تعمیرات پکیج و آب گرمکن

عیب‌یابی و تعمیر پکیج اخگر | روشن نشدن پکیج اخگر

عیب‌یابی و تعمیر پکیج اخگر | روشن نشدن پکیج اخگر، کمبود فشار آب گرم در پکیج اخگر

با توجه به اینکه ساختار پکیج های اخگر پیچیده است، عیب یابی و تعمیر آن را هر کسی نمی تواند انجام دهد. تعمیرات پکیج اخگر به تجربه و تخصص در این زمینه نیاز دارد. برای اینکه افراد بتوانند مشکلات پکیج اخگر را به راحتی تشخیص داده و آن را عیب یابی کنند، در ادامه مشکلات رایج این پکیج را بیان خواهیم کرد.

خاموش شدن پکیج اخگر

دلیل مهم و اصلی خاموش شدن پکیج اخگر مربوط به گرم شدن فشار بار پکیج می باشد. وقتی فشار بار پکیج اخگر کم می‌شود، عملکرد آن مختل شده و خاموش می‌شود. در این شرایط افراد باید با استفاده از شیر پرکن که در قسمت پایین پکیج قرار داده شده است، فشار بار پکیج را بالا ببرند. فشار بار پکیج در حالت عادی باید بین یک الی یک و نیم باشد.

روشن نشدن پکیج اخگر

پیلوت هایی که در پکیج اخگر به کار برده شده است سه شعله هستند و در برخی مواقع وقتی که جرقه زن را روشن می کنید، هر سه شعله روشن نمی شوند. احتمال دارد، که شعله ها کثیف باشند. در این حالت برای برطرف کردن مشکل باید از راه دستی سه جهت شعله پیلوت را روشن کنید. در صورتی که پیلوت روشن نمی شود، باید ببینید، که فشار بار پکیج کم نشده باشد و درجه فشار بار را به صورت صحیح تنظیم نمایید.

برای راه اندازی پکیج اخگر باید فشار بالا را در ابتدا تنظیم کنید و با جرقه زن آن را روشن کنید و ۲۰ ثانیه نگه داشته و سپس آن را رها کنید و در پکیج دیواری حالت زمستان و یا تابستان قرار دهید و در پکیج زمینی شعله را زیاد کنید.

در پکیج اخگر آب گرم نمی‌شود

از جمله مشکلاتی که ممکن است برای پکیج اخگر به وجود آید این است، که آب مصرفی به خوبی گرم نشود، که این مشکل در اکثر مواقع به علت خراب بودن و یا سوراخ شدن دیافراگم لاستیکی شیر سه راهی اتفاق می‌افتد. بنابراین در صورتیکه با این مشکل مواجه شدید، باید این قطعه را مورد بررسی قرار دهید.

حتما بخوانید:   نحوه سرویس و تعمیر پکیج بوتان و مراحل عیب یابی

دیافراگم لاستیکی در پکیج اخگر از قطعات بسیار مهم برای گرم کردن آب می‌باشد. در مدل‌های قدیمی پکیج اخگر از سه راهی استفاده می شود، که با موتور برقی کار کرده و وقتی آب مصرفی باز می‌شود، مدار آب را بسته و آب داغ شده که از مبدل اصلی آمده است را به طرف مبدل ثانویه هدایت می کند. دیافراگم با استفاده از فشار آب ورودی موجب می شود، که سوپاپ حرکت کند. در صورتیکه دیافراگم دفرمه شود و آسیبی ببیند، وقتی که آب به پشت دیافراگم می رسد، نمی تواند سوپاپ را حرکت دهد و آب مصرفی گرم نخواهد شد.

همچنین در صورتی که برد کنترل خراب باشد عملکرد پکیج اخگر مختل می شود و آب نمی تواند گرم شود. در صورتی که پکیج اخگر رسوب زیادی داشته باشد باید آن را به موقع رسوب زدایی نمایید. چون رسوب گرفتگی نیز موجب می‌شود، که آب به خوبی گرم نشود.

پکیج اخگر

پکیج اخگر با حالت انفجاری روشن می‌شود

در صورتی که پکیج اخگر با حالت انفجاری روشن می‌شود باید ابتدا فاصله میان مشعل و الکترود جرقه زن مورد بررسی قرار بگیرد. چنانچه این فاصله درست تنظیم نباشد، باید آن را تنظیم نمایید. چنانچه فشار گاز پکیج و ساختمان کم باشد، موجب بروز این مشکل خواهد شد. یکی دیگر از دلایل انفجاری روشن شدن پکیج اخگر این است، که سوراخ های مشعل مسدود هستند. این سوراخ ها با گرد و غبار مسدود می‌شوند، که باید آنها را با دقت تمیز کنید، تا مشکل به وجود آمده برطرف گردد.

آب مصرفی در پکیج اخگر نوسان دارد

دلیل به وجود آمدن ایراد در پکیج اخگر این است، که ارتفاع شعله زیاد می باشد. وقتی که ارتفاع شعله را چک نمودید، باید سنسور آب گرم را نیز مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید، که عملکرد آن صحیح می باشد. از علل دیگر بروز این مشکل خراب بودن شیر سه راهی می باشد. همچنین در صورتی که فشار آب کم باشد، در پکیج اخگر آب مصرفی نوسان خواهد داشت.

تناسب نداشتن دمای آب و دمای مدار

در صورتی که دمای آب مصرفی کم می باشد، اما دمای مدار گرمایشی خوب و مناسب است، احتمالاً در لوله های پکیج رسوب وجود دارد. اگر این مورد را مورد بررسی قرار دادید، باید سوپاپ و فلوسوئیچ را چک کنید و مطمئن شوید، که سالم هستند. یکی دیگر از مواردی که باید مورد بررسی قرار دهید، شیر سه راهی و برد کنترل می باشد، که در صورت خراب بودن باید آنها را عوض کنید.

حتما بخوانید:   سرویس و شستشوی رادیاتور شوفاژ | مزایای شستشوی رادیاتور شوفاژ

صدای تق تق در پکیج اخگر

دیگر از مشکلاتی که می تواند در پکیج اخگر به وجود آید صدای غیر طبیعی مانند صدای تق تق در پکیج می باشد. در صورتی که شیر برقی به صورت صحیح تنظیم نباشد یا در مدار گرمایش هوا وجود داشته باشد ممکن است، که این مشکل به وجود آید. از دیگر دلایل به وجود آمدن این مشکل در پکیج اخگر می توان به رسوب گرفتگی مدارها، ایراد حسگرهای حرارتی و خراب بودن پمپ اشاره کرد.

سرویس پکیج اخگر

برخی از افراد انجام دادن سرویس های دوره ای پکیج اخگر را جدی نمی گیرند و این موجب می‌شود، که عملکرد و سلامت پکیج به خطر بیفتد. در صورتی که سرویس های دوره ای پکیج اخگر به موقع انجام شود عملکرد و سلامت بهتری خواهد داشت. همچنین امکان دارد، که ایرادات جزئی در پکیج اخگر وجود داشته باشد، که با سرویس دوره ای تشخیص داده و برطرف گردد. این موجب می‌شود، که قطعه های دیگر پکیج اخگر مشکل پیدا نکند و با هزینه کمتر ایراد به وجود آمده برطرف گردد.

سرویس های دوره ای موجب افزایش راندمان و بهبود عملکرد پکیج می‌شود و در نتیجه هزینه تعمیرات کاهش پیدا خواهد کرد. سرویس کردن پکیج اخگر به صورت دوره ای و کلی با رعایت کردن فاصله زمانی مشخص انجام می گردد. وقتی که سرویس کلی انجام می‌شود، همه قطعه های پکیج و عملکرد دستگاه جز به جز مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که ایرادی مشاهده شد، در کمترین زمان ممکن برطرف می‌شود.در سرویس کردن دوره های هر ۶ ماه یکبار بررسی کلی پکیج اخگر انجام می شود و مواردی مانند رسوب زدایی و هواگیری نیز انجام می شود.

رسوب زدایی پکیج اخگر

با توجه به اینکه آب دارای سختی و املاح زیادی است، پس از اینکه پکیج مدتی کارکرد، لوله ها و مبدل آن دچار جرم گرفتگی و رسوب گرفتگی می‌شوند و این موجب می‌شود، که ایراداتی مانند گرم نشدن آب، کم شدن فشار آب و… در پکیج اخگر به وجود آید. در صورتی که پکیج را به موقع رسوب زدایی کنید، این مشکلات برطرف خواهند شد. رسوب زدایی پکیج اخگر به دو شیوه با پمپ مخصوص و سنتی انجام می‌گردد.

در شیوه سنتی وقتی که روکش پکیج برداشته می‌شود، مبدل باز شده و درون تشت قرار گرفته می‌شود و از یک طرف اسید وارد لوله ها می شود و از طرف دیگر رسوب ها و جرم ها خارج می شوند. وقتی اینکار  چند بار تکرار شد، همه رسوبات به صورت کامل خارج می شوند و در آخرین مرحله برای اینکه آب اسید باقیمانده خارج شود، از مخلوط آب و مواد شوینده معمولی استفاده می کنند. برای اینکه افراد در این مرحله آسیب نبینند بهتر است، که از عینک و دستکش مخصوص استفاده شود.

حتما بخوانید:   نحوه سرویس دستگاه پکیج از صفر تا صد | مراحل سرویس پکیج

در روش استفاده از پمپ مخصوص آب اسید با استفاده از پمپ به طور خودکار وارد مبدل و لوله ها شده و رسوبات و جرم ها را خارج می‌کند.

پکیج اخگر

نکات مهم در مورد پکیج اخگر

در صورتی که به نکات زیر توجه کافی داشته باشید، عمر مفید پکیج اخگر بالا رفته و کارکرد آن بهتر خواهد بود:

  • فشار پکیج اخگر را به صورت مرتب مورد بررسی قرار دهید و آن را در درجه یک الی یک و نیم تنظیم کنید.
  • ماهی یک بار پکیج اخگر را برای اطمینان از نشتی نداشتن مورد بررسی قرار دهید.
  • چنانچه پکیج درون کابینت و آشپزخانه قرار دارد، از خالی بودن و تمیز بودن فضای کابینت اطمینان حاصل کنید.
  • همه خروجی های دودکش و فن را از نداشتن مانع در سر راه مورد بررسی قرار دهید.
  • در صورتی که شعله پیلوت پکیج اخگر آبی نبود و به رنگ زرد مایل شده بود، حتماً باید با تعمیرکار تماس حاصل کنید.
  • چون در آب شهری ناخالصی وجود دارد از فیلترها و صافی های مخصوص استفاده نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در پکیج اخگر اگر دانش کافی در در زمینه تعمیرات پکیج ندارید دستگاه را دستکاری نکنید.

سخن تکمیلی

استفاده کردن از پکیج اخگر چون دارای کیفیت مناسبی است، مزایای زیادی دارد. در صورتیکه پکیج اخگر به صورت مرتب و در دوره های زمانی مشخص سرویس کنید، عمر مفید و راندمان آن افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین در صورتی که مشکل و ایرادی برای پکیج اختیار به وجود آمد، نباید تعمیر آن را به تأخیر بیندازید. این کار موجب می شود، که در دستگاه شما مشکلات بیشتری بروز کرده و هزینه تعمیرات بیشتر باشد.

برای عیب یابی و تعمیر پکیج اخگر حتماً از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید، تا عیب یابی و تعمیر پکیج به صورت صحیح و اصولی انجام شود. پکیج اخگر ساختار خاص و پیچیده‌ای دارد، که انجام دادن تعمیرات آن کار هر کسی نخواهد بود.

31

عیب یابی و تعمیر پکیج اخگر | روشن نشدن پکیج اخگر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای عیب یابی و تعمیر پکیج اخگر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x