تعمیرات کولر آبی

عیب یابی کولر آبی | آشنایی با مشکلات کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در هنگام شروع فصل گرما است نیاز به کولر های آبی و گازی زیاد شده و افراد به فکر سرویس کردن کولر آبی خود می افتند در صورتی که در هنگام سرویس کولر متوجه مشکلاتی در کولر آبی خود شدید، باید حتماً برای عیب یابی و رفع عیب، به اشخاص متخصص و ماهر مراجعه کنید. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با عیب یابی کولر آبی آشنا کنیم و مشکلات احتمالی در آن را برای تان توضیح دهیم.

عیب یابی کولر آبی

عیب یابی کولر آبی باید به وسیله سرویس کار ماهر انجام شود. کولر آبی یک وسیله پرکاربرد است که جهت بهره مندی از هوادهی مطلوب کولر، باید هر سال قبل از فصل تابستان آن را به وسیله افراد مجرب و متخصص سرویس کنید. کولر آبی ساختار پیچیده ای نداشته و قطعات اصلی آن هم از چند جز ساخته شده است.

گاهی ممکن است شما به تعمیرکار کولر آبی دسترسی نداشته باشید و بخواهید کولر را خودتان تعمیر و عیب یابی کنید. در این مقاله تلاش کردیم نکاتی را برای تعمیر کولر آبی برایتان بیان کنیم تا در هنگام ضرورت بتوانید مشکل را رفع کنید.

در ادامه شما را با مشکلات احتمالی در کولرهای آبی و عیب یابی کولر آبی آشنا خواهیم کرد.

دلیل پریدن فیوز برق در هنگام روشن کردن کولر آبی چیست؟

اگر هنگامی که کولر آبی خود را روشن می کنید و فیوز برق قطع می شود دلایل زیادی می تواند باعث بروز این مشکل شود. معمولاً وقتی اتصالی در مدار باشد برای جلوگیری کردن از آسیب دیدگی فیوز می پرد. دلیل پریدن فیوز ممکن است وجود اتصالی در کلید و یا حتی سیم کشی کولر آبی باشد. در صورت خرابی دینام و همچنین پمپ آب و یا سوختن موتور ممکن است فیوز برق بپرد.

عیب یابی کولر آبی

دلایل کار نکردن دور کند کولر آبی چیست؟

دستگاه هایی که دارای موتور دو دور می باشند امکان تنظیم کردن سرعت وزش باد در کولر وجود دارد. معمولاً بعد از اینکه دمای خانه به اندازه متعادل برسد از دور کند کولر آبی استفاده می کنند. دلیل کار نکردن دور کند کولر های آبی هر چه که باشد می تواند در رفاه ساکنین منزل تأثیر گذار باشد.

حتما بخوانید:   نحوه تنظیم کردن شناور کولر آبی

بعد از اینکه کولر را روشن کردید باید بتواند از دور کند و تند آن به دلخواه استفاده کنید. اگر نتوانستید دور مناسب را انتخاب کنید، حتماً باید دستگاه کولر آبی را تعمیر کنید زیرا در آینده با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد.

خراب شدن کلید کولر یکی از رایج ترین دلایل کار نکردن دور کند در کولر آبی می باشد. ممکن است تسمه کولر شل شده باشد و این هم باعث کار نکردن دور کند کولر خواهد شد. تسمه در کولرهای آبی ابعاد یکسانی نداشته و شماره دارد. مقدار سفت بودن یا شل بودن تسمه به اندازه معینی است. اگر تسمه زیاد سفت باشد باعث می شود که تسمه حرکت نکند. در حالت عادی باید تسمه یک بند انگشت آزاد باشد.

یکی دیگر از دلایل کار نکردن دور کند کولر آبی خراب شدن موتور کولر است در این صورت باید حتماً با تعمیرکار تماس بگیرید.

 دلایل عدم تولید باد در کولر های آبی چیست؟

در صورتی که کولر خود را روشن کردید باید فن شروع به کار کرده و باد خنک بزند. در بعضی مواقع ممکن است وزش باد در کولر قطع شود. یکی از دلایل بروز این مشکل شل شدن و یا پاره شدن تسمه کولر است که می تواند باعث تولید نشدن باد خنک در کولر شود.در این صورت باید تسمه را تعویض کنید.

دلایل باد گرم در کولر آبی چیست؟

در مورد عیب یابی کولر آبی در صورت نزدن باد خنک، باید بدانید که سیستم خنک کنندگی کولر پیچیدگی زیادی ندارد. آب کولر از راه لوله کشی شهری تأمین می شود. آب ورودی به داخل کولر آبی، در روی پوشال ها پمپاژ می شود و با قرار گرفتن در مجاورت هوا خنک خواهد شد. در صورتی که چرخه گردش هوا به هر دلیلی مختل شده باشد کولر باد گرم تولید خواهد کرد.

گرم بودن باد کولر آبی یکی از مشکلات متداول در کولرهای آبی است که معمولاً به دلیل نداشتن سایه بان کولر و یا گرمای بیش از اندازه هوا به وجود می آید. به طور معمول کولر را در روی پشت بام قرار می دهند و نور آفتاب می تواند باعث بروز این مشکل شود. برای اینکه باد کولر شما خنک شود توصیه می کنیم روی کولر را سایه‌بان بزنید.

دلایل دیگری که می تواند باعث تولید باد گرم در کولر آبی شود موارد زیر هستند:

 • دکمه ی آب کولر خاموش است.
 • آب داخل کفی کولر کم شده است.
 • شلنگ آب پاره شده و آب به کولر نمی رسد.
 • لوله های توزیع آب دچار رسوب شده باشند.
 • تسمه کولر شل شده است.
 • پمپ آب کولر خراب شده باشد.
 • دینام کولر خراب شده باشد.
 • اطراف کولر بسته بوده و هوا در اطراف جریان ندارد.
 • فرسوده بودن پوشال ها می تواند باعث باد گرم کولر شود.
 • پاره شدن پارچه برزنتی کولر
 • طولانی بودن کانال کولر
 • نامناسب بودن قدرت کولر نسبت به متراژ محیط
حتما بخوانید:   تعمیر پمپ کولر آبی پرتابل | خرابی های پمپ آب کولر پرتابل

دلایل دم کردن کولر چیست؟

یکی از بدترین مشکلات در روزهای گرم تابستان می تواند دم کردن کولر آبی باشد. وقتی شما در هوای خیلی گرم کولر خود را روشن می کنید و هوای اتاق دم می کند به هیچ وجه نمی تواند از آن چشم پوشی کرد. دلایل دم کردن هوای اتاق عبارتند از:

 • اطراف کولر بسته باشد.
 • در صورتی که کولر در محل مناسبی نصب نشود باعث دم کردن کولر آبی می شود.
 • نداشتن گردش هوا در داخل اتاق
 •  فرسودگی پوشال ها
 • رطوبت زیاد در داخل منزل

برای برطرف کردن مشکل توصیه می کنیم یک درب و یا پنجره را باز بگذارید تا هوا در داخل منزل مسدود نشود. اگر پوشال ها فرسوده شده است باید آنها را تعویض کنید. پوشال های کولر آبی حداقل باید هر دو سال یکبار تعویض شود و در هر سرویس هم باید پوشال ها را کاملاً تمیز بشویید.

در صورتی که کولر شما در پشت بام و زیر نور آفتاب نصب شده است حتماً از سایه بان برای کولر استفاده کنید. در صورتی که با مطالب بیان شده مشکل رفع نشد توصیه می کنیم از یک پمپ اضافه هم استفاده کنید.

دلایل کار نکردن موتور کولر آبی چیست؟

در صورتی که موتور کولر شما کار نمی کند جهت عیب یابی کولر آبی موارد زیر را بررسی کنید:

 •  ممکن است خازن خراب شده باشد.
 • احتمال دارد سیم پیچ از مدار خود خارج شده باشد.
 • سوختن موتور می تواند باعث کار نکردن آن شود.

دلایل بالا نیامدن آب کولر چیست؟

همان طور که می دانید کولر آبی با آب شهری کار می کند و تا زمانی که آب شهری وصل باشد کولر هم باد خنک دارد اگر به هر دلیلی آب ورودی کولر قطع شود، آب به پوشال نرسیده و کولر هم باد خنک نمی زند. یکی از دلایلی که باعث بالا نیامدن آب در کولر می شود کم شدن فشار آب در ساختمان می باشد. در صورت بروز این مشکل توصیه می کنیم ابتدا فشار آب را چک کنید. خراب شدن شناور هم می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد که یکی از آنها بالا نیامدن آب کولر آبی است.

دلایل کار نکردن پمپ کولر آبی چیست؟

یکی از مهمترین دلایل کار نکردن پمپ کولر سوختن پمپ است که در این صورت باید حتماً پمپ را تعویض کنید. اگر مهارتی در این زمینه ندارید توصیه می کنیم حتماً به تعمیرکار کولر آبی مراجعه کنید.

حتما بخوانید:   روزانه چند ساعت می توانیم کولر آبی را روشن نگه داریم؟

دلایل پرتاب آب از کولر چیست؟

در صورتی که با پرتاب آب از کولر آبی خود روبرو شدید جهت عیب یابی کولر آبی باید ابتدا از تنظیم درست شلنگ و یا جا افتادن درب کولر اطمینان پیدا کنید. گاهی ممکن است دریچه های کولر، آب را به داخل ساختمان پرتاب کند در این صورت باید ابتدا جریان برق دستگاه را قطع کرده و درب کولر را هم باز کنید. پوشال ها را بررسی کنید و از نصب درست آن اطمینان پیدا کنید.

سه راهی پخش کننده آب و همچنین شلنگ رابطه پمپ و سه راهی را هم چک کنید، اگر پارگی در آن وجود داشت باید شلنگ و سه راهی را عوض کنید.

دلایل لرزش کولر آبی چیست؟

لرزش کولر آبی یا همان ریپ زدن چند دلیل اصلی دارد که یکی از آن‌ها تراز نبودن کولر آبی می باشد. تراز نبودن کولر و یا پایه‌های آن می‌تواند باعث لرزش و ریپ زدن کولر آبی شود. دلایل دیگری که باعث لرزش کولر می شود عبارتند از:

 • شل بودن بدنه
 • پوسیده بودن پایه ها
 • شل شدن تسمه
 • خراب شدن پروانه
 • خراب شدن یاتاقان
 • خراب شدن دینام کولر
 • خرابی پولی ها

دلایل بوی بد کولر آبی چیست؟

اگر از کولر آبی شما بویی مانند بوی ماهی گندیده می آید، باید بدانید که وقتی آب در کفی کولر راکت بماند باعث رطوبت شده و این رطوبت هم باعث رشد باکتری ها می شود بوی بد کولر از باکتری های آزاد شده می باشد که وارد هوای اتاق می شود. این بو می تواند خطرناک باشد و باعث مشکلات تنفسی، آلرژی تنگی نفس و… شود زیرا این باکتری ها از راه کانال وارد کولر شده و احتمال بیماری را هم زیاد می کند برای برطرف کردن مشکل باید محفظه کولر را تمیز بشویید و همچنین شستن بدنه و کفی کولر هم می تواند شما را از بوی بد کولر خلاص کند.

عیب یابی کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با عیب یابی کولر آبی و همچنین مشکلات رایج در کولر آشنا کرده و روش های رفع آن را هم برایتان توضیح دادیم همانطور که می دانید سرویس کولر آبی می تواند از بروز مشکلات جدی در کولر جلوگیری کند در سرویس کولر آبی شما متوجه خرابی های کولر شده و آن را برطرف خواهید کرد.

توصیه می کنیم که سرویس کولر را به وسیله سرویس کار ماهر انجام دهید تا مشکلات کولر را رفع کند. اگر در مورد کولر آبی و مشکلات رایج در آن سؤالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

عیب یابی کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل دم کردن کولر چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x