خدماتخدمات نظافتی

سقف کاذب چیست و چگونه می توان آن را تمیز کرد؟

سقف کاذب چه اهمیتی دارد و برای چه مکان هایی قابل استفاده خواهد بود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

سقف کاذب و مراحل تمیز کردن آن یکی از مسائلی است که شاید بخواهید با آن آشنا شوید اگر محل زندگی شما دارای سقف کاذب باشد باید با مراحل نظافت آن آشنایی داشته باشید سقف های کاذب با متریال های متفاوتی مانند فایبرگلاس، فلز، چوب و غیره تولید می شوند و البته هر کدام از این ها هم به روش خاصی نظافت می شوند اگر می خواهید با مراحل تمیز کردن سقف کاذب آشنا شوید در این مقاله از  مجله ایبک با ما همراه باشید.

اهمیت نظافت سقف کاذب چیست ؟

سقف کاذب هم مانند بقیه بخشهای منزل باید از نظافت برخوردار باشد اگر به صورت دائم و مرتب تمیز شود عمر آن  هم بیشتر شده و برای شما هم هزینه های مضاعف پیش نمی آید اگر شما به صورت نامناسب سقف کاذب خود را تمیز کنید باعث می شود که به آن آسیب رسیده و خراب شود.

برای تمیز کردن سقف کاذب بهترین روش استفاده از دستمال مرطوب است دقت داشته باشید هیچ گاه با آب سقف کاذب را نشویید زیرا به ساختار آن آسیب می رساند برای اینکه سقف کاذب شما عمر بیشتری داشته باشد و برای گردگیری کردن آن می توانید از جارو برقی استفاده کنید البته روش تمیز کردن سقف کاذب با توجه به نوع آن با یکدیگر کمی فرق می کند. اگر سقف کاذب فلزی و مقاوم باشد می توانید از شوینده های بیشتری برای تمیز کردن آن استفاده کنید ولی اگر سقف کاذب گچی باشد زودتر آلودگی را به خود جذب می‌کند و کیفیت آن را کاهش می دهد اگر آلودگی مثل گرد و غبار و یا چربی روی سقف گچی ایجاد شد شما باید برای اینکه آن را تمیز کنید ابتدا از جاروبرقی و دستمال مرطوب استفاده کنید.

استفاده کردن از اسپری های پاک کننده سقف با اسفنج مخصوص، برای تمیز کردن سقف های کاذب مناسب می باشد پاک کننده های قوی می تواند آسیب های جدی به سقف کاذب شما وارد کند پس در انتخاب آنها بسیار دقت کنید ما در ادامه برای شما روش پاک کردن انواع سقف های کاذب را همراه با شوینده های مناسب توضیح می دهیم تا در صورت نیاز بتوانید بدون به وجود آمدن مشکلی سقف کاذب خود را تمیز کنید.

نکاتی را که باید برای تمیز کردن سقف کاذب در نظر بگیریم چیست؟

قبل از اینکه شما نظافت سقف کاذب را شروع کنید بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید:

 • قبل از شروع نظافت سعی کنید بقیه قسمت های سقف را در ابتدا تمیز کنید زیرا ممکن است گرد و خاک سقف باعث کثیفی دوباره محیط  شود.
 • برای این کار شما می توانید از جارو های مخصوص و یا پارچه های نرم کمک بگیرید.
 •  بعد از اینکه نظافت سقف را انجام دادید حتماً آن را کاملاً خشک کنید.
 •  برای نظافت سقف انتخاب شوینده بسیار مهم است شوینده را با توجه به نوع متریال سقف انتخاب کنید.

 

انواع سقف های کاذب

سقف کاذب

 

طور کلی می‌توان گفت شش نوع سقف کاذب در بازار عرضه و تولید می شود:

 1.  سقف کاذب چوبی
 2. فلزی
 3. فایبرگلاس
 4. تیغه ای
 5. فیبری
 6. آکوستیک
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تهیه انواع محلول قوی و موثر به عنوان تمیزکننده کفپوش

 

روش تمیز کردن انواع سقف کاذب

۱- سقف  کاذب چوبی

برای تمیز کردن سقف چوبی تنها کاری که باید انجام دهید این است که به کمک یک پارچه خشک و نرم، گرد و خاک سقف را کاملا پاک کنید و می توانید برای این گردگیری از جاروبرقی هم استفاده کنید فقط دقت داشته باشید که از سر نرم جاروبرقی برای این کار استفاده کنید تا چوب سقف کاذب شما خش نیفتد.

اگر جنس سقف کاذب شما از وودپلاست یعنی ترکیبی از چوب و پلاستیک، بود شما می توانید برای تمیز کردن آن از یک پارچه مرطوب استفاده کنید اگر از پارچه مرطوب استفاده کردید حتماً بعد از نظافت به کمک یک پارچه دیگر به طور کامل آن را خشک کنید.

۲- روش تمیز کردن سقف کاذب فلزی

برای این روش هم مانند سقف کاذب چوبی، شما باید از یک پارچه نرم و خشک استفاده کرده و گردوغبار سقف را پاک کنید بعد محلول آب و صابون و یا هر شوینده مناسبی را آماده کرده و با یک دستمال نرم که به این محلول آغشته کرده اید روی سقف بکشید فقط دقت داشته باشید که پارچه شما باید کاملاً نرم باشد تا روی سقف خط و خش ایجاد نشود و بعد از آن سقف را با یک پارچه دیگر به طور کامل خشک کنید.

 

۳- تمیز کردن سقف کاذب فایبرگلاس

سقف فایبرگلاس محیط بسیار مناسبی می باشد برای رشد و تکثیر میکروب ها، پس باید این نوع سقف را به طور مرتب تمیز کنید. صفحه فایبرگلاس مقاومت بالایی دارد و این باعث می شود که تمیز کردن آن از سقف های دیگر راحت تر باشد. برای این منظور یک دستمال نرم را به شوینده مخصوص و مناسب آغشته کنید و به آرامی روی سقف بکشید تا کاملا تمیز شود سپس آن را یک دستمال خشک کنید.

۴- روش نظافت سقف کاذب تیغه ای

سقف کاذب تیغه ای مقاومت بالایی دارد و مانند سقف فایبر گلاس می باشد و این باعث می شود که نظافت آن راحت تر شود برای اینکه سقف کاذب تیغه ای را تمیز کنید کافیست یک دستمال مرطوب و نرم را که قدرت جذب بالایی داشته باشد روی سقف بکشید و بعد از آن به وسیله یک دستمال دیگر آن را خشک کنید.

۵- تمیز کردن سقف کاذب فیبری

برای تمیز کردن سقف کاذب فیبری شما باید از یک اسفنج مرطوب و یا یک دستمال نرم که با شوینده مناسب و یا وایتکس، آن را مرطوب کرده باشید، استفاده کنید از آنجایی که احتمال دارد جنس سقف شما سازگار با مواد سفید کننده نباشد بهتر است در صورت نیاز از مواد سفید کننده، ابتدا وایتکس را روی قسمت کوچک از سقف امتحان کنید اگر مشکلی به وجود نیامد آنگاه می‌توانید برای تمام سقف از وایتکس استفاده کنید اگر برای نظافت سقف تیغه ای از مواد شوینده استفاده می کنید باید این اطمینان را داشته باشید که شوینده ملایم است و به بافت سقف شما آسیب نمی زند و در آخر می توانید با استفاده از یک دستمال خشک و نرم سقف را کاملا خشک کنید.

۶- صفحه کاذب آکوستیک

این سقف دارای مدل های متنوعی است و نظافت غلط می تواند باعث خرابی این سقف شود و سعی کنید نظافت این سقف را به نمایندگی شرکت سازنده سقف آکوستیک واگذار کنید.

هر چند وقت یکبار باید سقف کاذب را تمیز کنیم؟

تمیز کردن منظم سقف های کاذب هم باعث می شود که جلوه زیباتر و بهتری داشته باشند هم به طول عمر آنها کمک می کند بهتر است بدانید اگر این سقف ها را با فواصل زمانی کم تمیز کنید شاید نتیجه عکس بدهد و باعث خراب شدن سقف کاذب شما شود پس بهتر است هر چند ماه یکبار و یا وقت هایی که متوجه می شوید سقف کثیف شده نظافت آن را انجام دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  از بین بردن بوی بد فاضلاب ماشین لباسشویی

نکاتی را که هنگام تمیز کردن سقف کاذب باید به آن توجه کنید

 1. اگر قسمت‌هایی از سقف آلودگی زیاد تری نسبت به قسمت های دیگر دارد شما می توانید آن قسمت را با یک پارچه نازک به آرامی تمیز کنید.
 2. یکی دیگر از نکاتی که باید در هنگام تمیز کردن سقف کاذب به آن توجه کنید این است که هیچگاه پارچه را زیاد روی آن فشار ندهید زیرا ممکن است آلودگی سطح بیشتر شود.
 3.  اگر پارچه شما کثیف شد حتماً آن را عوض کرده و با یک پارچه دیگر تمیز کاری سقف را ادامه دهید.
 4.  اگر به راحتی نمی توانید به سقف دسترسی داشته باشید بهتر است از یک چهارپایه یا یک وسیله بلند که بتواند دسترسی شما را به سقف آسان کند، استفاده کنید.

استفاده از غلطک رولی برای تمیز کاری سقف کاذب

سقف کاذب

یکی از راه هایی که شما می توانید سقف کاذب خود را تمیز کنید استفاده از غلطک رولی می باشد که می توانید به جای پارچه از آن استفاده کنید این غلطک ها مخصوص رنگ کردن هستند غلطک ها به نسبت پارچه سطح بزرگتری دارند و آب را هم بیشتر جذب می کنند و شما می توانید غلطک را به مواد شوینده آغشته کرده و قسمت بیشتری از سقف را در زمان کوتاه تری تمیز کنید.

نکات کاربردی در مورد سقف کاذب

۱-برای اینکه ظاهر منزل شما دلپسند و جذاب شود می توانید روی سقف کاذب را با کاغذ دیواری های زیبا بپوشانید استفاده از کاغذ دیواری می تواند استایل و طرح های زیادی برای سقف شما در نظر بگیرد.

۲- سقف های کاذب در منازل امروزی یک ویژگی جذاب است در بیشتر خانه ها این سقف ها  جذابیت خاصی به طراحی اتاق می دهند از طرفی هم سقف های کاذب نیاز به نگهداری خاصی ندارند و فقط شما باید آنها را به طور مرتب تمیز کنید.

۳- امروزه سقف های کاذب در انواع مختلف موجود است و شما می توانید با در نظر گرفتن دکور خانه و یا بر حسب بودجه خودتان یک نوع از این سقف ها را انتخاب کنید. فرآیند تمیزکاری این سقف بسیار راحت است و بستگی به ماده مورد استفاده در سقف دارد.

 

نکته آخر

سقف های کاذب در منازل امروزی زیبایی خاصی به خانه شما می دهند و در کنار این زیبایی باید دقت داشته باشید که به خوبی از آنها مراقبت و نگهداری کنید تمیز کردن این سقف ها بسیار مهم است زیرا اگر شما به طور نادرست آنها را تمیز کنید باعث آسیب جدی در سقف کاذب خواهید شد ما در این مقاله از مجله ای ایبک روش تمیز کردن انواع سقف کاذب را برای شما بیان کردیم دقت داشته باشید که سقف کاذب نیاز زیادی به تمیز کاری ندارد زیرا تمیز کاری زیاد باعث آسیب رسیدن به سقف می شود فقط کافیست هر چند ماه یک بار و یا در صورت کثیف شدن، آن را تمیز کنید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

سقف کاذب و مراحل تمیز کردن آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

هر چند وقت یکبار باید سقف کاذب را تمیز کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا