تعمیرات کولر آبی

چگونه مصرف برق و انرژی کولر آبی را مدیریت کنیم؟

چگونه مصرف برق و انرژی کولر آبی را مدیریت کنیم؟ | ترفندهایی برای کاهش مصرف برق کولر آبی

آب و هوای گرم و خشک و منطقه جغرافیایی ایران موجب شده است که اکثر مردم برای خنک کردن هوا از کولر آبی استفاده کنند. در صورتی که کولر آبی مناسب را انتخاب و تهیه کنید، باید سرویس آن را در فصل بهار انجام دهید. در این صورت گرمای تابستان به هوای مطبوع تبدیل خواهد شد. با استفاده از کولرهای آبی و راه‌اندازی آن می‌توانید از هوای خنکی که ایجاد می‌شود، لذت ببرید. در این حالت ممکن است که مصرف برق به شدت افزایش یابد. در صورتی که برای صرفه‌جویی مصرف برق راهکارهایی را بدانید، هزینه برق به شدت کاهش خواهد یافت.

انتخاب کولر مناسب با توجه به موقعیت جغرافیایی

در هنگام تهیه و خرید کولر باید به منطقه جغرافیایی که در آن زندگی می‌کنید توجه داشته باشید و با توجه به موقعیت و شرایط آب و هوایی خود، کولر آبی مناسب را انتخاب و تهیه نمایید. در اکثر منطقه‌های گرم و خشک استفاده از کولرهای آبی مرسوم است و در مناطق مرطوب و شرجی از کولرهای گازی استفاده می‌شود. چنانچه در هنگام تهیه کردن کولر دقت و توجه کافی نداشته باشید، کولری که تهیه کردید نمی‌تواند محیط مورد نظر را به صورت درست خنک کند و در این شرایط کولر شما مدام روشن خواهد بود و در نتیجه مصرف انرژی و برق بسیار بیشتر خواهد بود.

کم کردن طول کانال‌های کولر آبی

در خنک شدن محیط مورد نظر طول کانال‌ها بسیار تاثیرگذار می‌باشند. هر چقدر که فاصله کولر آبی شما تا محیط مورد نظر بیشتر باشد، بادهای خنکی که توسط دستگاه تولید می‌گردد برای رسیدن به محیط باید مسیر بیشتری را طی کنند. در نتیجه امکان دارد که در طول این مسیر طولانی از درزهای کانال خارج شده و یا گرم شوند. بنابراین تا جایی که امکان دارد باید فاصله مکان مورد نظر تا کولر آبی کاهش پیدا کند.

انتخاب کولر آبی متناسب با فضای مورد نظر

برای صرفه‌جویی در مصرف برق و انرژی اولین قدم این است که کولر بسیار مناسب را نسبت به فضای مورد نظر باید انتخاب نمایید. کولرهای آبی مثل کولرهای گازی امکان تنظیم دما ندارند و فقط می‌توان سرعت آن را تنظیم کرد. در نتیجه برای اینکه فضای مورد نظر خوب خنک شود و بهترین نتیجه را بگیرید، باید با توجه به متراژ فضای مورد نظر کولر آبی مناسب را انتخاب نمایید.

حتما بخوانید:   پنکه بهتر است یا کولر | مقایسه پنکه و کولر

در صورتی که ظرفیت کولر با فضای مورد نظر همخوانی نداشته باشد، راندمان پایین آمده و محیط مورد نظر خوب خنک نمی‌گردد و در نتیجه مصرف برق به شدت افزایش خواهد یافت.

کولر آبی

انتخاب کولر آبی با واسط تبخیری مناسب

آبی که در کولرهای آبی موجود است با استفاده از واسط‌های تبخیری که در کولر وجود دارد، تبخیر می‌شود و موجب می‌گردد که در این دستگاه باد خنک تولید گردد. کولرهای آبی از واسطه تبخیر سلولزی و پوشالی استفاده می‌کنند. نسل قدیمی کولر آبی کولرهای پوشالی می‌باشد که مصرف انرژی و برق آن بسیار بالا است و باید سالانه پوشال آن عوض گردد.

نسل جدیدتر کولرهای آبی کولرهای سلولزی می‌باشند که نسبت به نوع پوشالی مصرف برق کمتری دارد و می‌توان هر چند سال پدهای سلولزی آن را عوض کرد. برای اینکه مصرف انرژی و برق کاهش یابد، باید سرویس سالانه کولرهای گازی خود را انجام دهید. در صورتی که در راه‌اندازی و سرویس کولرهای آبی سلولزی یا پوشالی تخصص کافی ندارید، از افراد کارشناس در این زمینه کمک بگیرید.

به طور همزمان از وسایل گرمازا نباید استفاده شود

تا جایی که امکان دارد در ساعت‌های گرم روز و در تابستان از چند وسایل گرمازا مانند سماور، اجاق گاز و… به طور همزمان استفاده نکنید. چون وقتی از این وسایل استفاده می‌کنید، دمای محیط بالا خواهد رفت و در نتیجه برای خنک کردن محیط کولر باید برای مدت زمان بیشتری کار کند، تا دمای محیط مورد نظر را پایین آورد.

زمان بندی برای استفاده از کولر آبی

کولرهای آبی مانند دیگر وسایل برقی بهتر است و پس از مدتی کار کردن کمی استراحت داشته باشند تا بازدهی دستگاه شما بهتر و بیشتر باشد. بنابراین برای اینکه مصرف برق را کنترل کنید، نباید کولر آبی خود را دائماً روشن نگه دارید. در ساعت‌هایی از روز که دمای هوا کاهش پیدا می‌کند، مانند اوایل صبح یا شب‌ها می‌توانید درب و پنجره‌ها را باز کنید و یا از پنکه استفاده نمایید تا از هوای خنک بیرون منزل استفاده نمایید و به کولر آبی خود استراحت دهید.

تعیین مکان مناسب برای کولر آبی

در هنگام جابجایی و یا خرید کولر آبی باید برای نصب و راه‌اندازی آن بهترین محل را انتخاب نمایید. چون در صورتی که کولر آبی در مکان درست نصب نگردد، نمی‌تواند فضای مورد نظر را خوب خنک کند و کارایی درستی داشته باشد. وقتی که در فصل گرم سال مانند تابستان خورشید به بدنه کولر آبی می‌تابد، بدنه و آب گرم می‌شود. در نتیجه کولر به جای اینکه باد خنک تولید کند، باد گرم تولید خواهد کرد. بهترین مکان برای نصب کولرهای آبی دارای شرایط زیر است:

  • کولر آبی تا محیط مورد نظر باید فاصله کمی داشته باشد.
  • بهتر است کولر آبی در قسمت شمال ساختمان مورد نظر نصب گردد.
  • در اطراف کولر آبی باید فضای کافی برای نصب سایبان وجود داشته باشد.
  • حداقل در سه طرف کولر آبی باید فضا برای هوا وجود داشته باشد.
  • برای نصب کولر آبی بهترین محل بالکن می‌باشد. چون در این صورت به کانال کشی نیاز نخواهد بود و در بالکن کمتر در معرض نور خورشید خواهد بود.
حتما بخوانید:   کاهش مصرف کولر های آبی با استفاده بهینه

کولر آبی

برچسب انرژی کولر آبی

در هنگام انتخاب و تهیه کولر آبی حتماً باید به مشخصات و مصرف انرژی آن توجه کافی داشته باشید و کولرهایی را انتخاب کنید که دارای گرید بهتری باشند. چون در مصرف انرژی و صرفه‌جویی بسیار تأثیرگذار خواهد بود. به طور نمونه کولرهای آبی که مصرف انرژی آنها گرید A است، نسبت به مصرف انرژی کولر آبی که مصرف آن گرید G است، ۶۰ درصد کمتر خواهد بود.

عایق‌بندی محیط و کنترل مصرف برق

از محل گرم به محیط سرد جریان هوا حرکت می‌کند. عایق‌بندی محیط موجب خواهد شد که هوای گرم از قسمت بیرون به درون وارد نگردد و دمای محیط افزایش نیابد. عایق‌بندی محیط راهکارهای گوناگونی مانند استفاده از پوشاندن درزها با درزگیر، استفاده از پنجره‌های دوجداره و درهای آکوستیک و… دارد.

استفاده از سیستم هوشمند کنترل دما

با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی امروزه کولرهای آبی با استفاده از سیستم هوشمند کنترل دما در بازار وجود دارند. این کولرهای آبی موجب می‌شود که مصرف انرژی تا حد زیادی کاهش یابد. سیستم هوشمند کنترل دما از ترموستات و تایمر هوشمند تشکیل شده است. وقتی که اختلاف دمای بیرون و محیط بالاتر می‌رود، این سیستم آغاز به فعالیت خواهد کرد. این سیستم هوشمند بر اساس برنامه‌ای که به آن وارد می‌شود دمای محیط مورد نظر را یکسان نگه می‌دارد و در نتیجه موجب کاهش مصرف انرژی می‌گردد. کنترل این کولرهای آبی از راه دور و به راحتی با گوشی‌های هوشمند امکان‌پذیر خواهد بود.

تنظیم شناور کولر آبی

وقتی که کولر آبی نمی‌تواند محیط مورد نظر را به خوبی خنک کند، افراد آن را روی دور تند می‌گذارند و سعی نمی‌کنند که مشکل را به شکل ریشه‌ای برطرف کنند. باید بدانید که در اکثر مواقع دلیل خنک نکردن کولر آبی ایجاد مشکل در سیستم آبرسانی دستگاه می‌باشد. وقتی که سیستم آبرسانی کولر آبی به خوبی کار نکند، پوشال‌ها خوب خیس نشده و مشکل پیدا خواهند کرد و همین موضوع موجب می‌شود که به محیط مورد نظر باد گرم وارد شود.

حتما بخوانید:   آموزش ساخت و نحوه نصب سایبان کولر آبی | خرید سایبان مناسب

برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، پیشنهاد می‌شود که شناور کولر آبی را تنظیم نمایید و مطمئن شوید که شناور به صورت صحیح تنظیم شده است و در بهترین حالت قرار دارد. در این صورت برای پر کردن کف کولر آب کافی تأمین می‌شود. وقتی که در کف کولر آب کافی وجود نداشته باشد، آبرسانی به پوشال‌ها توسط پمپ به صورت خوب انجام نخواهد شد و موجب مشکل پیدا کردن پمپ و یا سوختن آن خواهد شد.

کولر آبی

روغن کاری کولر آبی

یکی دیگر از راه‌هایی که موجب می‌شود در مصرف برق کولر آبی صرفه‌جویی شود، روغن کاری دستگاه می‌باشد . وقتی که سرویس کولر آبی انجام می‌شود بهتر است که روغن کاری آن را فراموش نکنید. در صورتی که در مواقع لازم کولر آبی را روغن کاری نکرده باشید، کارکرد دستگاه شما مناسب نخواهد بود و در روند کولر آبی اختلالاتی به وجود می‌آید.

قطعه‌های مختلف کولر آبی مانند موتور و پروانه فلزی می‌باشند. برای اینکه کارکرد آنها بهتر باشد، باید آنها را به صورت مرتب و هر چند وقت یکبار روغن کاری نمایید. صفحه یاتاقان پروانه که دارای دریچه کوچکی است را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که خشک بودند، باید این قسمت‌ها روغن کاری شوند.

وقتی این کار انجام نشود در بین قطعات فلزی اصطکاک زیاد می‌شود و موتور کولر آبی مشکل پیدا خواهد کرد. در صورتی که پروانه کولر آبی نتواند کار خود را به خوبی انجام دهد، موجب می‌شود که در کولر آبی شما سر و صدای فراوان و زیادی ایجاد شود. از طرفی در صورت کار نکردن درست پروانه کولر آبی موجب خواهد شد که باد کمتری به کولر وارد شود این مواقع شما فکر خواهید کرد که کولر آبی کار نمی‌کند و آن را بر روی دور تند تنظیم خواهید کرد. بنابراین یکی از موارد بسیار مهم سرویس و روغن کاری قطعات کولر آبی در زمان مناسب می‌باشد.

31

چگونه مصرف برق و انرژی کولر آبی را مدیریت کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکارهایی برای کاهش مصرف برق کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x