خدمات نظافتی

لیست کارهای خانه تکانی عید در کمترین زمان

لیست کارهای خانه تکانی عید در کمترین زمان | چک لیست نظافت منزل

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

بیشتر افراد طبق رسومی که از گذشته آمده است، قبل از فرارسیدن عید نوروز و آغاز سال جدید اقدامات لازم برای نظافت منزل یا خانه تکانی را انجام می‌دهند. معمولاً این کار زمانبر است و ممکن است برای انجام دادن آن تمایلی نداشته باشند. اما در صورتی که برای کارهای خانه تکانی و نظافت منزل خود لیست تهیه کنید، موجب می‌شود که کارهای خود را در زمان کمتری انجام دهید.

چک لیست کارهای خانه تکانی

کارهایی که برای نظافت منزل باید انجام دهید را با توجه به قسمت‌های گوناگون منزل خود تقسیم بندی نمایید. در این صورت می‌توانید هر کدام از این قسمت‌ها را در روز و ساعت مشخص با برنامه‌ریزی تمیزکاری و نظافت نمایید. برای نمونه می‌توانید هر کدام از اتاق‌های خواب، آشپزخانه، پذیرایی، سرویس بهداشتی و حمام و حیاط را در یک روز نظافت نمایید و برای آغاز و پایان کار خود ساعت تعیین نمایید و بدین ترتیب کار خانه تکانی خود را عملی نمایید.

نظافت اتاق خواب

نظافت اتاق خواب یکی از قسمت‌های مهم و در عین حال از جمله مواردی است که با سرعت زیاد می‌توان آن را انجام داد. در نتیجه اگر اتاق خواب را به صورت مرتب تمیز می‌کنید، می‌توانید خانه تکانی آن را در چند ساعت انجام داده و پس از آن به قسمت‌های دیگر منزل بروید. کارهایی که برای نظافت و خانه تکانی اتاق خواب باید انجام شود عبارت هستند از:

 • تمیز کردن کشوها و کمدها

کشوها و کمدها از قسمت‌های بسیار مهم اتاق خواب است که وسایل گوناگون مثل لوازم آرایشی، لباس، کفش، رختخواب و… در آن وجود دارد. برای نظافت این قسمت باید وسایلی که داخل آنها وجود دارد را تخلیه نموده و به خوبی آنها را مرتب نمایید.

 • تمیز کردن کتابخانه

اگر به مطالعه علاقمند هستید و کتابخانه‌ای برای نگهداری کتاب‌های خود دارید، باید کتاب‌هایی که روی قفسه‌های کتابخانه وجود دارد را بیرون آورده و به خوبی آنجا را تمیز کرده و پس از آن دوباره کتاب‌ها را مرتب بچینید.

 • تمیز کردن شیشه‌ها و پنجره‌ها

اگر اتاق خواب شما نورگیر است و پنجره دارد، باید با استفاده از مواد شوینده مناسب آن را تمیز نمایید. در صورتی که برای پنجره خود پرده نصب نمودید، پیشنهاد می‌شود که سالی یک بار آن را مورد شستشو قرار داده و دوباره اقدام به نصب آن نمایید.

 • تمیز کردن ملحفه‌ها

یکی از بخش‌های مهم در هنگام خانه تکانی، تمیز کردن و نظافت ملحفه‌ها می‌باشد. البته باید بدانید که ملحفه‌ها بهتر است که هر ماه با استفاده از مواد شوینده مناسب مورد شستشو قرار بگیرند. چون در غیر این صورت در آنها باکتری‌ها تجمع پیدا کرده و موجب بروز بیماری‌های میکروبی و پوستی خواهد شد.

 • تمیز کردن دیوار

در صورتی که دیوار اتاق خواب با رنگ روغنی رنگ شده باشد و یا از کاغذ دیواری قابل شستشو روی آنها استفاده شده باشد، می‌توانید برای تمیز کردن دیوارها هر سال با استفاده از مواد شوینده‌ای که با آب رقیق نموده‌اید و دستمال آنها را تمیز نمایید.

 • تمیز کردن کف اتاق
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تمیز کردن کاشی دیوار دستشویی و حمام

آخرین مرحله در خانه تکانی اتاق خواب تمیز کردن کف اتاق می‌باشد. با توجه به اینکه کف اتاق خواب شما با چه پوششی پوشانده شده است، می‌توانید برای تمیزکاری آنها از وسایل مختلف استفاده نمایید. برای نمونه اگر کف اتاق سرامیک دارد، می‌توانید جارو زده و تی بکشید.

تمیز کردن اتاق خواب

نظافت آشپزخانه در خانه تکانی

یکی دیگر از محل‌هایی که در هنگام خانه تکانی باید انجام دهید، نظافت آشپزخانه است. خانه تکانی و تمیز کردن این قسمت از منزل، زمان برترین و سخت‌ترین مرحله خانه تکانی عید محسوب می‌شود. برای نظافت آشپزخانه باید این کارها را انجام دهید:

 • تمیز کردن دیوارها و سرامیک

دوده‌ها و چربی‌هایی که به علت پخت و پز روی سرامیک و دیوارهای آشپزخانه جمع می‌شوند را باید تمیز کنید. اگر برای مدت طولانی این موارد تمیز نشده باشند، احتمالاً کف، سقف و دیوارها تغییر رنگ داده‌اند. در این صورت ظاهر آشپزخانه خوشایند نخواهد بود. بنابراین پیشنهاد می‌شود که این قسمت‌ها را به طور مرتب با استفاده از دستمال و مواد شوینده نظافت کنید.

 • تمیز کردن کابینت‌ها و کشوها

نظافت کابینت و کشو در آشپزخانه دارای ریزه کاری‌های زیادی است. همه وسایلی که درون آنها قرار دادید را بیرون آورده و به خوبی شسته و مجدد درون کابینتی که تمیز کرده‌اید، قرار دهید. اما اگر در طول سال این کار را چند بار انجام می‌دهید، برای اینکه فضای بیشتری داشته باشید، می‌توانید وسایل اضافه را بردارید و بقیه را داخل کشو یا کابینت به طور مرتب بچینید.

 • شستن وسایل آشپزخانه

در هنگام خانه تکانی می‌توانید همه وسایل را مورد شستشو قرار دهید و همچنین می‌توانید آنها را بررسی کرده و فقط موارد کثیف را تمیز نمایید.

 • شستن پنجره و پرده

در صورتی که در آشپزخانه پنجره و پرده وجود دارد، باید آنها را با استفاده از مواد شوینده و آب شستشو دهید تا زیبایی آشپزخانه دوچندان شود.

 • نظافت کف آشپزخانه

برای نظافت کف و دیوارهای آشپزخانه می‌توانید از بخارشو استفاده کنید. در این صورت چربی‌ها به خوبی پاک خواهند شد. چون قدرت پاک کنندگی بخار آب بسیار زیاد است.

تمیز کردن پذیرایی در خانه تکانی

یکی دیگر از محل‌هایی که در هنگام خانه تکانی باید به نظافت و تمیز کردن آن اهمیت زیادی دهید، این قسمت می‌باشد. برای خانه تکانی اتاق پذیرایی مانند اتاق خواب باید عمل کنید و موارد زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • دیوارهای اتاق پذیرایی را تمیز کنید.
 • شیشه‌ها و پنجره‌های آن را مورد شستشو قرار دهید.
 • پرده‌های اتاق پذیرایی باید شسته شوند.
 • کف اتاق پذیرایی و فرش‌های موجود در این قسمت باید به خوبی تمیز شوند.
 • لامپ‌ها و لوسترها را پاک کنید.
 • میزها، صندلی‌ها و مبلمان را نظافت نمایید.

اگر اتاق پذیرایی شما متراژ بیشتری دارد، احتمالاً خانه تکانی آن به زمان زیادتری نیاز خواهد داشت، اما با استفاده از وسایلی مانند بخارشو، ماشین لباسشویی، جارو شارژی و جاروبرقی می‌توانید کارهای مربوط به این قسمت را در عرض چند ساعت انجام دهید.

تمیزکاری پذیرایی

تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام

پیشنهاد می‌شود که در آخرین مراحل از خانه تکانی و روزهای آخر سال اقدامات لازم برای نظافت سرویس بهداشتی و حمام را انجام دهید تا این قسمت تمیز بماند. کارهایی که در هنگام خانه تکانی برای نظافت سرویس بهداشتی و حمام باید انجام دهید عبارت هستند از:

 • نظافت سرامیک‌های کف و دیوار
 • تمیز کردن آینه‌ها و شیشه‌ها
 • تمیز کردن کمدها و کنسول‌ها
 • تمیز کردن دوش و شیرآلات با استفاده از مواد مناسب
 • قرار دادن گیاهانی که در این محیط سازگارتر هستند.
 • شستن حوله‌های موجود در حمام و سرویس بهداشتی.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه لکه اتو را از روی لباس پاک کنیم | از بین بردن لکه لباس

با توجه به اینکه سرویس بهداشتی و حمام دارای رطوبت زیادی هستند، پیشنهاد می‌شود که هر ماه حداقل یک بار کف و بدنه آنها را با استفاده از شوینده‌ها و جرم‌گیری‌های مخصوص تمیز نمایید تا میکروب‌ها و آلودگی‌هایی که در این قسمت‌ها وجود دارد، به طور کامل از بین رفته و تمیز شود یا اگر برایتان امکان‌پذیر است، می‌توانید از دستگاه بخارشو نیز استفاده کنید. در این صورت علاوه بر تمیز شدن، ضدعفونی این قسمت‌ها نیز انجام می‌شود.

تمیز کردن حیاط در خانه تکانی

در آخرین مرحله از خانه تکانی باید انباری، تراس یا حیات منزل خود را تمیز کاری نمایید. امروزه با توجه به اینکه بیشتر منازل به شکل آپارتمانی هستند، امکان دارد که حیات وجود نداشته باشد. اگر منزل شما دارای حیات یا تراس است، برای تمیزکاری این قسمت‌ها باید این کارها را انجام دهید:

 • موزاییک‌های کف حیات و ترانس را به خوبی باید بشویید. برای این کار می‌توانید از مواد شوینده مناسب استفاده نمایید.
 • اگر فضای سبزی در این محیط وجود دارد، باید گیاهان خود را هرس کرده و به آنها کود دهید و پس از آن اگر آشغال و زباله در این قسمت وجود دارد، آنها را جمع کرده و به گل و گیاه خود برسید.
 • دیواره‌ها نیز باید شسته شوند. چون در طول سال با گرد و غبار زیاد دچار آلودگی می‌شوند.
 • نظافت و تمیزکاری درب منزل را فراموش نکنید، احتمال دارد که لکه‌ها و گرد و غبار زیادی در این قسمت وجود داشته باشد که باید آنها را تمیز کنید.
 • برای اینکه زیبایی بیشتری به این محل دهید پیشنهاد می‌شود گل‌های جدید خریداری نمایید. همچنین اگر در حیاط آبنما نصب نمایید، زیبایی آن چندین برابر خواهد شد.
 • در هنگام تمیزکاری و نظافت حیاط باید به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید در مصرف آب زیاده روی کنید و از اسراف بپرهیزید.
 • برای اینکه به نظافت حیات سرعت ببخشید، می‌توانید در ابتدا آشغال‌ها و زباله‌های آن را با جارو جمع کرده و پس از آن برای شستن این قسمت اقدام نمایید. در این صورت علاوه بر سرعت عمل، موجب صرفه‌جویی در مصرف آب نیز خواهید شد.

سخن تکمیلی

هر ساله مردم قبل از فرارسیدن عید نوروز خانه تکانی انجام می‌دهند برای اینکه خانه تکانی  خسته کننده‌ای نباشد و نظافت قسمت‌های مختلف منزل به خوبی انجام شود. باید در ابتدا چک لیست کارهایی که باید انجام شود را تهیه نمایید. در این صورت می‌توانید با برنامه‌ریزی پیشرفته و کارهای خود را با سرعت عمل بیشتری انجام دهید. همچنین وقتی چک لیست کارهایی که انجام می‌شود را تهیه می‌کنید، هیچ کاری از قلم نخواهد افتاد و نظافت همه قسمت‌ها به خوبی انجام می‌شود. استفاده از وسایلی مانند دستگاه بخارشو، جاروبرقی، لباسشویی و… موجب سرعت بیشتر کارها می‌شود. دقت داشته باشید که برای نظافت، از مواد شوینده با کیفیت و مناسب استفاده نمایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

لیست کارهای خانه تکانی عید در کمترین زمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

لیست کارهای خانه تکانی و نظافت منزل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا