تعمیرات آسانسور

راهنمای خرید آسانسور | نکات مهم برای خرید آسانسور

همانطور که می‌دانید امروزه ساختمان ها و آسمان خراش های بلند در شهر افزایش پیدا کرده به همین دلیل آسانسور جز موارد ضروری محسوب می شود. با توجه به تبلیغات امروزی، معمولاً کارفرمایان ساختمان، در برابر این تبلیغات انبوه قرار گرفته و نمی دانند چه معیاری را باید برای خرید آسانسور در نظر بگیرند؟

معمولاً برای ساختمان هایی که طبقات آنها بیشتر از دو طبقه باشد، باید آسانسور در نظر گرفته شود ولی جهت خرید آسانسور، شما باید دقت زیادی داشته باشید و موارد زیادی را بررسی کنید. اگر آسانسوری با کیفیت و مناسب بخرید، مسلماً بر روی ساختمان سرمایه‌گذاری طولانی مدت کرده‌اید زیرا آسانسور بسیار کاربردی بوده و حداقل بیشتر افراد روزانه دو بار از این وسیله استفاده می کنند.

اگر آسانسور ارزان و بی کیفیت باشد و با نیازهای کاربری و ساختمان متناسب نباشد، احتمال دارد خسارت های زیادی به بار آورده و دائم با مشکل مواجه شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم نکات مهمی را برای راهنمای خرید آسانسور به شما آموزش داده تا بتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

راهنمای خرید آسانسور

برای خرید آسانسور باید به نکات مهمی توجه کنید که مهمترین آنها عبارتند از:

 • وقتی تصمیم گرفتید برای ساختمان خود آسانسور بخرید، باید دقت کنید که آسانسور برای چه تعداد افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • آسانسور وسیله‌ای است که باید وزن افراد و یا بار را تحمل کند پس باید مشخص شود که شما چه تعداد نفرات و یا چه باری را با آن حمل می‌کنید.
 • ظرفیت آسانسور معمولاً در روی آن نوشته شده است به این شکل که آسانسورهای ۵ نفره تقریباً ۳۵۰ کیلوگرم را تحمل می‌کنند و نباید بیشتر از وزن تعیین شده از آن استفاده شود.
 • نکته دیگری که باید در نظر بگیرید مقدار رفت و آمد و تعداد جمعیت مورد استفاده از آسانسور است. مثلاً ممکن است ساختمانی پرجمعیت و بزرگ بوده ولی آسانسور کم کار در آن کار گذاشته شود و یا اینکه سرعت رفت و آمد این آسانسور کند و پایین باشد.
 • برای مکان های پر رفت و آمد باید آسانسوری با ظرفیت و سرعت بالا در نظر گرفته شود.
 • گاهی دیده شده در یک ساختمان لوکس و شیک که دارای مصالح با کیفیت است، از آسانسور ضعیف استفاده شده، باید در هنگام خریدن آسانسور نه تنها به ظاهر زیبای آن دقت کنید بلکه کیفیت فنی آن را هم مورد توجه قرار بدهید.

در هنگام خرید آسانسور باید به نکات و ویژگی های خاصی دقت کنید تا بتوانید مناسب ترین و بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنید:

خرید آسانسور

۱- نوع آسانسور

اولین نکته‌ای که در هنگام خریدن آسانسور باید به آن توجه کرد نوع آسانسور می باشد. آسانسور بر اساس نوع سیستم محرک و ساختار، به دسته های مختلفی مانند آسانسور هیدرولیک، آسانسور کششی، آسانسور مغناطیسی، آسانسور دوقلو، آسانسور پرسرعت، آسانسور هوشمند و… تقسیم می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات مربوط به آموزش ریست آسانسور

هر کدام از این آسانسورها برای کاربری و شرایط خاصی مناسب می باشد. با توجه به ظرفیت استفاده و نوع کاربری باید مناسب ترین و بهترین مدل را برای ساختمان انتخاب کنید.

۲- به نوع کاربری و محل نصب توجه کنید.

دومین نکته مهم برای خرید آسانسور این است که به نوع کاربری و محل نصب آسانسور توجه داشته باشید. معمولاً اگر شما می خواهید آسانسور را برای ساختمان دانشگاه، بیمارستان و یا ساختمان های تجاری نصب کنید باید نسبت به ساختمان های مسکونی آسانسور بزرگتری را خریداری کنید. در ساختمان های تجاری و بیمارستان ها باید کابین به صورتی باشد که بتوان وسایل بزرگ و یا برانکارد را با آن جابجا کرد، ولی در ساختمان های مسکونی به دلیل جابجایی کمتر و استفاده افراد، می‌توان از آسانسورهای ۴ و یا ۶ نفر استفاده کرد.

۳- در نظر گرفتن ظرفیت و همچنین تعداد نفرات

برای خرید آسانسور نکته مهم دیگری که باید مورد توجه شما قرار بگیرد توجه به گنجایش نفرات و ظرفیت آسانسور است. اگر مکانی که آسانسور در آنجا نصب می‌شود مکانی پر رفت و آمد باشد، باید آسانسور بزرگ خریداری کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است آسانسور دائم کار کند و این می تواند باعث خرابی آسانسور شود.

البته بودجه شما جهت خرید و همچنین فضایی که برای نصب آسانسور در نظر می گیرید، می تواند در انتخاب ظرفیت و نوع آسانسور تأثیر زیادی داشته باشد. برای اینکه انتخاب درستی داشته باشید بهتر است به استانداردهای لازم در این مورد مراجعه کنید و بهترین گزینه را جهت خرید انتخاب کنید.

۴- توجه به ایمنی بالای آسانسور

یکی از مهم‌ترین موارد برای خرید آسانسور توجه به ایمنی آسانسور است، زیرا به طور مستقیم می تواند با جان و مال شما ارتباط داشته باشد. حتماً باید برای خرید آسانسور و موارد ایمنی آن، با یک فرد متخصص مشورت کنید و یا از فروشنده توضیحات لازم را سؤال کنید. آسانسور باید حتماً از برند معتبر باشد و دارای استانداردهای لازم هم بوده و نماد کیفیت داشته باشد. مواردی مثل پشتیبانی بعد از قطع شدن برق، هدایت با تلفن و سیستم برای هشدار خطر را داشته باشد.

۵- قطعات آسانسور باید با کیفیت باشد.

قطعاتی که آسانسور با آن ساخته شده حتماً باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. کیفیت ساخت ریل، تابلو فرمان، کابین و موتور از همه اهمیت بیشتری دارد زیرا فرمان شما از این راه به آسانسور منتقل می شود و به طور مستقیم با طول عمر آسانسور و امنیت شما ارتباط دارد.

۶- آسانسور باید از برند معتبر باشد.

امروزه برندهای بسیار متفاوتی آسانسور تولید می کنند و در بازار ایران آسانسورهای خارجی و داخلی زیادی وجود دارد که شما باید با توجه به تجربه کارکنان و نیاز خود بهترین و مناسب ترین برند را برای خرید انتخاب کنید. بهترین برندها عبارتند از:

 • هیتاچی
 • داور
 • فوجی
 • تیسن کروپ
 • کونه
 • MUSE
 • SOLON
 • IRIS
 • میتسوبیشی الکتریک
 • سیگما
 • Express lift
 • ایران شیندلر
 • اوتیس
 • و….

۷- اهمیت قیمت آسانسور

در هنگام خرید آسانسور به فاکتور مهم دیگری هم باید توجه کنید و آن قیمت آسانسور است. شما باید با توجه به بودجه خود برای خریدن آسانسور اقدام کنید. عوامل زیادی می تواند در قیمت آسانسور تأثیر داشته باشد که باید با آنها آشنا باشید و بر اساس این عوامل گزینه مناسبی را در محدوده بودجه تان انتخاب کنید. این عوامل مهم عبارتند از:

 • برندی که آسانسور را تولید کرده است.
 • کیفیت قطعات آسانسور
 • نوع درب که اتوماتیک باشد یا نیمه اتوماتیک
 • تعداد توقفگاه‌ها در آسانسور
 • ابعاد چاه آسانسور
 • ظرفیت کابین آسانسور
 • ارتفاع ساختمان
 • سرعت حرکت آسانسور
 • نوع کابین آسانسور
پیشنهاد آی‌بک امداد :  جعبه رویزیون آسانسور انواع + نصب رویزیون آسان + معرفی

۸- اهمیت سرعت آسانسور

سرعت آسانسور در هنگام خرید از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به آن توجه ویژه ای کنید. سرعت آسانسور تعیین خواهد کرد که مسافت بین طبقات ساختمان در چه مدت زمانی طی شود. البته آسانسورهایی که دارای سیستم کنترلی هستند سرعت های مختلفی هم دارند که بر اساس آن، قیمت آسانسور افزایش و یا کاهش پیدا می کند ولی باید دقت کنید که حداقل سرعت آسانسور باید طبق استانداردهای تعیین شده باشد و با رفت و آمدها، تعداد طبقات و کاربری ساختمان شما متناسب باشد، در غیر این صورت آسانسور خراب شده و ممکن است هزینه تعمیر و نگهداری آن بالا برود.

۹- هزینه نگهداری و گارانتی آسانسور

مورد دیگری که حتماً باید در هنگام خرید آسانسور به آن توجه شود، پایین بودن هزینه تعمیر و نگهداری و همچنین داشتن گارانتی آسانسور است. اگر آسانسوری که انتخاب می‌کنید دارای برند معتبری باشد مطمئناً گارانتی آن هم طولانی تر بوده و از قطعات بهتر و با کیفیت تری درست شده است و این باعث می شود هزینه تعمیرات و نگهداری این آسانسور کمتر از برندهای متفرقه باشد. داشتن گارانتی باعث می شود اگر آسانسور شما دچار خرابی شد سریعاً تکنسین شرکت اعزام شده و مشکل پیش آمده را در اولین فرصت از بین ببرد.

خرید آسانسور

چه آسانسوری برای چه طبقاتی مناسب است؟

برای اینکه آسانسور مناسبی برای ساختمان خود خریداری کنید شما را با یک نکته مهم هم باید آشنا کنیم و آن این است که چه آسانسوری برای چه طبقاتی مناسب است؟ ساختمان هایی که بالاتر از ۸ طبقه هستند و یا اینکه طول مسیر حرکت آنها از ۲۴ متر بیشتر است، باید دو دستگاه آسانسور داشته باشند. البته در ساختمان های تجاری و پاساژها گاهی لازم است از ۳ آسانسور هم استفاده شود زیرا این مکان‌ها به دلیل رفت و آمد زیاد نیاز با آسانسورهای بیشتری دارند.

سرعت آسانسور برای ساختمان ۸ طبقه و یا طول و ارتفاع مسیر حرکت بیشتر از ۲۴ متر، باید ۰.۶۴ متر در ثانیه باشد و یا اگر طول مسیر ۳۸ متر است سرعت آسانسور هم باید حداقل یک متر بر ثانیه باشد. اگر شما آسانسوری با سرعت مناسب در ساختمان نصب نکنید، مسیر طولانی‌تر خواهد شد تا بتوانید به طبقه مورد نظر خود برسید و این جزو ایرادات اساسی آسانسور است و می‌تواند یک ضعف برای آن محسوب شود.

 

راهنمای خرید آسانسور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم برای خرید آسانسور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا