تعمیرات آسانسور

مشکلات آسانسور و راهکارهای مفید برای رفع آنها

امروزه در بیشتر ساختمان ها برای جابجا کردن بار و مسافر از آسانسور استفاده می‌شود. اگر تردد در ساختمان زیاد باشد و یا نسبت به سرویس دوره ای آن بی توجه باشید، احتمال دارد آسانسور شما با مشکلات مختلفی مواجه شود. در این صورت حتماً باید برای تعمیر آن اقدام کنید. البته دقت داشته باشید که آسانسور دارای قطعات پیچیده‌ای است و تعمیر و عیب یابی آن به تخصص و ابزار خاصی نیاز دارد. اگر در زمینه تعمیر آسانسور تخصص لازم را ندارید، حتماً برای رفع مشکلات آسانسور از تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

 مشکلات آسانسور که به تعمیر نیاز دارد.

آسانسور وسیله ای مهم و ضروری در ساختمان های تجاری، اداری و مسکونی است و می تواند جابجایی را راحت کرده و به آن سرعت ببخشد، ولی آسانسور هم مانند تمام وسایل برقی و مکانیکی به سرویس نیاز دارد و باید از آن خوب نگهداری کنید زیرا در غیر این صورت خراب شده و با مشکلاتی مواجه می‌شود. در ادامه شما را با مشکلات آسانسور آشنا می‌کنیم.

چرا آسانسور ناگهان ایستاده و حرکت نمی‌کند؟

وقتی آسانسور ناگهان ایستاده و حرکتی هم نمی کند، می تواند به دلیل موارد زیر باشد

 • خراب شدن سنسور یا چشمی آسانسور
 • جمع شدن سیم های فولادی در روی کابین آسانسور
 •  گیربکس موتور گیرپاچ کرده باشد.
 • پاراشوت کردن
 • اتاقک از ریل راهنما بیرون آمده باشد.

چرا درب آسانسور باز نمی‌شود.

اگر درب داخل آسانسور شما باز شده ولی درب بیرونی آن باز نشود، نمی‌توانید از کابین خارج شوید و این می‌تواند برای بعضی از افراد وحشتناک و ترسناک باشد. دلایل باز نشدن درب آسانسور می‌تواند موارد زیر باشد:

 • سیستم black out در آسانسور وجود ندارد.
 • اجسام و یا افرادی که در آسانسور هستند وزن بالایی دارند.
 • قطعات آسانسور بی‌کیفیت است.
 • برق آسانسور قطع شده باشد.

مشکلات آسانسور

چرا آسانسور کند حرکت می‌کند؟

معمولاً آسانسورهایی که قدیمی بوده و عمر زیادی کرده اند، حرکت کندی دارند زیرا قطعات آن فرسوده شده است. برای اینکه مشکل را برطرف کنید بهتر است به وسیله تعمیرکار ماهر قطعات فرسوده و خراب مانند رله مکانیکی را عوض کنید یا اگر برایتان امکان دارد در آسانسور سیستم کنترل میکروپروسسوری نصب کنید. در این صورت متوجه خواهید شد که سرعت آسانسور شما ۵۰ درصد بالا می رود.

البته توصیه می کنیم در هنگامی که برای خرید آسانسور اقدام می کنید، حتماً به سرعت آن توجه کنید تا آسانسور اشتباهی خریداری نکنید. آسانسور باید سرعت دلبخواه شما را داشته باشد.

چرا آسانسور کار نمی کند؟

معمولاً اگر جریان برق از مدار الکترونیکی عبور نکند، آسانسور شما کار نمی کند. اگر با این مشکل مواجه شدید حتماً باید به وسیله یک تکنسین ماهر مشکل را بررسی کنید. باید وضعیت مدارها، پریز برق، دوشاخه، اتصالات، کلیدها و حتی سیم ها هم به وسیله آوومتر بررسی شود. بعد از اینکه مشکل تشخیص داده شد، اقدامات لازم را جهت رفع ایراد و تعمیر آسانسور انجام بدهید.

چرا بعد از استارت، فیوز برق آسانسور قطع می شود؟

اگر فیوز برق آسانسور می پرد، بیشتر می‌ تواند به علت خراب بودن موتور آسانسور و یا سوختن آن باشد. اگر از برق ساختمان بیشتر از اندازه استفاده کنید ممکن است به کنتور فشار آمده و اتصال کوتاه در خازن ها ایجاد شود. برای برطرف کردن مشکل، تعمیرکار باید موتور آسانسور را بدون خازن وصل کرده تا از سلامت فیوز اطمینان پیدا کند. اگر فیوز خراب شده باشد، باید آن را عوض کند و در صورت سالم بودن فیوز، معلوم می شود که خازن مشکل دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  جعبه رویزیون آسانسور انواع + نصب رویزیون آسان + معرفی

چرا آسانسور در هنگام استارت صدا تولید می کند ولی حرکت نمی کند.

اگر در هنگام استارت آسانسور، متوجه صدای زیادی از موتور شدید، معمولاً به دلیل خراب شدن سیم پیچ اصلی کلید گریز از مرکز کمکی و یا حتی عملکرد  یاتاقان ها می باشد. دقت داشته باشید که این مسئله خیلی خطرناک است و حتماً باید در اولین فرصت برای تعمیر آن اقدام کنید. تعمیرکار باید مشکل را ریشه یابی کرده و برای تعویض سیم پیچی و یا کلید، اقدامات لازم را انجام دهد.

چرا تهویه آسانسور درست کار نمی کند؟

اگر در فصل گرما و مکان های پر رفت و آمد، تهویه آسانسور درست کار نکند، می تواند بسیار آزاردهنده باشد. این مشکل باعث می شود دمای داخل اتاقک بالا رفته و در فضا کمبود اکسیژن ایجاد شود. اگر تهویه درست کار نمی کرد به علت خراب شدن فن آسانسور می باشد. باید وضعیت به وسیله تعمیرکار بررسی شده و در صورت نیاز آن را سرویس و اگر هم لازم بود فن را تعویض کنید.

چرا درب آسانسور بسته نمی شود.

یکی دیگر از مهم ترین مشکلات در آسانسور، خراب شدن قفل آسانسور است که باعث می شود درب آن بسته نشده و یا در بین طبقات باز شود. باید در هنگام سرویس دوره‌ای آسانسور، این مورد به وسیله تعمیرکار به درستی بررسی شود و اگر لازم بود، قفل درب تعمیر و یا تعویض شود. اگر شما سرویس دوره ای آسانسور را انجام نداده و نسبت به آن بی‌توجه باشید، آنگاه مجبور خواهید شد تا هنگامی که تعمیرکار آسانسور را تعمیر نکند، از آن استفاده نکنید.

دلیل کم شدن قدرت آسانسور چیست؟

معمولاً این مشکل برای آسانسورهایی به وجود می‌آید که یا قدیمی بوده و یا در جاهایی از آن استفاده می‌شود که بسیار پر رفت و آمد است و دستگاه زیاد کار می کند. به دلیل نوسان برق و یا مصرف زیاد برق هم ممکن است قدرت آسانسور کم شود. در این صورت تعمیرکار باید از راه دما نگاری مادون قرمز، محل های مشکل زا و تغییرات دمایی را شناسایی کند و برای رفع مشکل راه حل های لازم را انجام دهد تا موتور محرک آسانسور آسیب نبیند.

چرا موتور آسانسور داغ می شود؟

معمولاً در اثر کار کردن زیاد آسانسور و یا نیم سوز شدن موتور، احتمال دارد موتور آسانسور داغ کند. در اثر موارد گفته شده، در سیم پیچ های کمکی و اصلی امکان کلاف به کلاف و اتصال حلقه به وجود آمده و جریان الکتریکی هم مسیر کوتاهی را طی می‌کند و این باعث خواهد شد میدان مغناطیسی گردش مناسب و کافی را طی نکرده و دمای موتور بالا رود.

چرا آسانسور در بین طبقات ساختمان متوقف می شود؟

اگر متوجه شدید که آسانسور ناگهان در بین طبقات متوقف می شود، این می تواند به دلیل خراب شدن قسمت های برقی آسانسور باشد. معمولاً در ساختمان هایی که به سرویس و یا حتی تعمیر آسانسور اهمیت داده نمی شود، این مشکل ایجاد خواهد شد. برای اینکه مشکل را رفع کنید، بهتر است با یک تکنسین ماهر تماس گرفته تا وضعیت قطعات دستگاه بررسی و عیب یابی شود.

دلیل صدای کوبیده شدن درب دستگاه در طبقات چیست؟

معمولاً ساختمان هایی که زیاد درب آسانسور آنها باز و بسته می شود و آسانسور به طور مداوم کار می کند، این مشکل ایجاد می شود. در صورتی که آرام بند یا کنتاکتور به مشکل برخورد کرده باشد، شما صدای کوبیده شدن درب آسانسور را در طبقات می شنوید و این می تواند آرامش ساکنین ساختمان را مختل کند، پس باید در اولین فرصت مشکل را برطرف کنید. برای این منظور بهتر است به یک تکنسین مراجعه کنید تا آرام بند آسانسور را تعویض کند و آسانسور شما را سرویس کرده و مشکلات آن را رفع کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تجهیزات مختلف آسانسور | نحوه حرکت کابین آسانسور

چرا درب آسانسور تنظیم نیست؟

معمولاً وقتی که آب و هوا تغییر کند، درب آسانسور هم تنظیم خود را از دست می دهد و منقبض یا منبسط می شود. در این صورت شما با مشکلاتی مثل کوبیده شدن و یا حتی بسته نشدن درب آسانسور روبرو می شوید. تعمیرکار برای برطرف کردن مشکل، به شما پیشنهاد خواهد کرد که وقتی آب و هوا تغییر می‌کند و درب آسانسور منبسط و یا منقبض می شود، حتماً زبانه های آسانسور را سوهان کشی کنید. اگر در این زمینه مهارت لازم را ندارید بهتر است از انجام آن خودداری کنید، زیرا احتمال دارد به قطعات آسانسور آسیب وارد شود.

کثیفی قطعات آسانسور

در صورتی که شما به روغن کاری و سرویس آسانسور بی‌توجه باشید، ممکن است اجزای آن کثیف شده و دچار جرم گرفتگی شود. توصیه می کنیم هر ۶ ماه یک بار یا حداقل سالی یک بار، برای سرویس دوره‌ای و نظافت آسانسور اقدام کنید. شاید تصور کنید این کار برای شما پرداخت هزینه اضافه محسوب می شود، ولی باید بگوییم اگر این کار را انجام ندهید بعدها مجبور به پرداخت هزینه های بیشتری خواهید شد.

چرا چرخ دنده های موتور متوازن نیستند؟

در صورتی که متوجه شدید چرخ دنده های موتور متوازن نیستند، باید برای رفع مشکل به تعمیرکار مراجعه کنید زیرا ممکن است این مورد باعث ساییدگی و حتی درست نچرخیدن دنده های موتور شود. این مشکل معمولاً به دلیل عدم انطباق و درست نبودن محور موتور ایجاد می شود.

دلایل خراب شدن قرقره در آسانسور چیست؟

یکی دیگر از مشکلات رایج آسانسور، خرابی قرقره است. قرقره باید وزن و فشاری که از طرف اتاقک وارد می شود را به خوبی تحمل کند. اگر داخل کابین افراد زیادی باشند و یا بار سنگین جابجا شود، به طناب ها و قرقره فشار وارد شده و مشکل پیدا می کنند. در این صورت آسانسور شما درست کار نخواهد کرد. اگر با این مشکل مواجه شدید حتماً از یک تعمیرکار برای حل مشکل کمک بگیرید تا طناب های سیمی و قرقره را بررسی و اقدامات لازم را انجام دهد.

مشکلات آسانسور

چگونه می توان از بروز مشکلات در آسانسور جلوگیری کرد؟

اگر می خواهید آسانسور شما خراب نشده و از بروز مشکلات در آن جلوگیری کنید، بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

 • هیچگاه با آسانسورهای نفربر، لوازم بزرگ و بارهای سنگین را جابجا نکنید.
 • آسانسورها ظرفیت مشخصی دارند که نباید بیشتر از ظرفیت از آن استفاده شود.
 • هیچگاه به طور خودسرانه سرعت حرکت آسانسور خود را تغییر ندهید.
 • در مواقعی که ضرورت ندارد، فن و لامپ آسانسور را روشن نگذارید.
 • اجازه ندهید که کودکان با دکمه های پنل آسانسور بازی کنند.
 • هیچگاه دکمه ها را محکم و با ضربه فشار ندهید.
 • درب آسانسور را کامل و آرام ببندید.

سرویس دوره‌ای آسانسور از اهمیت زیادی برخوردار است. حتماً برای سرویس و در صورت نیاز تعمیر آسانسور، از تعمیرکار ماهر و باتجربه کمک بگیرید.

 

مشکلات آسانسور و راهکارهای مفید برای رفع آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توان از بروز مشکلات در آسانسور جلوگیری کرد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا