خدمات نظافتی

روش های کاربردی جهت تمیز کردن چدن گاز | نحوه تمیز کردن چدن گاز

تميز كردن چدن گاز با چند ترفند ساده و در كوتاهترين زمان

تمیز کردن چدن گاز یکی از کارهای دشوار و وقت گیر است که باید با استفاده از روش های مختلف نتیجه ای مطلوب را کسب نمایید. روش های تمیز کردن چدن گاز بسیار مختلف است و افراد می توانند نسبت به میزان آلودگی چدن و یا میله های گاز از روشی مناسب استفاده نمایند. در کنار مواد شوینده، راهکارهای خانگی مختلفی وجود دارد که در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید از آنها برای تمیز کردن چدن های گاز خود استفاده کنید. استفاده از سرکه، آمونیاک، جوش شیرین و … جزء راهکارهای راحت و مناسب هستند، البته برای تمیز کردن چدن های گاز می توانید از مواد شوینده مختلفی استفاده کنید. انتخاب روش های تمیز کردن چدن گاز به جنس گاز و میله های آن بستگی دارد که برای هر کدام از جنس های موجود از گاز، باید راه حلی درست و اساسی را انتخاب نمایید.

روش های تمیز کردن چدن گاز

تمیزی اجاق گاز از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا علاوه بر انتقال حس خوب تمیزی، می تواند از جرم گرفتن قطعات مختلف گاز پیشگیری نماید و از ایجاد مشکلات احتمالی برای شعله گاز جلوگیری کند.

در صورتی که نسبت به تمیزی اجاق گاز و چدن های آن بی تفاوت باشید، ممکن است به مرور زمان با مشکلات ناشی از خراب شدن فندک، روشن نشدن مشعل گاز، جرم گرفتن مجرای خروجی و … مواجه شوید.

بنابراین بهتر است قبل از ایجاد مشکل برای گاز در نگهداری آن به رعایت نکات مختلف اهمیت دهید و از تمیز کردن چدن گاز غافل نشوید. روش های مختلفی برای تمیز کردن میله های چدنی گاز وجود دارد که با کمی اطلاعات در این زمینه به راحتی و بدون هیچ دردسری می توانید به تمیزی گاز خود بپردازید.

روش های تمیز کردن چدن گاز در موارد زیر به شکل خلاصه و مفید شرح داده شده است که با کمک این موارد به راحتی می توانید چدن های گاز خود را تمیز کنید.

تمیز کردن چدن گاز با سرکه

یکی از پاک کننده های طبیعی که هیچ خطری را به وجود نمی آورد، سرکه است که نسبت به مواد شیمیایی مناسب تر خواهد بود. با کمک سرکه می توانید سخت ترین لکه های چدن گاز خود را از بین ببرید و از حس تمیزی آن شگفت زده گردید. سرکه لکه های حاصل از چربی را از روی چدن گاز در کوتاه ترین زمان ممکن از بین می برد و به عنوان یک پاک کننده قوی برای چدن گاز عمل می کند.

حتما بخوانید:   نکات کاربردی برای نظافت منزل | اصول تمیز کردن خانه

سرکه برای لکه های تازه چربی مناسب است و برای پاک کردن چربی های کهنه چندان مناسب نخواهد بود. برای استفاده از سرکه می توانید در یک ظرف بزرگ، مقداری آب جوش، مایع ظرفشویی و 2 لیوان سرکه را ترکیب کنید و سرشعله های گاز و چدن های آن را با این ترکیب به خوبی بشویید.

برای تمیزی اساسی بهتر است چدن های گاز را درون ترکیب آب و سرکه بگذارید و اجازه دهید 2 الی 3 ساعات چدن ها درون محلول بمانند. بعد از گذشت این مدت زمان، حالا توسط یک برس سیمی و یا سیم ظرفشویی تمامی سطوح میله و گاز را تمیز کنید تا به طور کامل از وجود لکه های چربی آسوده خاطر گردید.

البته می توانید از این محلول به صورت هفتگی و یا روزانه به صورت اسپری بر روی گاز استفاده نمایید تا میزان حجم کثیفی بر روی گاز زیاد نشود.

نکات مهم تمیز کردن چدن گاز

تمیز کردن چدن گاز با جوش شیرین

یکی از لکه برهای قوی برای چربی، جوش شیرین است که بدون هیچ نگرانی می توانید از این ماده برای تمیز کردن چدن های گاز خود استفاده کنید. جوش شیرین یک پاک کننده قوی برای چربی محسوب می شود که لکه های حاصل از چربی که حتی کهنه شده اند را به راحتی در چند ساعت از بین می برد.

برای استفاده از جوش شیرین بهتر است ابتدا تمامی سرشعله ها و چدن های گاز را با آب گرم و مایع ظرفشویی به خوبی بشویید. بعد از شستن چدن های گاز، درون یک ظرف بزرگ مقداری آب جوش و جوش شیرین را با هم ترکیب کنید و تمامی چدن ها را درون محلول قرار دهید. بعد از گذشت 2 الی 3 ساعت توسط یک اسکاچ زبر و یا سیم ظرفشویی تمامی سطوح میله های چدنی را بشویید تا چربی های موجود بر آن کاملا از بین بروند.

تمیز کردن چدن گاز با آمونیاک

یک ماده‌ شیمیایی قوی برای پاک کردن چربی های چدن های گاز آمونیاک است که به راحتی لکه های قدیمی و سخت را از بین می برد. برای انجام این کار بهتر است نکات ایمنی را رعایت کنید. زیرا آمونیاک یک مواد شیمیایی است و ممکن است در تماس با پوست مشکلاتی را ایجاد نماید.

حتما بخوانید:   راهنمای جامع علامت های روی لباس و معنی هر کدام

برای استفاده از این روش حتما از دستکش استفاده نمایید و به هیچ عنوان این ماده شیمیایی را با سفید کننده هایی مثل وایتکس مخلوط نکنید. برای استفاده از این روش بهتر است درون یک کیسه آب جوش و آمونیاک را مخلوط کنید و اجازه دهید چدن های گاز درون محلول غوطه ور شوند.

بعد از قرار دادن چدن درون کیسه آب و آمونیاک، کیسه را به خوبی تکان دهید تا تمامی قسمت های چدن با این محلول ترکیب گردند. بعد از گذشت یک ساعت می توانید چدن ها را از کیسه خارج کنید و با آب گرم و مایع ظرفشویی به خوبی بشویید تا چربی ها به طور کامل از بین روند.

تمیز کردن چدن گاز در ماشین ظرفشویی

یکی از راحت ترین و ساده ترین روش ها برای تمیز کردن چدن های گاز استفاده از ماشین ظرفشویی است که برای نابودی چربی ها بسیار موثر عمل می کند. برای انجام این کار کافی است چدن های گاز را درون ماشین قرار دهید و با دمای بالا به همراه قرص و یا پودر ماشین ظرفشویی اجازه دهید تمامی جرم ها از روی چدن های گاز از بین روند.

تمیز کردن چدن گاز با جرم گیر

یکی دیگر از مواد پاک کننده که با برندهای مختلفی در بازار موجود است جرم گیر بوده که اثر پاک کنندگی بالایی دارد. جرم گیرهای موجود در بازار را به راحتی بر روی چدن های گاز اسپری کنید و بعد از چند دقیقه آنها را با اسکاچ و مایع ظرفشویی بشویید.

تمیز کردن انواع مدل های اجاق گاز

معمولا تمیز کردن اجاق گاز به جنس آن بستگی دارد که باید بسته به مدل و جنس گاز از روش مناسب و کاربردی برای تمیز کردن استفاده کنید. اجاق گازهای موجود در بازار از جنس استیل، شیشه ای، لعابی و … هستند که تمیز کردن هرکدام از آنی جنس ها متفاوت است. تمیز کردن اجاق گازهای مختلف به صورت زیر است :

تمیز كردن اجاق گاز استیل

برای تمیز کردن اجاق گاز استیل بهتر است از سرکه و مایع ظرفشویی استفاده کنید. برای استفاده از این روش ابتدا تمامی مواد غذایی باقی مانده بر روی گاز را بردارید تا در هنگام تمیز کردن خراشی بر روی سطح گاز ایجاد نشود. برای تمیز کردن گاز استیل بهتر است آب و سرکه سفید را بر روی گاز اسپری کنید و اجازه دهید چند دقیقه روی اجاق بماند.

حتما بخوانید:   روش‌های تمیز کردن طبیعی دستشویی و حمام

بعد از گذشت چند دقیقه، توسط آب سطح را به خوبی پاک نمایید. البته می توانید با استفاده از جوش شیرین و مایع ظرفشویی سطح گاز استیل خود را تمیز کنید و از وجود چربی و هرگونه آلودگی آسوده خاطر گردید.

تمیز کردن گاز شیشه ای

برای تمیز کردن گاز شیشه ای بهترین راه حل جوش شیرین است که با قدرت پاک کنندگی بالا در سریع ترین زمان ممکن آلودگی موجود روی گاز را از بین می برد. برای استفاده از این روش بهتر است به طور کامل سطح گاز را با جوش شیرین بپوشانید و اجازه دهید چند دقیقه باقی بماند.

در این فرصت یک حوله بزرگ را درون محلول آب و صابون قرار دهید و سپس آن را فشار دهید تا آبگیری شود. سپس حوله را بر روی اجازه گاز قرار دهید و بگذارید 15 دقیقه بر روی گاز بماند و بعد از این مدت زمان با استفاده از دستکش، سطح شیشه ای گاز را تمیز کنید. بعد از تمیز کردن گاز با حوله حالا توسط یک اسفنج مرطوب به آرامی سطح گاز را از جوش شیرین های باقی مانده پاک نمایید.

ترفندهای تمیز کردن چدن گاز

تمیز كردن اجاق گاز لعابی

یکی از گازهای موجود در بازار از جنس لعابی است که در صورت کثیفی این نوع گاز باید از روشی مناسب استفاده کنید تا سطح گاز به راحتی پاک گردد. برای تمیز کردن آشغال های موجود در گاز ابتدا توسط یک مسواک به آرامی شروع به تمیز کردن نمایید.

بعد از پاک کردن آلودگی های موجود بر روی گاز، توسط مواد شوینده و دستمال تمیز به پاک کردن چربی های موجود در گاز بپردازید. حواستان باشد مدت زمان زیادی مواد شوینده را بر روی گاز نگذارید. زیرا ممکن است آسیبی به سطح گاز وارد کند.

نتیجه گیری

برای انتخاب روش های تمیز کردن چدن گاز باید به میزان آلودگی و جنس گاز دقت کنید زیرا ممکن است با انتخاب روشی نادرست مشکلات زیادی برای گاز ایجاد گردد. با استفاده از روش های موجود به راحتی می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام به تمیزی گاز نمایید.

در هنگام تمیز کردن گاز بهتر است به نکات ایمنی دقت کنید تا مشکلی برایتان رخ ندهد. بهتر است در هنگام استفاده از مواد شیمیایی حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید.

31

روش های تمیز کردن چدن گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های مختلف تمیز کردن چدن گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x