تعمیرات پکیج و آب گرمکن

مقایسه آبگرمکن برقی و گازی | آبگرمکن های برقی و گازی چه تفاوت هایی دارند

آبگرمکن های برقی با آبگرمکن های گازی چه فرقی دارند؟ کدام کارآمدترین است؟ در جواب به این سوال ها باید بیان کنیم که هر دو نوع آبگرمکن های برقی و گازی دستگاه مناسبی برای ساختمان ها و گرم کردن آب برای شما می باشند، اما هر یک دارای ویژگی های مثبت و منفی هستند که باید به آنها توجه کرد. با مقایسه آبگرمکن برقی و گازی می توانید بهترین مدل را برای خانه خود انتخاب کنید.

آبگرمکن برقی چگونه کار می کند و چه تفاوتی با آبگرمکن گازی دارد

آبگرمکن های برقی مثل سایر آبگرمکن ها دستگاهی برای گرم نمودن آب هست. این آبگرمکن از نظر کارایی سیستم کاملاً شبیه آبگرمکن گازی می باشد با این فرق که ورودی انرژی و منبع تغذیه این دستگاه از برق تامین می گردد. در کل تنها فرق آبگرمکن گازی با آبگرمکن برقی در ورودی این دستگاه است. زیرا ورود انرژی آبگرمکن گازی، گاز شهری یا گاز به صورت کپسولی است اما ورود آبگرمکن برقی بدیهی است که ورود انرژی الکتریکی است.

نوع کارکرد آبگرمکن برقی به این صورت است که در زمان باز شدن شیر مخصوص آبگرم در هر بخشی از ساختمان، مدار دستگاه جریان ورود آب را در سیستم تشخیص داده و به سرعت مقاومت های گرم شده را فعال می نماید. پس از آن فرآیند گرمایش آب شروع شده و با بسته کردن شیر آب، رادیاتورها خاموش گشته و دستگاه عملیات گرمایش آب را قطع می کند.

آبگرمکن برقی جزو پرطرفدار ترین انتخاب ها برای گرم کردن آب خانگی است. اما دانستن مزایا و معایب نصب این مدل از آبگرمکن بسیار مهم است. در ادامه این مقاله به برخی از مزایا و مضرات آبگرمکن برقی پرداخته ایم. این مزایا و معایب به وضوح تفاوت بین آبگرمکن های برقی و گازی را توضیح می دهند و به شما کمک می کنند تا انتخاب مناسبی برای نیازهای خود داشته باشید.

آبگرمکن برقی چه مزایا و معایبی دارد

آبگرمکن برقی جزو پرطرفدار ترین انتخاب ها برای گرم کردن آب خانگی است. اما دانستن مزایا و معایب نصب این مدل از آبگرمکن بسیار مهم است. در ادامه این مقاله به برخی از مزایا و مضرات آبگرمکن برقی پرداخته ایم. این مزایا و معایب به وضوح تفاوت بین آبگرمکن های برقی و گازی را توضیح می دهند و به شما کمک می کنند تا انتخاب مناسبی برای نیازهای خود داشته باشید.

مزیت های آبگرمکن برقی

مقایسه آبگرمکن برقی و گازی

 • آبگرمکن برقی برای روستاهایی که از گاز شهری بهره مند نیستند به ویژه برای منطقه های سردسیری که در فصل سرد زمستان با قطع شدن گاز مواجه هستند گزینه مناسبی است.
 • از آن سویی که منبع سوخت و برق این آبگرمکن ها برق است، آلودگی هوا ایجاد نمی کند.
 • آبگرمکن های مدل برقی خطر هایی مثل آتش سوزی خانه را ندارد.
 • این مدل از آبگرمکن ها بهترین انتخاب برای ساختمان های کوچک هستند چرا که بیشتر آن ها در مدل ها و سایز های مختلف تولید می گردند و با توجه به فضای موجود و میزان آب مصرفی برای واحد آپارتمان می توان آنها را انتخاب نمود.
 • آبگرمکن های برقی بر عکس آبگرمکن های گازی برای حذف دود و آلودگی ناشی از احتراق گاز نیازی به سیستم لوله کشی و هواگیری اضافی ندارد.
 • نگهداری از این مدل آبگرمکن بسیار راحت تر از آبگرمکن های گازی می باشد. بنابراین هزینه مربوط به تعمیرات آن نیز پایینتر است.
 • آبگرمکن برقی را می توان در هر نقطه از ساختمان نصب کرد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خطرهای پکیج در منزل چیست؟ | آیا استفاده از پکیج در خانه زیان آور است؟

معایب آبگرمکن های برقی

همانطور که ذکر کردیم آبگرمکن برقی مزیت های قابل توجهی دارند اما واقعیت این می باشد که این نوع از آبگرمکن ها معایبی نیز دارند و نباید از آن عیب ها چشم پوشی کنید. این عیوب عبارتند از:

 • در صورت قطع برق به علت طوفان یا هر علل دیگری، دیگر با آبگرمکن های مدل برقی به آب داغ دسترسی ندارید، اما آبگرمکن های مدل گازی حتی در صورت وقوع طوفان، قطعی برق نیز کار می نمایند.
 • از دیگر معایب قابل توجه آبگرمکن برقی مصرف زیاد برق می باشد. این اندازه مصرف نسبت به سوخت های فسیلی هزینه بیشتری دارد.
 • قیمت خرید آبگرمکن برقی با هم یکی نیست. این مبلغ با توجه به ابعاد، سایز و کاربری دستگاه محاسبه می گردد.

مطمئناً علل زیادی هست که افراد از آبگرمکن برقی در خانه هایشان استفاده می نمایند، شاید این مدل از آبگرمکن خطرها و عیب هایی داشته باشد اما این دستگاه مزیت های خاصی نیز دارد. به طور قطع، عیب های آن نمی تواند به ارزش های آن آسیب برساند.

آبگرمکن های برقی چه خطراتی دارند

به دلیل اینکه اکثر آبگرمکن ها درون کابینت ها یا انباری ها نصب می شوند و از زندگی روزانه افراد پنهان هستند، به طور کامل از آنها چشم پوشی می کنیم. چیزهایی که در مورد آبگرمکن خود نمی دانید، یا اگر برای مدت طولانی به آنها بی توجهی کنید، می تواند شما و خانه تان را در معرض خطرات قابل توجهی مثل انفجار و همچنین آتش سوزی قرار دهد.

البته هر فردی برای محافظت کردن از سیستم های گرمایشی خانه خود باید دفترچه راهنما را به دقت مطالعه کند تا در صورت نیاز برای سرویس آبگرمکن کارهای ایمنی مناسب را انجام دهند. با توجه به ایمنی این دستگاه های برقی و گازی می توانید در این مورد به تفاوت آن پی ببرید و با نگهداری به موقع آبگرمکن از خطرهای جدی پیشگیری کنید.

خطر برق گرفتگی در دستگاه آبگرمکن های برقی

آبگرمکن های مدل برقی مثل آبگرمکن گازی می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد. خطرات برق گرفتگی جزو رایج ترین خطرات آبگرمکن های برقی هست. در صورت انتخاب آبگرمکن با امنیت لازم در زمان خرید، از هر مدل خطر آتش سوزی پیشگیری کرده اید. چیزهایی که هر دستگاه آبگرمکن مدل برقی برای امنیت باید داشته باشد:

 • خدمات بعد از فروش داشته باشد، اعتبار سازنده و گارانتی داشته باشد.
 • دارای ۲ مدل فیوز (فیوز ایمنی و فیوز مینیاتوری). فیوز مدل مینیاتوری با قطع کردن جریان برق در موقع اتصال در جلد دستگاه، ایمنی آبگرمکن را حفظ می نماید و فیوز نجات دهنده نیز جریان برق القا شده در آب گرم را قطع می نماید تا از جان افراد محافظت کند.

مقایسه آبگرمکن برقی و گازی

میزان مصرف برق آبگرمکن برقی چقدر است

به صورت کلی آبگرمکن های مدل برقی بسته به منبع گرمایش به دو گروه بدون مخزن و دارای مخزن تقسیم می گردد. گفته می شود مصرف برق این دستگاه بدون مخزن پایین تر است. کارکرد لحظه ای این آبگرمکن ها باعث می شود که آنها در مصرف برق بسیار کمتر از مدل های دارای مخزن باشند. مصرف برق در آبگرمکن های برقی پایین تر است زیرا دستگاه های بدون مخزن در تمام طول شبانه روز به دلیل جوشیدن فوری و سریع خاموش می شوند و در مواقع نیاز شروع به کار دوباره می کنند.

صرفه جویی کردن در مصرف برق عاملی می باشد که به سوال فرق های آبگرمکن گازی و برقی پاسخ صحیح می دهد. طبق مطالبی که در بالا گفتیم آبگرمکن های مدل برقی بی مخزن به شکل لحظه ای کار می کند و انرژی بالایی مصرف نمی نماید در حالی که شعله پایین آبگرمکن های مدل گازی به حالت ۲۴/۷ روشن است و گاز بسیاری مصرف می نماید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای آبگرمکن برفاب | ایرادات و خرابی های رایج آبگرمکن

از آبگرمکن برقی در چه مواردی استفاده می شود

برای موارد زیر می توانید از آبگرمکن برقی استفاده کنید:

 • استفاده از آبگرمکن برقی در ویلا: آبگرمکن برقی بهتری انتخاب برای ویلا و سوله باغ می باشد. در مواقعی که ویلاها و همچنین باغ ها بیرون از شهر و جاهای گازرسانی شده می باشند، به ویژه برای تامین کردن آب گرم خود به منبعی به جز گاز نیاز دارند، بنابراین آبگرمکن برقی جواب مناسبی به نیاز این مکان ها است.
 • استفاده از آبگرمکن برقی در کانکس: از کانکس ها به حالت متحرک در جا های بیرون از امکانات شهری مورد استفاده قرار می گیرد به همین علت امکان وصل کردن به آبگرمکن های گازی و گازی شهری غیر امکان می باشد. در این شرایطی نصب کردن آبگرمکن مدل برقی گزینه بسیار مناسبی است.
  استفاده از آبگرمکن برقی در روستاها: هم اکنون بسیاری از روستاهای دنیا به علت های مختلف از وصل شدن به گاز محروم هستند. فرق آبگرمکن های گازی و برقی در این مورد به وضوح نشان داده می شود، زیرا تقریباً همه روستاها دارای برق هستند و در صورت نبود گاز به آسانی می توانند از آبگرمکن برقی برای گرم کردن آب استفاده کنند.
  جا های حساس به آلودگی ها: اکثر دستگاه های گرمایشی به سوخت های فسیلی وابسته هستند، بنابراین آلاینده های بسیاری تولید می نمایند. در چنین زمانی آبگرمکن های مدل برقی گزینه های خوب و مناسب تری می باشند.

چگونه از آبگرمکن برقی نگهداری کنیم

 • یکی از مهمترین نکات در سرویس انواع آبگرمکن عدم اتصال آن به برق در هنگام قطع یا کمبود آب است. به دلیل کمبود آب، داغی المنت روی واشرهای پلاستیکی افزایش می یابد و دستگاه به شدت آسیب می بیند.
 • هر قطره آب از آبگرمکن نشانه خرابی در سیستم آن است. در موقع دیدن هرگونه نشتی، به سرعت آبگرمکن را عیب یابی و تعمیر کنید.
 • توجه به کارکرد درست ترموستات و لامپ آبگرمکن برقی از نکات ویژه سرویس آبگرمکن می باشد.
 • دمای آبگرمکن را در فواصل زمانی معین چک کنید. دمای بیش از اندازه آب به مرور زمان به آبگرمکن آسیب جدی وارد می نماید.
 • برای پیشگیری از هرگونه خطرات برق گرفتگی، بهتر می باشد دستگاه را با استفاده از عناصر ایمنی مانند سیم ارت به زمین متصل کنید.
 • به هیچ وجه شیر آب را مستقیماً روی بدنه آبگرمکن نگیرید، این کار باعث برق گرفتگی می گردد. برای پیشگیری از این امر، بدنه آبگرمکن را با یک پارچه مرطوب تمیز نمایید.

آبگرمکن برقی یا گازی، کدام بهتر است

آبگرمکن های برقی بهتر است یا گازی؟ در این مقاله به تفاوت آبگرمکن های مدل برقی و گازی پرداخته ایم. آبگرمکن های گازی و برقی هر کدام انتخاب های خوبی برای گرم نمودن آب در ساختمان هستند. در بررسی آبگرمکن های برقی و گازی ذکر شده که این دو مدل آبگرمکن شباهت زیادی به یکدیگر دارند و تنها فرق آنها در انرژی ورودی است. وقتی از شما سوال می شود که آبگرمکن گازی بهتر می باشد یا بقی، باید با توجه نیازی که دارید و امکانات موجود یکی از این دو مدل را انتخاب نمایید.

مقایسه آبگرمکن برقی و گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مقایسه آبگرمکن برقی و گازی | آبگرمکن های برقی و گازی چه تفاوت هایی دارند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا