگیرید.

سخن آخر

یخچال وسیله ای بسیار کاربردی بوده که به ‌واسطه نیاز انسان به صورت شبانه روزی مشغول به فعالیت می باشد. کارکرد همیشگی یخچال سبب شده تا احتمال ایجاد ایراد و خرابی در آن نیز افزایش یابد. یکسره کار کردن یخچال از جمله اختلالاتی بوده که می تواند دردسر ساز باشد. شناخت علل بروز این مشکل و همچنین راه های حل آن می تواند باعث تعمیر سریع و همچنین کاهش هزینه های اضافی گردد ، از شما عزیزانی که تا این قسمت از مجله ایبک امداد با ما بودید دعوت می کنم تا نظرات شیرین و همچنین تجربیات با ارزش خودتان را در بخش دیدگاه های انتهای همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید تا ما را در پیش برد مقالات یاری رسانید.

 

 

یکسره کار کردن یخچال

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه با یکسره کار کردن یخچال فریزر و راه های حل آن

امتیاز کاربر: 4.7 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا