تعمیرات تاسیسات برقی

طراحی تابلو برق اضطراری دیزل ژنراتور | انواع مختلف تابلو برق اضطراری دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور یکی از پرقدرت ترین تجهیزات برق اضطراری است که به هنگام نوسان یا قطعی برق شهر می توانند جریان برق ساختمان هایی مانند تجاری، بیمارستان ها، منازل مسکونی و …. را تأمین کند. این وسیله جهت کنترل عملکرد و راه اندازی به تابلو برق احتیاج دارد در این مقاله به بررسی شیوه طراحی تابلو برق اضطراری دیزل ژنراتور می پردازیم:

نحوه عملکرد تابلو برق اضطراری دیزل ژنراتور

بصورت خلاصه عملکرد تابلو اضطراری دیزل ژنراتور به این شکل می باشد که:

 • با قطع شدن برق شهری، تابلو برق به شکل اتوماتیک، ژنراتور تولید کننده برق اضطراری را روشن کرده تا به فرکانس مورد نظر برسد.
 • هنگامی که برق شهر متصل می شود، کنتاکتور های برق شهری خاموش است، در این مرحله رله تابلو نمونه گیری برق را انجام داده و بعد از تشخیص میزان مناسب ولتاژ برق شهری ، کنتاکتور های دیزل ژنراتور را خاموش کرده و کنتاکتور برق شهری را روشن خواهد کرد.
 • بعضی از تابلو های اضطراری برق سوئیچ دستی یا کلید دارند که در مواقع اورژانسی به صورت غیر اتوماتیک می تواند دیزل ژنراتور را از مدار خارج کرده و خاموش کند.
 • ولی دیگر تابلو های برق اضطراری دیزل ژنراتور، چنچ آور دیجیتالی دارند که با استفاده از این مدل تابلو های برق می توانید خاموش و روشن شدن ژنراتور را به شکل هفتگی و منظم برنامه ریزی کنید که یکی از قابلیت های مهم این نوع ژنراتور ها می باشد.

انواع مختلف تابلو برق اضطراری دیزل ژنراتور

تابلو های برق اضطراری در سه مدل متفاوت طراحی و تولید شده است که در ادامه این مقاله آنها را با شما بررسی می کنیم:

تابلو برق دیزل ژنراتور با کنترل دستی

یکی از قدیمی ترین و ساده ترین مدل تابلو های برق اضطراری، نوع کنترل دستی آن می باشد که پنج عقربه آنالوگ داشته جهت نشان دادن کل مشخصات جریان برق در روی تابلو برق.

 1. از این عقربه های سه عدد جهت نشان دادن آمپر جریان خروجی برق سه فاز و یکی از عقربه ها نیز برای نمایش دادن ولتاژ و دیگری هم جهت مشخص کردن میزان فرکانس خروجی دیزل ژنراتور یا موتور برق است.
 2. جهت مشخص کردن میزان فشار روغن دیزل و همچنین درجه حرارت آب دیزل نیز از دو نشانگر کوچک روی تابلو برق کنترل دستی استفاده می شود.
 3. خاموش و روشن کردن این مدل از تابلو های برق با استفاده از سوئیچ استارت یا کلید  استپ روی تابلو انجام خواهد شد.
حتما بخوانید:   دلایل روشن نشدن پمپ آب خانگی چیست | نحوه تعمیر پمپ آب

دیزل ژنراتور

تابلو برق اضطراری دیزل ژنراتور اتوماتیک چنچ آور

وظیفه تابلو برق چنچ آور تعویض منبع فراهم کننده جریان برق ورودی به ساختمان میان برق شهری و ژنراتور می باشد که در ادامه مقاله توضیحات بیشتری در مورد نحوه ساخت آنرا برای شما بیان می کنیم:

توجه داشته باشید که تابلو برق دیزل ژنراتور چنچ آور در دو مدل  اتوماتیک پیشرفته و دستی تقسیم بندی می شوند که از نوع دستی آن جهت کنترل جریان های برق تک فار و برای کنترل جریان سه فاز از چنچ آور پیشرفته استفاده می کنند.

تابلو برق سنکرون دیزل ژنراتور و تابلو برق پارالل

چنانچه تصمیم داشته باشید یک ژنراتور جدید در سیستم برق اضطراری قبلی اضافه کنید، بهترین و منطقی ترین کار اضافه کردن تابلو برق پارالل جهت جمع کردن جریان برق خروجی و همسو کردن هر دو دستگاه با هم می باشد تا بتوانید از هر دو دستگاه استفاده کنید.

آموزش نحوه طراحی تابلو  برق اضطراری دیزل ژنراتور

جهت راه اندازی دیزل ژنراتور باید از تجهیزات دیگری در مدار هم استفاده کنید به همین علت از تابلو برق دیزل ژنراتور اضطراری استفاده می شود. با توجه به نوع تابلو برق، قطعات تابلو برق اضطراری متفاوت می باشند. در این بخش به اجزای مهم تابلو برق چنچ آور یا ژنراتور اتوماتیک می پردازیم که جهت طراحی آن بسیار ضروری می باشند:

برد کنترل دیزل ژنراتور و چنچ آور

مهمترین قسمت یک تابلو برق دیزل ژنراتور همان چنچ آور یا برد کنترل دستگاه است که ژنراتور را راه اندازی، کنترل و مانیتور می کند. این قطعه به شکل اتوماتیک انتقال بار را میان منبع برق دیزل ژنراتور و منیع برق شهری انجام می دهد.

عنلکرد چنچ آور یا برد کنترل دیزل ژنراتور عبارتند از:

 1. روشن کردن ژنراتور
 2. کنترل کردن پارامترهای ژنراتور
 3. سوئیچ کردن منبع برق ساختمان را بین Main یا برق شهری و ژنراتور

شما می توانید از طریق دفتر راهنمای چنچ تمام اطلاعات در مورد سنسورهایی که به برد کنترل وصل می شوند و خروجی و ورودی آنها بدست بیاورید.

حتما بخوانید:   آموزش نکات ایمنی در مورد استفاده از آسانسور | تعمیر و نگهداری آسانسور
کلید Stop / Emergency

بطور معمول روی تابلو برق یک کلید Emergency  یا  Stop وجود دارد تا در حالت اورژانسی ژنراتور را قطع و وصل می کند. می توانید تابلو چنچ آور را با یک کلید موتور دار، دو کنتاکتور و دو بریکر موتور طراحی کنید.

دو عدد کنتاکتور و بریکر در هر کدام

داخل تابلو برق ژنراتور از دو  کنتاکتور استفاده شده است که یکی از آنها برای برق ژنراتور و دیگری برای ورودی برق شهر است.

 • هر یک از این کنتاکتور ها نیاز به یک عدد بریکر دارند تا از آنها محافظت کنند.
 • لازم می باشد تا در ورودی کابل ژنراتور و ورودی برق شهری به کنتاکتور های مخصوص ژنراتور و برق شهری در هر کدام یک بریکر نصب شود. در قسمت بالای کنتاکتور ها باید با سیم به یکدیگر متصل شود و در نهایت خروجی کنتاکتور ها نیز باید به بریکر محافظ بار یا بار متصل شود.
 • زمانی که برق شهری قطع می شود، کنتاکتور برق شهر خاموش شده و استارت ژنراتور زده شده تا کنتاکتور آن روشن شود.
 • باید ورودی برق منبع را پیش از کنتاکتور قرار دهید تا بدانید چه زمانی با وصل شدن برق شهری ژنراتور از مدار خارج می شود.
 • در برق شهری از سه رشته سیم فاز به همراه یک رشته سیم نول استفاده می شود، اما برای برق دیزل ژنراتور فقط از یک رشته سیم فاز و یک رشته سیم نول استفاده می شود.
شینه نول

جهت اتصال کنتاکتور دیزل ژنراتور و کنتاکتور برق شهری به سه رشته سیم فاز و یک رشته سیم نول احتیاج دارید و هر کدام از کنتاکتورها سه رشته سیم فاز و یک رشته سیم نول دارند.

به منظور سیم کشی این قطعات یک شینه نول نیاز دارید که سیم نول دیزل و کنتاکتور برق شهری به آن متصل شود و در آخر سیم نول به سمت بار فرستاده می شود.

بریکر 32 آمپر تیپ  DC

تمام تجهیزات کنترل در تابلو برق دیزل از برق باتری ژنراتور استفاده می کنند، حتماً لازم است از یک بریکر 32 آمپر DC در تابلو برق دیزل ژنراتور نصب کنید.

DC توسط باتری ژنراتور به بریکر وارد شده و از آنجا به واسطه برد کنترل مشخص می شود که جریان DC موجود در بریکر باید به کدام یک از قطعات دستگاه وارد شود.

ترانس جریان

به منظور اینکه نمونه گیری جریان دیزل ژنراتور بخوبی انجام شود، باید از ترانس جریان در تابلو استفاده کنید.

 • محل قرار دادن ترانس جریان درست در ورودی کنتاکتور دیزل ژنراتور می باشد تا رله بخوبی بتواند مقدار جریان را کنترل کند.
 • در تابلو برق دیزل ژنراتور چند عدد خروجی از بریکر DC از جمله  سلونوید، خروجی برق، قطع کن آب و روغن، استارت، دینام، روغن، آب و منفی وجود دارد. این سنسورها به رله برد کنترل تابلو وصل می شوند.
حتما بخوانید:   سیم کشی و نصب کلید های تک پل و دو پل چراغ دار
رله

از رله به عنوان قطع کن دیزل ژنراتور و استارت برای خاموش کردن استفاده می شود. معمولاً ۲ عدد رله 12 ولت در طراحی تابلو برق دیزل ژنراتور کافی می باشد.

دستور مستقیم خاموش کردن دیزل ژنراتور از رله برد کنترل به آفتامات ها و  دو رله 12 ولت وارد می شود تا از آنجا نیز به دو ترمینال برق و سلونوید فرستاده شود.

فیوز های مینیاتوری در تابلو برق دیزل ژنراتور

برق نمونه دیزل ژنراتور و برق شهری به فیوز های مینیاتوری وصل می شوند. چنانچه کنتاکتور های سه فاز به همراه نول باشند، فیوزهای مینیاتوری هم باید حتماً دارای سه فاز یا چهار پل باشند.

نکات بسیار مهم و ضروری در طراحی برق اضطراری دیزل ژنراتور

نکات بسیار مهمی در طراحی و نصب این تابلو ها وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم:

 1. برای بستن تجهیزات روی تابلو باید پیچ و مهره های مناسب را انتخاب کنید که متناسب با تجهیزات باشد و نیرو های وارد شده مکانیکی هنگام برق دار بودن تابلو را بخوبی محاسبه کنید.
 2. تجهیزات تابلو حتماً باید روی سینی های از پیش ساخته یا اسکلت بدنه نصب شوند.
 3. محل نصب مقره ها و شمش ها باید محکم باشند.
 4. با پلاک تمام تجهیزات تابلو را نام گذاری کنید.
 5. بهتر است جنس بدنه تابلو از ورق روغنی باشد که ضخامت 1.5تا 2.5 میلی متر ساخته شده باشد.
 6. برای جلوگیری از صدمات احتمالی باید قبل از نصب تمام قسمت ها بخوبی اندازه‌ گیری شود.
 7. محل خروج و ورود کابل ها از یکدیگر جدا باشند.
 8. تجهیزات باید بصورتی نصب شوند که فضای کافی جهت توسعه، تعمیرات، بازرسی و دسترسی به آنها فراهم باشد.
 9. برای حمل راحت بهتر است بالای تابلو قلاب نصب کنید.

دیزل ژنراتور

جمع بندی

قطع شدن برق می تواند باعث وارد شدن خسارات جدی به لوازم خانگی شود. بهترین راه جهت جلوگیری از آسیب های نوسان و قطعی برق، نصب دیزل ژنراتور یا موتور برق در ساختمان است. راه اندازی موتور برق باید حتماً در تابلو برق انجام شود. چنانچه تجربه و دانش فنی برقکاری ندارید حتماً از مجریان متخصص کمک بگیرید. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما مردم عزیز می باشند.

31

طراحی تابلو برق اضطراری دیزل ژنراتور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع مختلف تابلو برق اضطراری دیزل ژنراتور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x